Несебър е част от международен туристически проект за близо 3 млн. лв.
В него участват 20 партньори от Гърция, България, Румъния, Италия, Хърватия, Албания, Франция, Турция и Украйна
Община Несебър започва работа по нов туристически проект - TOURAL , който се изпълнява в рамките на Програма „Хоризонт Европа“ с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Общият бюджет на проекта е 2 999 927 евро. Продължителността му е 36 месеца и в него участват 20 партньори от Гърция, България, Румъния, Италия, Хърватия, Албания, Франция, Турция и Украйна.
Общината е пилотен обект и ще участва при валидиране на проектните резултати и подходи.
Селските и отдалечени райони на ЕС демонстрират широко разнообразие от преимущества и качества като същевременно са изправени пред уникални предизвикателства, основното от които е диверсификацията на икономическите дейности извън традиционните сектори: земеделие, горско и селско стопанство. Несъмнено туризмът може да се превърне в стабилна опора за икономическото развитие на селските и отдалечени райони. Нов, наскоро одобрен проект, финансиран със средства от Европейския съюз, ще се изправи пред този вид предизвикателства в следващите три години.
Мотивиран от посочените съображения, проектът TOURAL се фокусира върху културния и творчески туризъм като двигател за устойчиво развитие, същевременно отдавайки значение на изискванията на Плана за преход на туризма в ЕС в контекста на интелигентните предложения– многодестинационен, многоизмерен, благоприятстван от макрорегионалното сътрудничество в сектора. Проектът TOURAL предлага модел за подпомагане на туристическото развитие на участващите региони, балансирайки растежа на градските им клъстери с неразработения потенциал за растеж на отдалечените и селските им райони. Подходът на проекта е:
- многоизмерен по отношение на допълнителните туристически вертикали/нишови сектори (подводно-културен и природен туризъм, културен § творчески туризъм, културно-научен туризъм, сребърен туризъм);
- основан на участие при съвместното създаване на планове и туристически предложения/услуги, общи бизнес модели, туристически продукти и валидиране при внедряване на дребномащабни туристически услуги;
- интегриран по отношение на съвместното планиране и бизнес развитие с вериги за създаване на стойност, политики и трансгранично сътрудничество на макрорегионално ниво.
Обхватът на предвидените интервенции включва 3 региона от Адриатическо-йонийския макрорегион (Италия, Хърватия, Гърция), и три региона от Черноморския басейн (България, Румъния, Украйна).
Почина Алесандро Дзанарди – легенда на Формула 1 и параолимпийски шампион
Пожар погълна къща във Варна
Жълт код за опасност от слана в шест области е обявен за днес
Обрат: Украйна учи Запада как се води модерна война
Дневен хороскоп за 3 май 2026: Внимавайте с парите, обещанията и алкохола!
Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени
Левски е шампион след 17 години чакане: 27-ата титла се върна на Герена
Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата
Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети
Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание
Трагедия в Петрич: Прокурор заспа и автомобилът му падна в дере, жена загина
