Изборът на пет от 13-те общински съвета в Бургаско се оспорва в съда
Жалбите касаят местните парламенти в Карнобат, Бургас, Сунгурларе, Несебър и Созопол
Вълна от жалби срещу местните избори заля райони в страната. Това става ясно от справка на Върховния административен съд (ВАС).
Общо 248 жалби са подадени от кандидати за кметове и общински съветници в административните съдилища в страната до вчера във връзка с оспорвания на резултати от проведения първи тур на местните избори, съобщават от ВАС.
67 са оспорените резултати за избор на общински съветници. По жалбите вече са образувани административни дела в първоинстанционните съдилища, като част от тях ще бъдат присъединени за общо разглеждане.
Общо 149 са жалбите срещу избора на кметове в общини в страната. Сред жалбите има и искания за касиране на изборите в големи и малки населени места.
В момента тече 7-дневният срок за обжалване на резултатите от втория тур на местните избори, посочват от ВАС.
От приложената справка се вижда, че е оспорен изборът на съветници в пет от 13-те общини в Бургаска област. Това са Карнобат, Бургас, Сунгурларе, Несебър и Созопол.
На първия тур изборите бяха само с хартиени бюлетини след спорно решение на Централната избирателна комисия (ЦИК). Именно тогава бяха избрани и общинските съвети. Стотици хиляди бюлетини се оказаха недействителни. Видеонаблюдението от секционните избирателни комисии пък показа сериозни нарушения на правилата. Това предизвика съмнения за достоверността на резултатите и за фалшификации.
Припомняме, че Административен съд-Бургас касира изборите за кмет на созополското село Зидарово. Решението обаче не е окончателно и вероятно казусът ще се гледа и във ВАС.
ВАС: АПИ не може да предоставя данни на МВР извън тол контрола
Володимир Зеленски поиска ядрени оръжия, за да няма война в Украйна
Почина съветникът на президента Първанов - дипломатът Златин Тръпков
Как котките усещат проблемите, които идват в живота ви, и могат да ви спасят
Проговори майката на жената, намушкала хора в София
Bank of America ще плати 72,5 млн. долара за уреждане на дело по случая "Епстийн"
Стотици поклонници, отправили се към Света гора, останаха блокирани в корабите заради бури
Георгиев с остри критики към кабинета Гюров и ПП
Последни дни за 5% отстъпка от данъците – подайте декларацията си до 31 март
Над 30 медици напуснаха болница у нас, задействан е кризисен план
Най-ефикасният метод за куп здравословни проблеми: Сварете 3 дафинови листа във вода с канела
Турция ще разреши строежа на консулството в Одрин
