Община Созопол ще направи септември “Месец на културата”
Амбицирани сме да наложим не само града, но и цялата община Созопол, като мястото, което ценителите на културата и изкуствата от всички краища на страната да посещават в продължение на целия месец септември, казва градоначалникът
- В понеделник анонсирахте нова инициатива във ваше интервю, която засяга цялата община Созопол - може ли да ни разкажете повече за “Месец на културата”?
- Горди сме, че Созопол от много години е част от културната карта на България, най-вече с „Аполония“, но и с богатата ни програма през цялото лято. През последните години надградихме със събития и извън активния сезон, но смятам, че потенциалът не е изчерпан. Амбицирани сме да наложим не само града, но и цялата община Созопол, като мястото, което ценителите на културата и изкуствата от всички краища на страната да посещават в продължение на целия месец септември. Разработихме програма и от следващата година септември ще бъде “Месец на културата” в община Созопол, с множество събития и фестивали, които ще привличат посетители и то не само в град Созопол, но и в останалите населени места на общината, така че да разгърнем пълния си потенциал.
- Как предвиждате да се случи? Общината ли ще организира всички тези събития?
- В България вече има множество културни оператори, които наложиха градове като София, Пловдив и Бургас като центрове за подобни дейности. Те имат нужния творчески и организационен капацитет, за да предложат и изпълнят “Месец на културата” с атрактивни и значими събития. До няколко месеца община Созопол ще пусне отворена покана, което е добра европейска практика, която ще въведем. Вече сме в предварителни разговори с културни оператори от страната, които проявяват интерес и ще очакваме техните идеи, като поканата е отворена към всички, които имат добри предложения и опит в сектора.
- Когато поканата е отворена, вероятно ще получите доста предложения. Кой ще оцени кои проекти ще получат финансиране и ще станат част от програмата на “Месец на културата” и кои не?
- Ще създадем независима оценителна комисия от професионалисти в културната сфера и в нея ще включим и експерти от други населени места. Разбира се, те ще избират не само на база на личната си преценка - ще заложим детайлни критерии за качеството и за атрактивността на проектите, както и доколко културните оператори ще осигурят съфинансиране.
- Няма ли общината да финансира проектите?
- Общината ще осигури частично финансиране на събитията и фестивалите. Задължително ще бъде кандидатстващите да осигурят и частно съфинансиране. По този начин ще подсигурим допълнителни външни инвестиции в общината. Когато частникът има и личен финансов интерес, той ще направи всичко необходимо събитието да е успешно и качествено, а не просто да вземе едни пари и да създаде посредствен продукт. Ще сложим и критерий за предишен опит, за да пресечем аматьорски изпълнения. Става въпрос за обмислена цялостна културна стратегия.
- Какви ще са ефектите от инициативата?
Община Созопол ще бъде още по-притегателно място, а имиджът й на културна дестинация ще се утвърди окончателно. Активният туристически сезон ще се удължи и ще привличаме и по-висок клас посетители. Не на последно място - активно ще включим и останалите населени места в общината в календара на “Месец на културата”, което ще е добре и за богатството на културния живот на жителите им, както и за насочване на посетители към алтернативния туризъм, който може да развиваме във вътрешността на общината ни.
Причиняват ли рак колбасите
Гонзо събра шефовете на футболни клубове от Бургас
Почина обичана училищна директорка
Жена си поръча пица и плати с менте банкнота от 100 евро на доставчика
Илиана Раева прикова погледите с емоционално послание към Наско Сираков за ЧИД
Срив в системата на МВР спря издаването на застраховка "Гражданска отговорност"
Геро: В България всеки слага присъди и иска да обеси другия на площада
Революционна промяна в Първа лига - намаляват отборите до 12, слагат отопление на терените
В Германия заговориха за бойкот на световното по футбол
Шести ден продължава кризата с водата в Асеновград
Банда открадна медна жица за над 4,5 милиона евро
Искат да въведат оценка за дисциплина в училище и възстановяване на авторитета на учителя
