×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът Йотова ще търси служебен премиер в среща с шефовете на БНБ днес
  • Унгарската МОЛ купува руския мажоритарен дял в сръбската петролна компания НИС
  • Антъни Иванов също отива на допинг игрите
  • Продължават доставките на изтребители Mirage 2000 за Украйна
  • Оцветяват моста в Бургас в розово
  • САЩ обявиха мащабно военно учение в Близкия изток
  • 34-ото заседание на ОбС Средец се провежда днес, в дневния ред има 19 докладни
  • Днес се провежда редовно заседание на ОбС Карнобат, очаквайте подробности
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Промените в службите – опит за самостоятелно ала-бала


03 Септември 2023, Неделя, 17:33 ч.
Автор: Калина АНДРОЛОВА

Първата опорка е, че службите трябва да се изчистят от руско влияние

Наближават местните избори и ПП все по-настойчиво натискат за промени в службите за сигурност. Фиксирани са и в овладяване на Комисията за противодействие на корупцията. ПП считат, че като си осигурят контрол върху службите, ще могат да управляват изборния процес в "справедлива" за тях посока. За да оправдаят действията си, ПП са ги опаковали в две опорки-клишета-бухалки, които вдигат в публичното пространство.

Първата опорка е, че службите трябва да се изчистят от руско влияние. За трийсет години съюзническо партньорство, обучение на кадри, доминация на влиянието на САЩ у нас, твърде преувеличено и като лош пиар ми звучи, че държавата ни има нужда точно от това – политическият брокер и човекът на „ситуационните сделки“ Кирил Петков да прави чистка в службите. ПП настояват за свои хора в ръководството и висшия състав на службите, и считат, че тази словесна маскировка, че ще гонят руските агени, ще даде тласък на американското посолство да подкрепи техния интерес за персонални промени в службите. Надяват се и опорката за руското влияние да обоснове намеренията за конституционни промени, които да ограничат правомощията на президента. Колкото и една част от партизираното население да не харесва Румен Радев, следва да се каже, че има смисъл в това, ключови позиции в държавата да се съгласуват между МС и президент. Законодателят от прехода е бил по-отговорен от сегашните политически търговци и е търсил здравословно разделяне на влиянието в силовия ресор. И днес виждаме защо. ПП искат да кадруват в службите без ограничения. Но не за да постигат държавнически цели. А за да могат да си организират свое съвсем самостоятелно ала-бала.

Втората опорка-клише е за КПКОНПИ. Според заявките на ПП корупцията е единствено присъща на опонентите им. Затова, за да се справи правителството с корупцията, КПКОНПИ трябва задължително да е в ръцете на ПП. Тази партия ПП се опитва да изнудва дори собствените си партньори в малката им коалиция с ДБ. Там ПП също се налагат за всяко назначение, използвайки това, че могат винаги да получат просто мнозинство при обикновено гласуване. Това, че коалиционните им партньори също имат интереси, слабо ги интересува.

Записът, който скандализира България, че ПП се консултират с посолствата за важни назначения в службите, е съвсем валиден. Вече става известно от много източници, че Кирил Петков и негови близки ползват практиката да обикалят посолства, институции, влиятелни хора и буквално да се предлагат като "единствените", които могат да свършат задачите на глобалния външен фактор. Тази амбулантна търговия по вратите на посолствата, която ръководството на ПП упражнява, е унизителна за българската държавност. Опитите за доносничене, за хлепане на политическите другарчета, самопредлагането ПП да бъдат посредници между САЩ и българската политическа класа са скандални факти, които излагат и без това невисокото ниво на българския политически типаж. ПП не успяват да надиграят Борисов, затова опитват да си извоюват служебна победа от посолството и дебатът за сигурността отново изглежда като подлагане: дайте ни сигурността, ние сме вашите хора.

Искам да информирам лидерите на ПП, че тези, на които те се предлагат непрекъснато, вече са вдигнали ръце от тях. Страшно им е писнало. Отдавна са им сметнали възможностите и са ги оценили като дългосрочно непригодни, нямат кадри, неустойчиви са, неподготвени, удобни са само за гръмоотвод при непопулярни решения. В този смисъл не е зле ПП да си направят самоанализ и да променят нещо в политическото си поведение. Защото поведението им да се самопредлагат за надзиратели на нацията срещу това да им се позволява да извличат държавен ресурс и да въртят финансови схеми е разграждане на държавноотговорната политическа тъкан. Каквито и дефекти да е имало в политическата власт през последните 30 години, никога тя не е била в ръцете на "доброволни заявители". С този термин специалните служби и разузнаването наричат хората, които отиват в някое от посолствата и се самопредлагат да бъдат полезни за чуждия интерес.  

Алексей Петров сподели, че е съдействал за сглобяването на тази управленска коалиция. И е направил това през Петко, бащата на Кирил Петков. Алексей се готвеше да използва близостта си с Петко, за да контролира кадровите промени в службите. Също така е казвал, че не може да понася Асен, както и ДБ-тата, от което става ясно, че Алексей е намерил своя лост за въздействие единствено през Кирил Петков в решенията на правителството. Оказва се, че държавата се ръководи от задкулисната роля на бащата на Кирил Петков. Интересно е, че Алексей считаше, че Кирил Петков само пунтира, че е свързан с американското посолство и че по-скоро формално се натяга за изпълняване на задачите им, за да получат ПП легитимност и доверие, и на това основание да се закрепят във властта. Изобщо цялата тази бутафория, този театър, който разиграваме пред посолствата, превръща държавата ни в посмешище. И ако досега подобно влияние беше много деликатно и сложно изразявано по време на дипломатически срещи, то спекулациите на ръководството на ПП за това, че именно те гарантират американските задачи в България и всички трябва да се строяват в техния график, са изключително деструктивен фактор за политически решения изобщо. Никой в българския политически живот не желае да се чувства нищожен и употребяван в нечия програма, още по-малко в такава, чийто посредник и вестоносец е точно Кирил Петков. 

Нека завърша този коментар с едно обективно предложение: ако Петко Петков е премиерът в сянка, който управлява държавата и се договаря с посолствата, който кадрува и създава политиките на ПП, то съвсем нормално е да го помолим да излезе на светло и журналистическите прожектори, камери и микрофони да се насочат към него. Няма смисъл да се разговаря с аватари, трябва да се търси титуляра на сметката. 

Коментар за предаването "По ръба" поБНР 


В категории: Животът


Калина АНДРОЛОВА, политически коментатор Автор
Калина АНДРОЛОВА, политически коментатор
2
Коментара
Мария АРНАУДОВА Това ли е новият ред на света? Това ли е новият ред на света? 28/01/2026, Сряда 14:05 3
Тервел ИЛИЕВ Това е най-красивата нотариуска в България Това е най-красивата нотариуска в България 28/01/2026, Сряда 12:41 3
2
Коментара по темата
2.
:)
03.09.2023 19:53:53
1
1
Дясна ръка, лява ръка, няма никакво значение.
Права е!
1.
Въй...
03.09.2023 17:47:05
6
2
Калина Андролова - дясната ръка на Волгин.
Ала-бала, дрън-дрън, и като си пееш Пенке ле, кой ли те слуша...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Никола Пелц получава 1 милион долара месечни джобни от баща си Никола Пелц получава 1 милион долара месечни джобни от баща си Твърдението поставя в контраст подхода на семейство Пелц и Бекъм към парите и независимостта Пореден отказ за поста служебен премиер в България Пореден отказ за поста служебен премиер в България Петър Чобанов отхвърли предложението на президента Илияна Йотова Колко струва покупко-продажбата на имот: всички такси и разходи, които трябва да предвидите Колко струва покупко-продажбата на имот: всички такси и разходи, които трябва да предвидите Нотариалната такса се изчислява на база продажната цена на имота, посочена в нотариалния акт, или върху данъчната оценка, когато тя е по-висока Бившият полицай, убил баба си в Пловдив, ще гние в затвора Бившият полицай, убил баба си в Пловдив, ще гние в затвора Присъдата на Иван Дачев бе увеличена  Труп на мъж шокира в Поморие Труп на мъж шокира в Поморие 54-годишният работник е издъхнал по време на разтоварване в складова база Премиера на късометражния филм „Нас, които ни няма“ на 1 февруари в Културен дом НХК Премиера на късометражния филм „Нас, които ни няма“ на 1 февруари в Културен дом НХК Филмът е адаптация по едноименния награждаван и номиниран роман на бургаската писателка Антония Апостолова Жената на министъра на културата Мариан Бачев прави масажи за 63 евро Жената на министъра на културата Мариан Бачев прави масажи за 63 евро Луксозното ѝ козметично пространство в центъра на София отдавна не е тайна за дамите от артистичните и модните среди Това е най-красивата нотариуска в България Това е най-красивата нотариуска в България Критиците на нотариус Якова настояват, че клиентът „не търси сексапил, а професионализъм“ Тихомир Янакиев: В „12 без 5“ правителство в оставка реши съдбата на остров Св. Кирик и Юлита, не е редно! Тихомир Янакиев: В „12 без 5“ правителство в оставка реши съдбата на остров Св. Кирик и Юлита, не е редно! Бъдещето на острова трябва да бъде решено от местната общност, а не от централизирани държавни структури, които не познават реалния контекст, нужди и потенциал на мястото, категоричен е кметът Мими Николова едва оцелява със смешна пенсия Мими Николова едва оцелява със смешна пенсия Голямата певица посрещнала 2026 г. тихо и спокойно у дома
Това ли е новият ред на света? Това ли е новият ред на света? Разгледайте внимателно тези два фотоса    Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Темата на срещата е била присъствието на федерални имиграционни служители в града Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Собственикът на еротичния бар Димитър Донов, управителят на заведението Николай Димитров и Алит Алит от Варна, за когото се твърди, че е извършвал сводническа дейност, застанаха за последен път пред Районния съд Граничен полицай простреля човек Граничен полицай простреля човек Инцидентът се случва в малкия град Аривака, а разследването може да отнеме време Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Вижте какви мерки се прилагат Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Става въпрос за Сараево  Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Емил Ганчев е бивш заместник-министър на вътрешните работи в служебния кабинет на Стефан Янев през 2021 година Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Жулиенът, рецептата за който ще споделим по-долу, е горещо ястие от френски произход, в което съставките (обикновено гъби, пилешко месо или морски дарове) се нарязват на ситно и се пекат в кремообразен сос под коричка от сирене Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Много хора смятат, че колкото повече дрехи натъпчат, толкова по-икономично ще бъде прането. Други пък пускат пералнята почти празна, за да „не се мачкат“ дрехите. И в двата случая резултатът не е добър Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Тихи чистки, „сърдечни пристъпи", взрив в тунел и изтрита новина – сигналите за борба за власт в Пекин
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Политическите фигури не са решение за служебния кабинет
Виц на деня Виц на деня Той:
- В джоба ти намерих патрони и бележка на арабски.
Тя:
- Идиот, това са анални свещички и рецепта от доктора.
Виц на деня Виц на деня Докторе, не мога да издържам повече на тази диета! По време на с*кс отхапах на мъжа ми ухото!
- Бели кахъри, не повече от 40 калории.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При младите самоубийството е зов за помощ, а при старите - само молба за смърт
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори