×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Омраза и насилие: Войната в Ивицата Газа провокира възход на антисемитизма и ислямофобията


Омраза и насилие: Войната в Ивицата Газа провокира възход на антисемитизма и ислямофобията
Франция е страната с най-голямо еврейско малцинство в Европа, като се смята, че там живеят между 450 и 500 хиляди души с еврейски произход
15 Ноември 2023, Сряда, 21:00 ч.
Автор: Флагман

Във Франция през уикенда на 11-12 ноември се проведоха големи демонстрации срещу нарастването на антисемитските настроения в страната в контекста на израелската война

Терористичната атака на "Хамас" от 7 октомври провокира изключително тежък военен отговор от страна на Израел и едновременно с това стана причина за сериозни размествания на политическите пластове в Близкия изток. По всичко изглежда обаче, че събитията няма да имат регионални измерения, а ще окажат влияние и далеч отвъд границите на текущия конфликт във всички държави с големи еврейски и мюсюлмански общности.

Във Франция през уикенда на 11-12 ноември се проведоха големи демонстрации срещу нарастването на антисемитските настроения в страната в контекста на израелската война срещу "Хамас".

Събитието в Париж беше организирано от председателите на двете камари на парламента и събра на едно място над 100 000 души, включително представители на партии от целия политически спектър и бившите президенти Франсоа Оланд и Никола Саркози.

Франция е страната с най-голямо еврейско малцинство в Европа, като се смята, че там живеят между 450 и 500 хиляди души с еврейски произход.

От началото на ескалацията местните власти са регистрирали над 1200 случая на антисемитски инциденти, което е три пъти повече в сравнение с цялата миналата година. Това включва и убийството на 57-годишния учител Доминик Бернар, намушкан смъртоносно от радикализиран бивш възпитаник на гимназията, където Бернар е преподавал.

Конфликтът в Близкия изток поляризира различните общности на евреи и мюсюлмани по света и води до нарастващ брой инциденти, свързани с антисемитизъм и ислямофобия.

Най-често това се случва в социалните мрежи, където особено лесно се разпалват емоции заради дезинформация, фалшиви или манипулативно поднесени новини.

"Налице имаме много ясно изразена тенденция за повишаване на ислямофобски и антиеврейски наративи", казва за Al Jazeera Марион Ларис, координатор на Европейската комисия в борбата срещу ислямофобията. "Тази реч на омразата в социалните мрежи варира от микроагресии до откровени заплахи ."

Европейският съюз все повече оказва натиск срещу най-големите платформи Facebook и X да модерират по-стриктно разпространението на дезинформация и реч на омразата.

Това обаче е далеч по-трудно за алтернативни мрежи, позволяващи пълна анонимност - като 4Chan.

Само за два дни след терористичната атака от 7 октомври там е имало ръст с 480% на антиеврейските и ислямофобски съобщения, включително призиви за заличаване на цели народи, сочат данни на Global Project Against Hate and Extremism

Марион Ларис посочва още, че геополитическите конфликти често водят до ескалации на насилие срещу засегнатите общности в различни части на света. В случая става въпрос за две наистина големи общности, замесени в най-сложния и продължителен съвременен конфликт, който има поляризиращ ефект от десетилетия.

Така речта на омразата в социалните мрежи лесно ескалира в конкретни действия.

Само в рамките на последния месец в центъра на Берлин с коктейли "Молотов" бе атакувана синагога, във Виена неизвестни оскверниха еврейско гробище, а в руската република Дагестан десетки мъже нахлуха на летището в град Махачкала заради слухове в социалните мрежи, че там ще кацне самолет от Тел Авив.

Във Великобритания пък отчитат нарастващ брой случаи на антисемитизъм и ислямофобия в училищата, насочени не само срещу ученици, а и срещу родители и учители с еврейски или арабски произход.

"Продължаващата война в Газа оказва сериозно влияние върху общностите тук във Великобритания", твърди за "Гардиън" Зара Мохамед, изпълнителен директор на неправителствената организация Muslim Council of Britain. "Агресивната политическа реторика подхранва ислямофобията и антиарабския расизъм."

За момента още там на Острова все още няма по-сериозни прояви на насилие, но в САЩ вече имаше фрапантен случай, при който по особено жесток начин е убито 6-годишно момче с палестински произход, а майка му е приета в болница в тежко състояние.

Нападението е извършено от техния хазяин, който според разследващите е бил провокиран от "конфликта между Израел и "Хамас", и е очаквал на 13 октомври в САЩ да се случи "национален ден на джихад."

Данни от доклад на Съвета за американско-ислямски отношения (CAIR), неправителствена организация за защита на човешките права, показват, че между 7 октомври и 4 ноември са постъпили общо 1283 молби за помощ. Това е скок с 216% спрямо същия период на миналата година.

В заключението пише още, че "американските мюсюлмани са изправени пред най-голямата вълна от ислямофобски настроения", откакто Доналд Тръмп призовава за визови ограничения на граждани от държави в Близкия изток с преобладаващо мюсюлманско население по време на кандидат-президентската си кампания през декември 2015 г.

Междувременно еврейски организации също отчитат ръст на антисемитските инциденти в страната.

Според правозащитното движение Anti-Defamation League (ADL) има увеличение с 400%. От организацията регистрират 312 случая за периода между 7 и 23 октомври, като 190 от тях са пряко свързани с конфликта.

Директорът на ФБР Кристофър Рей косвено потвърди тези информации и още в средата на миналия месец предупреди за повишаване на напрежението спрямо еврейските и мюсюлманските общности, както и че войната може да провокира насилие в САЩ.

През последните години паралелно с увеличението на влиянието на социалните мрежи се наблюдава и нарастваща тенденция за нормализиране на омразната и дехуманизираща реторика.

Тя рано или късно избива в истинско насилие, а поляризиращи конфликти като тези в Ивицата Газа и Украйна действат като катализатори за допълнително разделение между различни политически и социални общности. 

"Задължение на всички лидери - в политиката, бизнеса и образователните институции - е да осъждат екстремизма", смята председателят на ADL Джонатан Грийнблат.

"Не е трудно. Думите имат значение и докато войната в Газа ескалира, ние призоваваме всички онези, които имат властови позиции, да използват своите платформи и да заклеймят омразата и радикализма във всичките им форми", допълва още той. 

Източник: webcafe.bg




Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
9
Коментара
Тервел ИЛИЕВ И Джош Кавало поздрави Дара И Джош Кавало поздрави Дара 20/05/2026, Сряда 21:30 1
Тервел ИЛИЕВ Звезда от "Американски пай" се разведе Звезда от "Американски пай" се разведе 20/05/2026, Сряда 21:00 2
Флагман.БГ Как да сварите перфектни яйца всеки път Как да сварите перфектни яйца всеки път 20/05/2026, Сряда 20:20 0
Тервел ИЛИЕВ Фон дер Лайен с предупреждение към Кремъл Фон дер Лайен с предупреждение към Кремъл 20/05/2026, Сряда 20:00 3
Тервел ИЛИЕВ Скандал и оставка след "Евровизия" Скандал и оставка след "Евровизия" 20/05/2026, Сряда 19:33 2
9
Коментара по темата
9.
Истината
16.11.2023 11:14:11
2
8
Израел - косвени жертви на цивилни и деца

Палестина - умишлени екзекуции на цивилни и деца


Толкова по темата.
8.
цитат от Артур Кьостлер
16.11.2023 08:01:54
3
4
Кьостлер, Артур. Тринадесетото племе - Хазарската империя и нейното наследство. Вега София ООД, ISBN 954-91957-1-6 ISBN 978-954-91957-1-2, 2006, първо издание на български.

"това е написано, преди целият мащаб на Холокоста да стане известен, но не се променя фактът, че основната част от оцелелите евреи по света са от източноевропейски, т.е. най-вероятно от хазарски произход. Ако е така, това би означавало, че техните предци са дошли не от Йордан, а от Волга, не от Ханаан, а от Кавказ, които някога са считани за люлка на арийската раса; както и че генетично са по-близо свързани с хуни, уйгури и маджари, отколкото със семето на Авраам, Исаак и Яков. Ако се окаже така, терминът „антисеметизъм“ би се лишил от смисъл, като основан на погрешно разбиране и на убийците, и на жертвите. Съдбата на Хазарската империя, бавно изплувайки от миналото, започва да прилича на най-жестоката шега, която историята някога си е правила"
7.
Сталкер
16.11.2023 07:19:00
8
11
Израел са убийци на деца.
6.
Гларус
16.11.2023 07:03:51
10
11
Да убиваш невини деца и да бомбордираш родилното на болницата е наистина тероризъм. И това го прави израел
5.
А
16.11.2023 01:52:57
7
11
1 2 3 ЕЙ КАПУТИИ НЕЩАСТНИЦИ МАРШ ОБРАТНО В МИШИТЕ СИ ДУПКИ КРЕТЕНИ НЕДОКЛАТЕНИ ОТ КОЗОЕБИ
4.
до 1,2 и 3
16.11.2023 01:46:25
7
22
то щото гъжвалиите са много миролюбиви и кротки.....???? ма като минават на тумби през границата ги пЦовате...а.....цял свят е пропищял от тях,не се интегрират никъде,мързеливи,не бачкат,лежат на социални ....и прочее......
Пък израелците не ги мислете,срещу тех да бегате и по два живота да имате,пак няма дави стигнат ,да се доближите до техния жизнен стандарт......
3.
Тангра
16.11.2023 01:29:18
13
16
Израелците са терористи убиват деца и цивилни
2.
всеобщо мнение
15.11.2023 22:59:18
15
17
ГНУСНИ ЕВРЕЙСКИ ТЕРОРИСТИ
МРЪСНИ ЧИФУТИ И ЦИОНИСТИ
АНАТЕМА
1.
1453
15.11.2023 21:13:10
17
24
Юдеите се оплакваха от нацистите през ВСВ. Но те,Юдеите доказаха пред целия свят, че са по-кръвожадни, безпощадни и способни та геноцид от Вермахта, SS и всички хитлеристки организация през 1938-44 години.
За съжаление не за кой ли път се уцеждаваме, ме Ефрейтор Адолф Хитлер е бил прав за тази пастмина е кръвожадни изроди, убийци на жени, деца и мирно население, окупатори на чуждата земя ,наречена нъв неконеге преди тези главорези да дойдат там - ПАЛЕСТИНА..
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Най-наивният мъж в България“: Позлатих Оксана, а сега се страхувам за живота си, тя заплаши, че ще ме поръча „Най-наивният мъж в България“: Позлатих Оксана, а сега се страхувам за живота си, тя заплаши, че ще ме поръча Пенсионираният офицер Дончо Каличин твърди, че живее в страх след скандали, жалби и битка за имоти Таванът на цените невъзможен, но как ще върнем българските стоки в магазините – с нови ТКЗ-та ли Таванът на цените невъзможен, но как ще върнем българските стоки в магазините – с нови ТКЗ-та ли Разчитам на подкрепа от медиите, защото няма ли доверие, магията се чупи, коментира депутат Закопчаха мъж, задигнал три мотоциклета за броени дни Закопчаха мъж, задигнал три мотоциклета за броени дни Оказа се преквалифициран каналджия на нелегални мигранти с присъда Високо напрежение в парламента: Опозицията тръби за репресии Високо напрежение в парламента: Опозицията тръби за репресии Неограничен брой пъти премиерът и министрите ще могат да отлагат отговора на депутатски въпроси Бургас показа дух с най-дългото хоро в детска градина Бургас показа дух с най-дългото хоро в детска градина ДГ „Ханс Кристиан Андерсен“ превърна двора си в сцена на традиция, общност и български дух Ротари клуб Бургас приключи проект „Класна стая сред лехите“ Ротари клуб Бургас приключи проект „Класна стая сред лехите“ Проектът „ Класна стая сред лехите – запознаваме се с природата “ запозна деца от ОУ "Васил Априлов", гр. Бургас с  устойчивото земеделие и пермакултурата. Укрепването на велоалеята към „Сарафово“ напредва Укрепването на велоалеята към „Сарафово“ напредва Около 1,3 км. е дължината на трасето, по което се работи, като вече са поставени 400 изливни пилота, които укрепват ската и дават ниво на велоалеята Орелът на Айтос стана трибагреник и разбуни града Орелът на Айтос стана трибагреник и разбуни града Едни видяха родолюбие, други поискаха символът да бъде върнат в автентичния му вид Политици и артисти помагат на Дара да си сбъдне мечтата с Fred Again Политици и артисти помагат на Дара да си сбъдне мечтата с Fred Again Продуцентът, който е работил със звезди като Ед Шийрън, Деми Ловато, още не е отговорил на поканата й Мъж се самоуби в ж.к. "Меден рудник" Мъж се самоуби в ж.к. "Меден рудник" Той се е обесил в жилището си
Путин и Си Дзинпин бият рекорда по споразумения, а Тръмп се хвали с по-бляскаво посрещне Путин и Си Дзинпин бият рекорда по споразумения, а Тръмп се хвали с по-бляскаво посрещне  Само 21 от тях обаче са са публично обявени, а сред останалите 19 не е ясно дали е постигнато съгласие за военно сътрудничество и за сателитно разузнаване Близо 15 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас Близо 15 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас Над 186 000 дружества и еднолични търговци от цялата страна са направили това пред приходната агенция Тайланд върна визите за българските туристи Тайланд върна визите за българските туристи Решението поставя страната ни в периферията на тайландската визова политика Шер навършва 80 години днес, планира да се омъжи за трети път Шер навършва 80 години днес, планира да се омъжи за трети път Певицата остава провокативна и готова да експериментира Защо Михаела Маринова не поздрави Дара Защо Михаела Маринова не поздрави Дара Някои коментиращи сравняват ситуацията с тази между Лили Иванова и Йорданка Христова, които обтягат отношенията си още през 70-те години заради турне в Япония и това продължава десетилетия наред. Почина 31-годишният моторист Ивайло Почина 31-годишният моторист Ивайло Той загина при катастрофа на Искърското дефиле  Белгия заплашва да се оттегли от „Евровизия“ в България догодина Белгия заплашва да се оттегли от „Евровизия“ в България догодина Напрежението около конкурса се засили след бойкоти на Испания и Ирландия и критики към EBU за различното отношение към Русия и Израел Три мита за чая, които експерти съветват да не приемаме за истина Три мита за чая, които експерти съветват да не приемаме за истина Умерената консумация може да има ползи, но чаят не е универсално решение за отслабване, отоци и хранителен режим Променят правилата за европейските средства с по-строг контрол и нови изисквания Променят правилата за европейските средства с по-строг контрол и нови изисквания Европейският съюз поставя акцент върху прозрачността, дигитализацията и реалните резултати при финансирането на проекти Две теории за произхода на училищния звънец Две теории за произхода на училищния звънец Училището сякаш не може да съществува без своя емблематичен звънец, но откъде всъщност идва той
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София София има преднина за Евровизия заради по-големия капацитет на летището и по-удобни полети Виц на деня Виц на деня - Тате, аз с теб няма да ходя вече в парка!
- Стига си мрънкал бе Гошко, ами ме люлей!
Виц на деня Виц на деня Майка пита детето си:
- Защо плачеш?
- Защото татко си удари пръста!
- Ох, милото ми. И ти веднага се разплака?!
- Не, преди това много се смях.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки истински джентълмен трябва да има неизчерпаем запас от комплименти за дамата, в случай че парите му свършат...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори