Как спокойствието в карнобатското село Искра спечели сърцата на германска двойка
Хелмут е категоричен че не би се върнал в Швайнфурт, защото в България живее без стрес
В дните около Коледа помагаме на хората в нужда, но и правим равносметка на решенията, които сме взели. Ден преди Бъдни вечер отиваме към карнобатския край, за да ви срещнем с едно немско семейство, което ще посрещне Коледа у нас не само сега, а до края на дните си. Такива са плановете на Юта и Хелмут Людвиг, които избраха България за свой дом.
Двойката решава да се премести в село Искра преди 2 години. „Първо половин година търсихме къща. Всъщност колкото повече идвахме в това село, толкова повече се идентифицирахме с него и в крайна сметка останахме тук", споделиха те. Хелмут и Юта идват със своето голямо семейство от кучета от старонемската порода Леонбергер.
В Германия имали развъдник. Казват, че ако се влюбиш в тази порода повече не искаш да я смениш с друга и даже признават, че ги обичат почти колкото сина си Рене и внучката си Софи.
И за тази Коледа Юта ще приготви щолен. „И при нас нощта на 24-и е важна, защото ходим на църква. Семейството се събира на 25-и, но тогава задължително имаме коледна пуйка. Ще опитаме обаче да направим трапезата като българската този път”, разказа Юта.
Хелмут е категоричен че не би се върнал в Швайнфурт, защото в България живее без стрес. Това което им липсва освен децата, е възможността да говорят на български. Но Юта е убедена че някой ден ще научи езика.
В навечерието на светлия християнски празник двамата си пожелават само здраве и спокойствие.
Втора Коледа без Ники, семейството от Конаре още чака отговори
Ресторанти и магазини готвят продажби само в кеш на Нова година
Помните ли бабините курабии от едно време? Трябва ви само гореща вода, малко брашно и сладко!
Експерти с тревожни данни: 26,6% от учениците у нас пушат
Диалог в живописта обединява Пиронков и Стефанов в новата изложба „Теза/Антитеза/Синтез“
Димо Алексиев рестартира кариерата си с нови роли, репетиции и надежда за по-добри дни
Четирима бургаски каратеки тръгват към световния връх в Саудитска Арабия
33,47 лв. за най-основните продукти и как живеят пенсионерите в бедните райони и защо пазарската чанта тежи все повече
След 26-годишна възраст: държавата спира да покрива здравните осигуровки на студентите
Пето дете за Джак Озбърн - светлина за семейството след смъртта на Ози
КЗК образува открити производства срещу Столична община по жалби на фирми
Полицейският отряд "Кобра" удари заложни къщи

Тези немци са избягали от един силно индустриализиран район на Бавария, и в Карнобан неудобствата явно са по-малко от предимствата в сравнения с родния им квартал. Пенсии и т.н са на второ място за тези хора в четвърта възраст в сравнение с климата, големия двор с безконтролно отглеждане на кучета (тяхното хоби), близостта до топлото море и други неща, които те си знаят.
За много чужди пенсионери в България ниските им пенсии в родината са фактор за заселването тук, но не основен. Търсят разнообразие, топъл климат, възмогност да живеят на места, които не са пренаселени като Бавария, например, и където имат лесен достъп до дива природа или топло море. Различни хора, различни предпочитания. Не всички са оплаквачи като повечето българи, особено пенсионерите.