Важно: Еврото вече чука на вратата, документ разкрива какви големи промени ни чакат
В новия законопроект е вписано, че ще се затегне контролът на класифицираната информация
На страницата на Министерство на финансите се появи нов законопроект, свързан с валутния борд и влизането ни в еврозоната.
Това е първата стъпка за въвеждането на новата валута у нас. Документът е част от изискванията на ЕК и на ЕЦБ за членството ни в еврозоната, а мотивът- България става пълноправен участник в единната парична политика.
От законопрокета, който касае БНБ, стават ясни няколко важни промени – за принципа на институционална независимост на институцията, регламентира се отговорността за взиманите решения и се определя за нова роля на управителя на централната банка.
В новия законопроект е вписано, че ще се затегне контролът на класифицираната информация.
В документа естествено е засегнат и статутът на еврото, като парична единица, както и управлението на резервни активи, които не са свързани с паричната политика на Евросистемата.
Надзорът над финансовите институции не се променя съществено, защото БНБ вече е част от Единния надзорен механизъм от 1 октомври 2020 г. консолидиран надзор. Той обаче става консолидиран- т.е. двоен – и от ЕЦБ и от БНБ.
Как КАТ ще убие Waze
Строител откри зазидано злато за 9 млн. евро под стара пивоварна
Дизелът поскъпва двойно по-бързо от бензина, войните удариха рафинериите и доставките
Дрехите втора употреба вече са масов избор: 58,1% са пазарували second hand за година
Часове след първия курс: Новите влакове „Шкода“ осъмнаха с боклуци
Пожар пламна край Слънчев бряг, страховитият вятър усложнява гасенето
Вижте къде живее „наркоманката от тавана“, използвана за примамка на убития Георги Кузев
Инфлацията пада до 4,4%, но българите продължават да усещат силно поскъпването
Воден смерч се изви над Черно море
ChatGPT задейства тревога: OpenAI подаде сигнал до ФБР за баща, заподозрян, че планира убийството на 8-годишния си син
Доли Партън е зле, отмени още една изява
Явор Дачков: Димитър Николов отишъл с 10 души за Евровизия, Васил Терзиев - само със заместника си
