Обезлюдяване: Изоставените училища в България са между 1000 и 1400
Текстилният техникум в Габрово в момента не функционира, той има изключително висока архитектурна стойност, има инициатива да се превърне в културен център, каза архитект Божидара Вълкова
Архитекти се събират, за да изготвят единна база за броя на изоставените училища в България. Идеята им е да бъде създадена виртуална карта с данни и тя да бъде обществено достъпна. Проектът им се нарича "Образованието е придвижване от мрак към светлина".
"Изоставените училища са между 1000 и 1400. В данните на Министерството на образованието някои училища не присъстват, и обратното - в регионалните инспекторати по образование липсват някои, които ги има в списъка на МОН", заяви един от авторите архитект Божидара Вълкова.
Основната причина за затварянето на училищата е обезлюдяването, липсата на ученици. Целта на проекта е да се установи кои сгради могат да бъдат реновирани. Архитектите са вдъхновени от белгийския фотограф Александър Думарей, който е заснел 207 от изоставените сгради.
"Текстилният техникум в Габрово в момента не функционира, той има изключително висока архитектурна стойност, има инициатива да се превърне в културен център", даде пример архитектът.
Пред Bulgaria ON AIR Вълкова уточни, че има сгради, които вече живеят нов живот. Обичайно изоставените училища ги стопанисват общините, без да има функция за тях, остават затворени, докато излезе някакво бъдещо решение.
Руснак пред подпис с ПСЖ
Как реагират зодиите на критика
19-годишна зверски пребита, нападателят се издирва
Състоя се инициативата "Министър за един ден"
Бивш футболен национал почина на 33 години
7-годишно момче избяга от дома си в София, майката с разказ за драмата
Течна пица на тиган за 10 минути – само 6 супени лъжици брашно и заквасена сметана
След молба за развод мъж яхна багер и срути семейната къща
3 зодии получават съобщение, което ще промени живота им за една нощ
Метеоролози: Южна и Югоизточна България да се готвят за екшън с времето
Осъдиха акушерка за причинена по непредпазливост смърт на новородено
Няма да се пипа майчинството, уверяват от „Прогресивна България“
