×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Този уред е във всеки дом, но е един от най-големите „енергийни вампири“


03 Декември 2023, Неделя, 15:41 ч.
Автор: Флагман.бг

Само за един час един стандартен бойлер изразходва 2 киловатчаса електроенергия

Кои са "енергийните вампири" сред електроуредите? Кои устройства хабят повече киловати, когато не ги използваме, но ги оставаме включени. И колко ток може да се спести от изключването им?  

Според последното проучване на British Gas би било най-добре домакинствата да изключват повечето си уреди, когато не се използват, тъй като тези устройства могат да бъдат отговорни за почти 23% от общото потребление на електроенергия.

Това се отнася преди всичко за бойлера, който според специалистите е един от най-големите енергийни вампири в домакинството, пише bTV.

А именно, само за един час един стандартен бойлер изразходва 2 киловатчаса електроенергия. За сравнение, ако котелът работи по два часа и половина всеки ден, той изразходва общо 150 киловатчаса електроенергия на месец.

В повечето котли температурата се настройва предварително, но за да се пести пара, термостатът трябва да бъде настроен на 50 до 60 градуса по Целзий и никога на 75 или 85.

Както показва проучването, освен че няма нужда от прегряване на водата, бойлерът ще допринесе и за по-високи сметки за електроенергия, тъй като ще консумира повече, за да достигне тази температура. Препоръчително е електрическите бойлери да се поддържат редовно, тоест да се почистват поне веднъж годишно.

Дилемата е дали да го оставяме постоянно включен или да го изключваме през нощта, когато тока е по-евтин e, че този уред не харчи по-малко, ако е постоянно изключен, защото водата при всяко включване ще трябва да се нагрее.

Ето защо електрическият бойлер се изключва само когато няма кой да го използва дълго време. Според специалистите най-малко електроенергия се изразходва, ако бойлерът е правилно монтиран и винаги включен.


В категории: Животът


21
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Чудесно време за плаж Чудесно време за плаж 30/06/2026, Вторник 07:30 0
Тервел ИЛИЕВ Удариха колата на депутат, тя не е лъскава Удариха колата на депутат, тя не е лъскава 29/06/2026, Понеделник 20:10 2
21
Коментара по темата
21.
Мартин
06.12.2023 12:33:28
0
1
"Дилемата е дали да го оставяме постоянно включен или да го изключваме през нощта, когато тока е по-евтин e, че този уред не харчи по-малко, ако е постоянно изключен, защото водата при всяко включване ще трябва да се нагрее."....... Неграмотен, по-неграмотен, най-неграмотен, Флегмен.
20.
Баси тъпата статия, чуек!
06.12.2023 11:38:34
0
1
Баси тъпата статия! Не се къпете, ходете кирливи и ще спестите 150 киловата. Колко ще спестите от некъпане? 30-40лв? Малиии, ами ско спрете да ползвате и пералня? Няма да се минава покрай офиса ви
19.
Иво
06.12.2023 08:12:55
0
0
Явно някой се чуди как да си запълни страничката с поредната статия, и да ни обяснява неща които всички вече знаем....
18.
Гуню
05.12.2023 23:56:56
1
0
Спецовете и експертите говорят глупости!! Пускам само на нощна до72 градуса! Всяка вечер дозагрявам на нощна за 10-15 мин. ...и изключвам! Ако се наложи, пускам и на дневна но за кратко. Без проблеми вече 15 години. Спя си спокойно, харчи по 10 ст. на денонощие. Какво му трябва на човек повече:)))
17.
Пещерен Русофоб
05.12.2023 20:47:05
3
8
Както е тръгнало , Зелените ЕвроИДИОТИ скоро ще тръгнат да ни обясняват колко е полезно да се къпем със студена вода ! Така де , щом колите на пропан-бутан били вредни , щото отделяли въглеродни емисии , то тогава к'во да кажем за ТЕЦовете ???
Даже и реакторите в АЕЦа са лоши , щото са Руски !
Затова - всичко трябва да се затвори ! И ще ядете червеи , и ще се къпете със студена вода ! За да му е гадно на Путин !
16.
Elitar
05.12.2023 14:42:10
2
8
Този уред го има във всеки дом... Нито аз нито някой от познатите ми има бойлер. Човек който поставя всички и всичко под един знаменател не показва нищо друго освен ниският си коефициент на интелект.
15.
колю
05.12.2023 13:12:31
1
6
моя бойлер е смарт и съм го настроил през телефона да се включва само на нощна тарифа и когато засече минимално или никакво потребление през следващия ден, заграява двойно по малко вода за следващата нощ, а когато засече 2 последователни дена без потребление, автоматично се изключва, разбира че несъм в апартамента и по този начин плащам 30лв ток на месец, а се отоплявам с климатици за по 4 бона всеки супер екергоспестяващи
14.
уеь
05.12.2023 10:05:11
1
6
Глупости на търкалета ! Бойлерът когато е постоянно включен само поддържа достигнатата вече температура след първоначалното включване, а не започва всеки час да загрява водата от стайна до зададената температура. Измерено в пари, за моя бойлер разликата дойде под 10 лв. на месец между постоянно включен и с изключване сутрин и включване вечер.
13.
skk
05.12.2023 09:42:35
2
4
Статията завършва с "бойлера не се изключва". Аз моя си го изключвам и плащам по 12 лв. на месец за подгряване на водата! Чувал съм и други простотии, като ако го включиш на нощна до сутринта е истинал! Ами ако го включа в 4 и го изключа в 6? 80 л. са напълно достатъчни за 2 души да го ползват цял ден. Другото е че бойлера, щом се охлади включва за дозагряване. Ако го ползвате постоянно той колко пъти ще дозагряване и дали сумарно ще е работил 2 часа ила 6 часа?
12.
Стоян
05.12.2023 08:16:55
2
5
Само да кажа че термозащитата на бойлера е макс 72 градоса фабрично Всичко добро.
11.
Нов
05.12.2023 00:32:04
2
1
Бях с нов, хоризонтален ел. Боклер. Готвя предимно на газ. Сметката ми беше към 90 евро на месец, от които над 30 евро са такси за включване в мрежата и договорена потенция. Купих и платих нова инсталация на газов бойлер на бутан. Сметката ми падна до 60 евро на месец. 12,5 кг бутан струва 19 евро и ме изкарва 2-3 месеца. Не се чака за подгряване. Източвам водата докато се стопли в лейка за цветята. При нас нямаме отрицателни температури и е удачно да се инсталира газ навън.
10.
Тъц
04.12.2023 20:00:55
4
6
В Англия повечето бойлери са на газ,даже непознавам някой на ток.
9.
Фил Д
04.12.2023 18:59:17
9
61
при социализЪма нямаше проблем с бойлерите, при 6 ядрени реактора и цена 2 ст. kWh - а сега блещим глупотевини "свободно", но се окирококорчваме, като дойде сметката за тока .. яко демокрация, а
8.
Физик
04.12.2023 18:14:35
4
28
Както и да го въртиш и сучеш 2 KW си е все 2KW...bd051
7.
Бойлер
04.12.2023 18:12:28
3
42
Статията е некадърен превод от технически неграмотен индивид.aef03
6.
Ах
04.12.2023 16:52:14
6
29
Тоя писач на статията е тотално теграмотен!Да каже колко му платиха да рекламира котела???Бойлера него изключвам никога,работя камо та ток,и плащам в диапазона 35-48лв.Така че рекламата на котела не върви!!!
5.
жичкаджия
04.12.2023 13:18:45
2
38
Тотално невежество. При 50-60 градуса няма пара. Авторът явно е неграмотен и затова не се е подписал.
4.
До номер 2
03.12.2023 20:58:02
25
28
Ханкоолу баба ти навремето се къпеше само на два три празника в годината а и ти вярвам си същия марсол ама уж че и ти имаш бойлер . Ханкооо ханко
3.
Иванов
03.12.2023 20:12:55
9
36
Ама че тъпотии пишете точно обратното е бойлера трябва да не се изключва защото когато се хаби горещата вода харчи повече докато я загрее пак,и това се знае още преди ерепетата да ни налазята много е важно съотношението литри на бойлера и киловати златния стандарт е , 80литра -3000 вата мощност но може и 50 литра -2000 вата
2.
Ханко Брат
03.12.2023 19:10:15
13
39
Бойлера се използва предимно за къпане!... Не съм сигурен дали англичаните знаят! А на колко ще си го настроя,... Той всъщност винаги е на макс! - статията наистина е много тъпа и за деня е поредната тъпа от Флагман!
1.
292
03.12.2023 16:43:56
5
62
По тъпанарска статия едва ли може да има. Бойлерът изразходвал 2 kW/h, пък котелът 150 за месец. Ами който ползва 120-150 литра топла вода, която бойлер с мощност 2 kW затопля за максимум час и половина, за чий му е да си монтира котел, който според списвача ще изхарчи 2 пъти повече електроенергия, въпреки че не е енергиен вампир. Башка едната камара пари, които струва в повече. И защо изобщо е тръгнал да сравнява бойлер с котел, при положение, че двата уреда са с различна ефективност при различни условия?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Какво е за сърцето комбинация от вейп, енергийна напитка, алкохол и недоспиване? Говори д-р Петър Илиев (ВИДЕО) Какво е за сърцето комбинация от вейп, енергийна напитка, алкохол и недоспиване? Говори д-р Петър Илиев (ВИДЕО) Младият специалист разкрива най-честите причини за инфаркт или инсулт и как жегата натоварва сърцето при възрастните хора Шишков хвърли тежко обвинение: По договори за мантинели за 300 млн. лв. са платени близо 200 млн. лв. отгоре Шишков хвърли тежко обвинение: По договори за мантинели за 300 млн. лв. са платени близо 200 млн. лв. отгоре Регионалният министърът разпореди проверка дали предпазните съоръжения по пътищата отговарят на сертификатите Безпрецедентен атентат в Монако: Нападнато е семейството на украински олигарх Безпрецедентен атентат в Монако: Нападнато е семейството на украински олигарх Извършителят още не е намерен, атакуваният бизнесмен бяга от Украйна по време на руската инвазия Дневен хороскоп за 30 юни 2026: Нови възможности за Телец и Близнаци, Скорпионът да не прибързва Дневен хороскоп за 30 юни 2026: Нови възможности за Телец и Близнаци, Скорпионът да не прибързва Денят носи финансови шансове, важни решения и ценни уроци за всички зодии. При едни късметът ще бъде на тяхна страна, а при други успехът ще зависи от търпението и правилната преценка. Сезонът на пожарите в Айтос започна, пламъците приближават до къщите Сезонът на пожарите в Айтос започна, пламъците приближават до къщите Гъста растителност гори до жилищния квартал край „Орела“, два екипа на пожарната се борят със стихията Властта в шах след протеста: Посегне ли на държавните служители, ще настане хаос Властта в шах след протеста: Посегне ли на държавните служители, ще настане хаос В някои отдели чиновници обслужват хиляди граждани и ако напуснат, обществото ще е два пъти по-недоволно, предупреждават от КТ „Подкрепа“ Ад за пациенти и медици: По стъпалата на спасението влачат в одеяла хора между живота и смъртта Ад за пациенти и медици: По стъпалата на спасението влачат в одеяла хора между живота и смъртта Докато новата болница в Ямбол чака поредните 4,4 милиона евро за индексации, лекари и санитари мъкнат ранени по стълбите на сгради от 1912 година Джигит разцепи кола в ТИР на завой, жена загина, въздушна линейка спасява ранен Джигит разцепи кола в ТИР на завой, жена загина, въздушна линейка спасява ранен Изпреварване при непрекъсната линия превърна Котленския проход в кървава арена, трима берат душа в Сливен, а болница в Бургас пое най-критичния пациент Флагман.бг е водещ медиен партньор при историческото домакинство на Giro d’Italia 2026, сочи експертен доклад Флагман.бг е водещ медиен партньор при историческото домакинство на Giro d’Italia 2026, сочи експертен доклад Докладът на Sensika за Grande Partenza отчете феноменален успех за Черноморието Бургас има първото общинско IB училище в България Бургас има първото общинско IB училище в България Добрата новина съобщи кметът Димитър Николов
Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Брутална касапница в германския град Щаде вдигна полицията под тревога, спецчасти и хеликоптери блокираха района, стрелецът е в ареста Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Русия на Путин няма бъдеще, каза той Българската русофилия започна миграция към Китай Българската русофилия започна миграция към Китай Очевидно разочарован от Русия, един от ярките представители на общността, проф. Иво Христов, вече обгрижва следващата империя Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Дъщеря му навършва 18 години и вече се сблъсква с истината на транс тийнейджърите Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Британската култура изгуби една от най-ярките си и обичани икони Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Благодарение на бързата и професионална реакция на спасителните служби, към момента няма данни за пострадали или ранени Цената на петрола се срина след месеци на блокада Цената на петрола се срина след месеци на блокада Според оценки на Bloomberg, износът на петрол от страните от Персийския залив е достигнал 75% от нивото си отпреди войната. Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Световният рекордьор излезе с конкретна визия часове преди сесията на Общинския съвет в Бургас – предлага безплатно плуване за деца и хора с увреждания Хаос на плажовете в Гърция: Хотели и заведения масово поставят шезлонги в „сива зона“ и без договори Хаос на плажовете в Гърция: Хотели и заведения масово поставят шезлонги в „сива зона“ и без договори Заглавието директно предупреждава за проблем на място, което вълнува всеки български турист. Думата „хаос“ веднага привлича вниманието Един от най-издирваните убийци в света се скри под носа на всички Един от най-издирваните убийци в света се скри под носа на всички Дон Мико бе заловен в Испания 
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Пиша среден 3 на Бюджет 2026 Виц на деня Виц на деня При доктора:
- От сега нататък никакъв алкохол и никакви цигари!
- Докторе, много ли е сериозно?
- Не, но ще трябва да спестявате, за да си платите лечението...
Виц на деня Виц на деня - Майсторе, колко струва поправката на спирачките?
- Около 200 евро.
- Е, тогава ми увеличи звука на клаксона.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук На много омъжени жени мъжът е като целулит. Никъде го няма по снимките.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори