Представят обновения храм "Св. св. Кирил и Методий" - с концерт и ново осветление
Храмът е един от 100-те национални туристически обекта
Обновеният храм "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас се превръща в сцена на концерта "Вяра и свобода". Събитието ще събере над 120 бургаски артисти, представители на хоровото изкуство на 21 септември /четвъртък/ от 19.30 часа. В навечерието на Деня на Независимостта, под открито небе, на фона на празнично осветената реставрирана църква „Св. св. Кирил и Методий“ ще прозвучат любими български песни. Водещ на събитието ще бъде актьорът Тони Минасян.
В празничната програма ще се включат хор „Родна песен“ и талантливите „Морски песъчинки“ с ръководител Милена Добрева, гласовити изпълнители на професионалния ни фолклорен ансамбъл „Странджа“ – хормайстор Атанаска Бонева, няколко формации от школа „Милка Стоева“ с ръководител Светла Стоева, до която стоят Мариета Секлемова и Лили Бедросян, солистът на Държавна опера – Бургас Диман Панчев. Всички те ще разкажат приказката за вярата и свободата.
Храм-паметник „Св. св. Кирил и Методий” се намира на едноименния площад в центъра на Бургас. Преди повече от век на този площад е имало малка къща, дом на свещеника Георги Стоянов. По това време населението на региона е било смесено, съставено предимно турски и гръцки етнически групи. Свещеникът обикаля градове и села от Бургас до Одрин, за да убеждава хората да отхвърлят гръцката църква и да организира български черкви и училища, в които да се преподава българската вяра.
Най-голямото му дело идва след това. Навръх първото честване на празника на Кирил и Методий, той отдава дървената си къща в Бургас да бъде преустроена в храм, носещ името на славянските братя, въпреки че е на 58 години и има осем деца. Година по-късно едната стая вече е готова и той сам започва да проповядва в „новата църква” и да дава уроци в тясно коридорче, което се използвало за училище.
Храм "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас е един от 100-те национални туристически обекта.
Пекинската опера за първи път в България, омагьоса публиката
Мелник отново се превърна в столица на виното с фестивала „Златен грозд“
Юношите ни си прибраха златото от Европейското по спортна стрелба
Днес Боян Петров трябваше да навърши 53 години
Водата в Сливен продължава да е мръсна и негодна за пиене
Протокал или грейпфрут - кой е по-добрият плод за силен имунитет
Руски удар порази приют за кучета, 13 са загинали
Всяко домакинство изхвърля годишно храна за 300 евро
Пентагонът прекъсва връзките си с Харвард
Нидал Алгафари: Би било правилно Йотова да избере жена за служебен премиер
САЩ и Украйна са обсъдили край на войната през март
"Непланирана военна дейност" затвори полското въздушно пространство

Сега я позатегнаха със железни обтяжки между колоните, които в този град ще ръждясат бързо и пак, обновяване... Кражби и разруха.