×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Катар заплаши Европа със спиране на втечнения газ
  • Отхвърлиха по-големи обезщетения за майки
  • ЕК препоръча на България да ускори разширяването на газохранилището в Чирен
  • Столичното метро няма да се движи по третата линия през уикенда
  • Северна Корея отново изстреля балистична ракета, заяви южнокорейската армия
  • Средиземноморски циклон ще донесе валежи в понеделник, след това – необичайно топло време
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бензин и дизел по 3 лв. до края на октомври


25 Септември 2023, Понеделник, 12:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Бургаската рафинерия от ноември може да остане без руски нефт, ако България спре предсрочно дерогацията

Цената им се вдига заради петрола и неочаквания удар от саудитско-руския алианс, който реши да свие добива до края на 2024 г. Скъп нефт, спрян износ на горива от Русия за Европа и затруднения в производството на част от рафинериите в Северна Африка. Тези три фактора, събрани в момента накуп, създават перфектната буря за скоростно поскъпване на горивата.

А то започна още през лятото, за да се ускори стръмно през септември - само през този месец цените са се вдигнали с 10 ст. Заедно с лятното натрупване горивата сега са по-скъпи поне с 30 ст. в сравнение с пролетта И няма изгледи да е последното покачване. Прогнозите на търговци и производители са, че най-късно до края на следващия месец бензин и дизел ще стигнат 3 лева. За сравнение - сега средната им цена е 2,87-2,89 лева, но още до края на тази седмица вероятно ще минат над 2,90 лв. Разликата на цените в отделните градове се обяснява с логистиката.

В по-малките населени места, които са отдалечени от петролните бази, има допълнителни разходи за превоз с цистерни, което оскъпява и горивото на колонката. У нас има и допълнителен фактор, който може да изиграе роля за цените на бензина и дизела. Парламентът се е засилил да прекрати предсрочно дерогацията, която ни позволява да ползваме руски нефт. А заради по-ниската му цена производството на продукти в България излиза по-евтино - производствената цена на бензина е 78 евроцента, докато в Румъния и Гърция е 89-90 Подобно е положението и при дизела.

Спирането на руския нефт със сигурност ще даде отражение и на котировките по бензиностанциите. При дизела има и специфика, която е видна не само в България, но на целия европейски пазар. През пролетта на тази година например на всеки барел петрол надценката при преработката бе близо 10 долара. С наближаването на отоплителния сезон и повишеното търсене на горивата тя се е вдигнала на 40 долара. А цялостно цените на горивата се тласкат нагоре основно от петрола, който вече трайно се задържа над 95 долара за барел, а има редица прогнози, че може да стигне и 100 долара. Високите котировки са резултат от съчетаването на два фактора.

От една страна, са по-добрите от очакваните резултати в големите икономики и най-вече в САЩ. А когато производството върви, има голямо потребление. Тази година дори се стига до рекорди - безпрецедентните 101,8 млн. барела средно на ден.

От друга страна, е стремежът на Саудитска Арабия и Русия да ограничат предлагането. Това намалява запасите на държавите и вдига цените. Миналата седмица Рияд и Москва удължиха до края на 2023 г. споразумението за свиване на добива. Това накара Международната агенция по енергетика (МАЕ) да пусне доклад, според който тези мерки ще доведат до дефицит на петролните пазари, а саудитско-руският алианс се оказвал огромно предизвикателство за тях. Очакваният недостиг е близо 3 млн. барела на ден.

Глобалното търсене на петрол е на рекордно високи нива, а ОПЕК намалява производството въпреки това, коментира “Файненшъл таймс”. А лостове за въздействие върху цените почти липсват. Преди дни американският президент Джо Байдън заяви, че ще “накара тези цени на петрола отново да паднат”. Веднъж той успя да го направи с количества от резерва - през пролетта на 2022 г., когато след избухването на войната в Украйна котировките се вдигнаха рязко. Но след вече пуснатите на пазара 300 млн. барела от резерва анализаторите са на мнение, че Вашингтон има по-малка възможност да повлияе на цените.

Поскъпването на горивата не е проблем само на шофьорите, а на всички, защото високите им цени ще качат и инфлацията, която и без това се оказва изненадващо устойчива. Според повечето икономически модели вдигането на бензин и дизел с 10% носи 1% поскъпване на всички стоки Поевтиняването на петрола допринесе значително за поевтиняването на доста стоки през първата половина на тази година, но сега тенденцията се обръща. По-скъпи горива означават по-големи производствени разходи, по-скъпи превози на товари и накрая - по-високи цени в магазина.

А тъкмо в САЩ и Европа започнаха да обмислят дали да се спре с повишението на лихвите, защото инфлацията спада. Ново нейно подсилване може да задържи лихвите по-високи за по-дълго време и допълнително да влоши световната икономика. В САЩ например по-високите цени на бензина са основната причина за увеличението с 3,7% на потребителските цени през август. Миналата седмица Европейската централна банка направи десето увеличение на лихвите и намекна, че вероятно ще спре дотук.

В петък обаче служители на финансовата институция заявиха, че не е изключено по-нататъшно повишение. Задържането на високи лихви в световен мащаб означава те неминуемо да се пренесат и в България. Досега банките у нас успяваха да не ги вдигат, но догодина това може да се промени. Плаха надежда за успояване на пазара на горивата идва от Китай. Вече има прогнози, че страната може да изпадне в рецесия.

Това означава по-малко потребление на петрол, спад на котировките и задържане на цените на горивата. В Близкия изток скоро се очаква и повишение на производството от рафинерии в Саудитска Арабия и Кувейт. Повечето количества за пазара може да натиснат цените надолу. Възможно е и Саудитска Арабия и Русия да започнат да спират съкращенията в началото на 2024 г., което да увеличи предлагането.

Но все пак световните запаси от петрол ще бъдат на ниски нива, което прави пазара изключително нестабилен. Въпреки нестабилните прогнози цените на горивата са сравнително далеч от рекордите през 2011 г., когато бяха с 20-30% по-високи от сегашните. А и световната икономика е по-малко зависима от петрола заради осигуряването на повече енергия от ВЕИ. Според Wood Mackenzie средното годишно увеличение на цените от 7%, което прогнозират за 2024 г., ще има незначителен отрицателен ефект върху растежа на световния БВП.


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
7
Коментара
Флагман.БГ Иде жесток потоп? Иде жесток потоп? 07/11/2025, Петък 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ "Всеки трети български мъж е извънземен" "Всеки трети български мъж е извънземен" 07/11/2025, Петък 19:16 2
Куче уби 9-месечно бебе
Куче уби 9-месечно бебе 07/11/2025, Петък 18:33 0
7
Коментара по темата
7.
Еи
26.09.2023 16:00:58
0
0
Глупаци този се га е толкова до края на октомври ще е 4 лв а преди като скочи 5 стотинки и веднага всички доло боико ама сега хамериканците командват и целия народ мълчи ако и 5 лв да е
6.
bai kosta
25.09.2023 13:44:59
1
2
Кеееееф!
5.
Da be da
25.09.2023 13:15:10
1
9
А когато зареждаха руски нефт защо ценообразуването им беше на база сорта Брент? Или сега просто видяха че ще им падне печалбата и хоп давайте да вдигаме. Ама така е като държавата спи и само краде.
4.
Didko
25.09.2023 13:09:29
5
3
Не се оплаквайте ,щом стоите и не се прибирате в Росии ,значи ви е добре тук и си печелите още по-добре
3.
33
25.09.2023 12:49:59
8
8
Разбийте монопола на Лукойл с митническите складове! Разрешете на всеки шофьор на цистерна да има право да внася и продава горива! Насърчаване на покупка на хибриди и електрички, повече зарядни станции..... Аз ли да ви уча?
2.
ИСТИНАТА
25.09.2023 12:40:29
16
14
5-6 лв дано стане!!!!!
Само така, ще изчезнат димящите бараки от пътя.
Аман от селтаци. Като нямаш пари да си оправиш бангията, няма да караш-селяко!!
А, и няма да хвърляш цигари през прозореца!!!!!!
1.
ХХ
25.09.2023 12:23:47
13
7
4 лева трябва да гони бензина - като в най-развитите ЕС демокрации!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Кой сряза тази лампа в Морската градина на Бургас? Всеки момент тук може да се изпържи дете (ВИДЕО) Кой сряза тази лампа в Морската градина на Бургас? Всеки момент тук може да се изпържи дете (ВИДЕО) Изхвърчат искри и излиза пушек, изключително опасно е, алармира наш читател Бюджет 2026 бърка дълбоко в джоба ни, вземат от работници над 100 лева месечно за държавната хранилка Бюджет 2026 бърка дълбоко в джоба ни, вземат от работници над 100 лева месечно за държавната хранилка Това обявиха в отворено писмо до медиите от Асоциацията на организациите на българските работодатели Потресаващо! Княгиня Калина ще е патрон на „Бизнесдама на годината“ Потресаващо! Княгиня Калина ще е патрон на „Бизнесдама на годината“  Принцесата се облече с цветовете на българското знаме и шокира всички с изключение на Евгени Минчев Илон Мъск скоро може да е първият трилионер в историята на планетата Илон Мъск скоро може да е първият трилионер в историята на планетата И да си купи цяла България, пак ще му останат „джобни” да продължи и със Северна Македония - просто така, за портфолио Парламентарният контрол зацикли магистрално, да се свършва с тая мъка! Парламентарният контрол зацикли магистрално, да се свършва с тая мъка! Кога ще има реални действия по довършването на „Хемус“, пита депутатка... Госпожа, ми миналия месец виртуално ли се откри поредна отсечка?  Нарушител с имунитет или защо не може да се отнеме завинаги книжката на подобни шофьори Нарушител с имунитет или защо не може да се отнеме завинаги книжката на подобни шофьори Крайно време е ЗДвП да бъде ремонтиран, подобно на гръцкия, зоват читатели на Флагман.бг Рекорд в парламента, приеха законопроекта за „Лукойл“ за 26 секунди Рекорд в парламента, приеха законопроекта за „Лукойл“ за 26 секунди Щеше да е наистина смешно, ако не ставаше дума за най-голямата компания в България, коментира Даниел Лорер  "Всеки трети български мъж е извънземен" "Всеки трети български мъж е извънземен" Сочи прелюбопитна теория Жечо Станков: Енергийните доставки са ни приоритет, изграждаме заедно устойчива европейска система Жечо Станков: Енергийните доставки са ни приоритет, изграждаме заедно устойчива европейска система За нас свързаността и диверсификацията са от ключово значение, подчерта той Окончателно: Обособеният управител ще може да се разпорежда с имуществото на "Лукойл" Окончателно: Обособеният управител ще може да се разпорежда с имуществото на "Лукойл" Държавата с повече правомощия в компанията
Спират многократните визи за ЕС на руснаците Спират многократните визи за ЕС на руснаците Причините са използването на миграцията като оръжие, саботажни дейности и възможната злоупотреба с визи В Харков започнаха да строят подземни училища В Харков започнаха да строят подземни училища Поради близостта на региона до фронтовата линия, строителните екипи и общностите работят при изключително трудни условия – на няколко смени, понякога без електричество или комуникации Тази учителка ще получи 10 млн. долара обезщетение Тази учителка ще получи 10 млн. долара обезщетение  Причината за делото е, че няколко учители предупредили в деня на инцидента, че ученикът може да е въоръжен, но никой не се намесил Уволниха го, след като зададе въпрос за атаката на Израел по ивицата Газа Уволниха го, след като зададе въпрос за атаката на Израел по ивицата Газа Смятате ли, че Израел също трябва да плати за възстановяването на Газа, като се има предвид, че унищожи голяма част от ивицата и нейната гражданска инфраструктура, попита италиански журналист висша чиновничка в ЕК Баща и син починаха, след като бяха нападнати от опасни стършели на екзотичната си почивка Баща и син починаха, след като бяха нападнати от опасни стършели на екзотичната си почивка Ненадейно, двамата били атакувани от множество насекоми, чиито ужилвания предизвикали тежка реакция Робърт де Ниро удостоен с орден „Капитолийската вълчица“ Робърт де Ниро удостоен с орден „Капитолийската вълчица“ Това е най-високото отличие на италианската столица Рим 20-годишна опита да внесе метамфетамин, покрит с люти чушки в Австралия 20-годишна опита да внесе метамфетамин, покрит с люти чушки в Австралия Австралийската полиция залови жената с дрога с приблизителна улична стойност от 36 милиона австралийски долара Нечовешката барби намерена мъртва в дома си Нечовешката барби намерена мъртва в дома си Полицията разследва смъртта й, която била "силно подозрителна" Акционерите на "Тесла" одобриха исторически бонус за Мъск Акционерите на "Тесла" одобриха исторически бонус за Мъск Мъск, който вече е най-богатият човек в света, може да получи до 1 трилион долара под формата на акции в рамките на следващото десетилетие В Аржентина съдят за корупция бившия президент, министри и десетки бизнесмени В Аржентина съдят за корупция бившия президент, министри и десетки бизнесмени Общо 87 души са обвинени. Сред тях се открояват Хулио Де Видо и Роберто Барата, някогашни стълбове на Министерството на федералното планиране
Доц. Йордан Величков, анализатор Доц. Йордан Величков, анализатор Алчността умъртви почтеността
Виц на деня Виц на деня – Скъпа, защо плачеш?
– Защото ми обеща да ме направиш най-щастливата жена!
– Е, и?
– А защо не даваш да пазарувам.
Виц на деня Виц на деня - Защо толкова рядко говориш, дядо?
- Защото, когато си мълчиш, хората си мислят, че си мъдър.
- А когато говориш?
- Че съм изкуфял старец...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Никога не осъзнаваш какво е самотата, докато не навлезе в теб - подобно на болест, това е нещо, което ти се случва постепенно
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори