×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Пет жертви на пътя за последните 24 часа, 33 души са пострадали
  • Доналд Тръмп: Не се уплаших при стрелбата, живеем в луд свят
  • 840 000 умират годишно заради стрес в работата
  • Северна Корея отново затвърди съюза с Русия: Ким Чен-ун обеща "безусловна" подкрепа за Путин
  • По-скъп курорт до 30 на сто
  • Честваме паметта на свещеномъченик Симеон, сродник на Иисус Христос
  • Блокираните преговори между САЩ и Иран са причината за поскъпване на петрола
  • САЩ поразиха плавателен съд, превозвал наркотици, трима загинаха (ВИДЕО)
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кой и защо продаде авиокомпания "Балкан" за 150 хил. долара


03 Ноември 2023, Петък, 17:10 ч.
Автор: Флагман

"Балкан" беше най-голямата авиокомпания в социалистическия лагер след "Аерофлот"

30 юни, 1999 г. В Агенцията за приватизация цари суматоха, чиновници припряно разнасят папки по кабинетите. Спешно трябва да се подпише договорът за продажбата на БГА "Балкан", защото в последния ден на юни изтича срокът, определен в закона за финансово оздравяване на държавни предприятия - над 40 дружества трябва да бъдат продадени или ликвидирани. 

На следващия ден шефът на Агенцията Захари Желязков казва, че продажбата на авиокомпания Балкан" е била подписана "снощи късно през нощта".

75% от акциите на националния авиопревозвач БГА "Балкан" е продаден на израелската компания "Зееви груп" в консорциум с "Аркия". Малко по-късно втората компания се оттегля мистериозно, а в обществото се загнездва съмнението дали тя изобщо е присъствала в сделката. После пък става ясно, че собственикът на "Зееви Груп" - Гад Зееви, всъщност е специалист по ликвидация, а не по оздравяване на дружества.

Но в цялата сага по продажбата на националния ни превозвач два въпроса остават без отговор - защо точно "Зееви Груп" е избрана за купувач след като тя не предлага най-добрата оферта и защо "Балкан" е харизана на цена, която е повече от символична - 150 000 долара, колкото струва по онова време един луксозен апартамент в София.

Възход и падение

БГА Балкан е създадена през 1968 г. като приемник на съществуващото дотогава "ТАБСО". Към 1990 г. разполага със 125 самолета и изпълнява полети до много европейски столици, както и до някои по-далечни дестинации, например до Хараре, Зимбабве.

"Много малко българи днес знаят, че "Балкан" беше най-голямата авиокомпания в социалистическия лагер след "Аерофлот", че ние имахме авиация с история и традиции, и в самолетостроенето включително. Ние сме били едни от водещите в Европа, да не кажа в света, не толкова като мощ, но повече като интелект, като поглед в развитието", разказва години по-късно в интервю Руслан Семерджиев, президент на Авиокомпания "Балкан" през 1992-93 г. По думите му, 1993 г. е единствената година от самостоятелното съществуване на авиокомпанията, през която тя приключва с 1 млн. долара печалба. И то в изключително тежки условия - ембарго, без право на кредити. Тогава е имало пилоти, които са получавали по 2000 долара месечно - гаранция, че няма да избягат. Започва преструктурирането на парка, взимат се на лизинг девет самолета "Боинг" и "Ербъс". Обслужването на пътниците е по швейцарски модел чрез фирмата на гимнастичката Лили Игнатова. Поддържат се 67 дестинации, имаме  представителства в 67 държави.

По това време компанията може би има шанс да бъде спасена. Но вместо към възход, тръгва по стръмния път надолу. Загубите и дълговете нарастват лавинообразно. Особени усилия за оздравяването й не са направени.

Сагата с приватизацията

В началото на 90-те години се взима решение "Балкан" да бъде приватизирана. Първата процедура е закрита през 1995 г. поради липса на интерес. Пропада и втората през 1997 г.

В последния рунд на приватизационната сага през 1999 г. има подадени пет оферти, а българската "Еър България" депозира писмо, с което потвърждава интереса си към сделката.

Избран е израелският консорциум "Зееви-Аркия". Според Едвин Сугарев, който е направил обстойно разследване по случая, подплатено с много документи, в хода на преговорния процес се е стигнало до външна намеса относно избора. Според него най-яркото свидетелство за това е, че само петима от единадесетте членове на комисията подписват решението.

Офертата на предпочетения купувач се състояла от три страници, което е абсурдно при обема на собствеността, за която се кандидатства. Един от другите кандидати - "Улрих Бетелер",  предлага запазване на всички съществуващи дестинации, авиофлот от 28 самолета, запазване на всички работни места и дори плавното им увеличаване, цена от 400 000 долара и инвестиции от 300 милиона долара. В предложението на "Зееви" цената е 150 000 долара, 100 милиона долара са инвестициите, предвижда се съкращение на персонала с повече от 1000 души, авиофлот от 11 самолета и съкращение на 50% от дестинациите. На практика съкращенията обхващат всички дълги полети и спират се тези до страни от арабския свят, където авиокомпанията традиционно развива печеливша дейност.

За сравнение, оценката на 75% от авиокомпанията, направена от Кей Пи Ем Джи към края на 1998 г. по различните методи, е 1.5 - 2 млн. долара.

Надзорният съвет на АП на два пъти връща текста на приватизационния договор с искане да се коригира символичната глоба от 10%, която купувачът трябва да плати, ако не инвестира в компанията сумите от продажба на собственост. УС на АП настоява глобата да е поне 50%. Въпреки това обаче остават 10-те процента, което се оказва фатално при последвалото вампирско изсмукване на активите на "Балкан", пише Едвин Сугарев. Той посочва още един парадокс - въпреки че притежава дял от 20%, държавата престава да се държи като акционер. В органите за управление на компанията няма неин представител.

Скоро след покупката Зееви сприра полетите.

В момента на продажбата превозвачът има 18 самолета Ту-154, а година и половина по-късно - само един.

През 2000 г. адвокатите на Зееви пишат няколко писма до премиера Иван Костов, шефа на АП Захари Желязков и ресорните министри с предупреждение за тежкото състояние на националния превозвач. Отговор няма.

На 29 октомври 2002 г. Софийският градски съд обявява в несъстоятелност авиокомпания "Балкан".

Съдебната сага

Две години след подписването на сделката започва съдебната сага с Гад Зееви. През 2001 г. той завежда в Париж два иска срещу България. Претенциите му са общо за над $230 млн. В същото време, по думите на експерти от компанията, Зееви е спечелил над 300 млн. от разпродажбата на авиопарка, слотовете, акциите в CITA и имотите на БГА "Балкан" по света. По втория иск - за 70 млн. долара, с които по негови твърдения кредитирал "Балкан", Арбитражният съд в Париж присъжда България да плати неустойка от 10 млн. долара. Държавата завежда контрадело, което в крайна сметка печели през 2012 г., но след платени солидни хонорари на международни юридически компании.

Времето минава, следите остават

20 години след сагата адвокат Тодор Батков хвърли известна светлина, която дава отговор на някои въпроси. 

Ето какво разказа Батков в интервю за "Истории от прехода", публикувано през 2021 г.: "Срещнах се с Гад Зееви когато вече беше направил сделката по приватизация на "Балкан" и той гордо ми се похвали, че е платил на българската държава колкото един апартамент в София - 150 хил. долара и едно куфарче с 3 милиона долара! Това ми го е казвал лично на мен. Не уточни на кого, но те са два вариантите. Единият беше начело на изпълнителната власт, другият му беше заместникЕ. Това, което ми каза тогава Зееви, беше: "Пристигнах с бизнес джет в София, имах среща в 5 часа с Е. (няма да му назовавам името), показах му куфарчето и му казах: "Нямам време да ви чакам и да се пазаря или да ви моля! Утре в 11 ч. летя за Лондон и имам бизнес среща! Подгответе всичко за подписване!". Зееви ми каза още, че са работили цяла нощ (Агенцията по приватизация и неговия екип), получили са куфарчето и той е излетял за Лондон".

Това са думите на Тодор Батков по сделката за БГА "Балкан". Със сигурност и други хора могат да хвърлят светлина по нея.


В категории: Ретро Флагман


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
10
Коментара
Мария АРНАУДОВА Къде ще можете да паркирате свободно в дните на Giro d Italia Къде ще можете да паркирате свободно в дните на Giro d Italia 27/04/2026, Понеделник 12:40 0
Михаил ДИМИТРОВ Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! 27/04/2026, Понеделник 11:41 1
10
Коментара по темата
10.
*********
03.11.2023 20:50:15
1
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
9.
Invader
03.11.2023 19:39:07
1
10
Покойният проф Асен Чилингиров ми разказа преди 6 години удивителна история:
Малко след 9.09.44 г, сьветски офицер отива в двореца Врана, вади на двора богатата колекция от ГЛАГОЛИЧЕСКИ текстове и ги изгаря до фонтана.
Та този офицер е дядо на гадината Гад Зееви.......
Знайте и помнете, и си правете правилните изводи!
8.
Гайдарджия
03.11.2023 19:18:24
2
4
Горбачов да ни би да беше генерален секретар на Мачу Пикчу
7.
Запознат
03.11.2023 19:09:44
2
14
Руснациите не са правили преврат в България ами продажното псе Горбачов свали режима отвътре с измислената си перестройка, след което продажните псета Луканов и Младенов усетиха накъде духа вятъра и дръпнаха чергата на бай Тодор за да окрадат държавата!И кво, по-добре ли стана?
6.
Ко не
03.11.2023 18:58:19
11
5
А руснаците като направиха преврата и свалиха Тодор Живков със слугите си Младенов Луканов и Джуров вие що мълчахте като мушнати гайди
Късно е сега да квичите
5.
Запознат
03.11.2023 18:35:29
5
19
Продаде я черното псе Иван Костов, заедно с министър 10% Ал Бож и дори не е за 150хил доларес ами точно за 1 (един) долар с уговорката крадливия чифут да покриел задълженията на компанията.Айде сега познайте дали ги е покрил и за колко милиона я продаде после?
4.
Дрън дрън ярина
03.11.2023 18:32:08
7
3
Опашати лъжи на
Тодор Батков дето оправи Левски
3.
холивуд
03.11.2023 18:11:03
4
28
По този сценарий се разпродаде и унищожи цялата ни държава.До всички пишман евроатлантици , БЪЛГАРИЯ до 1989г беше една от най силно развитите страни в социалистическият блок, може би с едно от най богатото население в Европа,без хора потънали в непосилни кредити, а напротив всички имаха спестовни книжки с пари в тях и собствени домове,села,вили и коли,а сега вие идиоти ще сте просто едни гастърбайтери по света и ще се чудите кои кредити по напред да връщате.Всички политици няма значение сини,червени или зелени, след тази дата 1989г които се изредиха през властта и единствено рушаха държавата ни и се продаваха за комисионни трябва да влязат в затвора,говоря за тези които още не са гушнали букетът,за другите Господ си знае работата,а техните деца,внуци и правнуци да не им се позволява да припарват до власт.
2.
ОК
03.11.2023 18:03:31
1
16
Това си е чисто престъпление , няма ли разследване от прокуратура, съд ДАНС, МАНС или там нещо , което го е грижа за държавните пари ?
1.
E
03.11.2023 17:56:30
1
16
то е много трудно да се досетим през 1999 год кой беше начело на изпълнителната власт в България !
Дали и за Нефтохим_Бургас , продаден за 100 милиона долара през същата тази година , няма да има някоя подобна сага?!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Президентът Илияна Йотова свиква Народното събрание на 30 април Президентът Илияна Йотова свиква Народното събрание на 30 април По думите на държавния глава, първите задачи са свързани с приемането на бюджета за 2026 година 160 години от рождението на един от най-значимите български поети - Пенчо Славейков 160 години от рождението на един от най-значимите български поети - Пенчо Славейков На 27 април България си спомня за поета, който свързва народната памет, европейската култура и личната съдба в едно от най-силните литературни наследства Трябват ли му 160 гласа на Радев, за да извърши национално предателство Трябват ли му 160 гласа на Радев, за да извърши национално предателство Бившият президент рискува не просто да се фокусира върху съдебната система, а за кратък период да загуби голямата подкрепа, за да направи безпринципни колаборации Три жени заровиха мъртъв дядо в двора и години му прибираха пенсиите Три жени заровиха мъртъв дядо в двора и години му прибираха пенсиите Старецът бил с тумори и когато питали за него, близките обяснявали, че бил в болница, но  продължителното му отсъствие ги усъмнило Дубайската афера: Летяла ли е Десислава Атанасова с частен самолет и в компания на Пеевски до Емирствата Дубайската афера: Летяла ли е Десислава Атанасова с частен самолет и в компания на Пеевски до Емирствата Пътувала съм с Turkish Airlines, не с частен самолет, лаконична конституционнитя съдия  Бивши гаджета се напиха и се скараха в жк. "Меден рудник", 23-годишен мъж се озова в болница Бивши гаджета се напиха и се скараха в жк. "Меден рудник", 23-годишен мъж се озова в болница Момичето забило нож в рамото на стария си любим Собственици на големи хотели в Слънчев бряг не смятали изобщо да отварят това лято Собственици на големи хотели в Слънчев бряг не смятали изобщо да отварят това лято Сметките нямало да им излязат, твърдят турооператори   Румен Радев: България ще запомни Михаил Заимов като човек на духа, който въплъщаваше в образи, картини и слово Румен Радев: България ще запомни Михаил Заимов като човек на духа, който въплъщаваше в образи, картини и слово Един наистина голям човек, оставил след себе си пример за почтеност, отговорност и последователност в отстояването на значими каузи, обяви лидерът на Прогресивна България  Тръмп след стрелбата във Вашингтон: Не се уплаших, живеем в луд свят Тръмп след стрелбата във Вашингтон: Не се уплаших, живеем в луд свят Президентът на САЩ похвали агентите на "Сикрет сървис" за бързата реакция при евакуацията му от вечерята на кореспондентите в Белия дом За първи път в Бургас – съдови хирурзи от УМБАЛ използваха безвреден газ вместо йоден контраст За първи път в Бургас – съдови хирурзи от УМБАЛ използваха безвреден газ вместо йоден контраст Методът е особено подходящ за пациенти с непоносимост или противопоказания
Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! В тази класическа история малко куче лае силно по по-голямо животно, за да привлече вниманието му Иран иска отлагане на преговорите за ядрената програма, ако САЩ са съгласни - отварят Ормузкия проток Иран иска отлагане на преговорите за ядрената програма, ако САЩ са съгласни - отварят Ормузкия проток Предложението е било отправено чрез посредниците от Пакистан САЩ удари лодка заподозряна за наркотрафик в Тихия океан, трима души загинаха САЩ удари лодка заподозряна за наркотрафик в Тихия океан, трима души загинаха Южното командване твърди, че съдът е бил свързан с нелегална търговия, но доказателства не са представени публично Непалска драма в България: Млад работник издъхна за дни от скоротечен рак Непалска драма в България: Млад работник издъхна за дни от скоротечен рак Съпругата и детето му останаха на хиляди километри – шенгенските визи не дойдоха навреме Стрелба във Вашингтон: Доналд Тръмп и Мелания бяха евакуирани Стрелба във Вашингтон: Доналд Тръмп и Мелания бяха евакуирани Заподозреният, когото Тръмп описа като „болен човек“, е арестуван Тръмп отмени мирните преговори с Иран Тръмп отмени мирните преговори с Иран В пакистанската столица днес трябваше да пристигнат емисарите Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, за да разговарят представители на Иран Почина общински съветник от БСП Почина общински съветник от БСП Поклонението ще се състои на 25.04.2026 г. от 14:00 часа в обредния дом в гробищен парк "Чаира" Политолог: Най-фаталното е когато имаш толкова много власт, да преядеш с нея Политолог: Най-фаталното е когато имаш толкова много власт, да преядеш с нея "Покачването на цените и реформите в съдебната власт са първите две предизвикателства, с които ще се срещне управлението. Бюджетът е нещо повече от просто справяне с цените", каза доц. Буруджиева Как България ще съсипе пчеларството си Как България ще съсипе пчеларството си Основните причини за кризата са дъмпинговият внос на мед от трети страни, включително Китай и държави от Латинска Америка, както и ниските изкупни цени Внезапно почина бивш футболист на Бешишкташ Внезапно почина бивш футболист на Бешишкташ Според първоначалната информация от Нигерийската футболна федерация, вероятната причина за фаталния инцидент е сърдечен арест
Вежди Рашидов за ГЕРБ Вежди Рашидов за ГЕРБ Нова звезда, някаква девойка, командва и кадрува в ГЕРБ Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят:
- Много мъже ми пишат. Ставам все по-популярна.
- Ооо, това не е нищо! На мен ми пишат и жените им.
Виц на деня Виц на деня - От колко време си женен?
- Ами от 45 години.
- Еха, а кога беше най-щастливия момент в живота ти?
- Преди 46 години.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Баба проповядваше милост и любов към ближния си и винаги се караше с всички.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори