Първият чипиран от Мъск човек може да управлява компютърна мишка с мисълта си
Първият човешки пациент с имплантиран мозъчен чип от "Нюралинк" (Neuralink) изглежда се е възстановил напълно и е в състояние да управлява компютърна мишка, използвайки мислите си, каза основателят на стартъп компанията Илон Мъск, цитиран от Ройтерс.
"Има добър напредък и изглежда пациентът се е възстановил напълно, без неблагоприятни ефекти. Пациентът е в състояние да движи мишка по екрана само с мисъл", съобщи Мъск в социалната медийна платформа "Екс", известна преди като "Туитър".
Предприемачът каза още, че "Нюралинк" сега се опитва да получи от пациента възможно най-много кликвания с бутона на мишката, предава 24chasa.bg.
От компанията не са отговорили веднага на искането на Ройтерс за повече подробности.
"Нюралинк" успешно имплантира чип на първия си пациент миналия месец, след като през септември получи одобрение за набиране на хора за изпитвания.
Изследването използва робот за хирургично поставяне на имплант за мозъчно-компютърен интерфейс в област на мозъка, която контролира намерението за движение, казаха от "Нюралинк". От компанията допълниха, че първоначалната цел е да се даде възможност на хората да управляват компютърен курсор или клавиатура, използвайки мислите си.
Илон Мъск има големи амбиции за "Нюралинк", казвайки, че компанията ще улесни бързото хирургическо поставяне на своите чипове за лечение на заболявания като затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения, пише БТА.
Компанията "Нюралинк", която беше оценена на около 5 милиарда долара миналата година, беше изправена пред многократни призиви за проверки по отношение на протоколите й за безопасност.
АЕЦ "Козлодуй" ще внася продукти от Русия
Каква е пътната обстановка на 5 февруари
Почитаме света мъченица Агатия - кой има имен ден
В Испания се възхищават на волята на Любо Пенев
Известен руски бизнесмен е открит мъртъв в Кипър
Михайло Мудрик: Поляци често обиждат украинските ми приятели
Брутално: Мъж изрита в челюстта 13-годишно дете
Колко са работещите бедни в Европа
Гръцките власти заловиха българи трафиканти... на овце
Дара заминава за чужбина, за да се подготвя за "Евровизия", феновете й я вдъхновиха
Война в българския футбол? Заплашиха с убийство звезда на Лудогорец
АЕЦ "Козлодуй" ще внася продукти от Русия
04/02/2026, Сряда 19:20
5
Герой: 13-годишно момче плува с часове, за да спаси майка си и по-малките си братче и сестриче

Kele6 s kele6a mu