×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Един загинал и девет ранени при катастрофа на българска кола с мигранти в Хърватия
  • Американски военни конвои ще преминат през България на път към учение в Румъния
  • От днес влиза в сила Пактът за миграцията и убежището в ЕС
  • Цените на петрола достигнаха най-ниското си ниво от два месеца насам
  • Порой заля международния път между Русе и Букурещ
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Колко струва странният депутатски саботаж на парламента


Колко струва странният депутатски саботаж на парламента
Депутати от "Възраждане" висяха прави, вадеха кабели и се блъскаха до приемането на бюджетите на НЗОК и ДОО, след това изненадващо прекратиха акцията си
Ключови думи: парламент, депутати, партии
18 Декември 2023, Понеделник, 18:01 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Зад безпрецедентната акция прозират нечистоплътни интереси

Странният протест на „Възраждане“ в парламента приключи бързо след окончателното приемане на бюджетите на НЗОК и на Държавното обществено осигуряване (ДОО). Днес депутатите от радикалната партия отново се опитаха да саботират заседанието, блокирайки достъпа до трибуната на Народното събрание (НС). Мнозинството обаче намери изход от ситуацията – просто позволи на депутатите да говорят от място.

Последваха хулигански прояви. Депутати от „Възраждане“ започнаха да изтръгват кабелите от озвучаването, а представители на ДПС се опитаха да възстановят връзката с високоговорителите. Това доведе до сблъсъци в залата.

След успокояването на страстите депутатите от „Възраждане“ продължиха да висят прави на групички около трибуната на НС, докато мнозинството изгласува набързо и без дебат бюджетите на НЗОК и ДОО.

От ГЕРБ изненадващо предложиха заседанието на парламента да продължи с гласуване на второ четене и на държавния бюджет за 2024 г. Последва едночасова почивка. След нея депутатите се завърнаха в залата и продължиха с дебатите по бюджета. От „Възраждане“ пък изненадващо си седнаха на депутатските банки и така прекратиха протеста си, въпреки заявката им той да продължи до прекратяването на демонтажа на паметника на съветската армия.

Любопитен нюанс е, че междувременно ГЕРБ и ДПС успяха да осуетят за сметка на правителството и на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) налагането на мораториум за финансирането на нови болници и медицински дейности през следващата година. Няма да се правят промени и при провеждането на централизирания търг за онколекарства.

Така предлаганите от правителството и подкрепяни от ПП-ДБ мерки за по-разумно разходване на обществения ресурс от здравни вноски бяха отново бламирани, с каквато заявка тръгна от самото начало процесът по приемането на бюджета на НЗОК за 2024 г., съобщи Mediapool.bg. Отхвърлено беше предложение, с което се търси промяна в порочната практика НЗОК да плаща на болниците за едно и също лекарство с десетки пъти разлика в цените. Това отбелязаха и от OFFnews.bg.

Което хвърля нов нюанс върху странното поведение на депутатите от „Възраждане“ днес. В настоящия парламент те показват любопитно взаимодействие с ГЕРБ и ДПС по прокарването на, меко казано, спорни решения, свързани със здравеопазването.

Първо, при едно знаменателно прегласуване "Възраждане" успяха да предотвратят частните болници да провеждат търгове, когато ползват обществен ресурс от НЗОК.

После позволиха избора на спорна фигура за подуправител на Здравната каса. Това се случи, след като „Възраждане“ отказаха да участват в гласуването, въпреки че се обявиха против кандидата, и така позволиха на ГЕРБ и ДПС да го прокарат за сметка на разбунтувалите се ПП-ДБ.

Днешното им неучастие при приемането на корекциите в проектозакона за бюджета на НЗОК под претекст, че протестират, повдига въпроса дали целта не е била именно улесняването на ГЕРБ и ДПС в прокарването на интересите им в здравния сектор, където се разпределят над 8 млрд. лв. И къде е „Възраждане“ в схемата предвид системното им взаимодействие с партиите на Борисов и Пеевски, когато стане въпрос за разпределяне на ресурси през Здравната каса?

Трябва обаче да се отбележи, че днес от ПП-ДБ избегнаха да атакуват партията на Костадин Костадинов, ГЕРБ и ДПС по темата. Дори представители на „Продължаваме промяната-Демократична България“ видяха позитивни новини от други корекции след второто гласуване на бюджета на НЗОК.

От „Възраждане“ и ДПС пък вероятно ще се опитат да спечелят дивиденти от днешния си сблъсък в парламента. Костадин Костадинов следобед се включи с видео във фейсбук, като повдигна въпроса за феодализацията на районите, където партията на Доган и Пеевски е водеща сила.

Не е изключено от ДПС пък да използват случая, като привидят заплаха на етническа основа от новите радикални националисти. Тази игра се случваше навремето и с „Атака“. Тогава за пред публиката партиите на Волен Сидеров и Доган враждуваха, докато по ключови въпроси между тях течеше задкулисна комуникация и взаимодействие. „Черешката на тортата“ бе „златният пръст“ при избирането на правителството на Пламен Орешарски, както и на Делян Пеевски за председател на ДАНС.

Днес като основен свой враг „Възраждане“ не привиждат нито ГЕРБ, нито ДПС. Те очевидно са се прицелили най-вече в унищожението на ПП-ДБ.


В категории: Здраве , Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
11
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Млад баща вилня в болница Млад баща вилня в болница 12/06/2026, Петък 20:00 0
11
Коментара по темата
11.
ТБС
19.12.2023 08:05:04
3
2
Я флегмани журнаГлисти да ни кажат, колко ни струват заемите на пе де рас ти те от ПП/ДБ/ГерП и Дуписе, колко ни струват всички продажници и колко ще ни струват за в бъдеще. Я кажете, колко ни струва Пеевски? Няма място за всички в спасителната лодка.
10.
ТБС
19.12.2023 08:01:58
0
2
Хайде довечера да ми покажеш, как ми ги чупиш? Кажи къде и идвам, нефел.
9.
до Иван
18.12.2023 19:22:55
7
15
гледай само да не покажем как се чупат крака на руски боклуци
8.
Искаме български паметник
18.12.2023 19:11:04
2
18
Щом село Мирково може, и София може

Мирково е малко, китно, българско село. Доскоро в центъра му е стоял грозен монумент на партизани. Вече не.

На негово място местните са вдигнали красив паметник на местен българин-герой.

"Днес площадът на село Мирково изглежда като приказно място, което съхранява българските традиции и почита героите дали живота си за родината. На мястото на партизанския монумент се издига красива статуя на поп Недельо - първият кръстоносец на Хвърковатата чета на Георги Бенковски. Поп Недельо Иванов (Гърков) е роден през 1842 г. в с. Мирково.

Останал от малък сирак, той е отгледан и изучен от даскал Захари. Учителствал в родното си село, после и в Поибрене. Там станал свещеник по покана на жителите на селото. В църквата "Света Троица" устройва килийно училище и обучава децата на четмо и писмо. Свещеник Недельо влиза в основания от Васил Левски революционен комитет и къщата му била убежище за Апостола. Чест негов гост е бил и Георги Бенковски. Участва и в Априлското въстание, като след разбиването му е осъден на смърт, помилван и заточен в Сирия."

Щом село Мирково може, и София може. И на мястото на тотема на окупаторите, ще вдигнем красив български паметник.

Искаме български паметник!
7.
6matarok
18.12.2023 19:05:43
1
3
Do ivan, flegmite 6te sa parvite koito 6te gi posre6tat s hlqb i sol i s jartieri haha, povqrvai mi 6te pravqt duduci i za o6te 6te pitat, tolkova sa prodajni
6.
Иван
18.12.2023 18:28:27
20
11
Флегми като дойдат Руснаците ще им покажа каде ви е офиса.....
5.
me
18.12.2023 18:17:55
19
9
глупости на търкалета, 35 човека орт Възраждане, заради тях приоемат или отхвърлят всичко в тоя парлацирк. Даже ако няокй се насере в Афганистан, пак Възраждане ще са виновни. Въобще сила на 35 депутата на фона на 240 е огромна. Мисирките мисирки си бяха и мисирки ще си останат. А колкото до протеста им днес, какъв е смисъла да седят сами и да пречат? ИТН си седят на задниците, БСП пак мишкуват в ъгъла. Утре като се занимават с Конституцията ще е по-интересно. Там поне ще има подкрепа от ИТН, за БСП е ясно, че са п.тки и, като бивши коалиционни свиркаджии на ППДБ са ясни. Как пък никой не обърна внимание, че Пеевские моралния стожер на това НС и определя кой какво и как?
4.
Само Мутрафонова знае
18.12.2023 18:17:37
12
18
Колко копейки е офертата
3.
Владимир Владимирович
18.12.2023 18:15:02
12
12
Партия фейсбук драскачи. Уж незаобиколим фактор пък все ги заобикалят. Тежко им на тези които гласуват за тях.
2.
Една от всички
18.12.2023 18:14:56
4
23
Очевидно имаше някаква уйдурма, но кой с кого и за какво, вече изгубихме връзката. Всички вече сме със синдрома на сварената жаба. Гнусна история.
1.
*********
18.12.2023 18:04:03
1
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ще бъде ли Дара звездата на София прайд, финансиран от враговете на България Ще бъде ли Дара звездата на София прайд, финансиран от враговете на България Организаторите призоваха последователите си във Фейсбук, ако я искат на сцената, да я тагнат, но все още не са обявили официално дали ще пее утре „Бангаранга“ Километрично задръстване край Бургас заради необичайна спасителна операция Километрично задръстване край Бургас заради необичайна спасителна операция Униформени спряха стотици коли, за да спасят обитателите на „Пода“ от сигурна смърт под гумите на туристите Шестима се борят за кметския пост на "Средец" Шестима се борят за кметския пост на "Средец" Общо 28 009 души имат право на глас „Хензел и Гретел“ ще очарова децата в събота в Операта „Хензел и Гретел“ ще очарова децата в събота в Операта Сцената на Държавна опера – Бургас ще се превърне във вълшебна гора, в която всичко е възможно – дърветата шепнат, курабийките танцуват, а доброто намира пътя към дома Любимите герои от киното оживяват в пясъчния град на Бургас Любимите герои от киното оживяват в пясъчния град на Бургас С много въображение, талант и хиляди тонове пясък скулпторите ще вдъхнат живот на темата „Пясъчни герои от екрана“ Черна вест затвори делото срещу Индиана Джоунс от Обзор: Илия Дочков отнесе тайните си в гроба Черна вест затвори делото срещу Индиана Джоунс от Обзор: Илия Дочков отнесе тайните си в гроба Внезапната кончина на уредника изпревари съда в Бургас, магистратите конфискуваха над 340 безценни антики в полза на държавата Илия Луков дари музикални инструменти на български деца в Молдова Илия Луков дари музикални инструменти на български деца в Молдова Народният певец осъществи каузата заедно с Васил и Емил Янакиеви от „Форте Мюзик“ ООД Благоевград, за да помогне на млади таланти от Тараклия Прибраха в ареста Иван Костов от Бургас и Румяна Кузманова - готвели пико в хотел в Слънчев бряг Прибраха в ареста Иван Костов от Бургас и Румяна Кузманова - готвели пико в хотел в Слънчев бряг В обекта са намерени пликчета фосфор, стъклена колба, ел.везна и марихуана Пълен абсурд: Планови ремонти блокират сектора, който храни националната икономика през лятото Пълен абсурд: Планови ремонти блокират сектора, който храни националната икономика през лятото Удобният достъп до морските и планинските курорти е компрометиран от безумни графици, алармират предприемачи Крайморие ще танцува, пее и твори: „Крайморски фестивал“ събира близо 600 участници край морето Крайморие ще танцува, пее и твори: „Крайморски фестивал“ събира близо 600 участници край морето На 20 и 21 юни 2026 г. там ще се проведе дългоочакваното второ издание, което обещава да донесе много емоции, музика и танци
Путин: Русия ще има система като Старлинк, никой не може да й нанесе поражение Путин: Русия ще има система като Старлинк, никой не може да й нанесе поражение Според него не Москва е започнала войната в Украйна. Той изтъкна, че осем години се опитвал да убеди противника за мирно решение на проблема в Донбас Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Новината обяви пакистанският премиер Шехбаз Шариф, а иранският му колега Арагчи потвърди, че Меморандумът за разбирателство „никога не е бил по-близо“ "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" Освен плановите ремонтни дейности, има и пътен инцидент с аварирал ТИР в тунела "Траянови врата" Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Хокни е признат като един от най-значимите творци на XX и XXI век ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти Рязко се увеличава ролята на граничните държави Ариана Гранде забрани на Белия дом да използва нейни песни в политически видеоклипове Ариана Гранде забрани на Белия дом да използва нейни песни в политически видеоклипове Поп звездата реагира остро срещу озвучаването на правителствени кадри за имиграцията с нейния хит от 2024 година Германка роди близнаци за трети пореден път без асистирана репродукция Германка роди близнаци за трети пореден път без асистирана репродукция Изключително редкият медицински феномен е регистриран в баварския град Фюрт, като семейството вече отглежда шест деца Русия гори, искаме да гори още повече: Украйна поиска спешни 20 милиарда долара от Запада Русия гори, искаме да гори още повече: Украйна поиска спешни 20 милиарда долара от Запада Киев постави ултиматум пред съюзниците за огромни нови траншове, преди Москва да е прегрупирала силите си 30 години затвор за бившия президент на Южна Корея 30 години затвор за бившия президент на Южна Корея Според прокуратурата операцията с безпилотните летателни апарати е била част от по-широк план на тогавашния държавен глава за консолидиране на властта чрез създаване на извънредна ситуация в отношенията с Пхенян Идва Супер Ел Ниньо! Климатично чудовище от Тихия океан преобръща времето и у нас Идва Супер Ел Ниньо! Климатично чудовище от Тихия океан преобръща времето и у нас Забравете за кучия сибирски студ: Природата ни готви необичайно мека, но брутално кална и дъждовна зима с риск от наводнения
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Обичам инфлацията! Много я обичам! Виц на деня Виц на деня В градският транспорт:
- Госпожице, ще ми отстъпите ли мястото си, че съм много уморен?
- Ами ако съм бременна?
- Няма как да сте бременна, крокодилите снасят яйца.
Виц на деня Виц на деня - Защо краката на човека миришат?
- Защото излизат от задника.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинският мъж не обича тежкия, силен грим. Той носи лек, дневен грим.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори