×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Гимназията по туризъм в Поморие – спасителен пояс за бранша в региона


Гимназията по туризъм в Поморие – спасителен пояс за бранша в региона
Шеф Виктория Зайкова от Hells Kitchen и още хиляди кадри са получили професионалната си школовка в ПГ „Алеко Константинов“
13 Октомври 2023, Петък, 13:40 ч.
Автор: Флагман.Бг

Хотелиери и ресторантьори се конкурират, предлагайки все по-високи възнаграждения на квалифицираните кадри, излизащи от училището

От Професионалната гимназия „Алеко Константинов“ в Поморие са направили постъпки към Министерството на образоването и науката да бъде увеличен приемът им на ученици, научи Флагман.бг. „И в десетте паралелки броят на записаните деца е максимален. Класовете са по 26 човека. Тази година кандидатстващите обаче бяха много повече. Поради тази причина подадохме документи в РУО - Бургас местата да бъдат увеличени с по две бройки за всяка от паралелките“, обяви директорът Валентин Карталов.

Професионалната гимназия по туризъм съществува под това име от 1965 г. и има богата история в утвърждаването и издигането престижа на професиите, свързани с ресторантьорството и хотелиерството. В най-старата училищна летописна книга учебното заведение фигурира под името Анхиалско първоначално училище „Отец Паисий”. Началото на неговото построяване отнасяме в късната есен на 1910 г. С прекрасна локация – в Стария град на Поморие, и на метри от морския бряг, днес то предлага отлични условия за обучение на младежите.

Сградата е построена през 1910 г. и напълно реновирана през 2013 г.

„През 2013 г. сградата бе напълно реновирана. Основен ремонт е направен на фасадата, класните стаи и залите за практика. Нашите деца се обучават в три нови кухни, съвременна IT зала с последно поколение професионален софтуер и в модерен кабинет по сервиране“, разясни директорът на гимназията.

Коктейлите са едни от най-предпочитаните напитки, особено през лятото. Умението да се приготвят е тънкост, която всеки бармън усвоява с търпение и практика. В кабинета по сервиране има всичко необходимо, за изпълнение на класическите рецепти и нови интерпретации

 

Учебната практика се провежда от висикоквалифицирани преподаватели
Една от професионално оборудваните кухни в училището
IT за лата е със съвременно оборудване, а софтуерът е аналогичен на този, с който работят хотелите в страната и по света

Кандидатстването в ПГ „Алеко Константинов“ става след седми клас. Завършващите гимназията имат професионална квалификация по готварство, кетъринг и ресторантьорство. Те познават технологичните процеси, по които трябва да се приготвят храните и напитките и правилата за правилното им съхранение. Наясно са със санитрно-хигиенните условия, които трябва да се поддържат на работното място. Сервизът за тях е професия и познават етикета за поднасяне на ястия, подреждане на маса и отношение към клиента.

На презентация за анаеробно рециклиране на биоразградими отпадъци, провела се преди дни в училището, възпитаниците на гимназията показаха знания, отлична дисциплина и желание да участват активно. Младежите показаха, че мислят бързо и спечелиха много поощрителни награди 

„Нашите деца нямат проблем с намирането и започването на работа. Дори не се налага да си търсят. Мастните фирми сами идват при нас и предлагат на учениците, навършили 18 години, позиции в обектите им за хранене и настаняване на туристи. Всяка година възнагражденията се увеличават, условията на труд също са се подобрили. Имам редица примери за наши кадри, които са се развили и са сред най-добрите в бранша и цяла България знае имената им. Например Виктория Зайкова от Hells Kitchen“, обяви директорът.

Стотици невероятно вкусни порции риба и салати с морски дарове бяха безплатно раздадени на Рибарско пристанище - Поморие по време на Робния фест това лято. Шеф Виктория Зайкова, шеф Махмуд Ал Байруми, заедно с безценните си помощници от ПГТ "Алеко Константинов" - Поморие приготвиха ястията

Шеф Зайкова зае почетното второ място в четвъртото издание на популярният кулинарен формат. Това лято тя се включи в първото издание на Рибния Фест в града заедно с ученижи от гимназията по туризъм. Вики получи от кмета на Поморие – Иван Алексиев, и ключа към града. Жестът на внимание бе заради достойното ѝ представяне в различни кулинарни предавания, в които тя не само че приготвя вкусни ястия, но винаги прославя своя роден град и ПГ „Алеко Константинов“.

Една от дипломите на учиника Руси Тодоров, който усъвършенства уменията като млад сервитьор

Възпитаниците на гимназията от 8 (осми) до 12 (дванайсети) клас всяка година се представят на регионални конкурси по готварство. В група или индивидуално младежите често пъти печелят първите места, показвайки умения и креативност.

„Участваме и в благотворителни инициативи. Миналата Коледа със средства от бюджета на училището осигурихме 3-степенна вечеря за 300 човека. Децата приготвиха предястие, основно ястие и десерт, които занесохме на Социалния патронаж, домове и пенсионерски клубове от града и околността“, разясни Валентин Карталов.

 


В категории: Поморие


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Флагман.БГ КЗП: Загряват ни се телефонните от жалби КЗП: Загряват ни се телефонните от жалби 10/01/2026, Събота 10:40 0
Флагман.БГ След Венецуела Тръмп няма задръжки След Венецуела Тръмп няма задръжки 10/01/2026, Събота 09:00 0
България Всички новини
Николай Василев: България няма да стане Люксембург, но догонва по доходи Николай Василев: България няма да стане Люксембург, но догонва по доходи Бившият вицепремиер отбеляза, че разликата в стандарта на живот между България и Западна Европа намалява, макар и с бавно темпо Пътят на Филип Буков от протеста до... рекламно лице на НЗОК Пътят на Филип Буков от протеста до... рекламно лице на НЗОК Доверието не се включва и изключва според ангажимента. Дъжд, сняг и поледици днес, нахлува студен въздух Дъжд, сняг и поледици днес, нахлува студен въздух В неделя ще застудява още Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Експерти: Медикаментите да се прилагат много внимателно Внимание! Висока опасност дебне в планините Внимание! Висока опасност дебне в планините Александър Весков обясни, че е голяма грешка през зимата да се тръгва по летни маршрути, защото именно те най-често са засипвани от лавини НАТО се разпада, а  у нас ще има два пъти избори през 2026-та НАТО се разпада, а у нас ще има два пъти избори през 2026-та Мистикът от Русе предвижда нов световен ред, квантова революция и възраждане на духовността  Защо студът увеличава риска от инфекции и вируси? Защо студът увеличава риска от инфекции и вируси? Студеното време не разболява директно, но създава условия вирусите да се разпространяват по-лесно Как да се справим с главоболието: Най-ефективните методи за облекчение Как да се справим с главоболието: Най-ефективните методи за облекчение Стрес, умора и хормонални колебания – как да разпознаем причината за болката и да намерим подходящото лечение Заради еврото сме в топ 3 по потребление в Европа, но отива ли левът в историята Заради еврото сме в топ 3 по потребление в Европа, но отива ли левът в историята Българите харчат рекордно, инвестират в имоти и злато, а икономисти предупреждават, че националната ни валута може да остане в обращение дълго след 1 февруари Поредният тъп въпрос за еврото взриви мрежата Поредният тъп въпрос за еврото взриви мрежата Може ли някой да каже тези важат ли,тъй като са от 2002 год. Две години след въвеждането на еврото в ЕС, пита българин
ОАЕ спряха финансирането за студенти във Великобритания заради риск от ислямистка радикализация ОАЕ спряха финансирането за студенти във Великобритания заради риск от ислямистка радикализация Абу Даби изключи британските университети от списъка с одобрени за държавни стипендии, позовавайки се на опасения, свързани с „Мюсюлмански братя“ и програмата Prevent Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Експерти: Медикаментите да се прилагат много внимателно Последният майстор на файтони си отиде на 95 г. Последният майстор на файтони си отиде на 95 г. Дядо Анко живееше във врачанското село Косталево и до края на дните си Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия Въпросът е кой трябва да го направи, добавя тя Лекар предупреждава: Мутантен грип може да се обърка с по-сериозно доказателство Лекар предупреждава: Мутантен грип може да се обърка с по-сериозно доказателство Вземете признаци като болка в гърдите и задух – можете да сигнализирате за пневмония или инфаркт Веселин Маринов: Работата ми е хоби, но семейството ми е най-голямото богатство Веселин Маринов: Работата ми е хоби, но семейството ми е най-голямото богатство Певецът говори за връзката си с дъщеря си и внуците, и за значението на близките в живота му Показаха наследника на Тато Показаха наследника на Тато Правнучето на Людмила Живкова и праправнуче на Тато направи дебюта си в обществото на мило семейно събиране навръх коледните празници Голямата изненада на Мари за Гала завърши с провал Голямата изненада на Мари за Гала завърши с провал Как дъщерята на Гала не успя да съобщи новината за второто дете по оригинален начин Джорджа Мелони: Време е ЕС да преговаря с Русия Джорджа Мелони: Време е ЕС да преговаря с Русия По отношение на ролята на Италия в Киев, линията остава твърда, няма да се изпращат войски Историята на Маргарет Каргил: Как богатството може да изолира човек от света Историята на Маргарет Каргил: Как богатството може да изолира човек от света Тя почина с шест милиарда долара. Съседът ѝ не знаеше малкото ѝ име
Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването Корпулентни фигури дебнат от тъмното и управляват процесите Виц на деня Виц на деня - Ти си първата жена с която вечерям, откакто жена ми ме напусна.
- О, колко мило, кога се разделихте?
- Сутринта.
Виц на деня Виц на деня - Днешно време младите нямат никакъв морал. Прегръщат се, целуват се, разголват се - ужас!
- А ние навремето - срещнеш Пешо зад дувара, па го хванеш за дюкяна, па срам, срам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Зад всяка загорела манджа стои жена с телефон, а зад всяка загорела жена стои мъж с телефон.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори