×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

България се гордее с директивата, премахваща административни тежести за ВЕИ, обяви Жечо Станков


България се гордее с директивата, премахваща административни тежести за ВЕИ, обяви Жечо Станков
"Даваме възможност на консуматорите – така наречените конзюмъри, да се превърнат в прозюмъри"
Ключови думи: депутати, парламент, партии
29 Септември 2023, Петък, 14:02 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Той и Рибарски изразиха разочарование от свой колега от Комисията по енергетика

България се гордее с евродирективата за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници. Това обясни от трибуната на Народното събрание бургаският депутат от ГЕРБ-СДС Жечо Станков – бивш зам.-енергиен министър в правителствата „Борисов“ 2 и 3.

Повод за изказването му стана дебат върху промени на второ четене в Закона за енергията от възобновяеми източници, предложени от Министерски съвет. Те са свързани с транспониране на съответната евродиректива.

От „Възраждане“ се възпротивиха на поправките, което е традиция за тях, когато става въпрос за инициативи на Европейския съюз.

Голяма грешка е този законопроект, обяви депутатът от формацията Йордан Тодоров, който е член на парламентарната Комисия по енергетика.

Промените се правят само с цел да се усвоят 600-700 млн. евро „от фирми на Киро и Асен“; щетите ще са много по-големи; текстовете са неприложими, сякаш са от гугъл-преводач; това е недоразумение, бяха сред аргументите на Тодоров, без да посочи нещо по-конкретно.

Реакция дойде от народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ГЕРБ.

Радослав Рибарски от ПП-ДБ изкоментира, че досега Йордан Тодоров му правел добро впечатление като член на Комисията по енергетика. В случая обаче изказването му било изцяло политическо.

Промените целяли да се задоволи инвестиционният интерес в сферата на ВЕИ (възобновяеми енергийни източници), който бил предимно частен, но който бил ограничаван от държавата чрез административни пречки. Ставало въпрос за европейски изисквания и стандарти, целящи хората сами да си произвеждат енергията.

Жечо Станков също изрази разочарование от колегата си Тодоров: „И аз ще започна изказването си с това, че в моите очи като член на Комисията по енергетика винаги съм Ви разглеждал като експерт, който разбира в детайл работата, която вършим там, и по никакъв начин Вашето изказване не оправдава тази експертиза. Напротив!“

„Тук говорим до голяма степен за транспониране на директива – директива, която България договори по времето на своето председателство; директива, която, ако не приемем, ще започнем да плащаме глоба около 30 000 евро на ден. В рамките на месец – близо 1 млн. евро“, посочи Станков.

„България се гордее, че е приела тази директива по време на българското председателство, защото тя поставя целите на Европа за следващите десет години. Гордее се, защото поставя намаляване на всички административни тежести пред хората, поставя задължение на общините, които пък да отворят работа на едно гише, с което да обясняват на българските граждани по какъв най-бърз начин могат да си изградят такава инсталация с финансова помощ от държавата, с финансова помощ от Европа, с помощ, ако щете, от общини, които също са предвидили такива инструменти. Даваме възможност на консуматорите – така наречените конзюмъри, да се превърнат в прозюмъри. С други думи – не само да консумират, но и да произвеждат енергия, което ще постави и самата енергийна мрежа в доста по-комфортно състояние. Ще е много по-защитена, ще повиши националната ни енергийна сигурност. Така че целият обхват на закона с намаляване на административната тежест, даване на бита на допълнителни права, задължаване на общините да предоставят информация, е само част от портфолиото, което този закон дава като шанс занапред, и България трябва да се гордее с тази директива – че беше приета именно по време на нашето председателство“, добави бургаският народен представител.

Йордан Тодоров взе думата за кратка дуплика: „Бих се съгласил с вас само и единствено ако в този законопроект имаше повече текстове, които застъпват развитието на мрежата. За съжаление, без развитие на мрежата всичко това, което г-н Станков изброи, си остават едни добри пожелания, но нищо на практика. Благодаря!“

Гледайте заседанието тук:

 

 

 


В категории: Бизнес , Политика


8
Коментара
Флагман.БГ Защо Михаела Маринова не поздрави Дара Защо Михаела Маринова не поздрави Дара 20/05/2026, Сряда 14:00 5
8
Коментара по темата
8.
!!!
29.09.2023 18:59:16
1
2
На предните избори в устата му беше санирането,сега фотоволтаиците.Имат подставени лица,не може 30 годишна инвеститорка за фотоволтаици на двадесетина фирми кандидатка за земята на селата в Община Средец.
7.
Брауни
29.09.2023 18:26:35
1
3
Тоест да се чете : ... нови по високи цени на електроенергия !
Заради същите тези мухльовци от ГЕРБ които ни обвързаха с най високите цени на Ел.енергия на свободния пазар с цел лично облагодетелстване на шепа търговци близки до Тиквата!
6.
*********
29.09.2023 17:41:09
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
5.
mitko
29.09.2023 15:19:54
11
12
ти пък откъде се появи а бе сладкиш...без парите на Татко ти щеше да си никой....Запомни го да...ок...
4.
Хихи... дооообре
29.09.2023 14:41:20
11
19
Надали България се горедее! По-скоро ти се гордееш, щото не знаяш къде се намираш
3.
Димо
29.09.2023 14:18:39
11
23
Няма случаен собственик на ВЕИ!
Всички депутатчета са на хранилката! Един продава нощно време ток, ... друг има турбинка на рекичка..., на трети му се връткат перки насам натам...!
2.
:)
29.09.2023 14:14:16
14
26
а тоя изплува от някъде , от кога го търся да го питам защо лампите в центъра не светят , или само по избори се появяваме да раздухаме нещо
1.
Някой
29.09.2023 14:09:45
13
32
Айде сега озвадете един списък със собствениците на ВЕИ, да видим за кой са облекченията....!
Да не се окаже случайно, че са си направили хаир за себе си...?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Безпрецедентно обединение в ОбС Бургас заради домакинството на Евровизия Безпрецедентно обединение в ОбС Бургас заради домакинството на Евровизия Градът разполага с инфраструктура и опит за организация на мащабни културни събития и ще се справи блестящо със събитие от този ранг, подчертаха местните парраментаристи Украинка откри обесен сина си в дома им в Благоевград Украинка откри обесен сина си в дома им в Благоевград Младежът бил бивш боксьор, през последните месеци страдал от депресия Как се справиха бургаските зрелостници на матурите (ВИДЕО) Как се справиха бургаските зрелостници на матурите (ВИДЕО) Днес се проведе първият държавен зрелостен изпит по Български език и литература, а дванадесетокласниците в Бургас споделиха, че не са срещнали сериозни затруднения по време на матурата Жаклин Костадинова с нова победа и специална покана за конкурс в Ню Йорк Жаклин Костадинова с нова победа и специална покана за конкурс в Ню Йорк Специално за нейното участие предстои да бъде създадена авторска песен на италиански език Започва цялостен ремонт на главната улица в с. Полски Извор Започва цялостен ремонт на главната улица в с. Полски Извор Община Камено подновява асфалта и бордюрите на ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ след обновяване на водопроводната мрежа Водачите на Бургас ще четат публично Библията за 24 май Водачите на Бургас ще четат публично Библията за 24 май Заповядайте утре на открита сцена "Охлюва", за да станете част от духовното събитие Назначени са нови заместник-министри в три министерства Назначени са нови заместник-министри в три министерства Това става със заповед на министър-председателя Румен Радев Тежка катастрофа на АМ Тракия, по чудо няма тежко пострадали Тежка катастрофа на АМ Тракия, по чудо няма тежко пострадали Причината е несъобразена скорост Истинската история на Бангаранга Истинската история на Бангаранга Това не е песен на България, това е песен, за която България е наета от яки и опитни професионалисти по "музикално производство" и маркетинг като ракета-носител, която да я изнесе до евентуалния връх Проф. д-р Бозов и екипът на КОЦ-Бургас: Заставаме с цялото си сърце зад каузата на "Мач на надеждата" Проф. д-р Бозов и екипът на КОЦ-Бургас: Заставаме с цялото си сърце зад каузата на "Мач на надеждата" Нека напълним стадиона не само с аплодисменти, а с вяра, призовават медиците
Близо 15 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас Близо 15 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас Над 186 000 дружества и еднолични търговци от цялата страна са направили това пред приходната агенция Тайланд върна визите за българските туристи Тайланд върна визите за българските туристи Решението поставя страната ни в периферията на тайландската визова политика Шер навършва 80 години днес, планира да се омъжи за трети път Шер навършва 80 години днес, планира да се омъжи за трети път Певицата остава провокативна и готова да експериментира Защо Михаела Маринова не поздрави Дара Защо Михаела Маринова не поздрави Дара Някои коментиращи сравняват ситуацията с тази между Лили Иванова и Йорданка Христова, които обтягат отношенията си още през 70-те години заради турне в Япония и това продължава десетилетия наред. Почина 31-годишният моторист Ивайло Почина 31-годишният моторист Ивайло Той загина при катастрофа на Искърското дефиле  Белгия заплашва да се оттегли от „Евровизия“ в България догодина Белгия заплашва да се оттегли от „Евровизия“ в България догодина Напрежението около конкурса се засили след бойкоти на Испания и Ирландия и критики към EBU за различното отношение към Русия и Израел Три мита за чая, които експерти съветват да не приемаме за истина Три мита за чая, които експерти съветват да не приемаме за истина Умерената консумация може да има ползи, но чаят не е универсално решение за отслабване, отоци и хранителен режим Променят правилата за европейските средства с по-строг контрол и нови изисквания Променят правилата за европейските средства с по-строг контрол и нови изисквания Европейският съюз поставя акцент върху прозрачността, дигитализацията и реалните резултати при финансирането на проекти Две теории за произхода на училищния звънец Две теории за произхода на училищния звънец Училището сякаш не може да съществува без своя емблематичен звънец, но откъде всъщност идва той Сграда се срути в Германия, издирват български гражданин под развалините Сграда се срути в Германия, издирват български гражданин под развалините Заедно с него под руините се издирват и две млади жени на възраст 25 и 26 години
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София София има преднина за Евровизия заради по-големия капацитет на летището и по-удобни полети Виц на деня Виц на деня - Тате, аз с теб няма да ходя вече в парка!
- Стига си мрънкал бе Гошко, ами ме люлей!
Виц на деня Виц на деня Майка пита детето си:
- Защо плачеш?
- Защото татко си удари пръста!
- Ох, милото ми. И ти веднага се разплака?!
- Не, преди това много се смях.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки истински джентълмен трябва да има неизчерпаем запас от комплименти за дамата, в случай че парите му свършат...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори