Какво имаше на соц витрините
Не може да сравняваме обикновения магазин с корекомите
За да намерим отговор на въпроса дали магазините на социалистическата икономика бяха празни, се вглеждаме в снимки от началото на 80-те години в различни провинциални градове и в столицата. Фотосите са поместени в специална книжка, издание на Централния кооперативен съюз, където е представена наличност по рафтовете, която съвсем не граничи с липса на стоки от първа необходимост.
Разбира се не може да се сравнява с „Кореком“, но документалното свидетелство не кореспондира с упорито наслагваното внушение в наши дни, че преди демокрацията хората са поминували в системен недостиг и са се редили на отчайващи опашки за всичко.
Другото, което научаваме е, че ежегодно Централния кооперативен съюз е провеждал състезание за най-красиви витрини и аранжировка в сферата на търговията на дребно.
В конкретния случай – през 1982 г. Радомир е бил домакин на прегледа „Коопвитрина“, имало е чуждестранни участници, предлагащи интересен дизайн.
От друга страна си даваме сметка, че пропагандата преди 1990 г. няма да допусне друга гледна точка, освен тази, представяща обществения живот като една богата и красива витрина. Къде е истината? Някъде по средата, както е удобно да се казва?
Или в безпристрастните оценки на хора, живели и в едното и в другото време, без излишна носталгия, но и без демонстративно присмиване над миналото. Много честност – гражданска и насаме пред себе си се изисква за последното… Много.
Източник: Уикенд
Любен Дилов-син е обявен за почетен гражданин на София
Тексас търси избягал жираф, дават 5 хил. долара награда
"Маркет линкс": Кабинетът „Радев“ бележи лек спад на доверието, Делян Пеевски с нов антирекорд
Разходите за заплати в държавния бюджет се свиват с 629 млн. евро
Закопчаха 64-годишен крадец минути, след като задигна автомобил в Бургас
Бургас и морето ще се проведе на 1 август, вижте кои са песните
Константин Стойков с дебют на ринга на ELITBET MAX FIGHT 66 в Бургас срещу опасния Чарли Даинес
Челен сблъсък между две тротинетки в Оризаре прати 16-годишен в болница със счупена ръка
Нелепа драма в Приморско: 85-годишен турист се опита да плува и се удави в басейн
Спряха спешната евакуация на кораби през Ормузкия проток след експлозии
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова
Дневен хороскоп за 26 юни 2026: Важни решения за Девата, късмет за Рибите

Колко могат сега да си купят съвременните им аналози?
Сиренето може да е било два вида, но беше по БДС (сега сирената по БДС са с 2-3 лева по-скъпи от нестандартните си аналози).
Бананите бяха Чикита, а не никому неизвестни като сега и на представителните магазини (в Бургас на изхода от кино Септември с Главната) ги имаше през цялата година (може би само лятото не). На Халите продаваха (поне два пъти месечно имаше доставка) синьо сирене Рокфор, а саламите се ядяха. Ах да, и Морените бяха страхотни. Факти
ПП. За неграмотните про'с'таци: в Западна Европа (Холандия, германия и ТНТ) чак в края на 70те по магазините се появяват Средиземноморски продукти като маслини.
"... не можеше да внесе чуждестранни стоки извън соц държавите тъй като нямаше достатъчно валута.И тогава какво да има в магазините всеки се досеща май" - имаше хубави български продукти. В днешно време като вляза в магазин хранителни стоки си купувам 99% български стоки (може би само масло Президент е чуждата стока, но скоро май ще го сменя).
И това е много добър развой на събитията .
Единственото, което беше хубаво и сега го няма са силните села! Селата зареждаха градовете с продоволствие.
Колко могат сега да си купят съвременните им аналози?
Сиренето може да е било два вида, но беше по БДС (сега сирената по БДС са с 2-3 лева по-скъпи от нестандартните си аналози).
БГ аналните бяха Чикита, а не никому неизвестни като сега.
Килими с връзки, телевизори с връзки, дори месо нямаше постоянно по месарниците. На всеки му събираха чеиза още като се роди че нищо нямаше,
Никога повече комунизъм!
Тези неща не те правят щастлив.
Щастлив те прави любовта, спокойствието, здравословния начин на живот, приятелството, честността, моралните ценности.
Банани само по коледа. А определени артикули бяха рядкост и често се чакаше на опашка.