×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Разбиха огромен комунистически мит за НРБ


13 Февруари 2024, Вторник, 19:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Безпощадно сравнение на стаднарта на живот тогава и сега

Зомбиращият години наред комунистически мит, че едно време се живеело по-добре, бе ударен безпощадно. С една минимална заплата от 120 лева през 1985 година един българин е можел да си напълни 3 резервоара от около 40 литра на "Жигулата".

Александър Димов, направи кратко сравнение на цените от средата на 80-те години в България спрямо тези в наши дни.

За целта той използва протокол от заседание на Политбюро от септември 1985 г. Линк към протокола - https://kiselec1.blogspot.com/2018/06/5-80-1985.html.

Документите показват решение за шоково повишение на цените е станало през 1985 г., когато държавата пак е изправена пред сериозни трудности. 

Бензинчето става 1 левче, със 120 левчета, мога да си купя 120 литра бензинче. Сега бензинът е 2.63 лв. за литър. Със 933 лв. мога да си купя 354 литра бензин.

През 1985 г., 500 мл. водка става 8 лв., сега една водка "Аляска" от 500 мл. струва 7.28 лв. Със 120 левчета мога да си купя 15 комунистически водки от 500 мл., със 933 лв. мога да купя 128 водки "Аляска".

Цигари внос стават 4 левчета, със 120 левчета, мога да си купя 30 кутии, сега със 933 лв., мога си купя 155 кутии "Давидоф".

Поскъпват и комунистическите автомобили, за тях няма да коментирам, само ще кажа, че през 70-те години на миналия век най-евтиният автомобил ЗАЗ-966 Запорожец, в продажба в СССР, струваше 3500 съветски рубли, което съответства на 4 771 щатски долара по официалния курс.

По това време в САЩ, малко по-евтино, а именно за 3,562 американски долара, можете да си купите Ford Mustang Mach 1, оборудван с климатик, автоматична скоростна кутия (автоматична трансмисия) и 5,7-литров 8-цилиндров V-двигател с мощност 290 конски сили сили. Между другото, обичайният Ford Mustang в основната конфигурация струваше 2820 долара.

Обикновената биричка става 0.45 стотинки за 500 мл., сега има бира по 1.69 лв. от 500 мл (Каменица - кен). Със 120 комунистически левчета, мога да си купя 266 бирички, сега със 933 лв. мога да си купя 552 бири.

Кафенце на зърна по комунистическо става 24 лева за кг, сега кафе на зърна Lavazza Crema e Aroma (качество) е 25.99 лв. за килограм. Това означава, че в края на 1985 г., със 120 лв. мога да си купя 5 кг. кафе, а сега със 933 лв. мога да си купя 35 килограма Lavazza Crema e Aroma.

Свинско трупно-белено, в края на 1985 г. става 5 лв. за килограм, сега намирам същото за 11.90 лв. Със 120 левчета по комунистическо, мога да си купя 24 кг. свинско, сега със 933 лв. мога да си купя 78 килограма по 11.90 лв.

Това е "прекрасния" комунистически "рай". Беше "евтино" и живяхме "добре", така каза бай Иван-комуниста, в кръчмата пред блока. Тези кръчмарските фантастики за "високия" стандарт през комунизма, ги разправяйте на някой друг. Двадесет и еди си кое си място, по стандарт на живот...

Ама друго си е "гадната" и "скапана" демокрация..., завършва Димов своята публикация, пише Пловдив 24.


В категории: Ретро Флагман


25
Коментара
Георги РУСЧЕВ Голям астероид преминава близо до Земята в събота Голям астероид преминава близо до Земята в събота 25/06/2026, Четвъртък 17:30 0
25
Коментара по темата
25.
Ах
15.02.2024 16:26:03
0
1
По тъпа статия не бях чел скоро!На тоя заспал джендър ще му кажа само едно-Нещастнико вземи една банкнота от онова време и прочети какво пише на нея:
БАНКНОТАТА Е ОБЕЗПЕЧЕНА СЪС ЗЛАТО И ВСИЧКИ АКТИВИ НА БАНКАТА!!!!На сегашните какво пише,нищо,че за подправка виновните се наказват според закона!!Драскачо,ако можеш направи разликата,стига да си толкова грамотен!!
24.
Уффф....
15.02.2024 14:37:50
0
1
Има нещо вярно и в тия сметки обаче....
Така бяха много малко хора...Нот акт ми е от 1978 и за 64 кв м горе долу център пише 6200 лв...Даже и 120 лв мин заплата да е която не знам кой получаваше са 52 заплати..сега с 49 хил лв кажете кво ще си купите..добре че 86% от жилищата са строени тогава и са наследствени....
Селата...1980 студентска бригада с Градец до Видин...останах поразен от имането на тия хора...огромни дворове с две къщи..старата обор и вътре 3-4 телета , свине , зайци....всяко струваше по 800 лв , в ТКЗСто до 13 часа..после 3 дка частно поливна земя извън селото за царевица за животните...лозе..за първи път видях изби с по тон и половина вино, половината село в хим комбината Вида с по 300 лв заплати , Москвич не можеш да видиш..само Лада 1600 за 8200 лв и полски фиат 11500 лв...изпращане войник трапеза за 100 души , сватба..бащата на булката дава..10000 лв на младоженците...В града обикновения чиновник беше зле но не и работника нито селянина...Идете сега в с Градец и вижте...и не съм фен на комунизма....
23.
Как'Сийка
15.02.2024 00:52:07
0
2
Безплатно образование и здравеопазване. Данъци- стотинки! Вода - 0.04 лв/кубик. Цигари по 0.80 лв, билет за автобус 0.06 лв, хляб 0.30 или 0.36 лв, и то вкусен (не като сегашния), сиренка от закусвалнята 0.09 лв. И т.н. Но!!! Най-важното - живота беше спокоен. Хората - задружни. Нямаше стрес, напрежение и тъпи политици.
22.
Преместих го
14.02.2024 08:12:14
5
6
Я , бе педераст , кой си ти дето си написал тоя пасквил?!
21.
свакови
14.02.2024 06:34:28
4
15
Като чета коментари за вълци и зайци , за евтин фураж и чифтосване се сещам за една от детските си книжки - “ Хълмът Уотършип “ Там си пише , че много дългоухи си харесват зайчарника , фуража , сигурните клетки и приемат ходенето на някой в тенджерата за нормално .
Веднъж тогавашният зам.директор на “ Кирил и Методий “ , другарят Денев ми взе книжлето ,понеже бе на английски , се кьори 5-6 минути и го върна .

Тва е хубавото на зайчарниците , и социалистическите и пост социалистическите ( където третокласниците играят на ротативки ) - всички там са щастливи по своему .
20.
Берданкоф
14.02.2024 00:20:02
8
12
С 20 лв 89 отивах до магазина. Кило свинско,кашкавал,масло хляб и бира и ми останаха дребни . А сега отиди с 20 лева ги купи тези продукти
19.
Абориген Балкански
13.02.2024 23:28:02
3
13
Вълкът козината си мени но не и нрава /огледайте се кои управляват финансовия ресурс преди и сега и ще разберете защо излизат подобни статии / единствената привилегия за нас през този 34/100 год преход че можем да излизаме да работим навън и да подпомагаме семействата си свободно а всичко друго е Пунта Мара / на Мара пунтата
18.
Еврокавал
13.02.2024 23:00:55
8
18
Само да попитам въпросният и пригласящите му дебили кога ще стигнем БВП от 1986 година например ако се актуализира спрямо инфлацията на долара.
Ако се чудите защо 30 години не се оправяме,въпреки че от 15 години уж ни налива евросредства и ни ръководят много интелигентни и напредничави кавали,а реално 40 години не сме мръднали и сме копали дъното.
17.
демократ
13.02.2024 22:40:35
11
28
През СоциализЪмЪт, чакахме раждането на ДЕСЕТ МИЛИОННИЯТ БЪЛГАРИН !
Външният ни дълг бе 6 млрд долара.

Сега сме в очакване на смъртта на нацията си.
А дълга ни гони вече 40млрд евро.

Как живеят хората се разбира от това дали се възпроизвеждат.
Нещастните, уплашените за бъдещето си хора не създават поколение.

Фалшивата ни "демокрация" унищожава българите.

Пишете колкото си искате фалшиви статии но докато има хора, които помнят Народна Република България, пропагандата ви няма да мине.
16.
Мнение
13.02.2024 22:23:11
12
14
Единственото хубаво нещо при комунизма беше,че бяхме млади всичко друго беше една лъжа,за хубавия живот!!!! Да ама не.
15.
До6
13.02.2024 22:04:01
0
18
На тая работа се вика - много баби бебето хилаво . Въпросното отроче е любимият ни ХХ - очевидно е със специални потребности !
14.
6
13.02.2024 22:01:04
8
21
Според комисията по досиетата на Цола Драгойчева са назначени слуги , домашни прислуги - протокол Б , номер 2 от 25 юли , 46 та година .
Подобни екстри е ползвала и сестра и .

Ми извинявам се , ма добър е бил живота тогава - с лични роби
13.
Аз
13.02.2024 20:59:29
5
20
И предния строй и сегашния го побългари бай ганьовската алчност и корупция! Банани имаше ,цял кораб идваше във Варна от Куба , ама всеки по веригата прибира за свои хора с кашони ! Чакаше се 10 год. за кола? Чакаха стругаря и заварчика, ама на военния майор му излезе 6 пъти реда за нова кола за 10 години ! Така че ,при бай Тошо си беше добре строя .
12.
Абе
13.02.2024 20:32:36
5
36
Абе комунизма не бе розово изобщо.Имаше работа и за повече пари но нищо не можеш да си купиш с тях.Един корабен бояджия вземаше от 600 до 1000 лева а бластьорите 1500 но магазините бяха празни.Всичко бе зажранено.Единственото по хубаво бе че нямаше дроги всички учеха и ходеха на работа даже и мангалите
11.
До комунягите
13.02.2024 20:27:31
16
23
Много обичате думите БЕЗПЛАТНО,ДЪРЖАВНО,ОБЩО ,КООПЕРАТИВНО и т.н.!!!Ама това ви е най-голямата заблуда бе!!Вие всичко си плащахте и то с лихвите!!Най-много обаче обичахте да си "взимате от общото" крадеше се от на-ниското (за да се оцелее) до най високото (за да си правят кефа).Ходеше се " на частно",бачкаше се събота и неделя по селата и добре че връзката не беше прекъсната,та да се хранят цели поколения,да спестят за холова гарнитура от хубавите,дето се чакаше за тях с месеци и още какви ли не тарикътлъци!!Единственото хубаво нещо беше в отношенията между хората.Бяха по-истински и човешки!
10.
ахахахах
13.02.2024 20:21:44
19
13
бахти малоумните комунета. Най важното в живота им колко била водката. Ей затова ще с те на дъното. Аре наливайте се с алкохол и сочете с пръст наркоманите без да може да осъзнаете че вие сте наркомани също ;)
9.
Неуспешен опит за лъжотене
13.02.2024 20:10:22
20
38
През 1985 г., 500 мл. водка става 8 лв., сега една водка "Аляска" от 500 мл. струва 7.28 лв.

Само дето тогава 8 кинта беше столичная и то истинска... Не се мъчете, не ви се получава. През '85 най-ниските заплати бяха по 150лв. Масово се взимаха по 200-220лв, че и 260лв. Полицаи, катаджии и миньори взимаха над 400лв. В ТКЗС на животните взимаха над 400лв Пенсиите бяха почти колкото си получавал като заплата... Така че не се мъчете, някои сме живяли през този период и помним кое къде. Аааа и още нещо - един двустаен апартамент в Славейков, Изгрев, Лазур или Зорница (2 стаи и кухня - 64кв.м) струваше 12500лв. И то нов... Сега колко е? същият апартамент на 50 години в момента струва 80000 евро. Хайде сега започвайте да смятате да видим докъде ще я докарате!
8.
Байганювска му работа
13.02.2024 20:04:02
12
28
Туй цените на цигарите,алкохола,колите,бананите и кафето да ти са водещите ползи в живота.....пиши го умрел
7.
От 6
13.02.2024 19:56:57
13
18
Техническа грешка=622 броя билетчета сега.Относно месото основната разлика е в качеството му,по-калпаво сега съответно относително и по-евтино,а кафето тогава се намираше от виетнамците и за одрано куче
6.
Мдааммм
13.02.2024 19:53:04
16
30
На вниманието му да разбия и сегашната транспортна политика:билетче за градския транспорт-6 стотинки тогава,демек е могло да си закупя с 120 лв-2000 броя билетчета за градския транспорт,сега с 933 лв по 1,50 лв=933 броя.Тоя хубостник намерил два артикула и бие тъпана щастлив,ха,ха,ха
5.
*********
13.02.2024 19:49:34
2
8
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
Тъй ли?
13.02.2024 19:46:56
13
38
А сега да сметне с колко заплати от 120 лв можеже да се закупи чистак нов тристаен панел струващ 9000 лв,и сега с 933 лв същият вече амортизиран на 50 години за 90 000 евро(180 000лв).Все пак не се спи с бензина,а в жилище!
3.
Жълтопаветен еврогейпарадчик
13.02.2024 19:42:52
19
35
Тряя да си джендър за да вярваш на тази статия.......
2.
ала бала
13.02.2024 19:32:19
22
39
Само дето при бай Тошо в бакалията си купуваш водка московская оригинална за тез псри , а не Аляска менте спирт като сега ,ало автотче
1.
;)
13.02.2024 19:25:07
25
56
Много слаби сметки господа! На 933 лв. брутна заплата се взимат 700 лв. чисто и с платения транспорт да отидете на работа ще вземете чисто 600 лв. . При ток 200 лв, и вода 50 лв., и още 50 лв. интернет, телефон и телевизия. Оставате с 300 лв. Ами храната? А данъците? А жилището -наема? А недай боже да се разболеете! Ами ако имате и деца? Какви 5 резервоара с гориво ви гонят? Хахаха
През комунизма най-важните неща - ток, вода, отопление, болнично лечение, учение, спорт бяха страшно евтини а повечето от тях и дори безплатни!
Хайде със здраве ;)
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова За да публикува първите й стихове в „Родна реч“, се наложило да излъже, че седмокласничката е в осми клас Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Футболната общност във Враца е потънала в скръб след нелепата смърт на 17-годишния Иван и 16-годишната Йоана Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! След поредицата от черни хроники по аутобаните у нас, специалисти настояват за кардинална промяна на пътната инфраструктура и замяна на компрометираните огради с бетонни блокове Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Вътрешният министър настоява за проверки на пътните съоръжения. Време е управниците да потърсят съветите на машинен инженер, запознат с якостните свойства на металите и с науката Съпромат! 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ Оръжието било укрито в кабината и в шкаф на полуремаркето Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Той сподели, че се е опитал да помогне и поднесе своите съболезнования на опечалените роднини Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Да премине товарен камион без товар с лекота през тях, е недопустимо, коментира и вътрешният министър  Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Кооперацията е пълна с бълхи, миризмата на урина и повръщано се усеща от километри, не издържаме, жалват се съседи При проверката на язовир „Ахелой“ се откри мащабна схема: Иззеха тонове риба При проверката на язовир „Ахелой“ се откри мащабна схема: Иззеха тонове риба Мащабната акция на Областна администрация, МВР и ИАРА доказа, че обектът от национално значение е бил брутално окупиран за промишлен улов за сметка на водната сигурност "Ахил" се завръща в Бургас: Пуснаха под домашен арест Стоян Колев "Ахил" се завръща в Бургас: Пуснаха под домашен арест Стоян Колев „Много съм доволен! Съдът взе правилното решение!”, каза на излизане от залата на Окръжен съд-Пазарджик „Транспортера”
Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Иран се готви да въведе такса „Преминаване“ за танкерите след изтичането на срока от 60 дни, а Оман, под натиска на САЩ, искат да отворят южен коридор, но това е невъзможно без съгласието на Техеран Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Необичайната история на шестте теракотени артефакта приключи с официална дипломатическа церемония Идва ли редът на Кримския мост? Идва ли редът на Кримския мост? След като прескочи всякакви забранителни линии, Украйна се стреми да изолира Крим и поставя под въпрос устойчивостта на Русия  САЩ изпращат спасители в Каракас САЩ изпращат спасители в Каракас Тръмп: Броят на жертвите е опустошителен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Според Американския геофизичен институт броят им ще достигне между 10 000 и 100 000 души Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн B cтpaнaтa-лидep бpoят им ce yвeличи cъc 75% зa 10 гoдини Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Ударът в кратера Ярабуба е стопил ледниците и е предизвикал мащабно глобално затопляне Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Автомобилът е с 6-цилиндров редови двигател
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори