×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Поскъпват част от основните храни, плодовете и зеленчуците по борсите
  • Двама убити и девет души са в критично състояние след стрелба в американския университет „Браун“
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Социалният министър обещава почти безболезнено преминаване към еврото


11 Февруари 2024, Неделя, 17:28 ч.

Разбираемо било защо е така плашещо влизането ни в еврозоната

Преминаването към еврото няма да бъде толкова болезнено, колкото хората се притесняват. Това заяви пред БНР министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.

Тя посочи, че не се очаква сътресение в покупателната способност.

Разбираемо било защо е така плашещо влизането ни в еврозоната - това била нормална реакция, защото става въпрос за нещо ново. България може да черпи опита от вече 20-те страни, които са преминали към еврозоната и в които е имало същите страхове, отбеляза Шалапатова.

Тя обясни, че доходите, кредитите, депозитите ще се преизчислят автоматично в евро, а социалните плащания и пенсиите ще се закръглят в полза на хората, предава news.bg.

Министърът счита, че използването на общата европейска валута създава много удобства, а основната цел е страната да стане още по-привлекателна за инвестиции.

Шалапатова посъветва хората да се доверяват на достоверни източници и да не се поддават на фалшиви новини и страх. Тя увери, че няма повод за притеснение.

Финансовото състояние в страната било добро.

"Дългът ни към брутния вътрешен продукт е 22% - вторият най-нисък в ЕС, много по-нисък от допустимия 60% от БВП, бюджетният дефицит е 2,2% през миналата година, курсът на лева е стабилен, той е фиксиран. Остава да изпълним критериите за ценова стабилност", отчете министърът.

Според нея, когато има спокойствие и устойчиви политики, една такава на пръв поглед непостижима цел като присъединяването към еврозоната е абсолютно реалистична. Предприемали се нужните мерки и за намаляване на инфлацията, и за информиране на населението.

Социалният министър напомни, че пенсиите се увеличават по швейцарското правило, което е заложено в закона.

Този инструмент до някаква степен цели да има адекватност на размера на пенсиите.

Тя открои като предизвикателства у нас застаряващото население и демографската характеристика на обществото.

"В България пенсионната система създава силно усещане, че не е стабилна, не е справедлива, размерът на пенсиите не е адекватен. Именно затова още от встъпването ни в длъжност, екипът на министерството решихме, че каквито и промени да предложим да направим, важно е да се вземе като решение въз основа на анализ. Затова стартираме този анализ, така че с решенията, които ще вземем вследствие на него, да се гарантира стабилна, по-справедлива и по-адекватна пенсионна система, която да върне доверието на хората", отбеляза Шалапатова.

Като проблем тя отчете ниското доверие на хората и много ниската мотивация да се осигуряват на пълния си доход.

Министъърът посочи, че не се предвиждат сериозни стъпки от рода на увеличаване на вноската за пенсии. Било важно да се вдига не вноската, а финансовата грамотност.

"Ако в момента всички българи, които упражняват труд, се осигуряват на пълните си доходи, то приходите в системата ще бъдат изключително благоприятни. Тогава може да има разпределяне на по-голям ресурс", поясни тя и допълни, че в момента всяка следваща година националният бюджет дофинансира.

Относно предстоящата ротация Шалапатова заяви, че до момента не е получавала сигнали, че ще има промяна.

Тя обаче отбеляза, че дори да има смяна, се надява да има приемственост в диалога с хората.

По нейни думи все още не е ясно с колко процента ще бъдат увеличени заплатите на социалните работници на терен. Тя декларира, че целта на министерството е цялостно "да се погрижат за хората в социалната сфера".


В категории: Бизнес , Политика


10
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Къде се е намирал първият български мол Къде се е намирал първият български мол 14/12/2025, Неделя 11:40 0
Флагман.БГ Бърза млечна баклава готова за 30 минути Бърза млечна баклава готова за 30 минути 14/12/2025, Неделя 10:04 0
10
Коментара по темата
10.
българин
12.02.2024 08:14:54
1
1
типично съветско възпитание. като не мисли някой като теб и го заклеймяваш и обиждаш. Като номер 3. Не може да обори, няма аргументи, но иска. Хората му показват как е в белите страни, но не, той си иска ватенката. После се чудят защо не се допитват до народа за важни неща.
9.
До 6
11.02.2024 23:22:13
1
3
Няма обиди, бе човек. Да наречеш глупакът- глупак не е обида. А това е вярно и в трите случая- взел си някой лев да пропагандираш въвеждането на еврото, не разбираш защо други държави упорито се дърпат и не искат да го приемат, натрупал си десетки или стотици хиляди евра и ти е безразлично как тази промяна би навредила на покупателната способност на българите като цяло. Не съм виновен, че си глупак ,просто го констатирам въз основа на напъните във коментар 2ри. Ай чао и мисли позитивно
8.
Европеец
11.02.2024 20:52:40
1
4
Браво, добре се движите! До няколко години и цифрово евро и манджа от червеи и квота за третополови, а може и CBDC! Прекрасни говеда
<3 Bulgaria
7.
Пазарна димокрация
11.02.2024 20:47:34
2
5
Единственото безболезнено у наше село е момента когато смъртта те взема със себе си и те праща към... ЧУЖБИНА. Превърнате тази страна в токсично блато...
6.
До 3
11.02.2024 20:39:37
2
3
Обидите и сарказмът не те правят прав. Останалото, което си написал са пълни глупости!
5.
Пунта
11.02.2024 19:35:12
2
1
Да спа довечера без гащи. Егати Тетката!
4.
До 3
11.02.2024 19:15:37
3
5
Виж кво ти обещават, "кола в гъза" "почти безболезнено" тях няма да ги боли само народа, средно статистически ако някой не го боли а друг го боли, това се нарича "почти безболезнено"
3.
До 2
11.02.2024 18:02:04
1
11
Не става въпрос какво ще имащ и какво няма да имаш, Глупомире! Аз си държа парите в евро, но това да премахнем лева е като да си набием кол в гъза. Явно вече е модерно. Става дума за тънкости като лихви по депозитите, степен на директен контрол от централната европейска банка, покупателна способност... дори не говорим за изшиването, което ще бъде първоначалното конвертиране на цените от лева в евро. Колкото и силно да е желанието за окончателното затриване на българския народ поради собствената му простотия, лакомия и овчедушие, Господ гледа и до последно сме длъжни да вършим правилното нещо!
2.
До 1
11.02.2024 17:57:52
7
5
Хайде стига сте правили трагедии! Лъжели ни били за формата на земята, пръскали от самолетите, облъчвали ни с 5G, сега и това!
Като нямаш левове, няма да имаш и евро, това е истината!
1.
Равносметка
11.02.2024 17:32:35
3
7
В Нигерия, където имаше няколко престрелки и взрива, приеха началото на употребата на централизирани дигитални пари, а тук в Овчария, представям си каква тъжна говежда картинка ще сме. Ама ченгенцата са целунали пръстена, няма да позволят народът да прави бели. По-желателно е да падне метеорит, отколкото да заменим лева с евро като валута!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Къде се е намирал първият български мол Къде се е намирал първият български мол Това е една много представителна сграда, имала е колонада и полукръгъл план за засводени конструкции България е била приета в ООН преди точно 70 години България е била приета в ООН преди точно 70 години Страната ни е приета за пълноправен член на 14 декември 1955 г. с резолюция на Общото събрание на световната организация Бъдни вечер под натиск: Между 30 и 40 лева излиза храната на човек за празничната трапеза Бъдни вечер под натиск: Между 30 и 40 лева излиза храната на човек за празничната трапеза Нарастващите цени принуждават някои домакинства да ограничат броя на традиционните ястия  Историята на бургаския дейнотериум, който не познаваше бензина Историята на бургаския дейнотериум, който не познаваше бензина Дейнотериумът се е разхождал по „Богориди“, без да бърза заникъде, и е похапвал от буйната растителност. Не е имало магазини. Нито ресторанти. И „Грамофона“ го е нямало Измамници обещават изцеление от диабет в Бачковския манастир, 30 души са подмамени Измамници обещават изцеление от диабет в Бачковския манастир, 30 души са подмамени Фалшивата обява вече е свалена от мрежата Тошко Йорданов: От ИТН никога не сме твърдели, че "сме оженени за някоя власт" Тошко Йорданов: От ИТН никога не сме твърдели, че "сме оженени за някоя власт" Председателят на ПГ на ИТН защити решението за новото управление, припомни ролята на ПП-ДБ в предишната "сглобка" и обяви, че социалното напрежение е наложило осъзнатото оттегляне на ИТН от властта Бърза млечна баклава готова за 30 минути Бърза млечна баклава готова за 30 минути Млечната баклава е нежен турски десерт, който съчетава хрупкави кори и кадифен млечен сироп Топ медик препоръча маски и засилена хигиена, защото супергрипът вече е тук Топ медик препоръча маски и засилена хигиена, защото супергрипът вече е тук Най-рискови са затворените пространства, а ваксинацията остава най-добрата защита въпреки новите мутации Краставиците на борсата струват 4,20 за килограм, по магазините минаха 5 лева Краставиците на борсата струват 4,20 за килограм, по магазините минаха 5 лева Цените на основни храни хвърчат нагоре Албена Вулева изненада с коренно променена визия, качила е доста кила Албена Вулева изненада с коренно променена визия, качила е доста кила Бившата тв водеща се появи с напълняло лице и различен силует - феновете я разпознават трудно, а тя мълчи за трансформацията
Българските протести оглавиха първа страница на "Ню Йорк Таймс" Българските протести оглавиха първа страница на "Ню Йорк Таймс" Под кадъра от редакцията на изданието пише: „Корупция разтресе България; Антиправителствено шествие в София през седмицата" Живия Нострадамус направи тежко предсказание за Путин за 2026 г. Живия Нострадамус направи тежко предсказание за Путин за 2026 г. През цялата 2025 г. се носеха различни слухове за здравето на руския президент Последният мач на Джон Сина: Краят на легендата в WWE Последният мач на Джон Сина: Краят на легендата в WWE След 17 световни титли и над 650 сбъднати детски мечти, кечистът излиза на ринга за финален път Стрелба в университет в САЩ, двама студенти са убити, осем са в критично състояние Стрелба в университет в САЩ, двама студенти са убити, осем са в критично състояние Има и девети ранен, но той е вън от опасност Задържаха петима в Германия, подозират ги, че са планирали нападение на коледен базар Задържаха петима в Германия, подозират ги, че са планирали нападение на коледен базар Прокуратурата подозира, че мотивите зад планираното нападение са ислямистки Румънският президент: Готови сме да отвърнем, ако Русия ни атакува Румънският президент: Готови сме да отвърнем, ако Русия ни атакува Не се страхуваме от пряка конфронтация, категоричен е Никушор Дан Лекарят на Матю Пери осъден на едва 2,5 години затвор за незаконно снабдяване с кетамин Лекарят на Матю Пери осъден на едва 2,5 години затвор за незаконно снабдяване с кетамин Д-р Салвадор Пласенсия се призна за виновен, след като стана ясно, че е доставял нелегално упойващото вещество на актьора, въпреки зависимостта му Живот след смъртта: Жена видя Рая, срещна загубеното си дете и се върна да разкаже Живот след смъртта: Жена видя Рая, срещна загубеното си дете и се върна да разкаже Шарлот Холмс описва как в продължение на 11 минути е пребивавала в Рая, срещнала е своето неродено дете и е получила мисия да предаде послание от Бога. Руските милиарди в Европа блокирани, битката започва Руските милиарди в Европа блокирани, битката започва Редица страни и институции настояват за право върху замразените пари Мистерията с бетонираните тела, изплували от Дунав, свързана с изчезналите милиони от Белград Мистерията с бетонираните тела, изплували от Дунав, свързана с изчезналите милиони от Белград Криминален трилър по действителен случай – осакатени тела, пропаднали милиони и мистериозно изчезнали хора продължават да тревожат Балканите повече от две десетилетия
Мартин Димитров, депутат от ДБ Мартин Димитров, депутат от ДБ Шенген и еврозоната са като Шампионската лига: пускат те да играеш там, но, като имаш слабо правителство, нищо не постигаш. Виц на деня Виц на деня Доктор към пациент:
- Първо добрите или лошите новини?
- Първо добрите.
- Ще можеш да паркираш навсякъде...
Виц на деня Виц на деня - Тате, Защо в България един мъж може да има само една жена?
- Законът ни пази, синко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако чуете, че някой си хвали комшиите, значи си продава имота.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори