Последната Кралица в света сдаде короната
Датският крал Фредерик Десети се възкачи днес на престола. Той наследи майка си, кралица Маргрете Втора, която официално абдикира, след като бе монарх в продължение на 52 години. Огромно множество се събра в Копенхаген, за да стане свидетел на този исторически момент, съобщи Ройтерс.
Осемдесет и три годишната Маргрете шокира страната в новогодишната вечер, когато обяви, че планира да стане първият монарх на Дания от близо 900 години, който доброволно се отказва от трона.Маргрете подписа днес декларацията за абдикирането си по време на заседание на Държавния съвет в парламента, съобщи кралският дворец. В Дания, една от най-старите монархии в света, няма коронация.
Сбогом на всички кралици
На заседанието присъстваха правителствени представители, Маргрете, 55-годишният Фредерик, неговата съпруга Мери, родена в Австралия, която става кралица, както и най-големият им син, 18-годишният Кристиян, който сега вече е престолонаследник.
Десетки хиляди хора се събраха в датската столица, за да станат свидетели на тези събития - знак за огромната популярност, на която се радва монархията в близо 6-милионната страна.
Драмата в небето: Млади асове на изтребители съпровождат самолета до Бургас, три летища отказват кацане
Несломеният от зловеща катастрофа Светослав каза как се печелят най-големите победи
И очите на титаните се насълзяват: Какво пишат в чужбина за лондонското завръщане на Гришо
Съседски спор на Коледа завърши с доживотна присъда
Съпруга уби мъжа си най-хладнокръвно
1/8-финалите зоват: става все по-интересно на Мондиал 2026
Оправдаха трима мъже за убийството на журналистката Лира Маккий в Северна Ирландия
Иран готви шестдневно погребение на Али Хаменей, очакват се милиони по улиците
Хотелиери от Северното Черноморие: Сезонът е тежък, едва събираме пари за заплати
Разкриха коя е украинката, издирвана за бомбения атентат в Монако, дегизирала се като мъж
Чудо в моргата: Обявено за мъртво бебе възкръсна часове след като лекар арогантно го отписа
