НСИ отчита неспирен ръст в цените на жилищата
Статистиката отчита двуцифрен годишен растеж, а на месечна база най-голямо поскъпване има във Варна
Въпреки всички прогнози, анализи и очаквания цените на жилищата в България не спират да растат през второто тримесечие на годината. На годишна база ръстът на цените на жилищата у нас отново е станал двуцифрен, показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за изменението на цените на жилищата през второто тримесечие на 2023 г.
Отчетеното увеличение през второто тримесечие на 2023 г. в сравнение с година по-рано е 10.7% след забавянето до 9.5 на сто в началото на годината. Само за едно тримесечие цените са нараснали с 4.3% спрямо едва 1.6 на сто през първите три месеца на тази година, предава economic.bg.
Градове
Поглед към шестте най-големи града в страната показва по-разнородна картинка за тенденциите при цените. В София, Пловдив и Варна те са ускорили ръста си спрямо първото тримесечие, а в Бургас и Стара Загора жилищата са поевтинели. В Русе цените все още постигат минимален ръст, но той се забавя спрямо предходното тримесечие.
Лидер по ръст на цените на тримесечна база е Варна, където те са нараснали със 7.9% спрямо по-скромното покачване от 2.1 на сто в началото на годината. Новите жилища в морската столица, които през първите три месеца на годината поевтиняха с 4.7%, сега регистрират двуцифрен ръст на цените от 21.1% на сто.
По показател най-голямо поскъпване, веднага след Варна се нарежда Пловдив с поскъпване от 6.8% за едно тримесечие, като то също е по-голямо в сравнение с тримесечния ръст от 3.9 на сто в началото на 2023 г. И тук новите жилища, които през първото тримесечие поевтиняха с 1%, сега регистрират силен ръст от 9.2 на сто.
В столицата цените на жилищата са нараснали с 4.9% на тримесечна база, докато през първото тримесечие те се повишиха само с 0.8 на сто. Цените на новите жилища в София са се вдигнали с 6.8% за едно тримесечие, докато в началото на годината те отчитаха спад с 1.1 на сто.
И в трите града новите жилища сега поскъпват по-бързо в сравнение със съществуващите, докато доскоро тенденцията беше обратната.
На обратния полюс по отношение на цените е Бургас, където те са намалели с 1.1% на тримесечна база след ръста от 7.3 на сто предишното тримесечие. Спад на цените е отчетен както при новите, така и при старите жилища в града.
В Стара Загора цените на жилищата също са намалели на тримесечна база с 2.2% след ръст с 1.9 на сто предишното тримесечие. Новите жилища в града са поевтинели почти с 6%, а цените на съществуващите домове също отчитат спад.
В Русе цените са нараснали с едва 1.3% на тримесечна база, което е рязко забавяне спрямо 7.2 на сто предходното тримесечие.
Меси посочи основните фаворите за Световното, липсата на един отбор отвори дискусия
Радикални промени за три зодии
Как да премахнете жълтите петна от възглавници
Симеон Николов с нов блестящ мач в Русия, Локомотив е лидер
Трима души загинаха при катастрофа между кола и товарен автомобил
Кой ще спечели "Игри на волята"
Страхува ли се Ландо от "Лудия" Макс във Формула 1
73-годишен българин е задържан за опит за убийство
Официално: Николай Дачев е новият директор на Спортното в Бургас
Канцлерът Мерц защити немските пенсионери
Защо треньорът на "Левски" изпотроши пейка на стадиона на Славия?
Млади изследователи влизат в лабораториите на БДУ - започват STEM кръжоците
