×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • АПС ще сезира Конституционния съд за промените в ИК
  • Бившият премиер на Норвегия е в болница заради стрес от скандала с Епстийн
  • Турски F-16 се разби след излитане, пилотът загина
  • Мадрид е избран за най-добра европейска дестинация за 2026 г.
  • Прокурорската колегия на ВСС избира нов ръководител на СРП
  • Депутатите обсъждат ветото на президента върху промените в Изборния кодекс
  • На 25 февруари, от 11 ч. до 14 ч. за кратки интервали от време ще се ограничава изцяло движението по Дунав мост край Русе
  • Повече чужденци, отколкото българи, учат медицина у нас
  • Очаква се служебният кабинет да приеме удължаването на удължителния закон за бюджета
  • Депутатите изслушват министър Дечев и ръководители на служби в МВР заради натиск по "Петрохан"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Преди 20 години създаде платформа, която преобрази начина ни на комуникация и го превърна в един от най-богатите в света


04 Февруари 2024, Неделя, 15:12 ч.
Автор: Флагман.бг

Днес се навършват 20 години от пускането на фейсбук

На 4 февруари 2004 г. е даден старт на социалната мрежа Фейсбук от Марк Зукърбърг, тогава студент по компютърни науки в Харвардския университет, днес председател и главен изпълнителен директор на "Мета". Днес Фейсбук навършва 20 години. През 2021 г. американската компания "Фейсбук" променя името си на "Мета" (Meta), а част от нея са Инстаграм, Месинджър и други платформи.

Освен за комуникация Фейсбук днес се използва и като източник на информация. В средата на м.г. институтът „Ройтерс" за изследване на журналистиката публикува доклад, според който като основен източник на новини - 76% от анкетираните българи са посочили онлайн източници, включително социалните медии, 63% ползват телевизиите и едва 12% - печатните медии. При социалните медии най-популярен е Фейсбук, като 64% от анкетираните ни сънародници го използват за новини, а 77% - „на общо основание".

С идването на Фейсбук и социалните мрежи се промени самата парадигма на комуникационния процес, каза за БТА проф. Лилия Райчева - преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Една от причините е, че потребителите стават и продуценти на съдържание. Това е предвидено още през 1980 г. в „Третата вълна" на изследователя Алвин Тофлър. Той въвежда понятието „протребител" – съчетава потребител и продуцент на новини. И актуалността на съобщенията във Фейсбук е изключително важна. Тя поражда съперничеството за вниманието на потребителите между социалните мрежи и традиционните медии, коментира проф. Райчева.

Развитието на социалните мрежи и специално Фейсбук оказаха доста голямо внимание върху живота на всички и начина, по който употребяваме информация, коментира за БТА Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България). Той посочи, че информацията се персонализира спрямо нашите предпочитания, алгоритмите я подреждат и тя идва при нас и оформя възгледите на голяма част от обществото.

Първоначалната цел беше да се свързваме по-лесно помежду си, посочи Радев. Следващата – да демократизират общуването в интернет, но заради техния модел стана така, че ефектът от това демократизиране е доста нееднозначен. Изместиха до голяма степен част от журналистиката, каза той и добави, че най-вече е повлиял на печатните медии. Вместо да получаваме информация, преминала през филтъра на професионални журналисти, се стигна дотам, че голяма част от информацията получаваме от социалните мрежи според техните алгоритми, които подбират какво да ни покажат и какво да скрият. Тези алгоритми са настроени така, че да задържаме колкото се може повече вниманието си в социалната мрежа, коментира Иван Радев.

Има проблеми, свързани най-вече с отговорността на тези, които споделят съдържание, каза проф. Райчева. С появата на неточни и непроверени данни, бързо запълващи информационния вакуум, се формира обществено мнение, което често пъти може да не съответства на реалността, а това е пагубно за журналистиката и създава големи предизвикателства пред спазването на професионалните стандарти. Така социалните мрежи спомагат за разпространение на дезинформация, което е контрапродуктивно за демократичните общества, обясни тя.

По думите на проф. Райчева чрез Фейсбук информацията се движи по-бързо, но тя трябва да бъде верифицирана и всеки, който уважава журналистическата професия, би очаквал официалното и проверено съобщение. Новият Европейски закон за свободата на медиите предлага обща рамка за защита тъкмо на редакционната независимост на медиите в Европейския съюз, на плурализма, на качеството на журналистическото съдържани и много важно – на прозрачността на медийната собственост, каза още тя.


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
3
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА ГЕРБ-СДС се регистрира за участие в изборите на 19 април ГЕРБ-СДС се регистрира за участие в изборите на 19 април 25/02/2026, Сряда 13:31 2
3
Коментара по темата
3.
_nib_
05.02.2024 08:45:46
0
0
Грешка в заглавието...
,,Създаде" да се чете-открадна.
2.
LifeLog 2.0
04.02.2024 18:03:24
0
2
А 2 дни преди това DARPA "закри" крайно непопулярния си проект LifeLog, за който вече обществеността беше подочула. Къв съвпадък! Той се прероди като Феникс в "невинното" "студентско" творение Fakebook, постепенно прераснало в настоящето чудовище и през цялото време изпълнявало и продължаващо да изпълнява оригиналните цели на LifeLog!
1.
Мда
04.02.2024 16:23:07
0
4
Този е за трепане, мисля че Хитлер е постъпвал по човешки от това недоразумение, което подлуди и ще подлудява хората
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Служебният кабинет проверява поръчка за тестове за рак на цена до 10 пъти над пазарната Служебният кабинет проверява поръчка за тестове за рак на цена до 10 пъти над пазарната В последния ден на предишния здравен министър е възложена поръчка за 10 млн. евро, сигналите ще бъдат изпратени на АДФИ ГЕРБ-СДС се регистрира за участие в изборите на 19 април ГЕРБ-СДС се регистрира за участие в изборите на 19 април Коалицията внесе 9999 подписа в ЦИК и заяви готовност за нова кампания Община Несебър организира благотворителна инициатива "Мартеничка за Петя" Община Несебър организира благотворителна инициатива "Мартеничка за Петя" Съпричастността е най-човешкото качество. Нашата общност отново се обединява около кауза в подкрепа на нуждаещо се дете, каза кметът Николай Димитров Страшен бой между тийнейджъри в двора на СУ "Димчо Дебелянов" в Бургас Страшен бой между тийнейджъри в двора на СУ "Димчо Дебелянов" в Бургас 16-годишен младеж е настанен в Шокова зала, с рани по лявото око, счупен зъб и фрактура на носа Костадинов: Алкохолици, наркомани и педофили гласуват изборния закон (Видео) Костадинов: Алкохолици, наркомани и педофили гласуват изборния закон (Видео) Лидерът на „Възраждане“ се оплака, че ветото на президента Йотова било връчено в ръцете на „турски агенти“  Трагедия в Ботевград - 2-годишно дете почина след токов удар Трагедия в Ботевград - 2-годишно дете почина след токов удар Инцидентът е станал в жилище, по случая е образувано досъдебно производство Гранична полиция отрече да е възлагала правомощия на НПО на Ивайло Калушев Гранична полиция отрече да е възлагала правомощия на НПО на Ивайло Калушев От дирекцията уточняват, че няма сключени споразумения с организацията, оказано е еднократно съдействие с дрон Голямата реформа в паркирането на Царево започва, Общината иска мнението на гражданите Голямата реформа в паркирането на Царево започва, Общината иска мнението на гражданите Общественото обсъждане ще се проведе през следващата седмица, а действия ще бъдат предприети, след като бъдат чути предложенията на хората Ямболийка ще управлява град в американския щат Джорджия Ямболийка ще управлява град в американския щат Джорджия Маги Димов ще отговаря за бюджета, културата и развитието на Стоун Маунтин, завършила е БДУ "Проф. д-р Асен Златаров" Андрей Гюров покани за съветник Димитър Бербатов, порита с него в премиерския кабинет Андрей Гюров покани за съветник Димитър Бербатов, порита с него в премиерския кабинет Бербатов не стана спортен министър, но все пак се присъедини към екипа на премиера 
Русия разруши щаба на Черноморския флот в Севастопол Русия разруши щаба на Черноморския флот в Севастопол Сградата беше бомбардирана от Украйна още през 2023 г., но руснаците не я пипаха като символ на „града герой“  Демократите в САЩ признаха, че нелегалните чужденци са им по-важни от американците Демократите в САЩ признаха, че нелегалните чужденци са им по-важни от американците Според Тръмп правителството трябва да защитава гражданите на САЩ, а не незаконните имигранти Турски изтребител се разби до магистрала (Видео) Турски изтребител се разби до магистрала (Видео) Министерството на отбраната обяви пилота за „мъченик“  Мигрант нокаутира бяла ирландка в центъра на града (Видео) Мигрант нокаутира бяла ирландка в центъра на града (Видео) Полицията е в задънена улица. Моли за помощ при издирването му  Песента „Югославия“ предизвика политическо напрежение преди сръбската селекция за Евровизия 2026 Песента „Югославия“ предизвика политическо напрежение преди сръбската селекция за Евровизия 2026 Социалната мрежа X профил с името „Eurovision Kosovo“ обвини Сърбия, че не може да отдели политиката от конкурса Млади палестински художници превръщат руините на Газа в изкуство Млади палестински художници превръщат руините на Газа в изкуство Паралелно с уличното изкуство, други творци търсят алтернативни пространства за изява Спират Messenger от април 2026 г. Спират Messenger от април 2026 г. Историята на чатовете може да бъде възстановена на различните устройства чрез използването на персоналния ПИН код 11-годишен геймър застреля баща си заради отнета конзола 11-годишен геймър застреля баща си заради отнета конзола Момчето ще бъде съдено като възрастен, ако адвокатът му не успее да прехвърли делото в съд за непълнолетни Британският комик Ръсел Бранд пледира невинен по нови 2 обвинения за изнасилване  Британският комик Ръсел Бранд пледира невинен по нови 2 обвинения за изнасилване  Актьорът отрича всички твърдения и ще се яви през юни пред Кралския съд на Съдърк в Лондон Наводнения в Северна Гърция след пробив на дига на река Еврос Марица Наводнения в Северна Гърция след пробив на дига на река Еврос Марица Властите в Суфли забраниха достъпа до засегнатите райони, над 1000 акра земеделска земя са под вода
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Пеевски е притеснен. Превърнал е хотел ''Берлин'' в бункер, в който хока хора от съдебната система Виц на деня Виц на деня На презокеански кораб:
- Защо обличаш дамска нощница, нямаш ли пижама?
- Имам, но нали по време на корабокрушение спасяват първо жените!
Виц на деня Виц на деня - Г-не, гледам Ви талона и виждам, че често имате вземане-даване с КАТ!?
- Напротив, само даване съм имал, вземане не съм имал никога...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В семейство на потомствени дърводелци, първите десет пръста са млечни.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори