×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Прощаваме се с Александър Александров – втория българин, излетял в Космоса, днес в 11:00 часа в Централния военен клуб в София
  • Трафикът през Ормузкия проток е най-нисък от седмици
  • Броят на жертвите на земетресенията във Венецуела достигна 4490 души
  • Огромен пожар в заведение в Банкок, има над 20 загинали
  • Над 20 държави вече ограничават достъпа до социални медии за деца
  • Яник Синер защити титлата си на „Уимбълдън“ след епичен финал срещу Зверев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Съдия Цариградска иска ВСС да я изслуша за случая "Нотариуса"


13 Февруари 2024, Вторник, 12:21 ч.
Автор: Флагман.бг

Съветът заседава по казусите около убития Божанов, но са поканени само Сарафов и журналистът Николай Стайков

Съдия Владислава Цариградска настоява да бъде изслушана днес от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет по казуса с убития на 31 януари Мартин Божанов - Нотариуса. Колегията е включила темата в дневния си ред, но е поканила само и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и разследващия журналист от Антикорупционния фонд Николай Стайков, който освети дейността на Божанов през 2021 г, пише вестник Сега.

Цариградска обаче припомня на ВСС, че "първите публични разкрития за организирана група за оказване на натиск върху съдии" са направени от нея със сигнал именно до съвета на 10 февруари 2020 г. Затова и тя смята, че личното ѝ участие и представяне на значимата информация, ще помогне за разкриване на цялата истина.

В искането до ВСС, депозирано снощи, с което "Сега" разполага, Цариградска пише, че фокусира вниманието на членовете на органа върху пет аспекта, "на които все още не е даден институционален отговор, а и не изглежда да се прави опит за изясняването им". Това са активното и основно участие на определени медии в натиска върху съдиите; политическото влияние както върху горните медии, така и върху управлението на съдебната власт; бездействието на прокуратурата да разследва тежки криминални заплахи спрямо съдии; участието на магистрати от върховна прокуратура и специализираното правосъдие в мрежата за натиск; злоупотреба със специални разузнавателни средства спрямо магистрати с цел постигане на горните цели.

След това съдията подробно излага всички факти на натиска срещу себе си, който започва с публикации в кафяви медии. А също и как когато е бил подаден сигнал за натиск върху съдия Цвятко Лазаров от Софийския апелативен съд прокуратурата е започнала разследване за подкуп срещу магистрата, вместо да провери заплахите срещу него.

ПРЕДИСТОРИЯТА

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет реши преди седмица да покани на изслушване днес Сарафов и Стайков, който освети Божанов през 2021 г. Активността на съвета сега е провокирано от информацията, че Божанов е въртял частен клуб SS, където са се събирали "съдебни съмишленици". Правосъдният министър Атанас Славов вече се закани да инициира дисциплинарно производство срещу всеки магистрат, чието членство в клуба се потвърди. Има опасност обаче целият скандал да бъде потулен точно като "изгърмят" треторазрядните бушони по веригата, коментираха магистрати пред "Сега".

Сарафов се очаква да предостави справка за движението и резултатите от всички проверки и досъдебни производства, образувани по сигнали за упражняван натиск върху съдии от Мартин Божанов-Нотариуса.

Известно е, че в момента Софийската градска прокуратура работи по разследване за имотни измами, пране на пари и натиск върху съдии. Става дума за случая със съдия Цариградска. Тя отдавна даде гласност на това как е била притискана да си направи отвод по имотно дело, гледано от нея, докато е правораздавала в Районния съд в Луковит. Двама прокурори от Софийската градска прокуратура са с назначена охрана заради това. Интересното е обаче, че самата Цариградска, която е ключов свидетел, но не е разпитана пред съдия, няма охрана по линия на прокуратурата, въпреки че още през юли м.г. пише до прокуратурата, за да обърне внимание, че след разпита си срещу нея се активизират жълтите медии, което тя приема като предупреждение. "Считам, че "залогът" за потенциално засегнатите от разследването лица е изключително висок, затова и поставям на Вашето внимание необходимостта да оцените рисковете, които са възникнали или могат да възникнат във връзка с участието ми наказателното производство", пише тя до прокуратурата. "Сега" разполага с документа. Отговор и до днес няма.

Тук изниква и въпросът защо Съдийската колегия не реши да извика и съдия Цариградска за изслушването днес. То започна в 9.30 ч. и се излъчва онлайн на сайта на съвета. Кадровиците обаче отказаха да разместят дневния си ред и започнаха заседанието с избор на шеф на Районния съд в Мадан. От заседанието днес отсъстват Драгомир Кояджиков, по чието предложение е изслушването, председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков, Боян Магдалинчев и Стефан Гроздев.

Междувременно в петък Сарафов лично поведе десант в Софийската районна прокуратура, където започна ревизия на всички преписки, свързани с Божанов. Известно е, че много от сигналите срещу него са потъвали именно там.


В категории: Темида


1
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Радев бистри футбола с делегация на Барса Радев бистри футбола с делегация на Барса 13/07/2026, Понеделник 19:00 4
Тервел ИЛИЕВ След скандал в мрежата: Глобиха Александър Кадиев След скандал в мрежата: Глобиха Александър Кадиев 13/07/2026, Понеделник 18:53 6
1
Коментара по темата
1.
111
13.02.2024 13:38:54
0
3
Обществена тайна е ,че съдебната система е прогнила. Но какво от това "за кокошка няма прошка– за милиони няма закони" 90% от прокурори и съдии са доста богати хора.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Президентският вот през октомври: Първият голям тест за стабилността на управляващите Президентският вот през октомври: Първият голям тест за стабилността на управляващите Престоят във властта топи подкрепата на „Прогресивна България“, коментира политолог Димитър Николов: Емоцията е неописуема, Бургас отива на финал за Евровизия! Бангаранга Димитър Николов: Емоцията е неописуема, Бургас отива на финал за Евровизия! Бангаранга Той е сигурен, че морският град може да представи България на световно ниво Ще стане ли Айтос част от Сантяго де Компостела заради чудотворния извор край Пещерско Ще стане ли Айтос част от Сантяго де Компостела заради чудотворния извор край Пещерско Макар до Аязмото да не са открити свети мощи, вярващи от цялата страна се събират в навечерието на Илинден, защото са убедени, че водата е лековита НАП удари хитовите заведения по Южното Черноморие: Ноар и Калипсо под заплаха от запечатване НАП удари хитовите заведения по Южното Черноморие: Ноар и Калипсо под заплаха от запечатване Сред нарушителите са още бийч бар Елвира в Равда и Каса Реал в Свети Влас Мантинелите по АМ „Тракия“ са декоративни, вместо да спасяват човешки животи, те убиват Мантинелите по АМ „Тракия“ са декоративни, вместо да спасяват човешки животи, те убиват Клиентът ми е професионален шофьор с 35 г. опит, карал е на автопилот с 85 км/ч., предната гума се е взривила при 50 градуса температура на пътя, има неоспорими следи от джантата по асфалта АЕЦ „Козлодуй“ затъва в дългове, проф. Касчиев алармира за раздути обществени поръчки АЕЦ „Козлодуй“ затъва в дългове, проф. Касчиев алармира за раздути обществени поръчки Той намекна, че е бил махнат от борда на директорите заради една от тях, като уточни, че за не е заинтересуван крупен бизнесмен Лудост на АМ Тракия: Дете с крака през прозореца при 130 км/ч Лудост на АМ Тракия: Дете с крака през прозореца при 130 км/ч Белград връща Стоян Мавродиев на 14 юли, чака го арестът на НСлС Белград връща Стоян Мавродиев на 14 юли, чака го арестът на НСлС Бившият шеф на ББР ще получи лично обвинението по разследването за кредита от близо 150 млн. лева Разследване на Флагман: Как една фалшива жалба ще освети нелегална мрежа за доноси и клевети, от която пропищя Бургас Разследване на Флагман: Как една фалшива жалба ще освети нелегална мрежа за доноси и клевети, от която пропищя Бургас Флагман е амбициран да я разплете докрай и да отговори на най-важния въпрос - кой е създател на този обществен тумор и стои в сянката му Бургас изхвърли Варна и Пловдив, остава дуелът със София за Евровизия Бургас изхвърли Варна и Пловдив, остава дуелът със София за Евровизия Оценката е обхванала техническите характеристики на предложените зали, инфраструктурата около тях, изискванията на Европейския съюз за радио и телевизия и производствените стандарти на „Евровизия“
Хаос в Ормузкия проток: И Тръмп ще събира такси от корабите, а Иран удари US бази в 4 държави Хаос в Ормузкия проток: И Тръмп ще събира такси от корабите, а Иран удари US бази в 4 държави Цените на петрола скочиха рязко след мащабни американски бомбардировки и ответните атаки Огнен ад в Банкок: 28 загинаха в бар, десетки са в болница Огнен ад в Банкок: 28 загинаха в бар, десетки са в болница Пламъците тръгнали край сцената, а блокирани и неясно обозначени изходи превърнали евакуацията в капан Секс скандал съсипа живота на елитен съдия, намериха го мъртъв седмици след като го изхвърлиха от Световното първенство Секс скандал съсипа живота на елитен съдия, намериха го мъртъв седмици след като го изхвърлиха от Световното първенство 38-годишният Роб Диперинк не издържа на жестокия психически срив, след като ФИФА му отне най-голямата му мечта заради недоказано обвинение в Лондон Вълна от обири по гръцките плажове: Десетки българи ужилени само за два уикенда Вълна от обири по гръцките плажове: Десетки българи ужилени само за два уикенда Крадците разбиват автомобили край Халкидики, Аспровалта и Кавала, атакуват и вили посред бял ден Пуснаха Цветан Мирчев срещу 2000 евро, Илчо Боев остава с гривна Пуснаха Цветан Мирчев срещу 2000 евро, Илчо Боев остава с гривна Апелативният съд отмени постоянния арест на двамата обвиняеми, служителят по инвеститорски контрол ще бъде под домашен арест Европа плати кървава цена за рекордните жеги Европа плати кървава цена за рекордните жеги Над 9000 от допълнителните смъртни случаи са сред хора на и над 65 години, а Франция и Белгия отчетоха изключително високи стойности Търговският регистър заби: Фирми чакат по две седмици, сделки и кредити увисват Търговският регистър заби: Фирми чакат по две седмици, сделки и кредити увисват Агенцията по вписванията признава средно четири дни закъснение, а половината щатове за длъжностни лица по регистрацията са незаети Отвориха последния завет на космонавта Александър Александров Отвориха последния завет на космонавта Александър Александров Ирански вестник сложи Мелони, Тръмп и Нетаняху на мушка Ирански вестник сложи Мелони, Тръмп и Нетаняху на мушка Италия осъди публикацията като открита заплаха, след като световни лидери бяха представени като виновници за смъртта на Али Хаменей Прокуратурата: Отвлякоха 20-годишна жена и я принудиха да проституира в три града Прокуратурата: Отвлякоха 20-годишна жена и я принудиха да проституира в три града Мъж и жена са обвинени, че държали жертвата заключена, връзвали я с кабели и я пребивали, докато я водели по адреси на клиенти
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Бюджетът на кабинета „Радев“ е по-лош от този на „Желязков” Виц на деня Виц на деня Жена пише на мъжа си:
"Скъпи, приготвила съм вечеря. Купи кренвирши, за всеки случай!"
Виц на деня Виц на деня - Колко тревомани са нужни, за да завинтят една крушка?
- 15 - един да я държи и 14 да пафкат, докато се завърти стаята.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Люта чушка, силна ракия и чужда жена са за хора със силни усещания.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори