×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Македония гони предстоятеля на руската църква в София за шпионаж


Македония гони предстоятеля на руската църква в София за шпионаж
На снимката: председателят на проруската партия АБВ Румен Петков с архимандрит Васиан (Змеев)
17 Септември 2023, Неделя, 08:29 ч.
Автор: Флагман, снимка: партия АБВ

Архимандрит Васиан пътувал до Скопие всеки месец

Трима дипломатически служители на руското посолство в Скопие и един свещеник от Руската православна църква са били обявени в петък за нежелани от властите в Северна Македония заради шпионска дейност и те трябва да напуснат страната.

Руският свещеник е предстоятел на руската църква в София. Това съобщи съпредседателят на “Демократична България“ Атанас Атанасов в "Говори сега" на БНТ. По думите му въпросният свещеник се опитвал да внесе разкол в македонската църква.

Атанасов се възмути, че българските разузнавателни служби не са уведомили до момента, че представителят на Московската патриаршия в България се занимава с шпионска дейност. Докато "малка Македония е установила това. Това е показателно за ниската ефективност на разузнавателните служби в България", заяви Атанасов.

Той не посочи името на въпросния свещеник, но от 2018 г. предстоятел на руската църква "Св. Николай Чудотворец" в София е архимандрит Васиан (Змеев). Атанасов се възмути, че свещеникът продължава да е в София, пише „Сега“.

"Председателят на руското подворие в София архим. Васиан (Змеев) е получил забрана за влизане в Северна Македония", съобщи и църковният сайт "Двери", като цитира македонски издания. Изданията се позовават на източници от Министерството на външните работи на страната, според които трима руски дипломати ще бъдат експулсирани, а руският духовник е получил забрана да посещава Северна Македония.

„Неофициално Змеев координира цялата политика на МПЦ-ОА (македонската православна църква) по отношение на нейната църковна дипломация през последната година, което доведе до пълен застой в отношенията с Вселенската патриаршия по въпроса за предоставяне на автокефалията на МПЦ-ОА“, посочва "Двери", като цитира сайтът „Религия.мк“. "Двери" допълва, че "Северномакедонски медии съобщават също, че през последната година председателят на руското подворие в София пътува всеки месец до Скопие. В края на юни той посети и Кумановско-Осоговския митрополит Григорий за Петровден, придружен от руския посланик в Северна Македония. Митр. Григорий има славата на най-ревностен защитник на руските политически интереси в Северна Македония. По време на тази визита той представи издание на своята епархия срещу патр. Вартоломей. Две седмици по-рано северномакедонският премиер Стево Пендаровски съобщи, че службите за сигурност са получили информация от партньорски служби, че членове на Св. Синод на МПЦ работят в полза на руските тайни служби, но не назова конкретни имена."

Македонският портал "Алмакос" посочва и имената на руските дипломати, които македонското министерство на външните работи прикани да напуснат страната - това са политическите съветници И. Хропячков, А. Рождественски, както и аташето С. Попов. Същите били и мотивите: "неуместни за дипломацията действия и подозрителни действия, противоречащи на Виенската конвенция за дипломатическите отношения".

 

 


В категории: Политика


8
Коментара
8
Коментара по темата
8.
Вечна дружба КПСС - БКП
17.09.2023 10:12:39
18
23
Македонците за пореден път ни задминават и трупат престиж и авторитет пред демократичните държави, докато ние продължаваме да са въртим в орбитата на Москва. Това е резултат от дейността на фатмака Мунчо и назначените от него руски шпшони зао шефове на т.нар. "служби".
7.
До 7
17.09.2023 09:58:38
10
24
Прав си, но дори те имат достатъчно акъл, за да знаят какво е добро за развитието на държавата им, дори те искат в цивилизацитята, а не миризлив руски ботуш. Дори те не са роби като тукашните, да пълзят по корем пред руснята и да се чувстват задължени да им лижат подметките и да се унижават.
6.
История написана на гърба на билетче от бургасбус
17.09.2023 09:30:33
9
21
Северна Македония, която дължи съществуването си на СССР? И сега се заиграват със САЩ и ЕС? Няма да е зле, Русия да публикува документите по създаването и
5.
мда
17.09.2023 09:23:05
11
25
Никаква изненада, тия алкаши с друго не се занимават в чужбина освен с шпионаж и подривна дейност. Без изненада са и действията и бездействията на нашите служби - пробити като кофа и цялата информация тече като река към Митрофанова. Муняка затова квичи на умряло, че искат да му махат гълъбите от службите.
4.
Ще
17.09.2023 09:13:05
0
13
си изтъркаш папиломите да търкаш, момче! Сега не се казва "комунист", всички са националисти. Е, го, е!
3.
Да не е
17.09.2023 08:50:24
4
23
Вкарвал безмитни цигарки и уиски като гундяйката или само безмитен комунизъм и русофилистия
2.
*********
17.09.2023 08:48:11
4
10
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
1.
Гундяев
17.09.2023 08:41:19
1
19
Това не е библейско!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Областният управител: Държавата е на мястото си при въвеждането на еврото в Бургас Областният управител: Държавата е на мястото си при въвеждането на еврото в Бургас Само 5 нарушения при стотици проверки: как върви преминаването към еврото в Бургас 15-годишно момче в болница след прекаляване с енергийни напитки и вейп 15-годишно момче в болница след прекаляване с енергийни напитки и вейп Тийнейджърът е изпил пет енергийни напитки, взета му е кръвна проба за токсикохимична експертиза За тези три зодии студената зима става гореща още преди края на януари За тези три зодии студената зима става гореща още преди края на януари Астрологични прогнози сочат силни любовни обрати за тях в последните дни на месеца Задържаха отново синът на бизнесмена Бобоков в Пампорово след полицейска проверка Задържаха отново синът на бизнесмена Бобоков в Пампорово след полицейска проверка В автомобил, чиято собственост е на 19-годишния Божидар, е открит пакет със суха тревна маса След третия мандат фокусът се измества към служебния кабинет и изборите След третия мандат фокусът се измества към служебния кабинет и изборите Политолози очакват бързи консултации при президента, но датата за вота зависи от състава на служебното правителство Швейцарски банкер си продава пентхауса в Бургас за 1,3 милиона евро Швейцарски банкер си продава пентхауса в Бургас за 1,3 милиона евро Чужденецът продава още един подобен имот з Поморие и явно е решил да се върне в родината си Няма такъв бар в Бургас! Официално откриха Red Lion в комплекс Central Park Няма такъв бар в Бургас! Официално откриха Red Lion в комплекс Central Park Още в първата си вечер показа, че това ще е едно от най-оживените места в града 100 процентното машинно гласуване е отхвърлено - настоява се за смесен вот 100 процентното машинно гласуване е отхвърлено - настоява се за смесен вот Правната комисия отново обсъжда промените в Изборния кодекс Вечерен купон в Русе завърши със смъртта на 32-годишен мъж Вечерен купон в Русе завърши със смъртта на 32-годишен мъж Фаталният инцидент е станал след нощно събиране на двама мъже и две жени в апартамент Росен Желязков призова за бързо отиване на избори без политическо шоу Росен Желязков призова за бързо отиване на избори без политическо шоу Премиерът в оставка настоя конституционната процедура да се развива в духа на основния закон, а не като спектакъл
За тези три зодии студената зима става гореща още преди края на януари За тези три зодии студената зима става гореща още преди края на януари Астрологични прогнози сочат силни любовни обрати за тях в последните дни на месеца Доналд Тръмп прати в карцера северномакедонците Доналд Тръмп прати в карцера северномакедонците Нареди ги  до Гамбия, Ливан, Непал, Пакистан и Руанда  Коя е скандинавска страна се утвърждава като едно от най-добрите за отглеждане на деца Коя е скандинавска страна се утвърждава като едно от най-добрите за отглеждане на деца Ново проучване нарежда Норвегия сред най-щастливите дестинации за емигранти и семейства   Франция предупреди САЩ, че завладяването на Гренландия е преминаване на червената линия Франция предупреди САЩ, че завладяването на Гренландия е преминаване на червената линия Париж сигнализира, че подобен ход ще застраши икономическите отношения между Европа и Вашингтон Бившият президент на Южна Корея Юн Сук Йол е осъден на 5 години затвор Бившият президент на Южна Корея Юн Сук Йол е осъден на 5 години затвор Юн е признат за виновен в осуетяване на заповед за арест и фалшифициране на документи след опита му да въведе военно положение Швеция пусна „Убиецът от рудника“ да броди на свобода Швеция пусна „Убиецът от рудника“ да броди на свобода Афганистанският мигрант бе осъден доживот, след като изнасили жена и я хвърли в минна шахта   Ще бъде ли ударен Иран с ракети „Томахоук“ заради лова на бунтовници? Ще бъде ли ударен Иран с ракети „Томахоук“ заради лова на бунтовници? Няма да се спрем, докато всеки нарушител и терорист не бъде идентифициран, задържан и подведен под отговорност, закани се шефът на полицията в Техеран Крис ли ще играе Стоичков Крис ли ще играе Стоичков Според самия Христо Стоичков който и да бъде избран, въобще няма да му е лесно да се справи с ролята Възрастен турист опитал да излети от Тенерифе с починалата си съпруга Възрастен турист опитал да излети от Тенерифе с починалата си съпруга 80-годишният мъж е преминал проверките за сигурност на летището, без да бъде задържан, след като не са открити данни за престъпление   Кран премаза коли ден след трагедията с 32 трупа, има нови жертви Кран премаза коли ден след трагедията с 32 трупа, има нови жертви Министърът на транспорта на Тайланд обяви, че "Италтай" е главният изпълнител и на проекта за магистралата на последния инцидент, въпреки че участват и няколко други компании
Росен Желязков Росен Желязков Трябва бързо да се отива на избори, без политическо шоу Виц на деня Виц на деня Гледам новините и някак ласкаво започвам да псувам на сръбски, щото българският вече не обхваща обема на ситуацията. Виц на деня Виц на деня Една жена се явила на интервю за стюардеса. Служителят я попитал:
- Защо се ориентирахте точно към тази професия?
Тя отговорила:
- Ами, защото в самолета ще се запозная с много мъже!
Оня се шашнал:
- И само за това?! Ами, че Вие може да се запознаете с мъже и в някоя кръчма!
Тя се аргументирала:
- Да де, ама в самолета няма къде да избягат!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Да правим всичко с лекота
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори