Само кафето и водата ще поскъпнат като въведем еврото, твърдят от КНСБ
Ръстът на заплатите е малък според Пламен Димитров
"Вероятно кафето и минералната вода ще поскъпнат в първите месеци след приемането на страната ни в еврото, но останалите стоки и услуги няма да поскъпнат ако бъдат взети мерки. Нека погледнем Естония и Латвия, които преминаха от валутен борд към прием на еврото. Там имаше мимолетна инфлация – от половин до 1% на стоки, които се виждат". Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров пред NOVA.
„Заплатите там растат с доста сериозни темпове. За десетте години след влизането им в еврозоната, в тези две страни има двуцифрено нарастване на възнагражденията", поясни той.
Димитров цитира изследване на КНСБ в България по методика, която е международно сертифицирана. „Сам човек има нужда от 1438 лева месечно, за да се издържа. Тричленно семейство се нуждае от около 2600 лева на месец", каза синдикалният лидер.
От известно време КНСБ не изследва четиричленни семейства, защото те вече не са средностатистически, поясни той. Според статистиката има поскъпване на издръжката на годишна база от 156 лв. за тричленно семейство и малко под 90 лева за едночленно домакинство.
„Истината е, че през тези 2 години и половина, когато започна ръстът на инфлацията - в края на 2021 г, успяхме да компенсираме средната инфлация, която е около 30%", каза Димитров и обясни, че тяхната методика изследва как се живее прилично, а не богато.
Той призна, че ръстът на заплатите също не е малък. „Те са двуцифрени, компенсираме инфлацията, а оставаме по-бедни", заяви синдикалистът.
"Независимо от успокояване на енергийните фактори цените на производителите продължават да растат. Оттам инфлацията на много стоки и услуги бавно, но сигурно продължава да расте", каза синдикалистът.
Скандал с Марк Хамил и Доналд Тръмп
Етническо напрежение тлее в Габрово заради масово сбиване
Как да приготвим домашен шоколад - сладкиш без захар
Цените на храните в световен мащаб растат
Как вашата зодия влияе на реакциите и решенията ви - астрологията в ежедневието
Проф. Каприев: Тънем в невежество, защото политиците искат послушен електорат, за тях сме марсианци
Българска супа от домати - свежа рецепта за топли дни
Испанка със симптоми на хантавирус след полет със заразен пътник от круизния кораб "Хондиус"
Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект
Фицо носи на Путин послание от Зеленски
Тази сметка от гръцки ресторант превъртя мрежата
Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките

---------
А въпросният Пламен Димитров готов ли е да се обзаложи и да освободи поста си при несбъдване на това което е казал?