Мъск: До края на годината Starship ще бъде готов за нов полет
Стартовата площадка на Starbase не претърпя никакви повреди при изстрелването преди дни
Главният изпълнителен директор на SpaceX Илън Мъск (Elon Musk) заяви в социалната мрежа X, че техническата готовност за нов опит за изстрелване на ракета Starship ще настъпи след 3-4 седмици – тоест преди края на 2023 година. Съмнително е, че регулаторнните органи ще могат да издадат лиценз за втори полет за толкова кратко време. Въпреки това скоростта, с която мегаракетите на SpaceX могат да слизат от конвейера, е поразителна. Наистина, засега това са само прототипи, пълни с най-различни сензори, които записват всичко случващо се на борда и наоколо, но досега никой не е постигал нещо подобно, съобщава kaldata.bg.
SpaceX трябва да получи необходимия лиценз за изстрелване от Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA), която все още разследва обстоятелствата на неуспешния полет от 18-ти ноември.
По време на втория изпитателен полет системата Starship стартира от площадката на Starbase в Бока Чика. След отделянето на първата степен комуникацията с кораба, който достигна височина от 148 км и скорост от над 24 хил. км/ч, беше изгубена. И корабът, и ракетата Super Heavy се разпаднаха.
Регулаторът все още не е установил какво е причинило експлозията на кораба, както и защо първата степен на Super Heavy се е разрушила след отделянето.
Въпреки неуспешното изстрелване SpaceX успя да постигне сериозен напредък. Съвършено новият тип на разделянето на степените за първи път беше успешен. Всичките 33 двигателя Raptor на ракетата Super Heavy сработиха в правилното време. И накрая, стартовата площадка на Starbase не претърпя никакви повреди.
Локализираха пожара край АМ Тракия, огнеборците очакат ново разпалване
Тръмп подписа два нови указа за ограничаване на американското гражданство по рождение
Руски удари по складове ще вдигнат цените в Украйна, ефектът се очаква към зимата
Дневен хороскоп за 7 август: Телецът с шанс за бърза печалба, Водолеите пред съдбоносен избор
Оток на устните и задух след ужилване изискват незабавен сигнал на 112
ЦСКА изигра най-добрия си мач от години и смаза Макаби с 3:0
Почти всички пратки с плодове и зеленчуци от Турция и Северна Македония вече се проверяват
Западнонилската треска удари Гърция: 23 нови случая за седмица и шест жертви
Седем сигнала за прекаляване с кафето
Пускат движението по АМ "Тракия" в посока София, към Бургас ще вдигнат блокадата след час
NASA обясни защо почвата на Марс се затопля, а въздухът остава леден
10 тийнейджъри задържани, петима обвинени за убийството на Георги в Пловдив
