Бивши бургаски съветници съдят Общината за неплатена заплата
Претендират да получат възнаграждение за месец октомври, когато не се проведе заседание на ОбС
Поне 7 от бившите бургаски общински съветници от мандат 2019-2023 ще съдят Общината за неплатено възнаграждение, научи Флагман.бг от изключително достоверен източник.
Доскорошните парламентаристи претендират да получат заплата за октомври т.г., когато реално нямаха заседание, но според ЗМСМА са действащи общински съветници до полагане на клетва на новоизбраните.
Правното противоречие досега не е правило впечатление на никого в последните два мандата, когато службата в ОбС стана платена.
Но сега се получи проблем.
Казусът се заплете още повече, след като се оказа, че по спешност през октомври е заседавала една от комисиите и 7 общински съветници (Борис Ангелов (ГЕРБ), Васил Иванов (БСП), Антонио Душепеев (ГЕРБ), Виолета Илиева (ГЕРБ), Пеньо Мечков (ГЕРБ), Шерафет Мехмед (ДПС) и Стоян Колев (Ние гражданите)) са получили възнаграждения, защото в правилника за дейността на Общинския съвет изрично било подчертано, че заплата се дължи, ако се проведе сесия или заседание на комисия.
Проверка на Флагман.бг установи, че на 23 октомври се е провело едно-единствено заседание на комисията по социални дейности, с една точка - отпускане на на еднократни помощи за насърчаване на раждаемостта. То е продължило 30 минути. Започнало е в 14:30 часа и е приключило в 15:00 часа.
„Свикахме през октомври по спешност заседание, защото трябваше да вземем важно решение. На част от съветниците беше изплатено възнаграждение, но тези, които не участваха в комисиите, не получиха заплата. Това бе становището на секретаря на Община Бургас и смятах, че всички го приеха. Изненадвам се, че сега има недоволни. От вас научавам“, каза днес пред Флагман.бг проф. Севдалина Турманова, председател на ОбС (2019-2023).
Припомняме, че заплатите на съветниците в Бургас са около 2200 лева на месец и разбуниха духовете в обществено-политическия живот преди година, когато бе взето решение за тяхното актуализиране. По време на кампанията се чуха призиви за редуцирането им, но нищо подобно не се случи и възнагражденията отново си останаха на старите нива. Нещо повече - те ще се индексират по специална формула до края на мандата.
ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи
Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова
Продавач-консултант е хитът на пазара на труда, бизнесът дава до 1500 евро заплата
Киър Стармър подаде оставка след едва 23 месеца като премиер на Великобритания
Магия край Бургас: Делфини изнесоха приказен спектакъл пред бургазлия с джет
Млад шофьор извърши над 50 нарушения на пътя, КАТ масово наказва „тарикати“ по магистралите
Арестуваха китайски шпионин в София
Платната отново изпълват Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща
Ранен мъж е арестуван за убийство след смъртоносно намушкване край Crystal Palace
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев
Добрата екипировка не спасила туристката в Пирин, кучето ѝ насочило спасителите
Прочистване или брутален шантаж? Адв. Екимджиев взриви ефира с истината за СРС-тата в съдебната система
