И пчеларите готвят протест, мед се внасял безконтролно от Украйна и Китай
Демонстрацията се готви за 10 октомври
След земеделците, пчеларите също готвят национален протест, съобщава "Нова телевизия", цитирана от „Дневник“. Причината е неадекватно, според тях, отношение на управляващите към труда им. 21 организации са се обединили в обща декларация с 8 спешни мерки за опазване на сектора. Протестът е предвиден за 10 октомври.
По думите на хора от бранша производството е пряко зависимо от меда, който влиза от Украйна и от Китай, а той се внасял безконтролно.
"В момента килограм мед се изкупува на 3,20 лв., но няма реално никакви сделки, защото няма и интерес от преработвателите", поясни Десислав Янакиев, професионален пчелар от Генерал Тошево.
Според данните на пчеларите 60% от миналогодишната продукция остава в складовете, защото производителите не са склонни да продават при тези цени.
Според Галин Георгиев това са хиляди тонове гарантирано български непотърсен от преработвателите мед.
"Реално медът с инфлацията и всичко, което се оскъпи поне до 30% и нагоре, трябва да варира между 6,50 и 7,50 лв. - мед-букет, а видовете вече могат да стигат и 12-13 лв.", посочва Стойко Василев, председател на сдружение "Пчела" - Балчик.
Основното искане на пчеларите е изграждане на съвместна стратегия за подпомагане на сектора на ниво ЕС, изграждане на електронна система за проследяване на произхода на меда, както и българският мед да стане защитен бранд.
Отворко със скъпа кола се заяде на паркинг с ММА звяр в тежка категория
Призрачен кораб стряска родни рибари
Как да отпушим мивка лесно и без майстор
Георги Йомов пред изненадващ трансфер
Печен парти хляб с масло, кашкавал и чесън: лесна рецепта
Любовни трепети в Кухнята на Ада
Млад баща пребит до смърт, съдебното дело предизвика скандал
Двама от мъжете в "Ергенът" сложиха дамски дрехи
Фънки с неочаквано признание за Глория в "Като две капки вода"
Агнешко печено на фурна: крехка домашна рецепта за празничната трапеза
Защо пералнята започва да мирише: грешката, която мнозина допускат
07/04/2026, Вторник 18:48
1
Министър Трайков: В ход са решаващите 72-часови проби на хидроагрегат 3 на ПАВЕЦ "Чаира"

Сега чакам да скочат и Хавал и да поискат забрана за внос на автомобили!