×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Гледат делото „Корал“ за документна измама срещу Лена Бориславова
  • Над 22 млн. души могат да умрат до 2030 г. заради съкращения на международната помощ
  • Ресорните парламентарни комисии ще разгледат бюджетите на държавата, НЗОК и ДОО
  • Тръмп обяви, че ще продаде изтребители Ф-35 на Саудитска Арабия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Сериалът за Александър Велики, който вбеси както историците, така и гърците


Сериалът за Александър Велики, който вбеси както историците, така и гърците
Отношенията между Александър Македонски и верния му приятел Хефестион в сериала са акцентирани като нещо повече от приятелски и това доста дразни южните ни съседи
23 Февруари 2024, Петък, 21:33 ч.
Автор: Флагман.бг

Един от водещите проблеми е, че сюжетът се фокусира много повече върху личната драма, отколкото върху реалните военни достижения

Netflix може и да изкараха много силна година, но едно е сигурно - на платформата хич не ѝ върви, когато става въпрос за исторически документални сериали. Не особено добре посрещнати бяха "The Age of Samurai" и "The Lost Pirate Kingdom", които бяха обявени за меко казано "недостоверни".

Последва фиаското с "Queen Cleopatra", което доведе до завеждането на съдебен иск от египетското правителство спрямо създателите на поредицата, от няколко седмици насам в стрийминг платформата се върти документалната поредица за Александър Македонски.

И тя също не се размина с недоволство, критики и скандали.

"Alexander: The Making of a God" е дело на британския историк Луси ван Бийк, която зад гърба си има няколко награди "Еми" и БАФТА и редица филми за "Би Би Си", засягащи от гробницата на Александър Велики, през сватбата на принц Чалрз и принцеса Даяна, та до "Тайният живот на кученцата".

Новата продукция, в която тя е ексклузивен продуцент, а шоурънър е Тони Мичъл ("The Bible" от 2015 г., "Planet of the Apemen: Battle for Earth" от 2011 г. и "Grace and Goliath" от 2018 г.) се сблъсква с вълна от ревюта, които обвиняват сериала в исторически неточности и подвеждащи моменти.

Един от водещите проблеми е, че сюжетът се фокусира много повече върху личната драма, отколкото върху реалните военни достижения, оставяйки на заден план множество важни моменти.

Когато се обръща внимание върху битките му, идеята за тактическия гений на младия пълководец пък остава забравена някъде назад.

Едно от ревютата на сериала посочва, че е най-добре зрителите, които решат да дадат шанс на "Alexander: The Making of a God", да се настроят за художествена интерпретация, а не за реална документалистика, за да не останат съвсем разочаровани.

Но ако обикновените почитатели на история се дразнят на това свободно интерпретиране на жанра на документалния сериал, то в съседна Гърция шоуто предизвика истински скандал.

Министърът на културата Лина Мендони стигна дотам да определи продукцията на Netflix като "изключително некачествена", а съдържанието ѝ - като "изпълнено с исторически неточности".

Основна причина за гнева на гръцките управляващи спрямо "Alexander: The Making of a God" идват по повод представянето на отношенията на младия владетел с неговия най-близък сподвижник и приятел - Хефестион.

Сериалът показва едни откровено романтични отношения между двамата, докато според културния министър Мендони източниците не споменавали между тях двамата да е имало нещо повече от приятелство.

Все пак тя посочи, че властите в страната няма да предприемат съдебни действия срещу Netflix, по подобие на колегите си в Египет, които съдят платформата заради сериала за Клеопатра.

Според нея подобни действия биха били противоконституционни, тъй като основният закон на страната защитава свободата на изкуството още от началото на XIX век.

Отношение по казуса взе и лидерът на крайнодясната и силно православна политическа партия "Ники" Димитрис Нациу, според когото новият сериал за Александър Македонски е "жалък, неприемлив и неисторически".

По думите му поредицата има за цел "подсъзнателно да внуши идеята, че хомосексуалността е била приемлива в древността - елемент, който няма никакво основание".

Според Нациу понятието за любов в древността е било много широко и с различни измерения.

"Не можем да тълкуваме нито практиките, нито лицата, действали преди 2300 години, по нашите собствени мерки, по нашите собствени норми и предположения", посочва той.

"В продължение на 2300 години Александър Велики никога не се е нуждаел, нито пък сега се нуждае, от намесата на някой непоискан защитник на историческата му памет или още повече - на неговата личност и морален авторитет", категоричен е политикът.

От години насам сексуалността на Александър Македонски е обект на дебати в средите на историците, занимаващи се с този период, като няма консенсус дали той е бил хетеросексуален, гей, или бисексуален.

Прието е да се смята, че древните гърци не са имали подобни етикети за сексуалност, като еднополовите връзки са били срещани често.

Затова и мнозина са тези, които смятат, че Александър и Хефестион са били нещо повече от приятели, макар че други казват, че тяхната връзка може да е била само платонична.

Все пак се знае, че Александър е имал връзки с множество жени, едната от които му ражда син.

Източник: Webcafe.bg


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
12
Коментара
12
Коментара по темата
12.
Кольо
28.02.2024 08:41:32
0
1
Какво има да се дразнят гърците при условие, че самият Александър Македонски е казал, че не е грък, и че гръцкия език не му е роден език. Обществена тайна, е че Александър е отровен главно заради огромна гръцка далавера със злато.
11.
Всичкото пидраз
24.02.2024 20:21:33
0
0
Към украйна на фронта! Американски педали и бандеровски психопати се борят за Вашите права на малолетен хомо секс и извращения без ограничения, а вие по Александър точите лиги мамицата ви гейчоци долни
10.
Димитриус НАЦИу
24.02.2024 12:18:46
0
2
На тоя името говори сичко
9.
роднина на Симитлийския кмет
24.02.2024 12:18:41
0
6
Фердинанд дядото на Симеон Сакскобурготски също е бил БИсексуален наред оправял женската прислуга а после и младите стегнати ординарчета и коняри
Едив от френскете крале Луйтата също е бил известен ГЕЙ
8.
....
24.02.2024 09:49:23
0
8
ТО СИЧКО ПЕДАЛ, БАТЕ.
7.
Морски
24.02.2024 08:00:53
0
12
Гърците приеха закон за еднополови гей и лезбо бракове, а сега реват, че Александър Македонски бил представен като гей.
6.
brasnat skrotum i priateli
24.02.2024 07:56:57
2
5
nai velikite hora sa bili pedali.. tva e
5.
Таратор
24.02.2024 07:13:06
8
12
"подсъзнателно да внуши идеята, че хомосексуалността е била приемлива в древността - елемент, който няма никакво основание"
Ето точно това е огромна манипулация, защо е точно така - хомосексуалността е била приемлива в древността.
Едва след налагане на християнството и християнските ценности, не само хомосексуалността, а и секса и дори голотата стават табута. Затова в глобалната картинка спомага и появилият се по-късно ислям.
Фреските на етруските с откровени сцени на хомосексуални сцени, Сафо, артефакти с изображения на еднополови сексуални актове това е нещо обичайно. Дори най-старото злато в света открито във Варненския некропол съдържа златен кондом с който е погребано тялото на т.нар. цар-жрец. Когато конкистадорите нахлуват в Мексико те са шокирани от това колко обичайно било сред атцеките да има гейове, които се обличали и гримирали като жени.
Досега се смяташе, че след появата на християнството, този етап от човешкото развитие е изживян, а сега се оказва, че просто е бил прикриван. А Александър Македонски е бил бисексуален - това всеки го знае, както и че първият сексуален контакт на спартанците е бил еднополов.
4.
Пусть всегда будет Солнце
24.02.2024 02:08:03
4
12
Кво са учудвайте КОЙТО плаща той роръчва музиката(в случая ГЕЙ сюжета)
По същия намин ДПС лидера Доган даде пари и финансира режисьора Максим Генчев да вяправи филмите за ЛЕВСКИ и Ботев къдуто национални герое бяха езкарани псуващи като каруцари и пияници така ги ИСКА бейя от Сарая за да дразни скрито раята докато се налив с 60год уиски в Росенец и гледа и шпионира в полза на руснаците НАТОвски военни короби във бг акватария Черно маре
3.
Написах го и преди
23.02.2024 22:54:27
2
20
Това е истинското доказателство,че северномакедонците са му наследници.
Гърците защо се сърдят при положение,че те са въвели и най-вече популяризирали тези взаимоотношения.
Ако са им чужди тези неща да се разграничат от древните елини,с които така или иначе нямат нищо общо,но обичат да си присвояват чужда история като транссексуалните им съседи от Северна Македония.
2.
Мохамед Али
23.02.2024 22:43:08
1
15
Какво се дразнят ,Южните ни съседи?
Те винаги са били,"левите" ни съседи!
И през всички войни ,и сега.
1.
Фекрет Стораро
23.02.2024 21:55:42
9
30
скоро и за Васил Левски, Ботев, Раковски ще се говорят такива неща с това правителство от гъзолизци на хамериканците
 


Опцията за коментиране, от Вашият IP адрес е преустановена!

 

България Всички новини
Ресорните комисии приеха проектобюджетите на ДОО и НЗОК  Ресорните комисии приеха проектобюджетите на ДОО и НЗОК  Трите проекта – за Бюджет 2026, за парите на Касата и Общественото осигуряване, вече получиха одобрението на Министерския съвет Над 18 000 души у нас страдат от хронична уртикария, НЗОК не покрива лечението Над 18 000 души у нас страдат от хронична уртикария, НЗОК не покрива лечението В България 80% от пациентите са жени, а 56% са на възраст 40-50 години Глобален срив заради Cloudflare остави света без новини Глобален срив заради Cloudflare остави света без новини Мащабното прекъсване, което продължава през последните часове, със сигурност е попречило на мнозина от вас да сърфират спокойно в мрежата Волейболната легенда Владо Николов пристига в Поморие Волейболната легенда Владо Николов пристига в Поморие На 24 ноември той ще представи автобиографичната си книга Ще има ли коледни добавки: Деница Сачева с нова информация за пенсионерите Ще има ли коледни добавки: Деница Сачева с нова информация за пенсионерите Запознали сме се с предложенията на работодателите предварително и мисля, че ще бъде изключително трудно да се прави бюджет наново, каза още Сачева САЩ ще определи "Cartel de los Soles" като терористична организация САЩ ще определи "Cartel de los Soles" като терористична организация Докато администрацията на Тръмп засилва натиска върху президента на Венецуела Николас Мадуро   100-километрова гонка: Пиян шофьор бяга от екипи на пет районни управления 100-километрова гонка: Пиян шофьор бяга от екипи на пет районни управления Заради високата скорост и опасността за живота на водача не са използвани принудителни помощни средства България е първенец по инфлация в еврозоната България е първенец по инфлация в еврозоната Годишната инфлация в България към края на октомври е 5,3%, а средната инфлация за страните от еврозоната е 2,1 на сто Експерт: Пазарът на имоти изчаква еврото, но лихвите се променят Експерт: Пазарът на имоти изчаква еврото, но лихвите се променят Икономическата несигурност оказва пряко влияние върху покупко-продажбите, отбеляза Румяна Александрова Румен Спецов освободи Евгени Маняхин от лидерския пост - вижте кои влязоха току-що в бургаската рафинерия (ОБНОВЯВА СЕ) Румен Спецов освободи Евгени Маняхин от лидерския пост - вижте кои влязоха току-що в бургаската рафинерия (ОБНОВЯВА СЕ) Руснакът Михаил Сизов запазва стратегическия си пост като управител на "Лукойл Ейвиейшън България"
Глобален срив заради Cloudflare остави света без новини Глобален срив заради Cloudflare остави света без новини Мащабното прекъсване, което продължава през последните часове, със сигурност е попречило на мнозина от вас да сърфират спокойно в мрежата За първи път в Европа: Влакове ще летят с 350 км/ч За първи път в Европа: Влакове ще летят с 350 км/ч Влаковете по линията Мадрид-Барселона превозват по 15 млн. души годишно Пикап, пълен с диви маймуни и дрога, бе заловен при акция в Тайланд Пикап, пълен с диви маймуни и дрога, бе заловен при акция в Тайланд Местните власти разкриха два свързани случая на трафик на макаци, подчертавайки ролята на страната като ключов център в глобалната незаконна търговия Бившата жена на  Трюдо проговори за романса му с Кейти Пери Бившата жена на  Трюдо проговори за романса му с Кейти Пери В откровен разговор в подкаст, Грегоар сподели как преживява общественото напрежение и непрестанните заглавия около бащата на трите и деца Ужасяващо убийство: Известен футболен съдия застреля бившата си любима Ужасяващо убийство: Известен футболен съдия застреля бившата си любима Трагедия на Балканите Четирима от всеки петима украинци, призовани в армията...дезертират  Четирима от всеки петима украинци, призовани в армията...дезертират  Около 100 000 млади украински мъже са напуснали страната през последните три месеца, много от които се насочват през Полша към Германия Сделка за ядрено сътрудничество подписват САЩ и Саудитска Арабия Сделка за ядрено сътрудничество подписват САЩ и Саудитска Арабия Рамковият договор ще се затвърди по време на визитата на принц Мохамед бин Салман във Вашингтон Орбан: Изпращаме каса водка на алкохолик и си мислим, че помагаме Орбан: Изпращаме каса водка на алкохолик и си мислим, че помагаме От Будапеща са категорично против предложение на Фон дер Лайен за нова финансова помощ към украинското правителство Напрежението между САЩ и Венецуела расте, обявиха наркокартел за терористична организация Напрежението между САЩ и Венецуела расте, обявиха наркокартел за терористична организация Продължава струпването на US военна мощ в Карибско море „Шеврон“ влиза в надпреварата за активи на „Лукойл“? „Шеврон“ влиза в надпреварата за активи на „Лукойл“? „Карлайл“ също проучва възможности да ги закупи
Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Радев "тактично" замени Шкодата с чисто ново BMW X7 Виц на деня Виц на деня Ядосан мъж се прибира вкъщи и крещи на жена си:
- Всичко знам!
Жена му реагира веднага.
- Така ли?! Я, кажи тогава кой е петият по височина връх в света?
Виц на деня Виц на деня Mъж се прибира в 2 сутринта.
Жена му:
- Най-накрая. Три часа те чакам да се прибереш, за да заспя.
- По дяволите, аз три часа чакам да заспиш, за да се прибера!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Един мъж винаги ще получи от една жена това, което тя иска!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори