×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Дизелът надмина 1,60 евро за литър
  • Волейболът с рекорден бюджет от €8 млн.
  • КЗК пита в ЕС за екотаксите и електронните отпадъци
  • Иран с нова ракетна атака срещу Израел, мощна експлозия в Йерусалим
  • Дания избира нов парламент, Фредериксен се бори за трети мандат
  • Военен самолет C-130 се разби в Колумбия, най-малко 66 души са загинали
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Консервативните мъже се възприемат като физически по-силни от либералите, сочи проучване


17 Септември 2023, Неделя, 19:42 ч.
Автор: Флагман

Консервативните мъже се възприемат като физически по-силни от либералите, сочи научно изследване, цитирано от МейлОнлайн, съобщава БТА.

Проучването, проведено от Университета на Арканзас в САЩ, включва четири експеримента, чиято цел е да се изследва връзката между политическата ориентация и изваяната физика.

Оказва се, че мъжете с по-големи мускули и сила в горната част на тялото са смятани за по-дясно настроени, което експертите свързват с тяхната повишена конкурентоспособност.

“Винаги има вероятност политиците да се осланят на тези стереотипи при вземането на решения, но аз не разполагам с твърди данни, които да подкрепят тези твърдения”, казва д-р Мич Браун, еволюционен психолог и водещ автор в изследването.

“Физически силните мъже наистина са по-склонни да изповядват консервативни възгледи (или поне това, което ние считаме за консервативно в нашето съвремие)”, допълва той.
Учените са включили в изследването 203 студенти, от които 153 жени, 49 мъже и едно “неразкрито” лице. Тези участници били помолени да отгатнат политическите възгледи на осем мъже, като същевременно класират тяхната физическа сила. Учените използвали и сценарни въпроси, за да оценят това, като помолили участниците да изберат мъжете, които е по-вероятно да се противопоставят на по-високите данъци, абортите или имиграцията например.

Резултатите разкриват, че консервативните мъже се възприемат като по-силни като цяло, което може би се дължи на вродената конкурентоспособност на дясната политика.

Слабите мъже обаче не се възприемат нито като консервативни, нито като либерални, което поражда несигурност по отношение на тези модели.

Силните мъже притежават значително преимущество при водене на преговори, което в миналото би довело до по-лесно спечелване на надпревара за набавяне на ресурси, продължава д-р Браун.

“Когато са получавали достъп до ресурси, те са се издигали в йерархиите и по този начин са кодифицирали социалните норми с превес на конкуренцията, при която те са взимали надмощие“, уточнява ученият и добавя: “Физически по-слабите хора нямат тази сила и, обратно, биха предпочели групови норми, които са по-малко ориентирани към конкуренцията“.

Някои клинични психолози обаче - като д-р Гурприйт Каур и д-р Луиз Годард-Кроули, се съмняват в достоверността на подобни твърдения.

„Въпреки че политическите убеждения се формират от сложно взаимодействие на личен опит, ценности и социокултурни фактори, от решаващо значение е да се признае, че това са само асоциации и не означават причинно-следствена връзка“, казва д-р Каур. “Хора с различни политически ориентации могат да притежават различна степен на физическа сила и това не е надежден показател за техните политически убеждения“, уточнява тя.

Д-р Годард-Кроули добавя: „Човешкото поведение е изключително сложно и се влияе от широк спектър от фактори, включително генетика, възпитание, личен опит и др. Опитите да се обясни политическата ориентация само въз основа на физическата сила опростяват проблема. Възприемането на физическата сила може да бъде субективно и да се влияе от културни или лични пристрастия. Това, което един човек смята за „силно“ или „слабо“, може да варира в широки граници“.

 


В категории: Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Христо Стоичков скърби Христо Стоичков скърби 24/03/2026, Вторник 18:20 0
Тервел ИЛИЕВ Зидан прие историческо предложение Зидан прие историческо предложение 24/03/2026, Вторник 18:10 1
3
Коментара по темата
3.
Божка, ти ли си?
18.09.2023 06:53:15
2
4
Арнолд - консервативен?
Стана губернатор от републиканска партия даже. Статиите ви са тотал щета. За сол не можете да изкарате с тях
2.
Девил шит
17.09.2023 22:37:01
5
0
Арнолд масона,хаха ариецът покорил Холивуд и Калифорния,баща нацистки офицер,айде стига бе,бро!
1.
*********
17.09.2023 20:05:32
2
4
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тревога сред шофьорите и в КЕВР заради войната с Иран, токът и парното поскъпват Тревога сред шофьорите и в КЕВР заради войната с Иран, токът и парното поскъпват Председателят на КЕВР Пламен Младеновски е притеснен Шофьорите да карат с повишено внимание при 51-вия км на АМ „Хемус“  Шофьорите да карат с повишено внимание при 51-вия км на АМ „Хемус“  До 16:00 часа на 26 март в платното за Варна се възстановяват ограничителни системи, а трафикът преминава с ограничение до 70 км/ч Гърция издирва с ЕЗА Асен от Равадиново за кражба на "Моторола" и 400 евро преди 17 години Гърция издирва с ЕЗА Асен от Равадиново за кражба на "Моторола" и 400 евро преди 17 години През септември 2009 година 37-годишният мъж нападнал и ограбил гръцка гражданка, грози го затвор до 15 г. Прокурори от Бургас предупредиха ученици в Средец за дрогата и наказанията след 14 години Прокурори от Бургас предупредиха ученици в Средец за дрогата и наказанията след 14 години Над 70 гимназисти чуха как дилърите примамват деца, какви са рисковете от вейповете и какви присъди следват при престъпления с наркотици ЕК активира евро механизма за защита на вота в България преди изборите на 19 април ЕК активира евро механизма за защита на вота в България преди изборите на 19 април Системата за ранно предупреждение ще действа до 26 април Крум Зарков след обиколка в Бургаско: Залогът вече е България! Крум Зарков след обиколка в Бургаско: Залогът вече е България! Лидерът на БСП предупреди своите в Созопол за сериозен риск от нов цикъл избори и призова за реален дебат опонентите  НАП започва всеки ден да публикува средните цени на дизела и бензин А95 НАП започва всеки ден да публикува средните цени на дизела и бензин А95 Данните ще се изчисляват от фискалните бонове, а при цена от 1,60 евро за литър в три поредни дни част от гражданите ще имат право на месечна компенсация Медицинският хеликоптер кацна в Бургас заради 39-годишната Анна (ОБНОВЕНА) Медицинският хеликоптер кацна в Бургас заради 39-годишната Анна (ОБНОВЕНА) Тя е пациент на отделението по хематология, била с много рядка болест Super Talent Competition на Мария Табакова събира стотици млади таланти в Бургас Super Talent Competition на Мария Табакова събира стотици млади таланти в Бургас Конкурсът се провежда за осма поредна година и се утвърди като водеща платформа за изява на деца от цялата страна  Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София Властите удариха международна група за фалшифициране на пари, а при акцията са иззети над 1,2 млн. фалшиви евро
Мадуро се чувства добре в затвора в Ню Йорк и тренира всеки ден Мадуро се чувства добре в затвора в Ню Йорк и тренира всеки ден Това заяви сина му, преди новото съдебно изслушване в САЩ  Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София Разбиха печатница за фалшиви евро в Румъния след арестите в София Властите удариха международна група за фалшифициране на пари, а при акцията са иззети над 1,2 млн. фалшиви евро Дете на 14-години е било принудено износи близнаците на майка си и приятеля ѝ Дете на 14-години е било принудено износи близнаците на майка си и приятеля ѝ И двамата са обвинени в сексуално насилие над дете Орбан: ЕС няма пари, но тегли милиарди за Украйна Орбан: ЕС няма пари, но тегли милиарди за Украйна Италия се справя фантастично, десницата е впечатляваща“, а италианският вицепремиер Матео Салвини е най-силният управляващ фактор на патриотите в Западна Европа. Но италианските патриоти са принудени да правят непрекъснати компромиси с Брюксел, каза той Държавата и бизнесът синхронизират действията си за успешен летен туристически сезон Държавата и бизнесът синхронизират действията си за успешен летен туристически сезон „Важно е да имаме ясна картина за записванията, да чуем препоръките на бизнеса и да реагираме навреме. България трябва да бъде позиционирана като сигурна и предвидима дестинация за предстоящия летен сезон“, заяви министърът на туризма Ирена Георгиева Автомобил с българска регистрация се вряза в кафене в Атина Автомобил с българска регистрация се вряза в кафене в Атина Един човек е леко пострадал, а шофьорът е отведен от полицията след инцидента на оживено кръстовище Тези зодии ще забравят за проблемите си Тези зодии ще забравят за проблемите си Промени обещават да обхваната всички сфери на живота им Убиха 20-годишен футболист, било грешка, смятат разследващи Убиха 20-годишен футболист, било грешка, смятат разследващи „Работим в широк периметър, за да проследим информация, която сочи в различни посоки. Повечето данни обаче говорят за мотив, при който планираната жертва е била някой друг“, заявява Йонас Лунд Защо всички на Уолстрийт отново говорят за 2008 г. Защо всички на Уолстрийт отново говорят за 2008 г. Лойд Бланкфейн, бившият главен изпълнителен директор на Goldman Sachs, който ръководи инвестиционната банка през глобалната финансова криза КАТ глобява шофьорите с 420 000 евро на ден КАТ глобява шофьорите с 420 000 евро на ден Подобна е и картината в предходната 2024 г., сочат отчетите на МВР. Тогава са наложени общо 2 917 993 санкции, което прави по 7973 броя на ден
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Ще реша за кого да гласувам, след като изгледам всички интервюта на Мон Дьо Виц на деня Виц на деня Разговарят две секретарки:
– Директорът ми повиши заплатата, защото кръстих сина си на него.
– А моят затова, че не кръстих сина ни с неговата фамилия!
Виц на деня Виц на деня Студент към красивата си колежка:
- Как успя да вземеш този труден изпит!?
- Ами... мога да ти кажа, но се съмнявам, че и при теб ще се получи по този начин.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Добрия любовник е като добрия прах за пране. Ухае приятно, прониква в дълбочина и не оставя следи от петна след себе си.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори