×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Махнаха Тома Белев от съпредседателския пост в „Зелено движение“
  • Глобалният пазар на дентален туризъм се ускорява към 65 милиарда долара
  • Двама тийнейджъри са в болница след токов удар в района на старозагорската жп гара
  • Британският премиер подаде оставка
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво имаше на соц витрините


17 Март 2024, Неделя, 17:21 ч.
Автор: Флагман.бг

Не може да сравняваме обикновения магазин с корекомите

За да намерим отговор на въпроса дали магазините на социалистическата икономика бяха празни, се вглеждаме в снимки от началото на 80-те години в различни провинциални градове и в столицата. Фотосите са поместени в специална книжка, издание на Централния кооперативен съюз, където е представена наличност по рафтовете, която съвсем не граничи с липса на стоки от първа необходимост.

Разбира се не може да се сравнява с „Кореком“, но документалното свидетелство не кореспондира с упорито наслагваното внушение в наши дни, че преди демокрацията хората са поминували в системен недостиг и са се редили на отчайващи опашки за всичко.

Другото, което научаваме е, че ежегодно Централния кооперативен съюз е провеждал състезание за най-красиви витрини и аранжировка в сферата на търговията на дребно.

В конкретния случай – през 1982 г. Радомир е бил домакин на прегледа „Коопвитрина“, имало е чуждестранни участници, предлагащи интересен дизайн.

От друга страна си даваме сметка, че пропагандата преди 1990 г. няма да допусне друга гледна точка, освен тази, представяща обществения живот като една богата и красива витрина. Къде е истината? Някъде по средата, както е удобно да се казва?

Или в безпристрастните оценки на хора, живели и в едното и в другото време, без излишна носталгия, но и без демонстративно присмиване над миналото. Много честност – гражданска и насаме пред себе си се изисква за последното… Много.

Източник: Уикенд


В категории: Ретро Флагман


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
24
Коментара
Флагман.БГ Заблуди, които държат хората в нещастни връзки Заблуди, които държат хората в нещастни връзки 22/06/2026, Понеделник 21:00 0
Михаил ДИМИТРОВ Почина Людмил Стоилов-Льоди от „Бараби Блус Бенд“ Почина Людмил Стоилов-Льоди от „Бараби Блус Бенд“ 22/06/2026, Понеделник 19:30 0
Георги РУСЧЕВ Партия „Център“ на Васил Божков се саморазпусна Партия „Център“ на Васил Божков се саморазпусна 22/06/2026, Понеделник 17:45 2
24
Коментара по темата
24.
?
18.03.2024 09:52:30
0
0
Обеднения уран,с който белязаха региона беше хвърлян през 99г.,когато"демокрацията"се беше установила,цъфтеше и връзваше отровните си "плодове"!Във всяка страна управляващите са богати,въпросът е как живеят обикновените хора!В стрес,дишайки смог и хранейки се с гмо-та и химически смеси в ярки опаковки.А психоклиматът? Фалш,интереси,бруталност! По-зле от джунгла.
23.
?
18.03.2024 09:39:17
0
0
№17,в Чернобил стана авария през 86г,а да кажеш нещо за бомбите с обеднен уран,които сегашния ви "голям брат"хвърляше в Сърбия?! Или това не е радиация,а медена роса?.ДемокраДите как предпазиха населението?.в транзитната зона ,каквато просто сме за Запада и колкото по-малко сме,толкова по-добре за тях.
22.
ХХ
18.03.2024 07:24:58
1
2
Имаше оригинални продукти на Рубик и влакчета Пико
Колко могат сега да си купят съвременните им аналози?
Сиренето може да е било два вида, но беше по БДС (сега сирената по БДС са с 2-3 лева по-скъпи от нестандартните си аналози).
Бананите бяха Чикита, а не никому неизвестни като сега и на представителните магазини (в Бургас на изхода от кино Септември с Главната) ги имаше през цялата година (може би само лятото не). На Халите продаваха (поне два пъти месечно имаше доставка) синьо сирене Рокфор, а саламите се ядяха. Ах да, и Морените бяха страхотни. Факти

ПП. За неграмотните про'с'таци: в Западна Европа (Холандия, германия и ТНТ) чак в края на 70те по магазините се появяват Средиземноморски продукти като маслини.
21.
XX
18.03.2024 06:57:07
0
2
До 8

"... не можеше да внесе чуждестранни стоки извън соц държавите тъй като нямаше достатъчно валута.И тогава какво да има в магазините всеки се досеща май" - имаше хубави български продукти. В днешно време като вляза в магазин хранителни стоки си купувам 99% български стоки (може би само масло Президент е чуждата стока, но скоро май ще го сменя).
20.
MiB
18.03.2024 06:50:27
3
1
На витрината имаше само картинки, защото всичко хубаво беше под щанда. Калпавото-отгоре. Връзки трябваха и за хубавото сирене .
19.
До 18
18.03.2024 03:54:58
1
2
на майка ти в сърмата проста...и след нея тишина че човек му трябва време да се освести ;)
18.
24
18.03.2024 01:24:33
3
1
Всичко имаше освен Сармат. Скоро няма да има нищо освен Сармат.
И това е много добър развой на събитията .
17.
ХХ
17.03.2024 23:42:15
4
11
За народа имаше чернобилски зеленчуци и плодове, а за другарите вносна храна и вода от Нова Зеландия и Австралия.
16.
Bufu
17.03.2024 22:48:19
4
8
За всички, които ревът за соца, всъщност ревът за младостта си. Ами да им кажа,че тя няма да се върне,така,че да се мятат от някъде и да не хабят кислорода на обикновените хора.
Единственото, което беше хубаво и сега го няма са силните села! Селата зареждаха градовете с продоволствие.
15.
Мда
17.03.2024 22:07:39
5
10
Явно повечето сте живяли на село, банани имаше в показните магазини и то не само по нова година, второ сега има много асортименти, но са химия за това всеки втори е болен, а тези с вноските за апартамент и кола да ви кажа, че внуците ви ще изплащат на вноски 30 години жилището, ако не им го вземе банката обратно, та в този ред да ви кажа, че заради такива страдащи тук сме на този хал, вие сте мръсни "комунисти" сега вече "демократи" все доносници
14.
Хахаха
17.03.2024 21:39:16
1
7
Всичко без самоебачки (вибратори) и вагени .
13.
Николай
17.03.2024 21:27:43
13
13
Преди всичко имаше истинска храна.Да Ви попитам ако е нямало храна защо населението стигна до 9 милиона а сега когато имате всичко едва сте 5 милиона.Нали зора бе за бананите,сега го имате и карате 20 годишни коли но западни и ядете ГМО продукти а болниците пълни с онкоболни.Педарастията и лизбийството са на мода а родителите се радват ако сина им доведе булка и тя да е жена.Да ви пикая на извратения живот който живеете и му се радвате дори.Но не забравяйте че палачинката има две лица и скоро ще дойде истинската която отхвърлихте.
12.
Някъв човек
17.03.2024 21:24:54
11
14
Имаше три вида сирене,овче,краве и смес. И трите ИСТИНСКИ!!! Имаше кашкавал,ИСТИНСКИ!!! Имаше шпеков салам,пак ИСТИНСКИ. Имаше шоколад Кума Лиса,байкалче дето ти се разтапя в устата. Имаше толумбички,тригуни,дънерчета...Всички деца бяхме с шорти тениски и гуменки и бяхме щастливи и безгрижни. Ето това имаше,и много други неща...
11.
Из ОББ
17.03.2024 20:19:49
10
15
Ами, нищо нямаше по магазините това е истината,както в хранителните така и в останалите.Който тъгува за соца пътя и в Северна Корея.
10.
Холивуд
17.03.2024 19:58:57
15
13
Само неблагодарни помияри дават мнения под статията.Абе лумпени какво сте имали от царска България след 44 год. че да ревете срещу социализма,освен по един дръглив вол,чифт цървули,дървено рало,газени лампи и къщи от кирпич а?
9.
Олд файтър
17.03.2024 19:23:06
15
16
Всички почитатели на соц времената да се качват на влака и да заминават за Русия! Там е по зле от това, което беше в БГ по онова време. Аз съм на 70 год и единственото хубаво нещо на онова време беше че не ме болеше нищо, поне до 30 години...
8.
При соца
17.03.2024 18:42:43
10
12
средният и едрия бизнес бе забранен ,беше забранена свободната търговия и внос ,вносител и износител на стоки бе само държавата а тя не можеше да внесе чуждестранни стоки извън соц държавите тъй като нямаше достатъчно валута.И тогава какво да има в магазините всеки се досеща май
7.
ХХ
17.03.2024 18:38:27
13
6
Имаше оригинални продукти на Рубик и влакчета Пико
Колко могат сега да си купят съвременните им аналози?
Сиренето може да е било два вида, но беше по БДС (сега сирената по БДС са с 2-3 лева по-скъпи от нестандартните си аналози).
БГ аналните бяха Чикита, а не никому неизвестни като сега.
6.
бре че соц
17.03.2024 18:22:22
13
24
Вноската ми за апартамент от 1971 още си чакам апартамента. Вноска за кола от 1973 ... ами за телефон .... ми прекараха 1995.
Килими с връзки, телевизори с връзки, дори месо нямаше постоянно по месарниците. На всеки му събираха чеиза още като се роди че нищо нямаше,
5.
факти
17.03.2024 18:18:58
14
24
Нищо нямаше. Малкото, което можеше да се намери беше с връзки.
4.
Най-хубавото на комунизма
17.03.2024 18:05:18
15
26
Е, че свърши !
Никога повече комунизъм!
3.
1303
17.03.2024 17:59:07
22
25
при соца всичко беше истински вкусно
2.
2f
17.03.2024 17:41:55
17
21
И какво имаше толкова в корекома, само боклуци които ти скапват здравето - алкохоли, цигари, вредни захарни изделия и палта от убити и осакатени животни.
Тези неща не те правят щастлив.
Щастлив те прави любовта, спокойствието, здравословния начин на живот, приятелството, честността, моралните ценности.
1.
anon
17.03.2024 17:37:40
6
23
това което го имаше по магазините беше обикновено само един модел, може би два - примерно 2 типа сирене, 2 -3 типа салам.
Банани само по коледа. А определени артикули бяха рядкост и често се чакаше на опашка.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Заблуди, които държат хората в нещастни връзки Заблуди, които държат хората в нещастни връзки Много хора вярват, че токсичната им връзка е резултат от собствените им недостатъци Жегата в Европа взе жертви, температурите минават 40 градуса Жегата в Европа взе жертви, температурите минават 40 градуса Франция, Испания, Белгия и Великобритания въведоха предупреждения, училища затварят, транспортът се затруднява Второто издание на „Крайморски фестивал“ събра над 600 пазители на традициите в зрелищен двудневен маратон (ВИДЕО) Второто издание на „Крайморски фестивал“ събра над 600 пазители на традициите в зрелищен двудневен маратон (ВИДЕО) Уникално дефиле, кукери и детски работилници превърнаха местната лодкостоянка в най-горещата културна точка на уикенда Мария Тодорова от Бургас: Исках да се лекувам при лекаря, на когото вярвам, но административно забавяне не ми позволи Мария Тодорова от Бургас: Исках да се лекувам при лекаря, на когото вярвам, но административно забавяне не ми позволи В МБАЛ „Сърце и Мозък“ тя получава своевременно лечение и се възстановява благодарение на адекватната намеса на екип от специалисти БДУ продължава партньорството с ASOMI College of Sciences с разговори за двойни дипломи и съвместни програми БДУ продължава партньорството с ASOMI College of Sciences с разговори за двойни дипломи и съвместни програми Ректорът проф. д-р Сотир Сотиров обсъди разработването на съвместни програми и двойни дипломи с президента на ASOMI College of Sciences Тик-ток легендата Стоян Колев събира хора, за да вдигне бунт и излезе от ареста Тик-ток легендата Стоян Колев събира хора, за да вдигне бунт и излезе от ареста В социалните мрежи вече текат провокативни призиви за организиране на почитателите му Олег Невзоров за „Баба Алино“: Да се чувствам виновен? Не! Олег Невзоров за „Баба Алино“: Да се чувствам виновен? Не! На въпроса дали ще свидетелства срещу кмета на Варна Благомир Коцев отговори с „без коментар“ Шок в Слънчев бряг! Един умря в тоалетната, а друг се удави в басейн Шок в Слънчев бряг! Един умря в тоалетната, а друг се удави в басейн Сезонът в курорта започва натоварено  Обмислят още по-високи данъци за повече от едно жилище Обмислят още по-високи данъци за повече от едно жилище Депутатът Константин Проданов бе категоричен, че не целят да ударят никого, а да има по-голяма справедливост Бургас е зажаднял за голям футбол и "Мачът на надеждата" го доказа Бургас е зажаднял за голям футбол и "Мачът на надеждата" го доказа С този мач показахме, че когато нещо се прави с желание от сърце, то се получава, каза Димитър Пейчев
Задава ли се революция в Британия? Задава ли се революция в Британия? Оставката на Киър Стармър вещае бунт на забравената Англия и срив на двупартийната система, оцеляла почти 200 години Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка 10 години след референдума ново изследване показва сериозно разочарование от икономическите последици и миграционната политика на Обединеното кралство Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Рухна и митът за влиянието на зелените. Средно на всяка от четирите партии се падат по малко над 4000 гласа Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Според него, руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия. Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Той даде на Беларус точно една седмица да изпълни искането Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Само глупак може да прави такива празни блъфове, обявиха иранците Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Спортът и националният музикален фестивал са засегнати, като се очаква температурите за някои да достигнат 42°C от понеделник Кардашиян вече е Ким Монро Кардашиян вече е Ким Монро Резкият завой в имиджа на звездата обаче веднага породи сериозни съмнения и дебати дали става въпрос за перука или за радикална промяна Плениха внука на Брежнев на фронта Плениха внука на Брежнев на фронта Информацията е потвърдена от редакцията на Би Би Си в Украйна от източник на военната разузнавателна служба на Министерството на отбраната на Украйна
Дмитрий Песков Дмитрий Песков Европейците са или глупави, или некомпетентни, ако смятат, че са по-силни от Русия Виц на деня Виц на деня Съпруга към съпруг:
- Днес, когато минавах през коридора, часовникът падна зад мен.
- Той винаги закъснява.
Виц на деня Виц на деня Студент влиза в женското общежитие. Портиерът го пита:
- При коя отивате?
- Вие коя ще ми препоръчате?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако Господ беше жена, всички мъже щяха да горят в ада, без дори да знаят за какво
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори