Русия ограничава износа на бензин и дизел
Не се уточнява по какъв начин ще действат ограниченията
Русия въведе временни ограничения върху износа на бензин и дизел, съобщава "Ройтерс".
Правителството посочва, че мярката цели стабилизиране на вътрешния пазар.
Не се уточнява по какъв начин ще действат ограниченията. В отделно съобщение от Министерството на енергетиката съобщават, че ще предотвратят неразрешения износ на горива.
"Временните ограничения ще помогнат за насищане на пазара на горива, което от своя страна ще намали цените за потребителите", прогнозират от руското правителство.
Правителствени служители поясниха, че плановете имат за цел да ограничат износа на горива само за компании, които произвеждат петролни продукти, за да се избегне широкомащабна криза с горивата. Обмисля се също забранително мито върху износа на горива, предава news.bg.
През последните месеци Русия изпитва недостиг на бензин и дизел. Цените на горивата на едро скочиха, въпреки че цените на дребно са ограничени.
Кризата е особено осезаема в южната част на страната, където горивата са от решаващо значение за събирането на реколтата. Една сериозна криза може да бъде проблем за Кремъл, тъй като през март предстоят президентски избори.
Търговците посочват, че пазарът на горива е бил засегнат от редица фактори, като поддръжка на петролни рафинерии, затруднения по железниците и слабата рублата, която стимулира износа на горива.
По данни на Лондонската фондова борса Русия вече е съкратила износа си по море на дизел и газьол с близо 30% - до около 1,7 милиона метрични тона през първите 20 дни на септември, в сравнение със същия период на август.
"По-рано, за да стабилизира ситуацията на пазара на горива, правителството повиши задължителните количества за доставка на автомобилен бензин и дизелово гориво на стоковата борса", отбелязват още от руското правителство.
Допълва се, че е създаден и ежедневен мониторинг на закупуването на горива за нуждите на земеделските производители с бърза корекция на обемите.
През 2022 г. Русия е изнесла 4,817 милиона тона бензин и близо 35 милиона тона дизел.
Най-добрите аматьори в България се събират в Бургас за ERA Black Sea Open
Хеликоптер евакуира жена с 65% изгаряния, след като колата ѝ пламна на бензиностанция
Мъжете, които не ви уважават, правят тези неща
Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина
Димитър Николов: Преди три години тук беше блато, а днес - 600 дка модерна индустриална зона
На 28 август идва почти Кървава Луна, от България ще видим само началото
Скопие праща нов посланик у нас
Жегата остава: До 36 градуса в сряда, на места ще превали
Бургас събира експерти и иноватори в образованието на XVII Научно-практически форум
Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия
Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта

Ама те репортажите с опашките по бензиностанциите в много региони са по руските медии от 2 седмици, именно затова правителството се принуди да реагира.
А иначе на балотах всичко е кенефче.
Анекдот без край.
https://youtu.be/-QI6H23DQHo?si=_fF_KSEUoI5GhR1L
Ржака. Обманутий россиян. Интересното е че самите руснаци ежедневно качват видеа и се гъбаркат с "величието" на кенефчето си, а бг психорусфилите пълни неграмотници по Русия, са по-големи рашани от самите рашки.
Но, като е казано - внимавай какво си пожелаваш, че може и да се сбъдне.
Ами сбъдва се вече...