×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Публични екзекуции, гладна смърт: Дезертьор за случващото се в Северна Корея


09 Декември 2023, Събота, 21:00 ч.

Ким и семейството му бягат на Юг в една бурна нощ

 

Севернокорейци са умирали от глад по време на пандемията отг COVID-19, според скорошно свидетелство, дошло от поредния дезертьор. Той описва и как мъж е бил екзекутиран заради това, че е слушал южнокорейска музика.

Мъжът, идентифициран само като Ким, избягал миналия май с осем други членове на семейството си, включително малки деца. Той предприема опасното бягство до Южна Корея с лодка. Невъзможно е неговият разказ да се провери независимо, но ако е точен, той предполага, че недостигът на храна в части от Северна Корея е бил по-лош, отколкото са предполагали много външни наблюдатели, предава dnes.bg.

Той каза пред BBC, че официалното безпокойство от разпространението на вируса е накарало властите да изолират напълно общности, където има съмнения дори за един случай - оставяйки местните хора отрязани от хранителни доставки.

"Често започнахме да чуваме за случаи на глад", каза той. "Една сутрин се събуждаш и някой ти казва: "О, някой в този район е умрял от глад". На следващата сутрин получаваме още такава информация"

През февруари той научава за възрастна двойка, чиито тела са били частично изядени от плъхове, след като са умрели от глад. Той не е бил пряк свидетел на подобни събития, но твърди, че през април двама фермери, негови познати, са умрели от глад, след като провал на реколтата не им позволил да изпълнят квотата си от храна, която да бъде доставена на властите. За компенсация те са конфискували личните им запаси.

Международните хуманитарни агенции не могат да работят в Северна Корея от началото на пандемията и е много трудно да се получи надеждна информация за ситуацията с храните. Слабо развитото селско стопанство на Северна Корея не може да изхрани населението и страната разчита на внос, който до голяма степен беше спрян по време на COVID кризата.

Агенциите смятат, че ситуацията с храните се влошава, но не са потвърдили широко разпространен глад - със сигурност не в мащаба на глада през 90-те години, когато може да са умрели до няколко милиона души. Разказът на Ким обаче предполага, че поне в крайните райони на страната ситуацията е ужасна.

Той също така потвърждава съобщенията за брутално прилагане на нови закони, насочени срещу "антисоциалното поведение", особено културният внос от Южна Корея чрез цифрови устройства.

Ким каза, че той и баща му често са гледали южнокорейска телевизия, която са успявали да хванат, защото живеят близо до границата. По думите му през април 2022 г. е бил принуден да присъства на публичната екзекуция чрез разстрел на 22-годишен мъж.

"Той беше убит, защото слушаше 70 южнокорейски песни и е гледал около три филма , които е споделил с приятелите си", разказва той. "Репресиите са много по-интензивни. След като ви хванат, ви застрелват или ви пращат в трудов лагер."

През май Ким, съпругата му, майка му и семейството на брат му успешно отплавали от западния бряг на Северна Корея през Жълто море до Йонпьонг, отдалечен южнокорейски остров, където южнокорейският флот ги прибра.

Съпругата му не била склонна да поеме риска, докато не забременяла. "Ти вече не си само собственото си тяло", казал й той. "Ти си родител, искаш ли детето ни да живее в тази адска дупка?"

Те умишлено избрат бурна нощ, когато нямало да има много други кораби. Децата били упоени, за да не вдигат шум. Така те ги пренасят до малката им дървена лодка през минно поле.

Повече от 30 000 души са предприели пътуването на юг от края на 90-те години на миналия век. Повечето от тях са го направили през дългата и преди пореста граница с Китай на север и след това по непряк път през страните от Югоизточна Азия. По време на пандемията Пхенян засили граничната сигурност, правейки подобни пресичания много по-трудни.

През 2019 г. 1047 дезертьори успяха да стигнат на юг. Миналата година този брой е спаднал до 67. Въпреки това, според министерството на обединението на Южна Корея, процентът се е увеличил и 139 дезертьори са пристигнали само през първите девет месеца на тази година.

Телата на най-малко шестима удавени севернокорейци, включително тези на деца, бяха изхвърлени в Южна Корея от май насам, в очевидно увеличаване на рискованите опити за бягство през морските и речните граници, които разделят двете държави.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/index/2023/12/09/publichni-ekzekucii-gladna-smyrt-dezertior-za-sluchvashtoto-se-v-severna-koreia.591609

 


В категории: Политика


5
Коментара
Показа Анди (СНИМКА)
Показа Анди (СНИМКА) 15/06/2025, Неделя 21:20 0
Най-влюбчивите зодии са...
Най-влюбчивите зодии са... 15/06/2025, Неделя 20:00 0
5
Коментара по темата
5.
оффф...
10.12.2023 07:07:32
2
5
до 3.

Какво значи "не им стиска"? Това ли е единствената причина да не нападнеш независима държава??

до 1. Паткан
Колко "силна нация" е тази, която умира от глад и търси всякакви начини да избяга??

Идеята за "силна нация" води до това - поробване на народа от тези, на които са дали пушки
4.
Трите руски
10.12.2023 06:11:29
6
8
Партенки по долу дали живеят при другаря Ким те и в русия не биха отишли и лади не карат и южнокорейски телевизори и смартфони ползват. Колите и те от загниващия Запад.типични диванни русофили и трапезни революционери
3.
БлейБиСи
10.12.2023 02:59:51
6
5
Ако слушаш БлейБиСи едно нападание над Северна Корея би трябвало да изглежда като това на конквискадорите над туземците.По някаква "неизвестна" причина обаче на разпространителите на демокрация нещо не им стиска.Като изгледаш Игри на калмари,Човекът от нищото и тем подобни и си викаш е тези с какво се различават чак толкова от Севера,който ни представят като супер лош.
2.
12
09.12.2023 23:07:29
9
9
Много интересна информация в пълен противовес на техническата революция и достиженията там описани неохотно от американски журналист преди три месеца. До къде е дезинформацията се пита и от кого?
1.
паткан
09.12.2023 21:56:27
18
13
Така се прави за силна нация.
Иначе процъфтяват отрепки
Примери колкото щеш
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? „Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? Има още няколко седмици за приемането на нови песни, а причината може да е творческа суша Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Чудо невиждано стана тази пролет - за първи път акацията не цъфна, а това е страшно знамение, защото от нея се прави най-пивката огнена вода От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори