Българският фермерски съюз зове за мирен протест без поддаване на провокации
Демонстрациите на земеделците започват от утре
Българският фермерски съюз (БФС), който е член на европейската земеделска организация „Копа – Коджека", призовава за мирен протест и земеделските производители да не се поддават на провокации, съобщиха от организацията.
В позицията на съюза се отбелязва, че протестите са демократично средство за изразяване на позиция и защита на интересите във всяка страна член на ЕС. Според Георги Стоянов, председател на БФС, именно заради липсата на диалог, за първи път от години целият сектор излиза заедно на общ протест, информира БТА
Поводът за ескалиране на напрежението в земеделския сектор е решението на Народното събрание за отмяната на забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна, посочват от БФС. Те добавят, че Инициативният комитет, в който влизат организациите у нас, формулира искания към управляващите, сред които е продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна, както и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна.
Другите им искания са да бъде изплатен до 30 септември пълният размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна, както и отпадане на тавана на помощта. Настоява се и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100% пропаднали площи. Протестиращите искат и осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващите държавни помощи, както и за нови.
Протестните действия в страната и столицата ще започнат от 18 септември на различни места, като ще включват блокиране на гранични пунктове и главни пътища, се посочва в съобщението.
В събота земеделски производители отново потвърдиха протестната си готовност, а премиерът Николай Денков отправи втора покана за среща с техни представители, след като от бранша отклониха първата.
55-годишна с гадже по-младо от сина си
Барселона с много интересен вариант "Б", ако не вземе Хулиан Алварес
Известен актьор припадна в ресторант
Мощите на свети Георги ще бъдат посрещнати в Поморие по покана на Сливенския митрополит Арсений
Как да направите пиле на сол: Идеално ястие с минимални усилия
Най-щедрите зодиакални знаци
Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032
С "България в душата" ДесиСлава ви очаква в Поморие на Гергьовден
Рецепта за сърчица в масло - класически български деликатес
Опасната зона на алкохола - как да разпознаем рисковете за здравето
До 13 000 евро на новородено и бюджет без дефицит иска от Радев бивш царски министър
В навечерието на Джирото Поморие организира почетна колоездачна обиколка
