×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Погребението на бившия лидер на СДС Борис Марков ще бъде на 30.12 от 12 ч. на Гробишния парк в Бургас
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как продажбата на "Школо" стана новата дъвка за социалните мрежи


Как продажбата на "Школо" стана новата дъвка за социалните мрежи
Критиците обвиняват МОН че не са закупили платформата
18 Януари 2024, Четвъртък, 19:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Някои родители смятат, че данните на учениците може да бъдат събирани и използвани в друга държава, МОН сезира ДАНС

Платформата "Школо", която поддържа електронни дневници в много училища, става собственост на британска компания. Страхове за личните данни на учениците доведоха до проверки на институциите. В последните дни социалните мрежи завряха от мнения. Някои родители смятат, че данните на учениците може да бъдат събирани и използвани в друга държава. Сезирани бяха ДАНС и Комисията за защита на личните данни, които обявиха, че ще проверяват продажбата. Институциите бяха сезирани от Министерството на образованието и науката, след като директори, учители и родители изразиха публично опасения за защитата на личните данни.

Чуждестранна компания ще има достъп до лични данни на български ученици - този слух предизвика притеснението на родители, след като преди дни стана ясно, че частната компания "Школо", която поддържа електронни дневници в близо 1700 учебни заведения в България, става собственост на британска компания.

Към разпространителите на този слух се присъединиха консервативни политици и активисти, а темата стана толкова обсъждана, че Министерството на образованието и науката (МОН) реши да сезира две институции, които да направят проверки.

Представители на "Школо" и IT сектора обаче казват, че продажбата няма общо с данните на учениците, британската компания няма да има никакъв достъп до тях и реакцията на МОН е политически мотивирана.

Какво е "Школо"

Платформата за образователен софтуер "Школо" поддържа електронните дневници на над 1700 образователни институции в страната. Освен електронни дневници тя съдържа и електронни уроци, карти, тестове, учебни пособия, публикации и дава възможност за администриране на извънкласни дейности, статистически справки, училищен календар, управление на складови наличности и инвентаризация, модул за разплащане, мобилно приложение и други.

Електронните дневници станаха задължителни във всички училища, детски градини и други образователни институции още през миналата учебна година - 2022/2023.

Тогава на учебните заведения беше дадена опция да избират между частна компания, която да предостави тази услуга, и държавната Национална електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕСПУО). По данни на МОН днес тя се използва от около 830 училища - близо два пъти по-малко от тези, които ползват "Школо".

Коя е британската фирма купувач

Компанията Джунипър Едюкейшън (Juniper Education) е най-големият доставчик на образователен софтуер и услуги във Великобритания. Там тя работи с над 14 000 училища. Организацията предлага различни софтуерни системи за начални и средни училища, включително системи за управление на данни, проследяване на прогреса на учениците, училищни уебсайтове, управление на човешките ресурси и финансите, образователни ресурси и услуги за продължаваща квалификация, сред които и обучения за педагози и служители.

Има ли опасност за данните

Съоснователят на "Школо" Мирослав Джоканов обаче отрече твърденията, като отговори подробно в профила си във Фейсбук на повечето спорни въпроси около продажбата.

По негови думи данни като адреси, имена, оценки и отсъствия не са собственост на "Школо" и съответно не са обект на продажба. Собственик на тези данни са училищата, като "Школо" е само обработващ орган. "Служители на Juniper нямат достъп до въпросната база данни. Повтарям - нито един служител на Juniper няма достъп до базата данни", написа той.

"Британската компания няма никакъв интерес към административните данни на българските ученици. Juniper купуват българския продукт с цел да го интегрират в Англия. Juniper нямат интерес към данните, обработвани в България."

 

 


В категории: Просвета


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
8
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Синът на Йохан Кройф ще вади Аякс от огъня Синът на Йохан Кройф ще вади Аякс от огъня 29/12/2025, Понеделник 21:00 0
8
Коментара по темата
8.
фдсф
19.01.2024 10:40:32
0
1
ми да ги задължат да отидат в НЕСПУО. Както някой по-долу пита - как така докато бяха в частни лица никой не мрънка, се изведнъж когато пак са в частни лица, но чуждестранни се започна с мрънкането? До сега къде бяхте?
7.
Не се прави така
19.01.2024 08:04:41
1
2
Те данните на хората са по-ценни от самата компания. Сега ще ги препродадат стотици пъти през интернет. Да не говорим, че сигурно много потребители използват същите юзер и парола и в други сайтове. За покупката на такава компания трябваше да бъде уведомена държавата. Още повече, че голяма част от училищата имат платен годишен абонамент. Трябва да е предвидено същите да могат да се откажат от абонамент, ако решат и да се предвиди време да си намерят алтернатива. Обаче тогава нямаше сигурно да я купят, или поне не за тази сума
6.
Кух като копейка
19.01.2024 00:55:04
1
1
Ама джендъра оправиха ли го вече, че сега това.
Да не излезе че джендъра се спотайва о хоп ограби националния суверенитет докато дремим
5.
Последния да загаси...
18.01.2024 23:49:04
3
9
Още една кървава буца от живото тяло на националния ни суверенитет бива повита в амбалаж и изпратена срещу скромна сума с международна доставка. ...
4.
така така
18.01.2024 23:23:52
4
7
Трябва да си много тъп за да мислиш че чуждестранна компания няма да има достъп до данните след като програмата работи с данните на децата.. трябва да си много тъп за да не виниш държавата че не е закупила платформата или не е предприела адекватни мерки... И трябва вече да си брутално тъп за да споменаваш копейки и разни други такива глупости както някой хора в коментарите!!!! И трябва да си абсолютно празен в главата ако не виждаш нищо нередно в това чуждестранна компания да разполага с данните на училищната институция или по точно на стотици хиляди деца и тяхните родители!!!!
3.
СС
18.01.2024 23:08:54
2
7
В дневника има освен данни на учениците, а и на родителите. Никой не задава въпроси като примерно има ли купувача разрешение да обработва лични данни, как се е издържало Школо, щом е безплатно. За какво са ни министерство на иновациите или информационно обслужване? Много пренебрежително се отнасяме към всичко. И наемането на Тони Блеър мина ей така, и далаверата на Кокорчо и Лорер. Гражданството на Простото. Чекмеджето. Адвокастването на Христо Иванов и как измамиха избирателите. От Сарая на Доган в Росенец до сглобката с Пеевски. Мега лъжци и некадърници при това вече почти всички официално осъдени!
2.
Шок! Бонба! Хипотенуза!
18.01.2024 22:41:00
10
7
Това е частна компания! Може да си продава продукта според пазарния интерес. Ако копейките толкова искат - да се съберат сервитьорки, бакшиши, сотаджии и дилъри и да си направят конкурентен продукт, пък после да го продадат и те, че да изкарат за ракия и метаамфетамин.
1.
Ква дъвка
18.01.2024 21:10:14
6
7
Никой не го е*е тая простотия за крадене на пари
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Въоръжен грабеж в София: Млад мъж нападна магазин в „Красно село“ и избяга с оборота Въоръжен грабеж в София: Млад мъж нападна магазин в „Красно село“ и избяга с оборота Той е действал за по-малко от 20 секунди, като след кратко преследване е успял да избяга. Полицията издирва извършителя по записи от охранителни камери. Евроистерия: Народът напира към магазините с жълтици, свършват левовете по банкоматите Евроистерия: Народът напира към магазините с жълтици, свършват левовете по банкоматите Банковите офиси и хипермаркетите се препълниха, хората теглят масово левове, пазаруват с монети и се страхуват, че цените ще скочат още в първите дни на новата година Протест в Бургас срещу еврото, недоволните настояват левът да остане национална валута Протест в Бургас срещу еврото, недоволните настояват левът да остане национална валута Десетки граждани се събраха пред сградата на общината в Бургас, за да изразят недоволството си от предстоящото въвеждане на еврото Милиардите потекоха към България, застоят по Плана за възстановяване бе заради олигарси, поясни Борисов Милиардите потекоха към България, застоят по Плана за възстановяване бе заради олигарси, поясни Борисов България получи близо 3 млрд. лв. от Европейската комисия по третото плащане по Плана за възстановяване, а той разкри, че четиригодишното забавяне е било резултат от политически зависимости и олигархични интереси Какво ритуално се похапва по света за късмет на Нова година Какво ритуално се похапва по света за късмет на Нова година Всяка внимателно подбрана хапка може да прошепне тайни за късмет, просперитет и културна мъдрост, предавани от поколения   Истински рекорд! Над 200 участници се включиха в коледната надпревата за украса на входа Истински рекорд! Над 200 участници се включиха в коледната надпревата за украса на входа Инициативата „Да украсим Бургас“ отново събра хора от различни поколения около една обща кауза - да превърнат морския град в едно по светло и добро място Цените скачат необосновано, като 80% от нарушенията са при храните Цените скачат необосновано, като 80% от нарушенията са при храните Най-много сигнали идват от хранителните магазини, а институциите предупреждават, че спекулата около еврото няма да бъде толерирана   Експерти дадоха съвети как да пестим от сметките за ток през зимата Експерти дадоха съвети как да пестим от сметките за ток през зимата Те предупреждават, че работата на електроуредите на максимални температури е сериозна грешка Голяма промяна и с шофьорските книжки - засяга всички! Голяма промяна и с шофьорските книжки - засяга всички! След подаването на документите кандидатът ще получава на посочения имейл потвърждение или отказ „Затворът търси талант“ провокира креативност и добро настроение сред лишените от свобода в Дебелт „Затворът търси талант“ провокира креативност и добро настроение сред лишените от свобода в Дебелт Това не е нов реалите формат, а истински конкурс в сградата на пандизчиите  
Знамение в Русия: Падат коледни елхи, астролог вижда край на войната в Украйна Знамение в Русия: Падат коледни елхи, астролог вижда край на войната в Украйна След като те мистериозно се срутиха в няколко града, Влад Рос определи това като символ на наближаващия край на войната и настъпването на мирен период Тръмп приема Нетаняху във Флорида на фона на ескалиращото напрежение в Близкия изток Тръмп приема Нетаняху във Флорида на фона на ескалиращото напрежение в Близкия изток САЩ остават най-силният военен и политически съюзник на Израел през двете години на войната в Газа Шумахер - от скромното детство в Германия до абсолютната доминация във Формула 1 Шумахер - от скромното детство в Германия до абсолютната доминация във Формула 1 Наследството на една от най-големите легенди в моторните спортове Тръмп след срещата със Зеленски: Мирът между Русия и Украйна вече не изглежда невъзможен Тръмп след срещата със Зеленски: Мирът между Русия и Украйна вече не изглежда невъзможен Американският президент заяви във Флорида, че преговорите между Москва и Киев са близо до пробив, но предупреди, че остават „един или два много трудни въпроса“, свързани с териториалните претенции Знаменитостите, които интернет намрази през 2025-а Знаменитостите, които интернет намрази през 2025-а Омразата към знаменитостите не се подхранва само от скандали, а от взривоопасна смес от бранд грешки, политически позиции и арогантност в социалните мрежи Жената на Боби Михайлов: Ние предполагаме, а Господ разполага Жената на Боби Михайлов: Ние предполагаме, а Господ разполага Две крайности, като преживяване и емоции, се събраха в една седмица, в един месец - Ноември 2025 г. Голяма радост и голяма тъга, споделя тя Тръмп към Зеленски: Путин е готов за примирие, трябва да спрем тази война Тръмп към Зеленски: Путин е готов за примирие, трябва да спрем тази война Зеленски от своя страна каза, че най-трудните за съгласуване въпроси ще бъдат съдбата на Донбас в източна Украйна и кой ще поеме контрола над окупираната от Русия атомна електроцентрала Епичен кадър от Мирноград! Дядо Мраз се завърна, за да развее руското знаме Епичен кадър от Мирноград! Дядо Мраз се завърна, за да развее руското знаме Обкръженият град се очаква да си върне скоро предишното име. Кръстен е на Георги Димитров Мирът е близо! Тръмп май постигна договорка с Путин, чака се тази вечер думата на Зеленски Мирът е близо! Тръмп май постигна договорка с Путин, чака се тази вечер думата на Зеленски Тъкмо проведох добър и много продуктивен телефонен разговор с президента на Русия Путин, призна американският президент Пожар в Русе: Лек автомобил пламна пред блок в квартал „Здравец-Изток“ Пожар в Русе: Лек автомобил пламна пред блок в квартал „Здравец-Изток“ Жители се включиха в първоначалното гасене, но огнеборците предотвратиха по-голяма трагедия – разследват се причините за инцидента
Джорджа Мелони Джорджа Мелони 2025 година беше трудна, но не се тревожете - следващата ще е още по-зле Виц на деня Виц на деня Скъпа, би ли ми простила изневяра?
- Ааа, не!
- Ех значи, същата си като жена ми!
Виц на деня Виц на деня - Постоянно търся смисъла на живота и не мога да го намеря!
- В хладилника няма ли го?
- Няма го!
- Значи вчера сме го изпили!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Красив е онзи, на когото сърцето е красиво.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори