×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Започна евакуацията на българи от Оман, Дубай и Абу Даби
  • „Луфтханза“ отмени полетите си до Кипър до 6 март
  • ПП-ДБ се регистрира за участие в предстоящите парламентарни избори
  • 280 000 къса цигари в два товарни автомобила откриха на „Лесово“
  • Партия МЕЧ се регистрираха за изборите, Радостин Василев все още е в Дубай
  • Виктор Папазов се закле като депутат от „Възраждане“ на мястото на Славчо Крумов
  • Запрянов е разрешил преминаването през въздушното ни пространство на чужди въоръжени сили
  • Започва тридневно поклонение за аятолах Хаменей
  • САЩ разрешиха на част от персонала на посолството си в Кипър да напусне страната
  • Моджтаба Хаменей начело на Иран - вторият син на Али Хаменей е новият върховен лидер
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Пълна каша с разкопаната ул.“Южна“ в Созопол, има не просто дупки, а цели трапове, които могат да погълнат джип


Пълна каша с разкопаната ул.“Южна“ в Созопол, има не просто дупки, а цели трапове, които могат да погълнат джип
Общината ще влезе на ул."Южна" след 12-ти декември, ако тя не бъде възстановена, след което ще изпрати фактурата за ремонта на частния инвеститор
07 Декември 2023, Четвъртък, 19:00 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ

Археолозите се оттеглиха, оставиха апокалипсис, който се превърна в капан за десетина семейства 

На ул.“Южна“ в созополския квартал „Буджака“ вече има не просто дупки, а цели трапове, които могат да погълнат джип, сигнализират живущите.

От седмица те алармират, че е невъзможно да стигнат до домовете си заради археолозите, които разкопаха улицата и я оставиха в безобразен вид в навечерието на зимата.

Вследствие на дъждовете през последните дни вече е невъзможно дори за високопроходими автомобили да преминат през тази отсечка.

Във вторник немски гражданин, който е постоянно пребиваващ в България, с имот на ул.“Южна“, затъна в един от траповете.

Возилото му пропаднало рязко, вследствие на което той е с контузия в рамото, разказаха пред Флагман.бг очевидци.

Часове по-късно в идентична ситуация е попаднал и още един джип.

В момента едва ли има по-кошмарна улица в Созопол, а десетина семейства са заложници в собствените си домове.

Тази кола попадна в трап в улица "Южна", която е напълно непроходима след дъждовете през последните дни

Флагман.бг подробно проследи сагата улицата, разкопаната от археолога Димитър Недев. Припомняме, че той работи по частен инвестиционен проект на българката Ирина Краф, която е живее в Швейцария и изгражда свой летен дом в Созопол.

Недев е трябвало постфактум да узакони водопровод, поставен преди повече от 15 години. И тъй като целият „Буджак“ е под закрилата на Министерството на културата той е извършил проучване за наличието на ценни находки по трасето.

Недев и екипа му разкопали ул.“Южна“ за един ден, премахвайки дренажа и настилката, която живущите сами са полагали през годините, след което са се оттеглил и оставил всичко в кал и дупки.

Живущите с право се оплакват, че нито са известени, нито им е осигурено алтернативно трасе. Недев пък в прав текст часове след разкопаването обяви пред Флагман.бг, че нито му е работа да известява, нито да поправя щетите. Той прехвърли топката към Община Созопол и инвеститора.

Флагман.бг се свърза днес със зам.-кмета Румен Кисьов под чието наблюдение е казусът за ул.“Южна“. Той е запознат с доклада на общинската комисия, която огледа терена преди седмица. Тогава експертите от администрацията установиха, че след извършването на изкопните работи улицата е непроходима и поставиха срок до 8 декември на възложителя (Ирина Краф) да възстанови настилката.

Това обаче е малко вероятно да се случи, защото Ирина Краф засега твърди, че проучването е направено по желание на Община Созопол, а не нейно.

„Не сме ние тези, които трябва да възстановят настилката, а частният инвеститор заради когото са направени разкопките. Дадохме му срок до 8 декември. Ако не го изпълни, ще влезем ние. Това ще се случи най-късно на 12 или 13-ти декември. Тогава ще вкараме нашата техника, за да възстановим улицата, след което ще изпратим фактурата на въпросния инвеститор. Казусът с ул.“Южна“ е сложен, защото "Буджака" е вилна зона, а не квартал. Територията там е земеделска земя, за да стартира строителство трябва да се промени статута и това се прави чрез нов Подробен устройствен план. Там се извършват проучвания и по линия на екология, и по археологията. През годините се е строяло хаотично, без спазване на правилата. Водопроводът, който е изграден е трябвало да мине на съгласуване предварително, но това не се е случило. Сега, след като процедурата завърши, този водопровод може да бъде предаден на Общината, а ние ще го прехвърлим за стопанисване на ВиК Бургас. След това ще имаме основания и да работим по тази улица, защото в момента нейният статут не е точно на улица – а за осигурява достъп до имотите“, каза пред Флагман.бг Румен Кисьов, уточнявайки, че тя действително е в кадастъра, но се води „неизградена“, защото не били спазени всички процедури, а те били свързани точно с проучванията за археология и узаконяването на водопровода.

 


В категории: Созопол


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
28
Коментара
Флагман.БГ Най-честите грешки при пране Най-честите грешки при пране 04/03/2026, Сряда 20:18 0
28
Коментара по темата
28.
Спиди Гонзалез
10.12.2023 00:05:46
0
0
Каква археология, какви 5 лв.?! Е как да не открият новият Луксор?! Това са вандали и некадърници. Само съд до дупка и да си плащат с лихвите.
27.
Геро
08.12.2023 18:00:12
0
0
Излизат със калните си гуми на асфалта и целия път е станал пързалка.
26.
Археолог Робот
08.12.2023 09:25:32
7
3
Програмирали са го от Министерство на културата и археологът е действал като машина робот.
Без разсъдък
Без мисъл
Без съвест
Защо трябва нещо което вече е заварено положение и е построено да се руши вандалски?
Обвиненията се прехвърлят от община до инвеститор и прочие. Но къде е човекът в този случай. Нямало е човек, а машина археолог. Човечно ли е да унищожаваш улица безхаберно? Тази улица се ползва не само от живущите там, ползва се от много местни хора и множество туристи. Но защо трябва археологът да се замисля за това? Според неговите думи той си бил свършил работата - Да именно както една програмирана машина която не може да използва разсъдък. А министерство на културата също е без никаква култура след като машинално се раздават разрешения без да е проверен участъка.
25.
Анета Флагманова
08.12.2023 06:51:25
3
5
Панайот е виновен!
24.
фактите
08.12.2023 05:17:26
2
17
Буджака е защитена територия. Всякакво строителство там е незаконно и забранено. Улици там няма. Созопол не може да възстановява улица,защото улица няма. . КРАЙНО ВРЕМЕЕ ЗА МАСОВИ АРЕСТИ НА ВИНОВНИЦИТЕ ЗА ЗАСТРОЯВАНЕТО НА ЗАЩИТЕНА МЕСТНОСТ! Има закони-в защитена територия, където има културни артефакти, където има старо тракийско гробище-не може да се строи. А незаконните строежи трябва да бъдат премахнати, а виновниците-пратени на съд.
23.
Защо не е засята с пшеница тази земеделска земя?
08.12.2023 02:35:11
0
18
Това е земеделска земя, а не улица! Там трябва комбайни и трактори пшеница да жънат! И как така има водопровод и незаконна настилка на земедебската земя? Това е за прокурор и масови арести! На земеделска земя е абсолютно забранено а се строи!
22.
Кой пусна ток за незаконните къщи?
08.12.2023 02:30:24
2
16
Защо не е спрян токът към незаконните къщи?
Защо за незаконните къщи не е приложена процедурата по ЗУТ-заповеди за премахване, и да влизат булдозерите!

Това не е улица, а земеделска земя! Къщите са незаконно строителство, не е ясно как така е пуснат ток, вода, нито пък има улица. Че никой не спори,че водопроводът е незаконен. БУТАЙ БЕЗЗАКОНИЕТО! Общината няма право нищо да "възстановява"-защото това НЕ Е УЛИЦА, а разкопките на археолозите са законни и правилни, и следва да продължат с максимален интензитет!
21.
Бутай беззаконието!
08.12.2023 02:24:40
1
14
Това не е улица, а земеделска земя, в незаконно застроен район. Трябва да бъдат премахнати и незаконните къщи! И водопровода , и настилката са незаконни. Цялото беззаконие .незаконни строеф.жи,скъщи трябва да бъде премахнато, и да остане районът общодостъпен, и всеки да може да гледа морето. АРХЕОЛОЗИТЕ ДА ПРОДЪЛЖАТ ДА ИЗСЛЕДВАТ, вклч и под незаконните къщи!
20.
Йосиф
08.12.2023 00:25:18
0
13
Да каже как има частен канал и му плащат за присъединяване?
Пътят ли е негов или ВИК Бургас?
Време е община Созопол да се намеси и да застане на страната на инвеститорите.
Общината губи много заради такива като него и бившият с частни водопроводи и канали.
19.
Млади
08.12.2023 00:01:02
2
12
Докато седи, това дърво и военно нещо Кисьов всичко е обречено...
Тихомир, четири години не ти ли стигнаха да разбереш, че това дърто и военно ти пречи
18.
Село Созопол
07.12.2023 23:45:48
2
16
Най мърлявото място с дъх на лукс е Буджака,като некъпана проститутка....
17.
*********
07.12.2023 23:36:29
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
16.
До 15
07.12.2023 22:35:02
2
20
Да бе да !
Откъде на къде ?
1) Дори Общината ако има кураж, трябва да глоби, наглите, мрънкащи живущи там, защото са извършили незаконни дейности, без разрешение на общинска собственост !
2) И НИНКН също трябва да ги глоби, защото са положили комуникации в тази улица без да са извършили археологически проучвания.
3) А РДНСКА трябва да издаде Заповед за премахване на тези незаконно положени комуникации ( ток, вода и канал). Трябва и те да ги (ви) глобят и да спрат ползването от къщите на тези комуникации !
4) Прокуратурата трябва да започне проверка, как и кой е издал (ако има) разрешения за ползване на тези (вашите) къщи при условие, че изградените комуникации до тях са незаконни.

Ето как "кашата" се оправя, ако институциите имат компетенции и непристрастност !

А сега пак, кажи, че не разбирам !
15.
До 14
07.12.2023 22:00:59
13
6
Дрънкаш глупости без да си запознат. Не може всеки който реши да копае където си иска и после да казва: оправяйте се. Пътя да се оправи поне до предишното му състояние и да компенсира всички живущи, които 1 седмица не могат да излязат от тях или да си стигнат до къщите
14.
Кое не е ясно ?
07.12.2023 20:32:24
3
26
1) по първият казус - има ли улица или няма ?

-Защо Общината не покаже проекта за улица "Южна" и строителното разрешение за нейното изграждане ?
Ами защото НЯМА ! Нито проект, съгласуван и одобрен нито строително разрешение.
А е много възможно дори и да не е променено предназначението на земите отредени за тази "улица" южна и да са си все още селскостопански земи.
С това се изчерпва кашата по тази точка.

2) разрушила ли е швейцарката "улицата".

-Ами след като не съществува в правният мир улицата няма как да я и разрушила ! И то с процедура, която са Я ЗАДЪЛЖИЛИ ОТ ОБЩИНАТА ДА НАПРАВИ и ДА ФИНАНСИРА а именно археологични разкопки. Общината и е издала строително разрешение за строителство на водопровод, а за да започне то е необходимо да минат първо археолозите.

3) имат ли вина археолозите ?
-никаква !
Извикали са ги. Направили са това, което правят и и с всички на Буджака. А последващата съдба на разкопаният имот е в ръцете на СОБСТВЕНИКЪТ НА ИМОТА. Ако е улица (в което дълбоко се съмнявам) е на Общината !

Последно :
Случаят е МНОГО ЯСЕН !
Журналистите не може да го представите нормално и още повече обърквате читателите си !
Как ще завърши ли : Общината ще намери от някъде пари и пак НЕЗАКОННО ще направи някакво подобие на улица с чакъл.
Извод : да са живи и здрави данъкоплатците, на които им пилеят парите по няколко пъти за щяло и нещяло.
13.
Тошко баничката
07.12.2023 20:27:39
2
11
Писна ми от доносници! В общината доносници на Буджака доносница хубаво си беше демокрацията при Рейзи не трябваше да го предавам.
12.
Ах
07.12.2023 20:01:07
20
13
Тия археолози за като напаст божия!!Врът си носовете навсякъде.За ради тях знаете ли колко проекта се бавят с години?Улица Брезовско шосе в Пловдив, е типичен пример.Заради археологичната напаст,шепа грънци и една количка камъни,вече 2-3години се бави завършването на ремонта.Сега пак ревът ,че проучванията трябва да продължат но поради липса на пари спират,а с това и ремонта.
Тия трябва да бъдат съдени и да възстановяват щетите които правят.Тоя созополски археолог дето казва ,че нищо не е длъжен да го осъдят да плати разкопаното и да му се хвърли един як бой.
11.
Какво е улица?
07.12.2023 19:47:18
1
25
Защо общината дава разрешения за строителства, ако това е земеделска земя? Класира се като Улица, когато се дават разрешенията за строителство
После обаче когато възникнат проблеми тя се превръща в земеделска земя.
Улицата хамелеон …
10.
Ь
07.12.2023 19:40:39
0
27
Манджа с грозде .Едните строили незаконно,а другия незаконно им разрушил незаконния път
9.
Хотел....
07.12.2023 19:35:21
0
16
Тази снимка от кое село е ????
8.
Станимир
07.12.2023 19:33:31
4
23
21 век сме, нали кмета казва елате, вижте, Созопол е топ, туризъм, бля,бля,бля. Нали са социална партия, да помогне на хората. Говорим за Созопол, а не за табадъпково!!!
7.
до 4
07.12.2023 19:29:05
3
41
Много е вярно написаното. Най-много се оплаквала Зоя Калафатева, която застрои плажа на къмпинг Веселие, завзе плажа, изля битон и сега се прави на пострадала. А ние кво да кажем, че нямаме плаж! Умръзна ми от всякакви такива.
6.
Сополис
07.12.2023 19:27:33
5
32
Построили хотели, хасиенди, а чакат държавата да им асвалтира. Нагли цървули.
5.
Да кажа
07.12.2023 19:25:38
1
25
Изпратили са Кисьов, защото е ресорен зам кмет по строителството!А че е за махане, две мнения по въпроса няма! Вярно е и това че това не е улица и никой не може да се жали с приказката, че "улицата" била разкопана!
4.
Мда
07.12.2023 19:24:25
3
29
Не ги жалете тея, построили палати на харизана земе от Рейзито, ако са съдии или прокурори, кой знае колко с колко дела са затрили хорски съдби за пари. Като имат пари, да си я асвалтират, не да чакат държавата, нали са голяма работа, научени все на хранилка.
3.
Созопол Forever
07.12.2023 19:17:09
6
21
И защо пратиха Кисьов да се черви пред Флагмана??? Явно искат да го махат, сега да го оплюят хората, да му сипят здраво сол на главата и после да има основания да го разкарат. А истинските виновници са други и те си стоят в кабинетите спокойно
2.
интересно
07.12.2023 19:15:13
2
33
Незаконно строителство, незаконни разкопки, незаконна улица и незаконна тръба и как точно е пуснат ток там? Защо вече не е изравнено всичко.
1.
Мнозинство
07.12.2023 19:13:15
12
8
Хайде решете проблема на хората
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ще гръмне ли балонът на недвижимите имоти? Два фактора движат цените нагоре Ще гръмне ли балонът на недвижимите имоти? Два фактора движат цените нагоре Ако лихвите по кредитите се задържат на тези нива - пазарът на имоти ще продължи да расте, прогнозира брокерът Ирина Генова 5-месечната Сияна стана най-малката кукерка на празника в Бургас 5-месечната Сияна стана най-малката кукерка на празника в Бургас Бебето от ж.к. Меден рудник участва в кукерската група „Козият рог“ на Кукеровден Цанко Цанков постави нов световен рекорд на Световното първенство в Оулу Цанко Цанков постави нов световен рекорд на Световното първенство в Оулу Победата му на 450 метра свободен стил и вицешампионската титла на 200 метра го поставиха на върха Няма опасност общините Созопол, Приморско, Царево и Средец да останат без вода! Няма опасност общините Созопол, Приморско, Царево и Средец да останат без вода! Яз. Ясна Поляна е запълнен на 100% Румен Радев залага на харизматичния адвокат Георги Маджаров за свой човек в Бургас Румен Радев залага на харизматичния адвокат Георги Маджаров за свой човек в Бургас Юристът е разпознаваема фигура в професионалната си общност, но е напълно ново име за политиката в града  Напрежението в парламента расте заради войната с Иран, Костадинов щял да ни спасява от ракетите Напрежението в парламента расте заради войната с Иран, Костадинов щял да ни спасява от ракетите Депутати изразиха загриженост за сигурността на страната след ескалацията на конфликта в Близкия изток и предложиха различни мерки за справяне със ситуацията Бананови кифлички без брашно – лесен и здравословен десерт Бананови кифлички без брашно – лесен и здравословен десерт Вижте как се приготвят България е с най-ниска безработица в еврозоната през януари България е с най-ниска безработица в еврозоната през януари Безработицата в ЕС и еврозоната продължава да намалява, като България е на върха с 3,1% Кметът на Стара Загора остава в ГЕРБ, само празнувал с Радев Кметът на Стара Загора остава в ГЕРБ, само празнувал с Радев Той направи много за Стара Загора. Това са нормални неща, всеки е добре дошъл на празника, каза Живко Тодоров Избираемите услуги Select на A1 вече ще са част и от плановете за интернет услуги Избираемите услуги Select на A1 вече ще са част и от плановете за интернет услуги Клиентите на А1 вече ще могат да персонализират не само мобилните и ТВ услугите си, а и тарифите си за домашен интернет
Али Лариджани: 500 американски военни загинаха след убийството на Хомейни Али Лариджани: 500 американски военни загинаха след убийството на Хомейни След изказването на секретаря на Върховния съвет за национална сигурност на Иран американският сенатор Ед Марк коментира, че загиват американци заради лъжите на Тръмп Кърваво отмъщение: Потопиха ирански кораб и ликвидираха организатора на покушението срещу Тръмп Кърваво отмъщение: Потопиха ирански кораб и ликвидираха организатора на покушението срещу Тръмп Командирът на специалните сили на Корпуса на стражите на ислямската революция, който се смяташе за основния организатор на атентата срещу US президента, е убит Марк Зукърбърг купи имение за 170 милиона долара на частен остров в Маями Марк Зукърбърг купи имение за 170 милиона долара на частен остров в Маями Основателят на „Фейсбук“ се присъедини към елита на милиардерите, купувайки имот на остров Indian Creek Иран клекна - иска преговори за край на войната Иран клекна - иска преговори за край на войната Мракобесният ислямистки режим е отправил предложението чрез разузнавателна служба на трета държава Свалените от приятелски огън изтребители F-15 в Кувейт не са губили въздушен бой Свалените от приятелски огън изтребители F-15 в Кувейт не са губили въздушен бой F-15 Eagle имат впечатляваща бойна история, с над 100 въздушни победи и нито една загуба в класически въздушен бой самолет срещу самолет Турция към Иран: Въздържайте се от действия, които биха могли да разширят обхвата на войната Турция към Иран: Въздържайте се от действия, които биха могли да разширят обхвата на войната Ракета е била свалена от сили на НАТО Турция прехвана иранска балистична ракета, насочена към нейното въздушно пространство Турция прехвана иранска балистична ракета, насочена към нейното въздушно пространство Отломки от прехващащия боеприпас са паднали в района на градчето Дортьол в турския окръг Хатай Иран: Няма да преговаряме със САЩ и можем да водим войната колкото е нужно Иран: Няма да преговаряме със САЩ и можем да водим войната колкото е нужно Техеран „няма доверие на американците и няма основа за каквито и да било преговори с тях“, заяви Мохамад Мохбер, високопоставен съветник на покойния върховен лидер аятолах Али Хаменей Земята се отваря в Турция: близо 700 гигантски пропадания поглъщат ниви Земята се отваря в Турция: близо 700 гигантски пропадания поглъщат ниви Сушата и кладенците сриват Коня Заради ракетите от Иран към Турция: Запрянов намекна за заплаха за България Заради ракетите от Иран към Турция: Запрянов намекна за заплаха за България Ще предефинираме рисковете и заплахите и ще набележим необходимите мерки, обясни той
Борислав Гуцанов, депутат от БСП Борислав Гуцанов, депутат от БСП Правителството се държи като туроператорска компания Виц на деня Виц на деня - Жена, налей ми водка и по-бързо!
- А не може ли по-ласкаво?
- Жена, налей ми водчица, и по-бързо!
Виц на деня Виц на деня - Здрасти, братле! Как си?
- Жена ми ме напусна!
- Боже, вземи си някакъв алкохол, да удавиш мъката...
- Няма да стане!
- Нямаш пари?!
- Пари има, мъка няма.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Пернишка конвенция: "Ако първият пол не бие втория пол, значи е трети пол."
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори