×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Седем нови случая на морбили у нас
  • Президентът Илияна Йотова ще направи обръщение към българския народ
  • Иран отваря напълно Ормузкия проток
  • САЩ обмислят сделка с Иран за 20 милиарда долара в замяна на уран
  • 1224 обитатели на арестите и затворите ще могат да гласуват в 25 секции
  • Имот за рекордна сума: парцел във Флорида продаден за $105 млн.
  • Средният доход достига 14 403 лв. през 2025 година
  • Изследване свърза честата AI помощ с по-слабо самостоятелно решаване на задачи
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Мним лекар взе 62 000 лева от старица, нужни били златни импланти за операция на сина ѝ след катастрофа


Мним лекар взе 62 000 лева от старица, нужни били златни импланти за операция на сина ѝ след катастрофа
Измамената Желязка позвънила на сина си, след като дала 62 000 лева на измамниците. Тя сподели, че е бързала да даде парите, защото можело да му отрежат крака
12 Февруари 2024, Понеделник, 09:58 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

82-годишната баба Желязка повярвала на измамника и докато си говорела с него по телефона, изкарала парите, за да ги предаде на жена, изпратена от него

Възрастна жена повярва на измамник, който по телефона се представил на лекар, лекувал сина й след катастрофа. Мъжът от другата страна на жицата поискал 85 000 лева за златни импланти, които трябвало да бъдат поставени след хирургическата операция. 

„Това е най-крупната телефонна измама тази година. Станала е пред дни в Добричко. Тогава 82-годишна жена дава 62 000 лева“, уточни водещата на „Тази сутрин“ по бТВ Мария Цънцарова. 

Телефонните измамници успели да се свържат с 82-годишната Желязка преди дни. Тогава звъни домашния й телефон. Тя вдига, а мъжът от другата страна на слушалката се представя за лекар. 

„Каза ми, че синът ми е ударен от кола. Намирал се във варненска болница. Кракът му бил счупен на четири места“, разказва потърпевшата. 

„Жертвите не са следени. Подбират се на случаен принцип по поредни стационарни номера, т.е. цялата информация, с която измамниците разполагат, обикновено е споделена от жертвата“, обясни началникът на сектор „Измами“ в ГДНП гл. инспектор Златка Падинкова.

„Казаха ми по телефона, че операцията струва 85 000 лева. Трябвало да се сложат златни импланти. Отговорих му, че нямам толкова пари. Пита ме колко имам и му отговори, че 60 000“, разказва измамената жена. 

Тя споделя, че е събирала парите с години от продажбата на животни и земя. Държала ги вкъщи, а докато ги подготвяла, за да ги предаде, измамникът все още е бил от другата страна на слушалката. 

„Каза ми да държа телефона отворен“, добавя жената. 

„Целта е жертвата да бъде изолирана, за да не може да осъществи контакт с някой друг“, уточнява гл. инспектор Падинкова.  

След това в дома на баба Желязка дошла жена, която взела 60-те хиляди лева. 

Оказва се, че тя е измамена по един от най-използваните сценарии. Има и случаи, при които престъпниците се представят за полицаи и твърдят, че в момента тече операция за задържане на телефонни измамници. Те убеждават потенциалната си жертва, ако измамниците потърсят и нея, да им даде исканите пари. Мнимите полицаи обещават, че ще задържат престъпниците и ще върнат сумата. 

„Често мошениците карат жертвата да съберат парите и ценностите и да ги приберат в камерата на хладилника. Мнимият полицай казва, че опасните престъпници разполагат с машинки, със специална техника, с която може да засекат човек с каква сума разполага, а ако се сложат парите в хладилника, нямало как да бъде засечена, а целта е измамникът да е сигурен, че всичките ценности са на едно място. Има случай, при който „мулето“ отива на адреса и директно от хладилника взема пакета с парите“, изтъква Златка Падинкова. 

Понякога измамниците се представят за адвокати. Те твърдят, че роднина или познат на човека от другата страна на слушалката е предизвикал катастрофа с човек или дете и искат пари, за да освободят от наказателна отговорност. 

От полицията са категорични – искат ли ви пари по телефона, не ги давайте! Затворете и веднага се свържете с ваш близък и подайте сигнал на тел. 112.

„Ако не се постави слушалката на вилката, избирайки 112, е възможно човек да продължи разговора с измамниците“, предупреждава Падинкова. 

Баба Желязка се е обадила на сина си едва, след като вече е предала парите. 

„Лекарят ми беше казал, че можело да се наложи да отрежат крака на сина ми“, каза още тя. 
 


В категории: Крими


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
9
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Барселона с трансферна бомба Барселона с трансферна бомба 17/04/2026, Петък 21:45 0
Тервел ИЛИЕВ Каква е слабостта на всяка зодия Каква е слабостта на всяка зодия 17/04/2026, Петък 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Гофрети у дома - бърза рецепта Гофрети у дома - бърза рецепта 17/04/2026, Петък 20:58 0
Тервел ИЛИЕВ Трикове за почистване на килими Трикове за почистване на килими 17/04/2026, Петък 20:40 0
Флагман.БГ Как да почистите завеси без пране Как да почистите завеси без пране 17/04/2026, Петък 20:24 0
Тервел ИЛИЕВ Домашна пица като от ресторант Домашна пица като от ресторант 17/04/2026, Петък 20:00 0
Флагман.БГ Тайни за бързо почистване преди гости Тайни за бързо почистване преди гости 17/04/2026, Петък 19:40 0
Тервел ИЛИЕВ Голяма звезда напуска Реал Мадрид Голяма звезда напуска Реал Мадрид 17/04/2026, Петък 19:19 0
9
Коментара по темата
9.
123
12.02.2024 13:11:31
0
7
Хубаво ще е да я питат, от къде ги има. Не е от спеставания. Преди десет години една такава баба в Перник даде 100000 на мнима врачка. Парите обаче бяха в пликове. Оказа се, че дъщеря и е столична лекарка и това са парите от подкупи на пациенти за лечение, които давала на майка й да ги крие, за да не бъдат намерени в лекарката.
8.
2
12.02.2024 12:57:50
3
5
Значи тя жената ги събирала цял живот, и по-добре даде на сина си, ако той примерно е някъв мизерник без една стинка, така ли ? Никой не ти е длъжен, включително майките и бащите. Трябвало е отдавна да ги харчи по себе си, да отиде малко на екскурзии и да види свят, да си купи нещо което винаги е искала, вместо да мизерства и да къта докато не умре, и парите да ги наследят разни неблагодарници, които дори по телефона не искат да говорят с тях. В нашия блок още не са им изстинали труповете на старите хора, и апартаментите им вече са продадени от наследниците. Ти да мизерстваш на дърти години, да си броиш стотинките в магазина и накрая някой друг прибира 6 цифрени суми в евро от теб.
7.
XX
12.02.2024 12:49:19
1
6
Много добре е направил телефонноият лекар!
Само така се лекува про'с'тотията!
6.
До 5
12.02.2024 12:40:35
1
7
И аз винаги се чудя защо възрастните хора някак смята, че трябва да се изживяват като мъченици, натрупали под дюшека стотици, гардеробите пълни с нови рдехи и обувки, а те с дрипите и ядат сух хляб.
5.
Почвам да се чудя дали не е друга схема
12.02.2024 11:59:32
0
18
Гледам я как е облечена, как е обзаведено в къщата и, зъбите и... и дала 60 хилки на някакъв телефонен измамник?! И това при положение, че от 20 години не са спрели да дават подобни примери по БНТ? Луда работа
4.
Бай....
12.02.2024 11:43:16
2
10
Телефонните измами са свързани с полицаи и бакшиши !
3.
Калиопа
12.02.2024 11:14:17
2
9
САМИ СА СИ ВИНОВНИ, ТЕЛЕФОННИТЕ ИЗМАМИ НЕ СА ОТ ВЧЕРА, ДА БЯХА СЕ ПОУЧИЛИ....
2.
Фантастико
12.02.2024 10:50:52
4
15
Да ги беше дала н сина си да си свърши някаква работа с тях,а не той да опъва каиша някъде за 1000 лева. За какво са и на бабата толкова пари в тях,а може и на сина и да му е писнало и да се е обадил той с някои негови хора и да са и отмъкнали паричките.
1.
До 1
12.02.2024 10:36:27
0
4
Това не е Русчев на снимката, а баба Желязка бе, тъпак радиоактивен
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Брутална катастрофа в центъра на Бургас: Джип размаза спортен автомобил Брутална катастрофа в центъра на Бургас: Джип размаза спортен автомобил Катастрофата е на улица „Ген. Гурко“ до Яв-Ка ДПС закри кампанията си пред няколко хиляди в Руен ДПС закри кампанията си пред няколко хиляди в Руен От формацията дадоха заявка за много силен изборен резултат Крум Зарков: Бяхме сами срещу всички, въоръжени с идеи срещу много пари Крум Зарков: Бяхме сами срещу всички, въоръжени с идеи срещу много пари Все още не е късно и други, които на думи милеят за социалистическата идея, за смисъла на справедливостта, да се присъединят към нас, каза той Иван Иванов – кандидатът, който превърна действията и отчетността в политика в своя кауза Иван Иванов – кандидатът, който превърна действията и отчетността в политика в своя кауза  „Антикорупционен блок“ е коалиция, в която са се събрали формации и личности, доказали, че могат да водят реални битки срещу корупцията, коментира той Програмата на Флора Бургас 2026 започва с ревю на тоалети от цветя и демонстрации на открито Програмата на Флора Бургас 2026 започва с ревю на тоалети от цветя и демонстрации на открито Изложението ще предложи арт инсталации, зони за градина и двор, както и среща с флористи от Бургас, Варна, София и Пловдив Прокуратурата погна Гюров и министри заради споразумението в Украйна, а той намеси „бухалките“ Прокуратурата погна Гюров и министри заради споразумението в Украйна, а той намеси „бухалките“ Действала е по техните сигнали, а ние по тези на гражданите, обяви той, но истината се оказа различна – депутат е сезирал държавното обвинение  Жечо Станков: Ще търся подкрепа от всички 14 депутати от Бургас за ключовите проекти на региона Жечо Станков: Ще търся подкрепа от всички 14 депутати от Бургас за ключовите проекти на региона Станков постави и въпроса за по-голяма финансова самостоятелност на общините Румен Радев: Борим се за пълно мнозинство, готов съм да поема отговорността да стана премиер Румен Радев: Борим се за пълно мнозинство, готов съм да поема отговорността да стана премиер Договорът с БОТАШ е изгоден, тепърва ще черпим дивиденти, каза лидерът на „Прогресивна България” Повече от 6 милиона творци по света с призив към ЮНЕСКО за регулация на АI Повече от 6 милиона творци по света с призив към ЮНЕСКО за регулация на АI Организациите CISAC и Музикаутор с глобален призив за защита на човешкото творчество в ерата на изкуствения интелект Времето се обръща утре: чакат ни валежи, на места и градушки Времето се обръща утре: чакат ни валежи, на места и градушки Максималните температури ща са между 15° и 20°
Тръмп: Иран се съгласи никога повече да не затваря Ормузкия проток Тръмп: Иран се съгласи никога повече да не затваря Ормузкия проток Може ли Пакистан да постигне ядрено споразумение между Иран и САЩ, след като Тръмп заяви, че сделката е „близо“? Златна монета от IX век постави нови въпроси за връзките между викингите и християнството Златна монета от IX век постави нови въпроси за връзките между викингите и християнството Находката е открита в Англия изобразява Йоан Кръстител и според експерти е необичайна за епохата, но все още не доказва ранно покръстване на скандинавците Петролът поевтиня рязко след oблокирането на Ормузкия проток от Иран Петролът поевтиня рязко след oблокирането на Ормузкия проток от Иран Пазарите реагираха на информацията, че ключовият морски коридор е отворен за търговски кораби, докато напрежението в Близкия изток остава високо Чувствам се свободна, но истината е по-ужасна, отколкото си представях Чувствам се свободна, но истината е по-ужасна, отколкото си представях Британката разказа как след убийството на майка ѝ е върната да живее при баща си, а днес настоява за по-строга защита на децата след домашно насилие Доналд Тръмп: Американската блокада ще остане в сила, докато Иран не сключи сделка за прекратяване на войната Доналд Тръмп: Американската блокада ще остане в сила, докато Иран не сключи сделка за прекратяване на войната Странна смърт покосява учени свързани с НАСА Странна смърт покосява учени свързани с НАСА Десет от тях, занимаващи се с НЛО, загинаха или изчезнаха при загадъчни обстоятелства  Сладолед с раци, бихте ли пробвали? Сладолед с раци, бихте ли пробвали? Заведение в Тексас предлага необичайният десерт, който привлече вниманието на клиенти и туристи Близо 10 години се разглежда дело срещу майка, обвинена в убийството на сина си с отровен сок Близо 10 години се разглежда дело срещу майка, обвинена в убийството на сина си с отровен сок По-малката и дъщеря е подала сигнал в полицията две години и половина след смъртта на брат си Рожденият ден на Виктория Бекъм на фона на нов публичен коментар за семейството Рожденият ден на Виктория Бекъм на фона на нов публичен коментар за семейството Дизайнерката и бивша звезда от Spice Girls отбеляза своите 52 години, след като за първи път коментира напрежението с най-големия си син Бруклин Том Круз втрещи феновете - с бирено коремче и плешив Том Круз втрещи феновете - с бирено коремче и плешив 63-годишният актьорът се появи в нов филм като възрастен мъж със сива коса, бръчки и коремче
Бойко Борисов Бойко Борисов Хората знаят: като дойде ГЕРБ - строят. Другите само приказват Виц на деня Виц на деня - Тайната на успеха в живота е свързана с честността и принципността.
- Как по-точно?
- Ако ги нямате, успехът е гарантиран.
Виц на деня Виц на деня - Какво стана с голямата ти любов?
- Приключи.
- Разделихте ли се?
- Не, оженихме се.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато един мъж мълчи, значи е мислител. Когато една жена мълчи, значи мислителят е загазил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори