×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • България и 11 държави настояват за повече средства за енергиен преход
  • Трима обвиняеми от групата на „Калашниците“ искат по-леки мерки
  • Земетресение с магнитуд от 4,1 по скалата на Рихтер е било регистрирано рано тази сутрин на гръцкия остров Евбея
  • Тръмп предупреди Иран: Ако не спазва споразумението, ще направя каквото трябва
  • Лятна жега и риск от градушки: Температурите стигат 34°
  • Новият състав на Централна избирателна комисия (ЦИК) стъпва в длъжност от днес
  • Руини от епохата на маите на над 1400 години бяха открити в Мексико
  • Стрелба в библиотека в САЩ отне живота на двама души
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо "А" е Бургас в регистрационните табели, а "ТХ" - Добрич? Вижте историята на номерата за коли у нас


Защо "А" е Бургас в регистрационните табели, а "ТХ" - Добрич? Вижте историята на номерата за коли у нас
Последната промяна е от 2007 г., когато България влезе в Европейския съюз
16 Септември 2023, Събота, 10:04 ч.
Автор: Флагман.БГ

През 1999 година се променя шрифтът и се добавя общоевропейска синя лента с идентификацията за България – BG и националното ни знаме

Днес ще ви представим история на номерата на колите в България. Коя буква на кой град съответства и как това се променя през годините. Всеки номер на кола се състои от следните символи: АА-ББББ-ВВ, пише Poznanieto.bg.

АА – буквен областен код

ББББ – пореден номер

В(В) – серия, състояща се от 1 или 2 букви

Често и в документацията за МПС се отбелязва и ДКН – Държавен Контролен Номер.

История на номера на колите в България

До 1969 номерата на колите се състоят от буквен областен код СФ(За София) и пореден номер – Пример – СФ 88-99

След 1969 година започват да се издават черни табели с бели букви за частните автомобили и бели табели с черни букви за държавните коли.В началото на 80-те години се добавя втори регоионален код за София поради изчерпаване на възможните комбинации. За инвалиди се добавя допълнителната буква И.

От Януари 1986 години се въвеждат нови модели за номера.Черни букви на жълт фон за частните коли, а за държавните се променя на черни букви на бял фон. Моделът на номера е следният: А(А) – 1111 – Б(Б). АА е регионален код + четирицифрен номер + ББ е серия, съставена от една или две букви. За частните товарни автомобили и автобуси се издават номера със серия Ч.

От 1992 година се използват букви само на кирилица, но изписани по графично близък начин до тези на латиници – А, В, Е, К, М, Н, О, Р, С, Т, У, Х – независимо, че се произнасят по различен начин. Причините за това са две. Първата е, че трябва да отговарят на Виенската конвенция за движение по пътищата от 1968г. , според която номерата трябва да бъдат изписани с главни латински букви и арабски цифри. Втората причина е ,че този член от Конвенцията влиза в противоречие на българската Конституция, според която официалният език в страната е българският. Това е причината за избор на този междинен вариант – характерен и за други държави като Гърция, Русия, Беларус и Украйна. От това правило има едно изключение – буквата У(Ямбол) я няма в латинската азбука, но наподобява на буквата Y.

През 1999 година се променя шрифтът и се добавя общоевропейска синя лента с идентификацията за България – BG + националното ни знаме. Вече собствениците имат право, срещу определена сума, да получат номер с оригинално съдържание. Регионалният код не може да се променя, но след него може да се използват комбинации от следните символи –  А, В, Е, К, М, Н, О, Р, С, Т, У, Х, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 0.

Последната промяна е от 2007 година. България става член на ЕС и българското знаме в синята лента е заменено с това на Европейския Съюз – съгласно Регламент 2411/1998. Тази промяна се въвежда за всички нови регистрации на автомобили като се запазва валидността на старите номера.

Знаете ли кои букви отговарят на кои градове?

Благоевград – Е – В миналото е бил БЛ
Бургас – А – Преди 1986 код А е бил за София и номера на Българската Армия
Варна – В – Преди 1998 код В е бил за номера на автомобили на Българската Армия
Велико Търново – ВТ
Видин – ВН
Враца – ВР
Габрово – ЕВ
Добрич – ТХ – Идва от старото име на града – Толбухин
Кърджали – К
Кюстандил – КН
Ловеч – ОВ
Монтана – М
Пазарджик – РА
Преник – PK – Първият номер на Перник е ДМ – Димитрово(1949-1962)
Плевен – ЕН
Пловдив – PB
Разград – РР
Русе – Р
Силистра – СС – СС с червен цвят е и дипломатически номер
Сливен – СH
Смолян – СМ
София-област – СО
София-град – С, СА , СВ
Стара Загора – СТ – червен номер СТ е на сътрудник на дипломат
Търговище – Т
Хасково – Х
Шумен – H
Ямбол – У – Старите номера са с Я, а новите наподобяват Y


В категории: Ретро Флагман


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
51
Коментара
Емел МАХМУД За какво се харчат парите от глоби и фишове За какво се харчат парите от глоби и фишове 23/06/2026, Вторник 12:00 0
Денис ЕПИТРОПОВ България пак ще прави автомобили! България пак ще прави автомобили! 23/06/2026, Вторник 11:40 0
Денис ЕПИТРОПОВ Бургас отново ще се потопи в магията на Португалия Бургас отново ще се потопи в магията на Португалия 23/06/2026, Вторник 11:20 0
Михаил ДИМИТРОВ Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия 23/06/2026, Вторник 09:37 11
51
Коментара по темата
51.
Теа
19.09.2023 10:17:15
1
3
Един човек от Добрич пита друг от Перник:
- Какво означава твойта регистрация ПъКъ?
- Пес’тин коня, а твоята ТъХъ?
- Тамън хиляда.
50.
Дедо Мучо Трабахо
19.09.2023 00:11:31
1
4
А - Ахмак!
49.
Наско Атанасов
18.09.2023 22:26:50
1
1
Има и още една промяна от година две може би за електрическите автомобили са символи ЕА
48.
ТУЙ ТО
18.09.2023 13:28:02
2
5
Защо Габрово е ЕВ или се подразбира от името в което я няма нито една от буквите.
Ама четете си написаното, не се заяждам.
Мисля че е заради Севлиево нали са съседи.

Друг е въпроса, че ние сме клекнали с буквите на тая Конвенция каквото и да е там. Щото в латинската азбука, не съм специалист, не мисля че има ö ä ü това са немски букви, даже не са и букви точно но ги слагат на номерата си.
47.
Костадин Ангелов
18.09.2023 11:26:55
1
5
XX са тарикати,така наречените Хитри Хора
46.
Мой
18.09.2023 09:36:28
2
1
А сините номра с ХХ или ХН?
45.
Ruru
18.09.2023 04:23:33
3
9
СО - СОФИЯНЕЦ ОТ СКОРО.
ТХ - ТЕЖЪК ХАРАКТЕР.











- СОФИЯНЕЦ ОТ СКОРО.
44.
Dr. GT2
17.09.2023 23:12:39
2
7
Какво обобщение накрая!
КюстАндил ?
За "СС" често си мисля, че може да е...
Софийски съ/селянин. :D
43.
....
17.09.2023 22:07:22
5
10
ЗАЩОТО ВСИЧКИ СЕЛЯНДУРИ СА В СОФИЯ И КРАЙНО ВРЕМЕ Е ДА СЕ ВЪРНАТ КОЙ ОТ КЪДЕ Е .
42.
ОВ4444АР
17.09.2023 17:31:05
6
6
СМ
Смело Момче
Супер Марио
41.
Наблюдател
17.09.2023 11:14:45
3
8
ВН е регистрацията на Одеса, СТ на Констанца, В е Букурещ, ВТ е Херсон, СВ е Чернихив, СА е Черкаски.
40.
Пената
17.09.2023 10:02:05
9
7
СО - След околовръстното
Сф - Сан Франциско
Тх - Твърд х.й
Мх - Мек х.й, и т.н.
39.
Гюро
17.09.2023 07:42:07
5
27
Пълно е с идиоти и безделници ТУК....
38.
Фф
16.09.2023 21:59:17
5
7
СТ - Кънектикът
37.
БМДТ
16.09.2023 21:20:18
5
14
А пък моят номер е
Х4327КН
чете се хАсковски КауНь.
Веднъж ме спира полицай за проверка и докато вадя документите ме пита за номера. Казвам Х4327КН, а той ме пита Какво?
Казвам му пак обаче хАсковски 4327 КН, КауНь, забили се и ми вика Карай.
36.
Пламен Панчев
16.09.2023 20:24:20
9
22
Ако бяха въвели латинската азбука изцяло то българските милиционери нямаше да разберат нищо
35.
Вашето име
16.09.2023 20:09:31
2
12
Кг е бил 15 години на регистрационните номера на един български град,само че Флагман от къде да знаят.
Миличките,само копи- пейст и 2-3 правописни грешки.
34.
До 32
16.09.2023 20:03:36
4
16
Колега също може и така да е

ТХ = Тексас
Х = Хюстън
СО = София ОКОЛО
К = Колорадо на Кърджали отдавна съм чувал да му викат Колорадо.
КН = Кения
M = Монтана, щата Монтана в USA

Колко много САЩ има в България.
Като гледам половин България са само американци, само КН дето са от Кения.
33.
Макмърфи
16.09.2023 19:38:38
14
4
Защото има хроничен дефицит на дефицит на сиво вещество. Като свърши С - серията,нови букви ли ще намърдаме в азбуката? АКА - Карнобат, АМА - Малко Търново, АНЕ- Несебър, АСО- Созопол и т.н.
32.
Ако знаете и други, споделете
16.09.2023 15:55:27
6
25
ВН – Вечно Некадърник
ТХ – Техеран
КН – Крайно Некадърен
ОВ – ОВ4444АР – от популярния номер на мутрата преди години
РК – Пакистан
СО – София след Околовръстното
31.
Правилният ДКН
16.09.2023 15:50:10
14
25
А е Айтос, не Бургас!
30.
Шарлатанин
16.09.2023 15:29:53
7
35
Според мен, фатмакът, който е правил тези означения или е бил фиркан, или голям шегаджия! Добрич - ТХ на старото име Толбухин?!?
29.
Мъдрост
16.09.2023 15:12:21
7
21
Поради това, че западните не четат кирилица, а тя се ползва от 200 мен.човека по света, се налага да се ползват букви налични и в кирилицата и в латиницата. Ако изпишат номерата на гръцката или грузинската азбука, то богатите и мъдри западни са се ос'рали напълно. 9
28.
СВ
16.09.2023 15:12:10
4
20
СВ е Свети Влас
27.
До 25 Д.Илиев
16.09.2023 14:56:39
2
33
Има вече и коли с регистрация ЕА хххх ХХ зелени на бял фон. Предполагам Електрически Автомобил. Има и ВА ххххх Х Военен Автомобил, но и автора откъде да знае.
26.
Възмутен теляк
16.09.2023 14:09:28
22
33
Номерата на колите в БургаШ трябваше да бъдат СТН - странджански нерез.
25.
Д. Илиев
16.09.2023 13:43:12
2
26
До 23
Колите със сини номера и бели цифри са собственост на чужденци временно пребиваващи в страната. Номерата с бяло поле и сини цифри са на гражданска защита. А червените номера са на дипломатически автомобили.
24.
До 23
16.09.2023 13:32:41
4
14
Постоянно пребиваващи.
23.
а сините номера
16.09.2023 13:16:52
5
13
сините номера на колите какви са?
22.
А що
16.09.2023 12:39:21
4
19
не сме кат испанците - никакви означения на области, само поредни букви и номера. А да ... хранилките трябва да работят.
21.
Дедо Мучо Трабахо
16.09.2023 12:28:10
2
20
СН - Чукчи!
20.
Алабала
16.09.2023 12:24:44
10
21
Простата причина е, че фирмата, която прави номерата, не може по техн.причини да ползва латиница и за да не дават пари, се правят тея простотии с нищо не значещи обозначения с български букви идентични на вид с латиница.
19.
ТХ=ТЕХЕРАН
16.09.2023 12:13:18
14
32
Минали покрай Texas толбухинските сламари...
18.
Ха ха
16.09.2023 12:00:39
6
43
Любимата ми регистрация е ловешка: ОВ4444АР. Особено като се има в предвид, че за еднакви цифри се плаща допълнително.
17.
един
16.09.2023 11:13:44
8
19
TX - щата Texas
C - стара арискокрация
СВ - скорошен внос
16.
MPPЦ
16.09.2023 11:09:01
9
14
Samo ciganti ot meden rudnik nqmat bukva
MA moje slojat
15.
Алито от София
16.09.2023 11:07:43
8
24
Това беше много голяма тъпотия, но някой е взел пари за това, да не говорим кат колко пари са измъкнали за смяна на номера на колата, дано някой ден се оправи тази тъпотия, що и това за първата буква на латиница малко хора го знаят, буквата на български, а значи на латински, грозна работа
14.
Как да се чете
16.09.2023 11:05:05
5
49
Y - Уругвай (орките на Саурон)
СН - Чили (орките на Саруман)
ТХ - най-големите убийци
СО - столичанин отскоро (селянин от отдавна)
СВ - може би от Люлин, внима'ай
КН - кални и нахални
PK - РеаКтивен (VAG, пе'стин коня)
Р - Руси
РР - два пъти Руси
А - А! Тва Стоп ли беше?
В - Въъъ, глей го тоз!
И най-вече късмет на т.нар. български "пътища" (да, ония друмища за талиги), че да стигнете живи.
13.
До 11
16.09.2023 11:00:26
18
16
Думкай се бе Ямболска гега …
12.
така така
16.09.2023 10:57:46
7
33
А е първата буква. Значи сме номер 1 в пикото казината и измислените мутри и мутреси!! Абе топ сме!
11.
До 1
16.09.2023 10:55:20
5
33
УрУгвай,бре неграмотник!
10.
До 9 или блиц не дава нали сте му лакеи
16.09.2023 10:52:43
12
14
Полкът Кастус Калиновски, съставен от изцяло от беларуски бойци, обяви, че е превзел Клишчийвка, предградие на Бахмут.
9.
Даскала
16.09.2023 10:50:20
6
28
Следващия път направо натискайте бутона копираи и постави от Укипедия ........поне няма да имате правописни грешки
8.
Що тъй бре подлоги що мълчите или кремъл не давв
16.09.2023 10:46:55
24
31
Трета щурмова бригада, в която се сражава и полкът Азов, е превзела Андрийвка. На мястото е била обкръжена и напълно разбита 72-ра отделна мотострелкова бригада на Руската федерация.
7.
Забравиха
16.09.2023 10:39:11
3
45
СН- Чили- Сливенските орки....
6.
Според тях (редакторите)
16.09.2023 10:38:50
4
17
това не били правописни, а технически грешки!
Ами всички знаем, че програмите имат коректори на правописа!
5.
Ужас
16.09.2023 10:30:16
5
46
Преник, Костандил..редактора да напуска!
4.
грУЮ
16.09.2023 10:24:46
4
31
Костандил- КН??? Добре ,че са флагман да научим,че има нова област в България:)
3.
Бая
16.09.2023 10:19:45
2
25
Правописни грешки
2.
Чукча писател
16.09.2023 10:16:24
3
26
А нещо за ХХ, бели букви на син фон и цифра отпред ?
1.
Асенчо таксито
16.09.2023 10:14:32
9
47
У- урогвай ,често се забелязват в меден рудник
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тийн банди тероризират с ел.тротинетки и колела бургазлии, фучат в паркове и по тротоари с 40 км/ч. на една гума Тийн банди тероризират с ел.тротинетки и колела бургазлии, фучат в паркове и по тротоари с 40 км/ч. на една гума Време е за драконовски мерки на национално ниво, тази лудост трябва да бъде прекратена преди някой невинен да пострада тежко ГЕРБ-Бургас обнови 90% от ръководството си, Андрей Рунчев с преднина за председателския пост ГЕРБ-Бургас обнови 90% от ръководството си, Андрей Рунчев с преднина за председателския пост Номинациите на местната структура са изпратени за окончателно одобрение от Изпълнителната комисия в София Мария Тодорова от Бургас: Исках да се лекувам при лекаря, на когото вярвам, но административно забавяне не ми позволи Мария Тодорова от Бургас: Исках да се лекувам при лекаря, на когото вярвам, но административно забавяне не ми позволи В МБАЛ „Сърце и Мозък“ тя получава своевременно лечение и се възстановява благодарение на адекватната намеса на екип от специалисти Джазче събира звезди от различни краища на света в Лозенец Джазче събира звезди от различни краища на света в Лозенец Това не е просто фестивал, а непретенциозност с любов, коментират от Община Царево Дълг за дрога ли е причината за екзекуцията на „Лъвов мост“ Дълг за дрога ли е причината за екзекуцията на „Лъвов мост“ Задържаните и жертвата имали общо тъмно минало Проф. Рачев: Морето в Приморско стана като гръцкото, времето ще е перфектно въпреки горещата вълна Проф. Рачев: Морето в Приморско стана като гръцкото, времето ще е перфектно въпреки горещата вълна Идеално ще е за плаж, уверява той Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето Гледката в зоната на страха край Плиска вечер е кошмарна, хора спят по пейките, а ако някой минувач дръзне да слезе по стълбите, бива нападнат Времето днес: Буреносен фронт на запад, на слънце ще се радват по Черноморието Времето днес: Буреносен фронт на запад, на слънце ще се радват по Черноморието Синоптиците предупреждават за локални, но много интензивни изсипвания на дъжд, придружени от силни гръмотевици Извънредно! Тежка катастрофа стана преди минути до „Wave Resort“ Извънредно! Тежка катастрофа стана преди минути до „Wave Resort“ В ПТП-то участват пет автомобила, има тежко ранени 11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си 11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си Една жена никога не трябва да се снишава толкова ниско, че да моли за уважение и лоялност
Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Не налагаме вето, но когато вредят повече на нас, отколкото на Москва, имаме резерви и ако те бъдат взети под внимание, пакетът ще бъде приет, каза външният министър Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Историческата крачка е направена след края на първия кръг от преговорите в луксозния швейцарски курорт Бюргенщок Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Високите температури причиняват смъртни случаи главно чрез топлинен стрес, който натоварва организма Задава ли се революция в Британия? Задава ли се революция в Британия? Оставката на Киър Стармър вещае бунт на забравената Англия и срив на двупартийната система, оцеляла почти 200 години Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка 10 години след референдума ново изследване показва сериозно разочарование от икономическите последици и миграционната политика на Обединеното кралство Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Рухна и митът за влиянието на зелените. Средно на всяка от четирите партии се падат по малко над 4000 гласа Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Според него, руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия. Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Той даде на Беларус точно една седмица да изпълни искането Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Само глупак може да прави такива празни блъфове, обявиха иранците Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп
Дмитрий Песков Дмитрий Песков Европейците са или глупави, или некомпетентни, ако смятат, че са по-силни от Русия Виц на деня Виц на деня - Кучка мръсна! Измет долна! Лягай на земята! Ръцете на главата! Разтвори си краката!
- Скъпи, аз някак си по-различно си представях ролевата игра "Полицай хваща крадец"...
Виц на деня Виц на деня Две жени си говорят:
- Мъжът ми се спомина 3 дни след сватбеното пътешествие.
- Ох, миличкият... поне не се е мъчил много.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако една дреха ти харесва, ти буквално не излизаш от нея! Същото е и с жените!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори