×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Един загинал и девет ранени при катастрофа на българска кола с мигранти в Хърватия
  • Американски военни конвои ще преминат през България на път към учение в Румъния
  • От днес влиза в сила Пактът за миграцията и убежището в ЕС
  • Цените на петрола достигнаха най-ниското си ниво от два месеца насам
  • Порой заля международния път между Русе и Букурещ
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Почина пернишкият писател, публицист, краевед и общественик Цанко Живков


22 Ноември 2023, Сряда, 16:27 ч.
Автор: Флагман.БГ

Той си е отишъл на 97-годишна възраст

На 97-годишна възраст почина пернишкият писател, публицист, краевед и общественик Цанко Живков (1926-2023 г.), съобщиха от Община Перник.

"Днес загубихме един изключителен творец, невероятен човек и личност с огромна харизма – Цанко Живков. Личността му оставя след себе си богатство от думи и идеи, които ще продължат да въздействат върху нас и бъдещите поколения. Неговият принос към литературата и културата на Перник и цялата страна е неизмерим. Живков беше не само забележителен творец, но и почетен гражданин на нашия град, на който отреди значимо място в работата си. Ще го запомним като човек, чиято дума остава жива в сърцата на тези, които го обичаха и уважаваха. Нека спомените за него бъдат източник на утешение и вдъхновение, а неговото наследство продължи да сияе в нашите сърца. Поклон пред светлата му памет!", написа в съболезнователния си адрес кметът на Община Перник Станислав Владимиров, предава nova.bg.

Областният управител на Перник Людмил Веселинов каза, че изключителната личност и творческо наследство на Живков остават вечен източник на вдъхновение. "Дългогодишната му творческа дейност обръща особено внимание на родния край и неговите хора, разказва за Паисий Хилендарски и родното му село Кралев дол, както и за прочутата керамика в село Бусинци. Той остава в нашите сърца като символ на литературното и културното богатство. Неговите творби ще продължат да въздействат и вдъхновяват поколения със своята уникална съчетаност от мъдрост и изящество", допълни Веселинов.

Цанко Живков е автор на над 90 книги в различни жанрове. Той бе голям радетел на хипотезата, че Паисий Хилендарски е роден в пернишкото село Кралев дол. По повод 90-годишнината на твореца, отбелязана през 2016 г., Драматичният театър в Перник постави на сцена пиесата му „Кракра“. Приживе Живков дари множество книги от личната си колекция на Община Перник и училищни библиотеки в района.

Опелото ще се състои в четвъртък от 14:00 ч. в храма "Св. София" в столицата.

 




Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Коментари
Тервел ИЛИЕВ Млад баща вилня в болница Млад баща вилня в болница 12/06/2026, Петък 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" 12/06/2026, Петък 16:47 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Километрично задръстване край Бургас заради необичайна спасителна операция Километрично задръстване край Бургас заради необичайна спасителна операция Униформени спряха стотици коли, за да спасят обитателите на „Пода“ от сигурна смърт под гумите на туристите Шестима се борят за кметския пост на "Средец" Шестима се борят за кметския пост на "Средец" Общо 28 009 души имат право на глас „Хензел и Гретел“ ще очарова децата в събота в Операта „Хензел и Гретел“ ще очарова децата в събота в Операта Сцената на Държавна опера – Бургас ще се превърне във вълшебна гора, в която всичко е възможно – дърветата шепнат, курабийките танцуват, а доброто намира пътя към дома Любимите герои от киното оживяват в пясъчния град на Бургас Любимите герои от киното оживяват в пясъчния град на Бургас С много въображение, талант и хиляди тонове пясък скулпторите ще вдъхнат живот на темата „Пясъчни герои от екрана“ Черна вест затвори делото срещу Индиана Джоунс от Обзор: Илия Дочков отнесе тайните си в гроба Черна вест затвори делото срещу Индиана Джоунс от Обзор: Илия Дочков отнесе тайните си в гроба Внезапната кончина на уредника изпревари съда в Бургас, магистратите конфискуваха над 340 безценни антики в полза на държавата Илия Луков дари музикални инструменти на български деца в Молдова Илия Луков дари музикални инструменти на български деца в Молдова Народният певец осъществи каузата заедно с Васил и Емил Янакиеви от „Форте Мюзик“ ООД Благоевград, за да помогне на млади таланти от Тараклия Прибраха в ареста Иван Костов от Бургас и Румяна Кузманова - готвели пико в хотел в Слънчев бряг Прибраха в ареста Иван Костов от Бургас и Румяна Кузманова - готвели пико в хотел в Слънчев бряг В обекта са намерени пликчета фосфор, стъклена колба, ел.везна и марихуана Пълен абсурд: Планови ремонти блокират сектора, който храни националната икономика през лятото Пълен абсурд: Планови ремонти блокират сектора, който храни националната икономика през лятото Удобният достъп до морските и планинските курорти е компрометиран от безумни графици, алармират предприемачи Крайморие ще танцува, пее и твори: „Крайморски фестивал“ събира близо 600 участници край морето Крайморие ще танцува, пее и твори: „Крайморски фестивал“ събира близо 600 участници край морето На 20 и 21 юни 2026 г. там ще се проведе дългоочакваното второ издание, което обещава да донесе много емоции, музика и танци КЗП глобява фирми за бързи кредити с 25 000 евро КЗП глобява фирми за бързи кредити с 25 000 евро Комисията установи нелоялни практики при предлагането на бързи кредити
"Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" Освен плановите ремонтни дейности, има и пътен инцидент с аварирал ТИР в тунела "Траянови врата" Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Хокни е признат като един от най-значимите творци на XX и XXI век ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти Рязко се увеличава ролята на граничните държави Ариана Гранде забрани на Белия дом да използва нейни песни в политически видеоклипове Ариана Гранде забрани на Белия дом да използва нейни песни в политически видеоклипове Поп звездата реагира остро срещу озвучаването на правителствени кадри за имиграцията с нейния хит от 2024 година Германка роди близнаци за трети пореден път без асистирана репродукция Германка роди близнаци за трети пореден път без асистирана репродукция Изключително редкият медицински феномен е регистриран в баварския град Фюрт, като семейството вече отглежда шест деца Русия гори, искаме да гори още повече: Украйна поиска спешни 20 милиарда долара от Запада Русия гори, искаме да гори още повече: Украйна поиска спешни 20 милиарда долара от Запада Киев постави ултиматум пред съюзниците за огромни нови траншове, преди Москва да е прегрупирала силите си 30 години затвор за бившия президент на Южна Корея 30 години затвор за бившия президент на Южна Корея Според прокуратурата операцията с безпилотните летателни апарати е била част от по-широк план на тогавашния държавен глава за консолидиране на властта чрез създаване на извънредна ситуация в отношенията с Пхенян Идва Супер Ел Ниньо! Климатично чудовище от Тихия океан преобръща времето и у нас Идва Супер Ел Ниньо! Климатично чудовище от Тихия океан преобръща времето и у нас Забравете за кучия сибирски студ: Природата ни готви необичайно мека, но брутално кална и дъждовна зима с риск от наводнения Кървав екшън в Хърватия: Българска кола-ковчег се размаза при бясна гонка с полицията Кървав екшън в Хърватия: Българска кола-ковчег се размаза при бясна гонка с полицията Един нелегален мигрант загина на място, а девет други са в болница, след като претъпканото возило изхвърча от пътя край Подудбина Сделка или удари: Тръмп ги отмени, но в Иран са готови за бой Сделка или удари: Тръмп ги отмени, но в Иран са готови за бой Властите в Техеран обявиха, че не се поддават на принуда, а Али Акбар Дарейни от Центъра за стратегически изследвания в ислямската република коментира, че това, което US президента казва, не отговаря на истината 
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Обичам инфлацията! Много я обичам! Виц на деня Виц на деня В градският транспорт:
- Госпожице, ще ми отстъпите ли мястото си, че съм много уморен?
- Ами ако съм бременна?
- Няма как да сте бременна, крокодилите снасят яйца.
Виц на деня Виц на деня - Защо краката на човека миришат?
- Защото излизат от задника.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинският мъж не обича тежкия, силен грим. Той носи лек, дневен грим.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори