×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп отмени ударите срещу Иран, ще има ли ядрена сделка
  • Кабинетът "Радев" се цели в дефицит под 3%
  • Петролът скочи до двуседмичен връх след атака с дрон в ОАЕ
  • Тристранката обсъжда законодателни промени срещу поскъпването
  • Трайчо Трайков се регистрира като кандидат за кмет на столичния район "Средец"
  • Президентът открои дейността на Фондация „Радостина Константинова“
  • Непълнолетен стреля с газов пистолет в центъра на Павликени
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

ПП и премиерът обвиниха ГЕРБ и ДПС, че им залагат политически капан с „Лукойл“ и дерогацията


ПП и премиерът обвиниха ГЕРБ и ДПС, че им залагат политически капан с „Лукойл“ и дерогацията
Николай Денков и Кирил Петков са категорични, че прекратяване на дерогацията преди 1 март 2024 г. би било много рисково
16 Ноември 2023, Четвъртък, 12:50 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Съветът по сигурността към Министерския съвет потвърди, че при незабавно въвеждане на забрана за внос на руски нефт рисковете са огромни

„Продължаваме промяната“ (ПП) и премиерът Николай Денков изразиха подозрения, че ГЕРБ и ДПС им залагат политически капан. Причината е внесеният законопроект от депутатите от ДПС Делян Пеевски и от ГЕРБ Делян Добрев за незабавна отмяна на дерогацията за руския нефт. Това би засегнало рафинерията на „Лукойл“ в Бургас.

Днес представителите на ГЕРБ и ДПС напуснаха преждевременно заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, където службите изнесоха доклади за рисковете, ако дерогацията бъде отменена в тридневен срок, както настояват Пеевски и Добрев. Представителите на ДПС и ГЕРБ останаха недоволни от чутото и отново обвиниха правителството и ПП-ДБ, че обслужват войната на Путин срещу Украйна.

След това брифинги дадоха съпредседателят на ПП Кирил Петков и премиерът Николай Денков (който е представител на тази партия).

След въпрос за обвиненията (от ГЕРБ и ДПС) за нова коалиция между „Продължаваме промяната“, „Възраждане“ и БСП, Петков каза: „Политическият капан, в който те се опитват да ни вкарат, е – ако ние сме отговорни за българските граждани и спазим сроковете, които експертите ни казват, че са минимално теоретичните, включително 1 март (за пълна отмяна на дерогацията), е да ни обвинят, че защитаваме руските интереси. Ако не сме отговорни и гласуваме с тях и се качат цените на бензиностанцията на всички български граждани - този риск и нашето правителство да бъде обвинено, че реално са вдигнати цените заради него. С други думи, този капан се използва, от двете посоки да имаме политически загуби. Но от наша гледна точка, ние никога не сме слагали политическата си репутация пред истинския интерес на българските граждани – такъв, какъвто ние вярваме, че е правилен. Аз няма като ко-председател на „Продължаваме промяната“ да разреша да се вкарва цялата държава в риск. Едновременно с това, моят устрем също е да намалим паричните потоци към режима на Путин, но това не трябва да става в ущърб и с огромен риск за българските граждани; дори осъзнавайки този капан, в който се опитват да ни вкарат, това няма да промени нашето мнение. Няма да допуснем да има недостиг на дизел и бензин, нито цените да се качат драстично по бензиностанциите само защото някой се опитва да прави политически заигравки.“

По-късно след питане, по повод думите на Кирил Петков, притеснява ли се от готвен капан за това правителство с увеличаване на цените на горивата по време на неговия премиерски мандат, Николай Денков отговори така: „Разбира се, че се притеснявам и отговорът е – да, възможно е. Точно за това в сроковете, които представихме в предишния доклад, бяхме минимизирали рисковете по този начин, че да няма опасност от повишаване на цените на горивата. В момента със съкращаването на сроковете този риск се увеличава значително. Това е написано в една от точките и това може да се реализира. Всеки опит за допълнително съкращаване спрямо това, което ви прочетох в момента, повишава значително съответния риск.“

Припомняме, че преди няколко седмици парламентът взе решение дерогацията да бъде отменена в края на 2024 г. Това стана след становища на представители на Министерския съвет. Въпреки това, тези дни ГЕРБ и ДПС отново повдигнаха темата и пак поискаха незабавна отмяна на дерогацията (изключението) за внос на руски нефт у нас.

След въпрос дали днешните изявления не носят риск от инфлация, Николай Денков каза: "Ние нямаше да водим този разговор, ако не беше внесено в Народното събрание предложение за прекратяване на съответната дерогация за три дни. Просто нямаше да водим този разговор, нямаше да има рискове от повишаване на цените, нямаше да има слухове за възможен недостиг на горива. Всичко това става възможно, защото някой, изглежда, не се интересува от тези рискове."

Преди това премиерът изчете решенията, взети от Съвета по сигурността. Той подчерта, че днес през цялото време са били обсъждани рисковете от спиране на "Лукойл" и за пазара на горива при намаляване на капацитета на рафинерията. 

Съветът е потвърдил изводите, направени в обобщен доклад от 29 август т.г. на министрите на индустрията и на енергетиката в координация с министрите на финансите и на транспорта и с ръководителите на ДАНС, служба "Военно разузнаване" и Държавна агенция "Разузнаване". 

Прието е и че минималните срокове за премахване на дерогацията са: след 31 декември - не повече от 50% вносен руски нефт; след 31 януари 2024 г. - не повече от 25%; от 1 март 2024 г. - изцяло неруски нефт. 

"Всяко съкращаване на сроковете повишава рисковете от нарушаване на оперативната дейност на "Лукойл Нефтохим" и повишава риска от покачване на пазарната цена на горивата. Това са решенията", обяви премиерът Николай Денков.

Гледайте тук:

 


В категории: Бизнес , Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
7
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Голяма драма с Гришо на "Ролан Гарос" Голяма драма с Гришо на "Ролан Гарос" 19/05/2026, Вторник 18:40 1
Тервел ИЛИЕВ Дара с изненадващ ход след "Евровизия" Дара с изненадващ ход след "Евровизия" 19/05/2026, Вторник 18:20 7
Емел МАХМУД Синоптици бият тревога за Бургас за утре Синоптици бият тревога за Бургас за утре 19/05/2026, Вторник 16:01 0
7
Коментара по темата
7.
до 6
16.11.2023 16:23:48
3
0
Има официална позиция по темата, ама за тези дето могат да четат...
6.
seahorse
16.11.2023 16:06:32
2
9
Герберския кмет Николов да обясни позицията на ГЕРБ на бургаските нефтохимици. Да ама не,искат се топки. Вместо да защити работниците на НХК той гузно мълчи!
5.
Бургазлия
16.11.2023 15:48:25
0
8
ДПС ГЕРБ искат да на прекарат както източиха КТБ
Пеевски,Доган и Борисов еб#т българските граждани вече 15+ години и явно всички държавни агенции им помагат.
4.
ХХ
16.11.2023 15:02:47
7
3
А уж ПП бяха за евроатлантизъм...
Във всеки случай, забрана на доставките на нефт от Русия. Руски нефт може да се купи и от Турция, и от Индия, и от САЩ!
85% гласуват за това!
3.
Тепегьози
16.11.2023 13:28:36
5
7
Тия пък, смотаните, кой ми се изкъка в гащите? Хората виновни, че питат...
2.
Я
16.11.2023 13:13:43
9
31
Двама дебелаци и един подскачаш техен клоун искат да забатачат още повече държавата.На Путин му е през оная работа колко печели рафинерията,но за нас е важно.Защо не казват колко горива отиват в Украйна от нас,или сега не е удобно?Безскрупулна пасмина грбаджийска,пътници сте.
1.
Evstati
16.11.2023 13:07:37
14
11
Около нефтохима мирише необичайно, ако гръмне нещо, тия прасета, ще трябва да бъдат обесени за мандрахулите.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
НА ЖИВО: Пълен площад пее и танцува Бангаранга, посрещат Дара като националните ни през 94-та НА ЖИВО: Пълен площад пее и танцува Бангаранга, посрещат Дара като националните ни през 94-та Благомир Коцев е в столицата, за да поздрави лично варненката, превзела европейския връх  от името на всички от морския град Бургас е най-музикалният град в България, заслужава да бъде домакин на Евровизия 2027 Бургас е най-музикалният град в България, заслужава да бъде домакин на Евровизия 2027 Имаме много ценни уроци от посрещането ни на Джиро, които биха ни помогнали и в организирането на други мащабни събития, например "Евровизия 2027" Румен Радев към големите вериги: Искаме изсветляване на цялата верига на ценообразуване Румен Радев към големите вериги: Искаме изсветляване на цялата верига на ценообразуване Срещата идва на фона на подготвяните законодателни промени срещу спекулата и прекомерните надценки Локърите превзеха България, ето как автоматичните шкафчета ще променят куриерската индустрия Локърите превзеха България, ето как автоматичните шкафчета ще променят куриерската индустрия До 2028 г. почти всяка втора онлайн поръчка ще пристига в метална кутия, отключвана с код от телефона Двама откраднаха 100 000 евро и ги изхарчиха за кредити и дрога Двама откраднаха 100 000 евро и ги изхарчиха за кредити и дрога Парите са били в каса на автокъща в Банкя, извършителите са арестувани, но парите ги няма Бъдещи пожарникари мериха сили в Карнобат на XXV-ото областно състезание „Млад огнеборец“ Бъдещи пожарникари мериха сили в Карнобат на XXV-ото областно състезание „Млад огнеборец“ 12 отбора от 11 общини показаха умения, бързина и дисциплина в пожароприложните дисциплини Турчин опита да прекара близо 200 пистолета и боеприпаси през Лесово в кашони с бои и авточасти Турчин опита да прекара близо 200 пистолета и боеприпаси през Лесово в кашони с бои и авточасти Слух от „Дондуков” 2: Радев няма да издигне Йотова за президент Слух от „Дондуков” 2: Радев няма да издигне Йотова за президент БСП пак ще припознае държавния глава за фаворит, но с червените няма да стигне и до балотаж Близо 90 бургаски учители ще получат отличия на тържествена церемония по случай 24 май Близо 90 бургаски учители ще получат отличия на тържествена церемония по случай 24 май Събитието ще се проведе утре, 20 май, от 14.00 часа на тържествена церемония в хотел „България“ Клиент остана без пари и гориво след като спря на бензиностанция за самообслужване Клиент остана без пари и гориво след като спря на бензиностанция за самообслужване Човекът е опитал да зареди на бензиностанция, която е на самообслужване, но в крайна сметка мисията се е оказала невъзможна, а отгоре на всичко от банковата му карта са били дръпнати пари
Сграда се срути в Германия, издирват български гражданин под развалините Сграда се срути в Германия, издирват български гражданин под развалините Заедно с него под руините се издирват и две млади жени на възраст 25 и 26 години Заради домакинството на „Евровизия“: БХК атакува България пред датско издание Заради домакинството на „Евровизия“: БХК атакува България пред датско издание Това една от по-консервативните европейски страни, основана на традиционни семейни ценности, приеха закон срещу LGBT литературата в училищата, оплакват се от БХК Уби ли баща си наследникът на империята Манго заради 4,5 милиарда евро Уби ли баща си наследникът на империята Манго заради 4,5 милиарда евро Магнатът загина след падане в 100-метрова пропаст - сам ли е полетял, или някой му е помогнал От Борoвец до Евровизия: как се роди хитът „Бангаранга“ От Борoвец до Евровизия: как се роди хитът „Бангаранга“ Само дни след победата видеото от изпълнението на DARA събира милиони гледания в YouTube, а „Бангаранга“ буквално експлодира в TikTok  Путин отива на двудневно посещение в Китай Путин отива на двудневно посещение в Китай Путин ще бъде посрещнат на летището от министъра на външните работи на КНР Ван И Стилиян Петров ще се срещне с феновете в Бургас Стилиян Петров ще се срещне с феновете в Бургас Официалната среща ще се проведе на 2 юни 2026 г. (вторник) от 17:00 до 19:00 Според "Политико" Тръмп скоро ще нападне Куба Според "Политико" Тръмп скоро ще нападне Куба Представител на Белия дом повтори твърденията на Тръмп, че Куба скоро ще „падне“ и „ние ще бъдем там, за да им помогнем“ Румъния вдигна два изтребителя F-16 заради руска атака с дронове край границата Румъния вдигна два изтребителя F-16 заради руска атака с дронове край границата Задействана е била и системата Ро-Алърт Свикваме щаб за Евровизия, заяви Евтим Милошев Свикваме щаб за Евровизия, заяви Евтим Милошев Освен столицата, още три големи града вдигнаха ръка и заявиха: "Искаме това домакинство". Това показва мащаба и значението на Евровизия за България, каза министърът Историческо в Бургас: Позволяват на руската гимнастика отново да развее знамето си Историческо в Бургас: Позволяват на руската гимнастика отново да развее знамето си Те се представяха като неутрални, но международната федерация отмени санкциите срещу спортистите от Русия и Беларус
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София София има преднина за Евровизия заради по-големия капацитет на летището и по-удобни полети Виц на деня Виц на деня Майката пита Иванчо:
- Защо не си играеш с Петьо?
- А ти искаш ли да си играеш с някой, който лъже, бие и псува?
- Не!
- Еми и Петьо не иска.
Виц на деня Виц на деня Влиза мъж в аптека и пита:
- Имате ли капут с дъх на ракия?
- Имаме, но днес не дойде на работа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Никога не е късно да поумнееш
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори