×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Предизборни мъки и в Северна Македония


02 Април 2024, Вторник, 14:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Почти по едно и също време от двете страни на границата ще се провежда вот „две в едно“

Имам една фраза, която често обичам да повтарям когато става дума за прилики или отлики между нас, българите и хората край Вардар. Тя гласи: ако има пет фактора, които с доста зор биха могли да докажат, че сме различни едни от други, има други деветдесет и пет, които с лекота и без проблем ще ни покажат, че сме едни и същи. За която сфера от живота да стане дума, това правило е валидно. В това число и за отношението към предизборната ситуация, в която и двете държави се оказаха тази пролет, пише Труд.

В Северна Македония отиват на избори, това вече отдавна е известно. Политическият им календар си направи хубава шега, съвместявайки почти по едно и също време края на два конституционни мандата. Единият е петгодишният на президента, а другият - четиригодишният на парламента. Имаше шанс тези два естествени редовни завършека на политическите процеси да се разминат, ако управляващите социалдемократи на премиера Димитър Ковачевски се бяха поддали на натиска на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ за предсрочни парламентарни избори. Това беше мантрата, с която лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски и неговото обкръжение лягаха и ставаха след сериозното поражение, което нанесоха на властите на местния вот. Но пък Ковачевски се запъна, не видя основание в това настояване на опозицията и изкара мандата на правителството си до края.

Така се стигна до съчетаването на президентския и парламентарния вот. Първият тур на избора на държавен глава е на 24 април, а вторият - на 8 май. Тогава, заедно с балотажа ще се проведат и парламентарните избори. Както се вижда, на практика имаме формулата „две в едно“ в действие.

У нас задължителни и в редовен срок трябва да се проведат избори за Европейски парламент - между 6 и 9 юни тази година. Поради яснотата на електоралната процедура на европейския вот партиите бяха готови да насочат усилията си и предизборната си енергия тъкмо към тези дати. Но развитието на политическата ситуация у нас с разпадането на управлявалата девет месеца „сглобка“ изпрати обществото ни на предсрочни парламентарни избори. По всичко изглежда, че и при нас ще се получи ситуация, подобна на тази при съседите - избори „две в едно“.

Хубаво или лошо е за политическите партии това съчетание на два вота? Разбира се, че и от двете страни на границата това им дойде дюшеш, както се казва. Въпреки реториката, сходна в много пунктове, че събирането на двата вота в един и същи ден е необходимост, наложена преди всичко от грижата за избирателите, за да им бъде спестена нуждата да отиват пред урните на два пъти. И основният аргумент - „две в едно“ спестява значителна сума от държавния бюджет. В Северна Македония сумата беше някъде около 30 милиона евро, докато у нас едни сто милиона станаха любимо число на всеки от политиците. Чиста демагогия, разбира се. Като виждаме лекотата, с която и от двете страни на границата се хвърлят наляво и надясно едни огромни суми и как оправданието за това са високи държавнически цели, ни става ясно, че манталитетът на политиците е сходен, откъдето и да го погледнеш.

Да, формулата „две в едно“ е крайно удобна за всяка от политическите партии. И у нас, и оттатък границата. Там не крият задоволството си от това съчетание, защото си дават сметка, че електоралната енергия, която се очаква да се прояви по време на парламентарния вот, неминуемо ще се отрази и на активността при гласуването за президент. При гласуването за държавен глава винаги има риск да не се покрие прагът от 40% избирателна активност. Очакването енергията на избирателите от парламентарния вот да прелее и в президентския е особено забележимо в опозицията начело с ВМРО-ДПМНЕ, чиито кандидати, според анкетите, водят убедително. Ако тези прогнози се оправдаят, мъките на победителите ще започнат след това. Но за това има време да говорим.

При нас ситуацията не е ли сходна? Освен за победителите, европейските избори не са най-атрактивното събитие, в което избирателите да се натискат да участват, май. Е, сега цялата енергия, доколкото ще я има, на парламентарната битка ще бъде в съчетание с европейската. Това може да придаде допълнителна легитимност на избраниците за Европейския парламент. От друга страна, това ситуационно „две в едно“ ще отнеме възможността на някоя от партиите, която евентуално получи повече доверие на европейския вот, да използва този факт да поиска предсрочни парламентарни избори.

И в двете ни съседни държави изборите се организират от технически, или служебни правителства. Общото между практиката в двете държави е това, че и в Северна Македония, и у нас ключови се оказват два министерски поста. Единият е този на вътрешните работи, другият - на социалната политика. За първия обяснението е ясно и то се крие в публичното общо съгласие край Вардар, че който държи полицията, печели изборите. А  социалното е важно, защото там са избирателните списъци, където от години е пълна каша. При нас също големият спор е този за вътрешното министерство плюс ресора на електронното управление. Пак по същите съображения.

Що се отнася до състава на временните кабинети има известна разлика. При съседите премиерът се определя по препоръка на управляващото в момента мнозинство и се гласува в Събранието. Опозицията предлага свои кандидати за двата чувствителни поста, за които стана дума. Съставът на кабинета обикновено е същият, който управлява държавата до този момент, с двете нови лица - на вътрешните работи и на социалната политика. Но за да има баланс и за да се гарантира, че въпросните министри, плюс още няколко, няма да теглят общата каруца към своите партийни интереси, им се добавят заместници, без чийто подпис нито едно решение не може да излезе от министерството. В момента технически премиер е досегашният председател на парламента Талат Джафери от управляващия коалиционен партньор на социалдемократите - Демократичният съюз за интеграция. Министрите на вътрешните работи и на социалната политика са от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, но техните заместници са от СДСМ. Всички останали министри са досегашните.

Колкото и да изглежда уравновесена, тази система на технически правителства си има и своите критици. Сегашната опозиция се кани да я преразгледа и да премахне института „техническо правителство“. Както и това, че президентът се избира на общи избори, а не от парламента, както беше в началото на прехода в Република Македония. Идеи за промяна в това отношение има и те са свързани с намерението на опозицията от ВМРО-ДПМНЕ да ограничи правомощията на държавния глава. Нещо като и у нас. Ще ми бъде любопитно обаче, ако на 8 май, на балотажа спечели техният кандидат проф. Гордана Силяновска-Давкова, дали това искане ще продължи да бъде актуално.

При нас драмата със състава на служебния кабинет е ясна, за да я повтаряме. Ако не друго, но и вълненията, и политическата реторика, и обществената драма от двете страни на границата е сходна. Не намирате ли?


В категории: Политика


Коментари
Владислав БОНЕВ Кричим се сбогува с Георги Кузев Кричим се сбогува с Георги Кузев 14/08/2026, Петък 10:45 4
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Петиция настоява TikTok да бъде забранен в България Петиция настоява TikTok да бъде забранен в България Инициаторите искат и възрастова граница от 16 години за социалните мрежи, по-силен контрол върху платформите и защита на децата от опасно съдържание Запалиха Мерцедеса на бургазлийката Деси, подозира се любовен триъгълник Запалиха Мерцедеса на бургазлийката Деси, подозира се любовен триъгълник Колата е избухнала в пламъци тази сутрин, малко след 1 часа След 16 години Левски и ЦСКА отново ще играят заедно в основната фаза на евротурнирите След 16 години Левски и ЦСКА отново ще играят заедно в основната фаза на евротурнирите "Сините" вече имат гарантирана поне Лига Европа, а "червените" - Лига на конференциите Извънредно! Три автомобила изгоряха при пожар на ул. "Тохун" в Поморие Извънредно! Три автомобила изгоряха при пожар на ул. "Тохун" в Поморие По първоначална информация огънят е тръгнал от запалена купчина хартия до паркираните коли „Лазур“ очаква футболен Бургас: Черноморец пусна онлайн билетите за мача с ЦСКА II „Лазур“ очаква футболен Бургас: Черноморец пусна онлайн билетите за мача с ЦСКА II „Акулите“ приемат столичния дубъл в понеделник от 18:00 часа, пропускът струва 5 евро, а продажбата вече върви онлайн и на каси Футболните емоции от Испания продължават в ефира на MAX Sport през следващите 5 сезона Футболните емоции от Испания продължават в ефира на MAX Sport през следващите 5 сезона А1 поднови ексклузивните права за излъчване на Ла Лига в България до 2031 г. – очакват ни още 5 сезона, изпълнени с дербита и световни звезди Режат с до 4000 евро заплатите на болничните шефове, 60 лечебни заведения са засегнати Режат с до 4000 евро заплатите на болничните шефове, 60 лечебни заведения са засегнати Директорските възнаграждения вече ще зависят по-силно от финансовите резултати, дълговете и отношението към младите медици Кючек пред Асеневци взриви Велико Търново: Граждани видяха гавра с паметта на българските царе Кючек пред Асеневци взриви Велико Търново: Граждани видяха гавра с паметта на българските царе Клипът Шекер кларинет събра хиляди гледания, а великотърновци настояват институциите да проверят имало ли е разрешение за снимките Критично е състоянието на пилота на делтапланера от инцидента в Равда, в реанимация е със счупен таз и ребра Критично е състоянието на пилота на делтапланера от инцидента в Равда, в реанимация е със счупен таз и ребра Лекарите правят всичко по силите си да го спасят, но не дават гаранции - травмите му са прекалено тежки 70-годишен бургазлия е с опасност за живота след тежък удар край Несебър 70-годишен бургазлия е с опасност за живота след тежък удар край Несебър Ситроенът му се блъснал в спрял на червен светофар Фолксваген Кади на пътя Варна-Бургас
НАТО свали дрон над Латвия, хиляди бяха призовани да се укрият НАТО свали дрон над Латвия, хиляди бяха призовани да се укрият Произходът и типът на безпилотния апарат засега не са обявени, няма данни и за нанесени щети Европа гори под екстремна жега: 38,1 градуса в Лондон, пожарът в Андалусия продължава да бушува Европа гори под екстремна жега: 38,1 градуса в Лондон, пожарът в Андалусия продължава да бушува Великобритания преживя най-горещия си ден от началото на годината, силните ветрове разпалват огъня в испанската провинция Waze с проблем: Сигналите за полиция и мобилни камери изчезват при част от шофьорите Waze с проблем: Сигналите за полиция и мобилни камери изчезват при част от шофьорите Оплакванията се засилиха след версия 5.22.0.2, а потребители съобщават за липсващи предупреждения и във версия 5.22.0.3 Британия полудя - зевзек с кофа за боклук на главата събра 20% подкрепа за депутат Британия полудя - зевзек с кофа за боклук на главата събра 20% подкрепа за депутат Въпреки че откровено се подиграфа на избирателите, ексцентричен комик, нарекъл себе си граф Бинфейс събира огромна подкрепа Край на смяната през 2 години: Нови европейски правила ни връщат към ремонта на старата техника Край на смяната през 2 години: Нови европейски правила ни връщат към ремонта на старата техника От 31 юли 2026 г. потребителите в ЕС получиха по-дълга гаранция, достъпни резервни части и специална онлайн платформа за сервизи. Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Започва подготовка за най-мащабното музикално събитие в историята на града Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Япония отново предяви претенции към спорните острови, а визитата на руския президент изостри десетилетния териториален спор Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украинският успех е значителен за конкретния сектор, но общият териториален баланс от началото на годината според DeepState все още остава в полза на Русия Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Случаят с 35-годишния мъж има пряка бургаска следа - само преди два месеца ГДБОП проведе в Бургас първата у нас акция срещу производство на т.нар. оръжия-призраци Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok The Sun разкрива новото лице на турския ъндърграунд - Далтън и конкурентните банди вербуват бедни тийнейджъри, пращат ги с автомати срещу мишени и разширяват влиянието си към туристически райони във Франция, Испания и Италия
Бойко Борисов Бойко Борисов Вие сте прост народ и аз съм прост, затова се разбираме Виц на деня Виц на деня - Брат, вчера видях един твой двойник?
- Така ли? Прилича ли много на мен?
- Не, ама ходи с жена ти!
Виц на деня Виц на деня Ревност:
- Защо не ми вдигаш телефона?!?
- Къпах се...
- Защо се къпеш като няма да се виждаме?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любов е, когато си забравил за рождения й ден и все още си жив!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори