×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бургас има нужда от безплатен градски транспорт за пенсионери и Център за безвъзмездна юридическа консултация


Бургас има нужда от безплатен градски транспорт за пенсионери и Център за безвъзмездна юридическа консултация
Общинският съвет има крещяща нужда от повече юристи, защото в предния мандат от 51 съветници, право практикуваше едва един, коментира адв. Добромира Полименова от листата на „Граждани за общината”
23 Октомври 2023, Понеделник, 17:03 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

В местния парламент ще направя всичко по силите си и за достъпно здравеопазване в малките населени места, казва кандидатът за общински съветник от „Граждани за общината” адв. Добромира Полименова

Адв. Добромира Полименова е кандидат за общински съветник от листата на „Граждани за общината”. Тя има богат и дълъг юридически опит и години наред е била част от редица социални каузи, свързани с болни деца, възрастни хора и хора в нужда. Самата тя е майка на болно дете и причината да се кандидатира за общински съветник от Бургас е именно това, че се е сблъсквала от първо лице с неуредиците в здравеопазването и социалните политики. В местния парламент тя би могла да е повече от полезна с опита си и да даде начало на необходими промени, които да подобрят начина на живот в общината.

- Адв. Полименова, когато разговаряхме с вас преди няколко дни, вие обяснихте вашите приоритети, на които ще наблегнете в Общинския съвет. Касае се за здравеопазването и социалните политики. Говорихме и за това, че в местния парламент има крещяща нужда от повече юристи. Нека да започнем от там. Какво точно смятате да промените и за какво смятате да се борите в Бургас?

Български изобретения отново не се ползват у нас, а в чужбина - тази бургазлийка смята да промени това

- Важно е хората да знаят, че в досегашния състав на Общинския съвет в мандат 2019-2023 г., от 51 общински съветници едва двама бяха юристи, като за единия не бих казала, че е практикуващ. Съвсем скоро говорих с моя колега Иво Баев, който потвърди това, което ви казах и предния път - Общинският съвет има нужда от повече подготвени юристи, защото дори в Постоянната комисия по правни въпроси членуват хора, които нямат такова образование. Ще бъда полезна с над 25-годишния си стаж в тази професия, но и с желанието ми да се помогне на хората в общината - най-вече по отношение на достъпното здравеопазване, доколкото това зависи от ОбС-Бургас, както и подпомагането на хора в нужда.

Ще работя за това пенсионерите да получат безплатен достъп до градския транспорт, както и за намалянето на данъчната тежест в общината. Годишният данък, който сега плаща всеки един от нас за движимо и недвижимо имущество, е твърде голям.

- Към момента пенсионерите в Бургас вече се ползват с преференции в градския транспорт. Какво имате предвид под това той да стане безплатен? Какви са вашите аргументи за това?

- Сега те плащат, макар и намалена такса с картите. Но картите са платени. Дори сумата да не е голяма, тя пак се отразява на месечния бюджет на пенсионерите. Тъй като така или иначе сумата не е толкова голяма, не би било голяма пречка за бюджета на общината, пътуването за възрастните хора да бъде напълно безплатно. Да не говорим за хората, които получават ниски пенсии и за тези, които живеят в отдалечените от общинския център населени места.

- Именно темата с по-отдалечените населени места касае доста хора. Там има истинска нужда от медицински персонал, тъй по-голямата част от тези селища сега са без такъв. Вие искате да промените това, но има ли начин това да се случи с правомощията на Общинския съвет?

- Има, разбира се. Реално погледнато, от Общината зависи как ще бъде осигурен по-лесния достъп до здравеопазване и социални услуги за хората в тези населени места. В хода на кампанията, а и преди това сме ходили на визити там. Установих, че в някои от селата няма не само здравна служба, но и магазини. Тоест се налага хората да пътуват всеки ден или всяка седмица до друго, по-голямо, населено място. Да не говорим изобщо за нуждата от спешна помощ. А Общината може да осигури такава чрез кабинети. Може и да се използва телемедицина - за дистанционни прегледи. Една от моите идеи е в тези населени места да има място, където да бъдат преглеждани дистанционно, като от другата страна да стои лекар, които да има визуална и аудио връзка в реално време.

Предвид събитията от последните дни пък за мен е и важно да се обърне сериозно внимание на проблема с рафинерията. Има опасност „ЛУКОЙЛ” да бъде затворен и хиляди семейства да загубят поминъка си.

- Какво може да направи Общинския съвет по този въпрос?

- Най-малкото може и трябва да има официално заявена позиция и да изисква от държавата каквито и действия да се извършват с рафинерията, да бъдат запазени работните места на хората. В Бургас, както е известно, няма много производство, а един от най-големите работодатели е Общината. Всъщност нефтозавъдът е другият такъв работодател и ако той спре дейност... без производство и без привличане на инвестиции, и без подобряване на бизнес климата, градът ни на практика загива. Младите хора и без това трудно се задържат тук. Ако те нямат къде да работят, пътят им е към София или към чужбина и всички го знаем това. За съжаление.

Трябва повече да се мисли за хората. Това важи във всички сфери. Такова е например сегашното предложение по-скоро да се изкарат на пазара на енергията битовите потребители. Никой не мисли за това хората имат ли възможност да си плащат сметките за ток. В същото време цените на горивата продължават да растат. По мнение на специалисти цените ще стигнат миниум 4 лв. за литър. Стане ли това, ще скочат всички останали продукти и ще се повиши инфлацията. Така доходите ще станат още по-ниски.

Бургас е известен с ниските си заплати така или иначе. А когато към това добавим факторът инфлация, покупателната способност на хората ще стане още по-малка.

- Как може да се промени това, особено в контекста на местния парламент?

- С реални действия. Със заявяване на позиция от страна на ОбС-Бургас, но и на самите граждани. За тези неща реално не се говори. Малко е странно дори за мен, че никоя от партиите по време на предизборна кампания не говори за съхраняването на работните места в нефтозавода. Без реакция, няма да има промяна и положението ще се влошава.

- В сферата на социалната политика вие имате доста добри предложения за развитието на общината. Споделете някоя от идеите си.

- Адвокатският съвет към Бургаската адвокатска колегия, в който съм член, има идея да се даде възможност за безплатна правна консултация. Общинският съвет съвсем спокойно може да направи това реалност. Необходимо е да се осигури помещение и да се покрият разходите му за поддръжка. Говорим за напълно безвъзмезндна помощ за граждани, които не могат да си позволят правна консултация. Обикновеният човек често има нужда от това.

Друга идея е да се създаде Център към общината, който да съветва тези, които се нуждаят от административна помощ. Да им се помогне да направят нещо електронно, тъй като много от хората още дори не знаят колко много могат да улеснят живота си с електронните услуги, които се предлагат и които могат допълнително да бъдат предложени в бъдеще.

- Знаят ли хората как ще се гласува на предстоящите избори?

- Някои знаят, но за всеки случай е хубаво да се обясни отново, защото ще е полезно. В община Бургас бюлетините ще са 2 или 3 в зависимост от това дали ще има за избор на кмет от кметство. Ще може да се гласува с една от бюлетините за кмет на община, с друга за общински съветници и с трета за кмет на кметство. За всяка една от трите хората могат да подкрепят различен кандидат, незвисимо от партията или сдружението, което го издига. Гласуването ще бъде и с хартиени бюлетини освен машините и тези, които досега са изпитвали затруднение в последните избори, ще могат спокойно да дадат гласа си по-традиционния начин.

- Какво ще призовете гласоподавателите? До изборния ден остана по-малко от седмица.

- Да гласуват, а не да „ходят за гъби”, както е изразът. Защото няма как при едни и същи действия да очакваме различен резултат. Ако искат всичко да продължи постарому, хората могат да се възползват от доброто време през почивните дни и да не си направят труда да пуснат гласа си. Но ако искат промяна към по-добро, е нужна активност и вяра. Да знаят, че нещо зависи от тях. Неотивайки до изборните секции или още по-лошо - пускайки вот в квадратчето „Не подкрепям никого”, те на практика подкрепят сегашната власт, защото управляващите партии имат твърди ядра, които независимо от всичко гласуват. Ако останалите не отидат да пуснат вота си, ще станем свидетели на ужасяващ резултат още в неделя вечер. Хората не вярват, че могат да променят нещо, а това не е така. Всичко е в ръцете на хората.

 

Можете да гласувате за „Граждани за общината” с бюлетина № 69 и преференциално за адв. Добромира Полименова с преференция № 103

 




Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
Флагман.БГ Домашна мусака с кайма и картофи Домашна мусака с кайма и картофи 21/05/2026, Четвъртък 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Лесен начин за почистване на загоряла тенджера Лесен начин за почистване на загоряла тенджера 21/05/2026, Четвъртък 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Баровец олекна с часовник за 1 милион евро Баровец олекна с часовник за 1 милион евро 21/05/2026, Четвъртък 20:20 2
Тервел ИЛИЕВ Пухкава домашна баница със сирене - лесна рецепта Пухкава домашна баница със сирене - лесна рецепта 21/05/2026, Четвъртък 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ Масов бой на улицата, много задържани и ранени Масов бой на улицата, много задържани и ранени 21/05/2026, Четвъртък 19:50 2
България Всички новини
Красиви умове в битка за президент: На професори ли залага Радев или на дърти партийни грешници Красиви умове в битка за президент: На професори ли залага Радев или на дърти партийни грешници След плах опит да „пенсионира“ Борисов, соченият за вероятен кандидат на ГЕРБ проф. Даниел Вълчев леко обърна посоката и се ориентира към „прогресивните“ със суперлативи за премиера Бургас отличи лидери в образованието с първите награди „Академични хоризонти“ Бургас отличи лидери в образованието с първите награди „Академични хоризонти“ Церемонията събра ректори, преподаватели и местната власт за подкрепа на образованието Изкуственият интелект ли написа текстовете на матурите по български език и литература? Изкуственият интелект ли написа текстовете на матурите по български език и литература? Ученици заподозряха, че Министерството на образованието и науката е използвало чатботове за една от задачите Горящ автомобил по пътя София-Варна, образуваха се километрични тапи Горящ автомобил по пътя София-Варна, образуваха се километрични тапи Движението край Малки Чифлик и Шереметя бе временно спряно, шофьори сигнализират за тежък трафик и дълго изчакване Хидроизолация се оказа причината за извънредното разкопаване над подлеза на операта (ВИДЕО/СНИМКИ) Хидроизолация се оказа причината за извънредното разкопаване над подлеза на операта (ВИДЕО/СНИМКИ) Снимки и въпроси от граждани достигнаха до редакцията ни, след като теренът бе разкопан, а на място започнаха дейности с тежка строителна техника Рокада след скандала с Ася Панджерова, Радев назначи двама заместник-министри Рокада след скандала с Ася Панджерова, Радев назначи двама заместник-министри Сеня Терзиева-Желязкова влиза в МОН, а Станимир Станев – в правосъдното министерство Варна вече не мечтае: Градът, който сам се отказа от големите сцени Варна вече не мечтае: Градът, който сам се отказа от големите сцени Отдавна бизнеси са изтеглени в Бургас, също и лекари. Отскоро - все повече студенти. Отдавна Бургас е морската столица на поп и рок концертите, а последният голям концерт със световни звезди е MTV Varna beach, проведен през 2017 Съдът освободи Пепи Еврото, адвокат предлага да го посрещнем тържествено на летището Съдът освободи Пепи Еврото, адвокат предлага да го посрещнем тържествено на летището Защита на бизнесмена Илия Златанов, чието отнето имущество възлиза на около 109 хиляди евро не е взело решение дали има смисъл да обжалва Нова купа и нов път: трудното за ЦСКА започва сега Нова купа и нов път: трудното за ЦСКА започва сега ЦСКА спечели Купата на България в сезон, в който се изкачи от зоната на изпадащите до зона Европа - там, където му е мястото на такъв клуб Румънският контрабандист, хванат с 3 килограма злато, не успя да се измъкне от ареста Румънският контрабандист, хванат с 3 килограма злато, не успя да се измъкне от ареста Съдът прецени, че той може да се укрие, тъй като няма постоянна връзка с България и го грозят затвор и голяма глоба
Английска радиостанция по погрешка обяви смъртта на крал Чарлз III Английска радиостанция по погрешка обяви смъртта на крал Чарлз III Радио „Каролайн“ призна, че грешката е резултат от „компютърна повреда“ в основното им студио нa 19 май, която е задействала автоматизирана процедура, използвана при смърт на монарх КЗК разследва „Кауфланд“ и „Т-Маркет“ за натиск върху доставчици КЗК разследва „Кауфланд“ и „Т-Маркет“ за натиск върху доставчици Междинните данни от анализа, представени през декември м.г., показаха тежки структурни деформации на пазара на храни  Няма да повярвате колко милиона китайци карат електрически коли Няма да повярвате колко милиона китайци карат електрически коли 44 млн. автомобила са по китайските пътища Държавата крие жертви на пътя, системата се разпада - време е за генерална реформа Държавата крие жертви на пътя, системата се разпада - време е за генерална реформа ИПБ разкрива сериозни манипулации в официалната статистика за загиналите през 2024–2025 г., които според тях прикриват управленски провал. От документа става ясно, че за периода незнайно как от статистиката са "изчезнали" 62-ма загинали Брекзит на заден ход: Защо ЕС не трябва да бърза с Великобритания Брекзит на заден ход: Защо ЕС не трябва да бърза с Великобритания Лондон търси сближаване с Брюксел, но историята на Брекзит, старите привилегии и липсата на солидарност поставят ЕС пред труден избор Путин и Си Дзинпин бият рекорда по споразумения, а Тръмп се хвали с по-бляскаво посрещне Путин и Си Дзинпин бият рекорда по споразумения, а Тръмп се хвали с по-бляскаво посрещне  Само 21 от тях обаче са са публично обявени, а сред останалите 19 не е ясно дали е постигнато съгласие за военно сътрудничество и за сателитно разузнаване Близо 15 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас Близо 15 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас Над 186 000 дружества и еднолични търговци от цялата страна са направили това пред приходната агенция Тайланд върна визите за българските туристи Тайланд върна визите за българските туристи Решението поставя страната ни в периферията на тайландската визова политика Шер навършва 80 години днес, планира да се омъжи за трети път Шер навършва 80 години днес, планира да се омъжи за трети път Певицата остава провокативна и готова да експериментира Защо Михаела Маринова не поздрави Дара Защо Михаела Маринова не поздрави Дара Някои коментиращи сравняват ситуацията с тази между Лили Иванова и Йорданка Христова, които обтягат отношенията си още през 70-те години заради турне в Япония и това продължава десетилетия наред.
Фридрих Мерц към Радев Фридрих Мерц към Радев Общата ни цел е да засилим Европа – и честито за "Евровизия"
Виц на деня Виц на деня - По какво се познава, че една обувка е правена в Китай?
- Подметката се отлепва когато случайно настъпиш дъвка.
Виц на деня Виц на деня Зет-хирург ще оперира тъста си.
- За всеки случай да те предупредя, че ако умра, тъща ти веднага ще дойде да живее при вас.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Жените не следват лоши съвети – те ги изпреварват.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори