Цената на зехтина скочи с 50% в ЕС
Най-голямото годишно увеличение на цените е регистрирано в Португалия - 69%. Тя е следвана от Гърция с 67% и Испания с 63%
Цената на зехтина в страните от Европейския съюз (ЕС) през януари 2024 г. е била с 50% по-висока от тази през януари 2023 г., съобщи Евростат.
Както съобщава агенция BNS, позовавайки се на пресслужбата на статистическата агенция на Общността, цените на зехтина са скочили през втората половина на 2023 г. През август те са се увеличили с 37% в сравнение със същия период на 2022 г. Тази тенденция се ускори до 44% през септември 2023 г., 50% през октомври и 51% през ноември. Леко забавяне се наблюдава през декември 2023 г., когато цените са с 47% по-високи в сравнение с година по-рано.
През януари 2024 г. всички държави от ЕС отчитат увеличение на цените на маслиновото масло. Най-голямото годишно увеличение на цените е регистрирано в Португалия - 69%. Тя е следвана от Гърция с 67% и Испания с 63%. Естония е на четвърто място по увеличение на цените през януари с 52%.
Най-малки увеличения на цените на зехтина са регистрирани в Румъния (с 13%), Ирландия (16%) и Нидерландия (18%). През септември 2023 г. е съобщено, че Министерството на земеделието на САЩ е понижило оценката си за световното производство на маслиново масло на фона на слабата реколта от маслини в голяма част от Средиземноморието поради изключително сухото време.
Топ 5 на зодиите, които трудно забравят обида
Лесна рецепта за пилешки хапки на фурна
Как да почистим дивана у дома
Само чудо праща Кирил Милов и Семен Новиков на Европейското по борба
Любо Ганев с емоционални думи след смъртта на Боби Михайлов
Любо Пенев проговори за битката с рака
Трикове, които всяка домакиня трябва да знае
Баница със сирене стъпка по стъпка
Гонзо със словесен гаф за Михайлов и критиците му
Кои зодии най-често разбиват сърца
Имаме ли легитимен премиер? Адвокатът на Гюров уверява, че законът не е нарушен
Валери Божинов за Боби Михайлов: Ел Гранде Президенте
