×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Хапвайте тиква за силен имунитет и контрол на холестерола


04 Декември 2023, Понеделник, 20:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Тиквата доставя много големи количества витамин С на организма

Тиквата е есенен сезонен продукт, който можете да използвате по много начини в менюто си. Тя е изключително полезна, защото съдържа фибри, антиоксиданти, бета-каротин, който в тялото се разпада до витамин А.

Освен това е много бедна на калории, което я прави превъзходна храна за отслабване. Есента е сезонът на тиквата и има много причини тя да се превърне в редовен продукт на трапезата ви.

Вижте защо тиквата е толкова полезна за здравето.

Подобрява храносмилането

Благодарение на фибрите в състава си, тиквата засища, без да товари организма с излишни калории. Тя дава много енергия и ви прави жизнени, способни да се справяте с всички ежедневни предизвикателства, без гладът да ви измъчва. Тиквата е богата на фибри, което прави изхождането редовно, бори се със запека, ускорява секрецията на храносмилателни ензими и стимулира детоксикирането на организма.

Превенция на рак

Тиквата е много богата на антиоксиданти. Те се борят с възпаленията в клетките и тъканите, потискат влиянието на свободните радикали, причиняващи хронични и дегенеративни изменения в клетките, включително злокачествени, водещи до рак, пише az-jenata.bg. Тиквата съдържа много голямо количество витамини А и С, които са антиоксиданти със силно въздействие и това допълнително допринася за превенцията на рак, включително рак на панкреаса, гърдата, дебелото черво.

Контрол на кръвното налягане и холестерола

Тъй като тиквата е с високо съдържание на фибри и е бедна на захари, това я прави прекрасен помощник в контрола на кръвното налягане и холестерола – два важни фактора за добро сърдечносъдово здраве.

Контрол на диабета и кръвната захар

Отново благодарение на високото съдържание на фибри и ниското наличие на захари, тиквата е полезна в контрола на кръвната захар. Тя е добро средство да държите диабета под контрол, както и да намалите риска от него. Тиквата е с нисък гликемичен индекс, което я прави подходяща не само за диабетици, но и за страдащи от свързани с обработката на захарите състояния, включително метаболитен синдром, инсулинова резистентност, наднормено тегло.

За добър имунитет

Тиквата доставя много големи количества витамин С на организма, което подобрява имунните защити и предпазва от вируси и настинки. Есента е сезонът на боледуванията, затова е добре да похапвате тиква колкото се може повече.

Подобрява зрението

Тиквата съдържа много бета-каротин. Вече отбелязахме, че този антиоксидант се разпада до витамин А в тялото, а той е много ценен за зрението. Витамин А е мастноразтворим витамин, който играе съществена роля за намаляване на дегенерациите в зрителния нерв, макулата, ретината – едни от водещите причини за влошено зрение и загуба на зрение.

За силна мускулатура

Тиквата е полезна и в изграждането на мускулатурата. Тя е прекрасен източник на въглехидрати, които допринасят за разрастването на мускулите най-вече при силово натоварване. Ако тренирате редовно и искате да трупате мускулна маса, тиквата е чудесен избор, защото носи полезни въглехидрати и малко захари.


В категории: Здраве


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Сол в канала: защо е полезно Сол в канала: защо е полезно 03/05/2026, Неделя 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Отиде си Красимир Лаков Отиде си Красимир Лаков 03/05/2026, Неделя 20:58 0
Тервел ИЛИЕВ Двойна драма с пътната обстановка Двойна драма с пътната обстановка 03/05/2026, Неделя 20:20 0
Тервел ИЛИЕВ Пълнени чушки с кайма и ориз: тайната им Пълнени чушки с кайма и ориз: тайната им 03/05/2026, Неделя 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ Време за "Бангаранга": Дара тръгна за Виена Време за "Бангаранга": Дара тръгна за Виена 03/05/2026, Неделя 19:40 2
Тервел ИЛИЕВ Сериозен успех за отбора на "Бургас" Сериозен успех за отбора на "Бургас" 03/05/2026, Неделя 19:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ад край Пампорово заради пропадналия път! И по обходните трасета започнаха да закъсват автомобили Ад край Пампорово заради пропадналия път! И по обходните трасета започнаха да закъсват автомобили По обходните маршрути е натрупал много сняг В петък ще има правителство на "Прогресивна България" В петък ще има правителство на "Прогресивна България" След това следва същинската работа - законодателната, която ще бъде в Народното събрание. Първата стъпка ще бъде бюджетът за 2026 година Проф. Огнян Герджиков: Аз съм убеден, че това управление на Румен Радев ще бъде успешно и ще настъпи стабилност Проф. Огнян Герджиков: Аз съм убеден, че това управление на Румен Радев ще бъде успешно и ще настъпи стабилност "Радев има нужните качества", каза бившият председател на НС   Родители от жк „Лазур“ с призив към Община Бургас: Спасете парка пред „Краставицата“ Родители от жк „Лазур“ с призив към Община Бургас: Спасете парка пред „Краставицата“ Счупени пейки и амортизирани площадки посрещат десетки деца всяко лято Коли превзеха улица в „Меден рудник“: Къде е полицията, питат живущи в района (СНИМКА) Коли превзеха улица в „Меден рудник“: Къде е полицията, питат живущи в района (СНИМКА) Кола блокира пътното платно до бл. 48, друга е в зона на забранителен знак В28 Свлачището на пътя Пампорово-Смолян остава активно Свлачището на пътя Пампорово-Смолян остава активно По обходния маршрут има и свличане в село Стойките Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата Консултациите при президента Илияна Йотова започват на 5 май, а първият мандат може да бъде връчен още същата седмица Загиналата при катастрофата край Гега е планинарка, разкриха и кой е прокурорът Загиналата при катастрофата край Гега е планинарка, разкриха и кой е прокурорът Жертвата е работела в кабелната телевизия в железничарския град Колко скоро ще чуем мантрата „Заварихме катастрофа – предишните са виновни“? Колко скоро ще чуем мантрата „Заварихме катастрофа – предишните са виновни“? Очакванията към новата власт звучат почти метафизично: да върне цените назад, да стабилизира нестабилното, да внесе ред в глобалния хаос. Реалността обаче е далеч по-прозаична Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание Мащабна историческа възстановка припомни опожаряването на селото и подвига на местните родолюбци, сред които е съратникът на Левски Гатьо Шишков
Мигрант закла 16-годишна в Испания Мигрант закла 16-годишна в Испания Според свидетели, преди това крещял обичайното: „Аллаху акбар“ Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени Кой печели от войните по пътя на коприната? Проф. Витанов: Иран и Китай не може да бъдат победени Как се побеждава страна, в която след като аятолахът каже „Алах Акбар, идва американският Сатана“ и скачат 90 милиона срещу него, попита той Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети Нискобюджетният превозвач спира дейност след провален спасителен план, а Европа се готви за по-скъпо лято и отменени полети Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия M/T EUREKA е бил заловен край провинция Шабва, а властите работят за гарантиране на безопасността на екипажа Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол Пекин обяви, че американските мерки срещу китайски рафинерии нарушават международното право и няма да бъдат признавани Никола Цолов с шампионски обрат в Маями: Победи ван Хупен с 0.170 секунди пред очите на Стоичков Никола Цолов с шампионски обрат в Маями: Победи ван Хупен с 0.170 секунди пред очите на Стоичков Той спечели втори пореден успех във Формула 2 след зрелищна битка до финала Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц Решението поставя нов натиск върху Европа да увеличи разходите за отбрана и да поеме по-голяма отговорност в НАТО Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд Анди Доналдсън преплува река Орд в Австралия за 11 часа и 51 минути, въпреки жегата, насрещния вятър и крокодилите във водата Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия Той беше заседнал в Балтийско море, а доброволци го изведоха и му поставиха проследяващо устройство Легендата на Формула 1 Алекс Дзанарди почина на 59 години Легендата на Формула 1 Алекс Дзанарди почина на 59 години Италианецът, който завладя сърцата на феновете със своите подвизи и дух на победител, си отиде внезапно
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня - Защо жените отделят толкова много време и средства за външния си вид, вместо за развитието на интелекта си?
- Защото слепите мъже са много по-малко, от глупавите...
Виц на деня Виц на деня - Ти ме търсиш само за с*кс.
- Добре, ела утре... утре ще бъркаме бетон!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Караш ме да гася лампата по време на с*кс, а после ми се сърдиш, че не съм те познал на улицата!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори