Бивши бургаски съветници съдят Общината за неплатена заплата
Претендират да получат възнаграждение за месец октомври, когато не се проведе заседание на ОбС
Поне 7 от бившите бургаски общински съветници от мандат 2019-2023 ще съдят Общината за неплатено възнаграждение, научи Флагман.бг от изключително достоверен източник.
Доскорошните парламентаристи претендират да получат заплата за октомври т.г., когато реално нямаха заседание, но според ЗМСМА са действащи общински съветници до полагане на клетва на новоизбраните.
Правното противоречие досега не е правило впечатление на никого в последните два мандата, когато службата в ОбС стана платена.
Но сега се получи проблем.
Казусът се заплете още повече, след като се оказа, че по спешност през октомври е заседавала една от комисиите и 7 общински съветници (Борис Ангелов (ГЕРБ), Васил Иванов (БСП), Антонио Душепеев (ГЕРБ), Виолета Илиева (ГЕРБ), Пеньо Мечков (ГЕРБ), Шерафет Мехмед (ДПС) и Стоян Колев (Ние гражданите)) са получили възнаграждения, защото в правилника за дейността на Общинския съвет изрично било подчертано, че заплата се дължи, ако се проведе сесия или заседание на комисия.
Проверка на Флагман.бг установи, че на 23 октомври се е провело едно-единствено заседание на комисията по социални дейности, с една точка - отпускане на на еднократни помощи за насърчаване на раждаемостта. То е продължило 30 минути. Започнало е в 14:30 часа и е приключило в 15:00 часа.
„Свикахме през октомври по спешност заседание, защото трябваше да вземем важно решение. На част от съветниците беше изплатено възнаграждение, но тези, които не участваха в комисиите, не получиха заплата. Това бе становището на секретаря на Община Бургас и смятах, че всички го приеха. Изненадвам се, че сега има недоволни. От вас научавам“, каза днес пред Флагман.бг проф. Севдалина Турманова, председател на ОбС (2019-2023).
Припомняме, че заплатите на съветниците в Бургас са около 2200 лева на месец и разбуниха духовете в обществено-политическия живот преди година, когато бе взето решение за тяхното актуализиране. По време на кампанията се чуха призиви за редуцирането им, но нищо подобно не се случи и възнагражденията отново си останаха на старите нива. Нещо повече - те ще се индексират по специална формула до края на мандата.
80 години от създаването на Веспа
Израел атакува Южен Ливан с дрон ден след историческия пакт в САЩ
Почина бивш депутат
С кола или рейс до морето? 13 евро повече за гориво в резервоара от София до Бургас
Супер звезда идва на Макс файт в Бургас
Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд
„Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето
Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче
Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца
Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца
Опасни храни на пазара: БАБХ спря близо 5 тона с куп нарушения в София, Пловдив и Бургас
Богдан Милчев: Мантинелите са корупционното елдорадо в пътната безопасност
