Чадърите и шезлонгите поскъпват заради по-високите концесионни такси
За сметка на това няма да има драстично увеличение при цените за нощувки в хотелите, каквото се наблюдаваше през последните години
Сянката по родното Черноморие това лято вероятно ще ни струва повече. Причината – за последните две години държавата е повишила концесионните договори на стопаните на плажове с близо 25%.
"Ние не можем да оптимизираме персонала, защото тези задължителни дейности, те са ни по договор и ние не можем да не ги наемем. Начините са – единият - да повишим цената на чадър и шезлонг, другият вариант е да вдигнем наемите на заведенията. Това ще рефлектира върху крайния потребител, при нас са плажуващите", каза Николай Димитров, зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морски плажове.
За сметка на това няма да има драстично увеличение при цените за нощувки в хотелите, каквото се наблюдаваше през последните години. Цените на основните консумативи на хотелиерите са се запазили. Минимално повишение ще има заради увеличаването на минималната работна заплата.
"Основните пера в разходите на работодателите, това са сезонните работници. Но в никакъв случай не можем да говорим за драстично увеличение, колегите споделят, че в рамките между 5 и 10% ще се оскъпи както хотелското настаняване, така и цялостно почивката на този етап", коментира Христина Славова, Бургаска регионална туристическа камара.
Според експерти се очертава да бъде по-скъпо на юг от Бургас, където в края на сезона регионът беше сполетян от водно бедствие.
"Някои хотели със сигурност имат покачване на цените, но то не е само заради инвестицията, която са направили. Идеята е вече бизнесът да погледне по-стратегически – да види, че не е застрахован и да може да си направи застраховка на имуществото", каза Константин Занков, експерт в туризма.
А хотелиерите съветват - колкото по-рано резервираме своята лятна почивка, толкова по-евтино ще ни излезе тя.
"Ние сключваме договори още от май, юни месец миналата година за този сезон. Отстъпките започват от няколко процента и стигат до 30%. Може да има и повече, но това зависи от политиката на всеки колега. Този месец, февруари, например могат да се ползват до 20% отстъпка", посочи Янчо Парушев, хотелиер, член на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
Ранните записвания продължават до края на април. А от бранша отчитат, че има увеличение на 10% спрямо предходната година на ранни резервации.
ЦСКА преговаря с бивш треньор на Барселона
Силна поличба на 30 август: Всяко зло се връща към онзи, който го е сторил
От криминалист до терзия: Иван Тонев пази 200-годишен занаят бод по бод
Хотелиери отчитат до 7% по-малко туристи и срив на приходите, Евровизия е шансът за обрат
Ретроградният Сатурн удря три зодии на 30 август: Истината вече не може да бъде отлагана
Тиквичките удариха +18%, ябълките паднаха с 13%: Голямо разместване на цените по тържищата
Какви са цените в Гърция през септември
Край на тайната на заплатите: Работодателите ще казват възнаграждението преди интервю
Шефът на ЦРУ сондирал Кремъл за среща Тръмп - Путин - Зеленски
ГЕРБ събира 700 делегати в НДК, Борисов подготвя кадрови промени и чертае битката за президент
АТВ затисна 33-годишна жена край Смолян, пожарникари я спасиха
Стрелба от черен Мерцедес в София: Деца попаднали под обстрел с еърсофт пистолет

Ше ми правят пари за сянка...бахти измисления бизнес . Да фалират мамицата им мутренска .
Може пък да ги накарам да отидат комбайнери или трактористи в сезона, да изкарат повече пари!