×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Симеон Втори погреба сина си


14 Април 2024, Неделя, 18:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Сакскобургготски показа, че не се отказа от короната и я предава официално на своя внук Борис Търновски

Царското семейство пренесе изненадващо за мнозина тленните останки на първородния си син княз Кардам на българска земя в навечерието на деветата годишнина от кончината му. Синът на Симеон II и царица Маргарита бе положен в царската фамилна гробница в двореца „Врана“, в криптата на православния параклис „Св. св. цар Борис и Йоан Рилски Чудотворец“.

През август 2008 г. Кардам и съпругата му княгиня Мириам претърпяха тежка автомобилна катастрофа в близост до Мадрид, от която престолонаследникът така и не успя да се възстанови. Двамата едва бяха измъкнати от смачкания до неузнаваемост ягуар. На 7 април 2015 г., след цели 7 години в кома, Кардам почина.Опелото му бе извършено от митрополита на Вселенската патриаршия за Испания, а тленните му останки бяха положени във фамилната гробница на съпругата му. На опелото и на погребението присъства испанското кралско семейство и роднини и познати на Симеон от всички монархически фамилии по света. На 40-ия ден от кончината на първородния син на българския цар в кралската катедрала „Св. Йероним“ в Мадрид с благословението на патриарх. Неофит заупокойна служба отслужи Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний. „Кардам, княз Търновски, вече почива на свещената българска земя, в историческия дом на царското семейство“, съобщиха от прессекретариата на Сакскобургготски.

Пренасянето на тленните останки на Кардам, който е роден в Мадрид, в родината на баща му има огромно символно значение. Според монархическия протокол, тъй като Симеон II не е абдикирал от престола и се титулува „Негово Величество Симеон II, цар на българите“, това означава, че Сакскобургготски декларира пред царските и кралските фамилии по света, че не се отказва от короната. Макар и вече да не е сред живите, Кардам остава първият престолонаследник.

Той щеше да наследи царската корона от баща си. След смъртта на Симеон короната отива у неговия внук и първороден син на Кардам – княз Борис. Очевидно царят, който вече гони 87 години, е решил да потвърди правата на фамилията върху българската царска корона.

Втората причина бившият премиер и екслидер на НДСВ да препогребе сина си в България е, че Кардам ще бъде първият благородник от свързана с българското управление фамилия Сакскобургготски, чийто гроб в България е известен. По стечение на историческите обстоятелства за момента българската държава и царското семейство не погребват цар Фердинанд у нас, каквато бе неговата воля. Най-драматична е историята с тленните останки на цар Борис, които след 9 септември 1944 г. са извадени от гроба му в Рилския манастир, препогребани в малък параклис в двореца „Врана“ край София, а след това по заповед на комунистическия диктатор Вълко Червенков малката църква с останките на царя е взривена.

На повторното погребение на Кардам вече в София се събра цялото царско семейство – царят и царицата, синовете на покойния – князете Борис и Белтран, бившата съпруга – принцеса Мириам, братята му княз Кирил Преславски и княз Константин-Асен, сестра му княгиня Калина и семейството й. Княз Кардам е роден на 2 декември 1962 г. в Мадрид и съгласно Търновската конституция като наследник на българския царски престол получава титлата княз Търновски и херцог Саксонски.

Князът е кръстен по православен обред, с благословението на българския патриарх Кирил, от епископ Партений. Наред с името Кардам получава и името Йоан в чест на всебългарския покровител свети Йоан Рилски. Синът на Симеон и Маргарита завършва Френския лицей в испанската столица, след което заминава да следва висшето си образование в университета „Кларк" в Съединените щати. Дипломира се със специалности „Философия" и „Международна икономика”. Впоследствие специализира селскостопанска икономика, агроиндустрия и мелиорации в Пенсилвания. Известно време работи в Кордоба – Аржентина, след което се завръща в Испания и постъпва в телекомуникационния бизнес.

През 1996 г. се венчава за Мириам де Унгрия и Лопес. От брака си имат двама синове – Борис и Белтран, и двамата кръстени в православието.Престолонаследникът Борис също е роден в Испания преди 26 години, завършил е Университета по изкуствата в Лондон. След като завърши, стартира своя проект BSCG Art. Това е името, с което подписва удивителните си акрилни скулптури, вдъхновени от Василий Кандински, Хуан Миро и Доналд Джъд. Князът завърши и магистратура по международни отношения – знак, че приема съвсем насериозно, че един ден ще наследи дядо си на царския престол – макар и да бъде цар без царство. Официално той ще се води „пазител на традицията“. Борис Търновски е преминал и различни курсове в Лондонското училище по икономика и политически науки. Редовно прави и свои изложби и продава картините за благотворителни каузи.

СИМЕОН ДАДЕ БЛАГОСЛОВИЯТА СИ ВДОВИЦАТА НА СИНА МУ ДА СЕ ОМЪЖИ ЗА АРАБСКИ ПРИНЦ

В монархическите фамилии има особени традиции, които невинаги са понятни за хората без синя кръв. Така например преди две години Симеон Сакскобургготски даде благословията си вдовицата на сина му Кардам – княгиня Мириам, да се омъжи за йорданския принц Гази бин Мохамед – първи братовчед на сегашния монарх крал Абдула II.

Както е известно, царят още като млад се сближава с йорданския крал Хюсеин, с когото учат заедно в Александрия. След продължителния мъчителен период по времена боледуването на княз Кардам и последвалата негова кончина българското царско семейство се радва на тази сватба. Още повече и предвид приятелството между двете семейства, уточниха тогава от името на Симеон.

Принц Гази бин Мохамед е завършил престижната гимназия „Хароу“ в Лондон, а след това завършва литература в един от най-престижните в света университети „Принстън". По същото време там учи и княз Кирил Преславски и двамата с йорданския принц са съквартиранти по време на следването си. Принцът е главен съветник на крал Абдула II по религиозните и културните въпроси и специален пратеник на краля. Той е бил и негов регент. Княгиня Мириам запазва своето православно вероизповедание и след сватбата си.

Принц Гази бин Мохамед е приятел на царското семейство от дълги години. След смъртта на княз Кардам по негова инициатива беше поставена каменна възпоменателна плоча в памет на р. Йордан, където е било едно от любимите места на княз Кардам в светите земи.

През годините Мириам работи като гемолог и бижутер, като през ръцете й са минали множество скъпоценни камъни. Отгледала две прекрасни деца, Мириам де Унгрия и Лопес се посвещава на тях и страстта си към бижутата, създавайки своя собствена марка. В колекциите й можем да открием много от символите на България, защото тя е княгиня Търновска и завинаги ще остане съпруга на княз Кардам Сакскобургготски, дори и след като вече е принцеса на Йордания.

Източник: Уикенд


В категории: Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Лудогорец с убедителна победа над ЦСКА Лудогорец с убедителна победа над ЦСКА 14/03/2026, Събота 20:40 0
3
Коментара по темата
3.
Радослав
26.04.2024 15:15:58
0
0
Съболезнования от Погребална агенция Хермес 22 София
2.
Карма
14.04.2024 22:45:42
2
6
Заради греховете на дъртия мошеник, страдат децата му!
1.
Портиер
14.04.2024 20:19:13
4
7
Приятно прекарване в ада!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Янка Рупкина е повалена от тромб, не може да говори Янка Рупкина е повалена от тромб, не може да говори Лекарите не пускали никого при прочутата пациентка, дори снаха й, която се грижела предано за нея "Прогресивна България" реже всички партийни номади, залага изцяло на нови лица "Прогресивна България" реже всички партийни номади, залага изцяло на нови лица Всякакво родеене на "Прогресивна България" с ПП-ДБ е токсично, защото те измамиха надеждите на хората и сключи т.нар. сглобка, смята един от най-близките до Румен Радев ДСБ номинира известен психиатър за кандидат-депутат в Бургас ДСБ номинира известен психиатър за кандидат-депутат в Бургас Припомняме, че листата на ПП-ДБ в Бургаска област ще се води от Мирослав Иванов, втори е Димитър Найденов Бургас събра десетки ученици на шестото издание на Панаира на науката и технологиите Бургас събра десетки ученици на шестото издание на Панаира на науката и технологиите Млади изследователи експериментират с химия, физика, биология и 3D моделиране в интерактивно научно събитие Малко са протестиращите в жълто! Помните ли убийството на малкия Пепи преди четвърт век Малко са протестиращите в жълто! Помните ли убийството на малкия Пепи преди четвърт век И тогава, както и сега, беше започнала мощна медийна кампания в полза на "новите спасители", носители на промяната Черна събота! Двама загинаха, четирима са ранени Черна събота! Двама загинаха, четирима са ранени Пострадалите са транспортирани в болница в критично състояние Фентанилът, открит в София, е достатъчен, за да убие 5 млн. души Фентанилът, открит в София, е достатъчен, за да убие 5 млн. души Двама души бяха арестувани в столичния квартал „Орландовци“ при полицейска операция, при която бяха открити над 55 килограма наркотици Някога в България беше икономически рай, но сега храната поскъпна Някога в България беше икономически рай, но сега храната поскъпна Пътуването през границата не е спряло, но е станало по-целенасочено, главно за гориво и определени дрехи, и по-малко за продуктите от ежедневната кошница, гласи изводът на "The Opinion" Явор Божанков обясни защо Асен Василев не го иска в листите на ПП-ДБ Явор Божанков обясни защо Асен Василев не го иска в листите на ПП-ДБ Божанков заяви, че няма да критикува лидера на ПП Асен Василев, защото е убеден, че няма друга формация, която да представлява демократичната общност Повратна точка за тези 5 зодии през уикенда Повратна точка за тези 5 зодии през уикенда На място на протакането и вечното отлагане, се появяват мотивация, увереност и желание за действие
Програмирайте мозъка си по този начин и ще започнете да слабеете Програмирайте мозъка си по този начин и ще започнете да слабеете Много хора, които искат да отслабнат, преминават от една диета към друга, подлагат се на строги тренировъчни програми и въпреки това винаги установяват, че дългосрочен успех не се наблюдава Лудогорец с убедителна победа над ЦСКА Лудогорец с убедителна победа над ЦСКА Разградчани дръпнаха в резултата още през първото полувреме „Мъртва“ жена в Индия се съживи на път за собственото си погребение „Мъртва“ жена в Индия се съживи на път за собственото си погребение Жената беше незабавно откарана в неврохирургична клиника в Пилибхит Отварят нов митнически пункт между Турция и България на север от ГКПП "Капъкуле" Отварят нов митнически пункт между Турция и България на север от ГКПП "Капъкуле" От наша страна имаме готовност да отворим още един митнически пункт точно в този район, каза турският министър на търговията Йомер Болат Един от най-влиятелните гласове на Германия в света замлъкна Един от най-влиятелните гласове на Германия в света замлъкна Неговите трудове обхващат широка област на хуманитарните и социалните науки - философия, етика, социална теория и социология, политическа теория, право и правна теория Иран е напълно победен и иска сделка, но не такава, каквато Тръмп би приел, написа американският президент Иран е напълно победен и иска сделка, но не такава, каквато Тръмп би приел, написа американският президент Според Тръмп медиите разпространяват невярна информация и не съобщават за постиженията на американските сили, но Иран е напълно победен Юлиан Вергов избухна срещу измамници, които мамят фенове с името му Юлиан Вергов избухна срещу измамници, които мамят фенове с името му Фалшиви профили с негови снимки влизат в лични разговори, предлагат билети и искат пари за уж спешни проекти Иран е отхвърлил две предложения на Тръмп за примирие Иран е отхвърлил две предложения на Тръмп за примирие Иранският външен министър Абас Арагчи също заяви, че едностранна декларация от Тръмп, че САЩ са спечелили войната, няма да сложи край на конфликта САЩ предлагат награда до 10 милиона долара за информация за иранските лидери САЩ предлагат награда до 10 милиона долара за информация за иранските лидери Вече 2 седмици продължава военната кампания на САЩ и Израел срещу Иран, като в началото на нападението загина аятолах Али Хаменей и други високопоставени служители на властта в Техеран В Куба ври, гражданската война е в ход В Куба ври, гражданската война е в ход В Морон, провинция Сиего де Авила, демонстранти нахлуха в регионалната централа Комунистическата партия
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви унищожа като нация Виц на деня Виц на деня Полицай спира криволичеща по пътя кола.
- Извинете господин полицай, ама доста съм пил! - оправдава се мъжът в колата.
- Усещам, но това не е оправдание да дадете на жена си да кара!
Виц на деня Виц на деня - Докторе, вярно ли е, че здравето не се купува с пари?
- Абе, кой ви пълни главите с тези глупости?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Що пиеш толкова бира от сутринта?!?
- Водата мирише на хлорна вар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори