×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • След семеен скандал: Мъж намушка трима в София, единият почина
  • Красимир Вълчев: Не са писани неизвинени на 15-годишното дете, убито край Околчица, въпреки отсъствията му
  • Ужасна трагедия с 57-г. мъж в Пиринско
  • Данъчната полиция претърсва офис на Amazon в Милано за укриване на данъци
  • Австриец защити титлата си в сноуборд кроса
  • Въздушна тревога в Украйна: ВВС предупреждават за изстрелването на "Орешник"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кметът на Бургас Димитър Николов е невероятно свестен човек, пазете го!


Кметът на Бургас Димитър Николов е невероятно свестен човек, пазете го!
Какъвто е кметът, такъв е и градът! Виждал съм много библиотеки по света, но в Бургас е фантастична, каза пред Флагман.бг Стефан Цанев
31 Август 2023, Четвъртък, 13:30 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА снимки и видео: Авторът

Не го изпускайте, защото за този град е уникален шанс да има такъв човек – всеотдаен, чист, който не ламти за по-висока власт, смята големият писател, изследовател и съхранител на българското

Писателят, изследователят, мъдрецът и съхранител на българското Стефан Цанев пристигна снощи в Бургас, за да представи новата си книга. Арт пространството в двора на библиотеката се оказа тясно, за да побере хората, които искаха да се докоснат до големия майстор на словото. (ВИЖТЕ ТУК)

- Г-н Цанев, добре дошли в Бургас и благодаря, че се съгласихте на този разговор. Вчера по време на Празниците на изкуствата в Созопол „Аполония“ казахте, че Вие сте човек на ХХ век и не се чувствате добре в XXI век. Защо така се изразихте?

- Защото е така. В ХХ век аз се чувствах в силата си, думите ми имаха някакво въздействие. През този век поради много обективни причини аз нямам никакво въздействие върху събитията на XXI век в нашата държава, а и въобще. Затова се чувствам гостенин и наблюдател на събитията, които стават около мен.

- Къде останаха идеалите, за които се борихте през 1989 г. и в момента България процъфтява ли, или напротив? Какви са заплахите пред нас в настоящето?

- Това, че в България нещата са много зле, не означава, че в света е същото. Човечеството напредва главоломно, и то в една висша посока. Развиват се високи технологии като изкуствения интелект, който обаче вече буди тревога. Това развитие носи голяма перспектива за човечеството. Лошото е, когато всички тези изобретения се използват пак от военните и хора, които ги употребяват с лоша цел – за изтребление на самите хора. България в момента за съжаление е много зле, защото липсват свестни хора, които да застанат начело на държавата. Наскоро четох Талейран – знаете този френски държавник и дипломат, който има една жестока фраза: „народите ще изпаднат в ужас, ако разберат какви прости хора ги управляват“. В момента в България това е бедата на нашия народ.

- Какво ще кажете за тези хора, които на този етап ни управляват? До вчера те се арестуваха един друг, преследваха се, не просто говореха… Сега са в НЕкоалиция.

- Не искам даже да коментирам. Това са неща, които са под достойнството на нормален човек да говори за тях. По-сложният въпрос е как да се намерят свестни хора, които да бъдат избрани. С тези не бива да се занимаваме, това им доставя удоволствие.

- Българинът сякаш така е устроен, че вечно търси месия, който да го спаси. Има ли такива сред нас в днешно време?

- За съжаление няма засега. Аз много разчитах на младите хора, но изглежда, че свестните млади се изнесоха от България и тук останаха тези, които нямат духовна сила да се съпротивляват. А съпротивата е в корена на развитието – не само на изкуството, а и въобще. Няма ли дейна съпротива срещу нещо… хленчът не решава проблемите. В България в момента има хленч, няма съпротива, няма възмущение, няма гняв. Хората просто се оплакват.

- Откъде би могла да дойде тази съпротива и къде са днес интелектуалците, които в моменти на криза са толкова необходими на народа?

- Българският народ сам загърби своята интелигенция. В момента съществува една апатия, която е втората беда на демокрацията. Първата за мен е алчността, която е всеобща. Това изяжда всичко. Апатията е жестоко нещо. Човек дори като е писател, да пише, без да има съпротива срещу него, е много по-лошо, отколкото да има цензура.

Разговарях с Димитър Николов и съм във възторг. Усеща се, че е свръхинтелигентен човек и много чист във всичките си помисли, каза Стефан Цанев

- Малко тъжно тръгна този разговор, но какво мислите за Бургас настоящето и прекрасната библиотека, в която се намираме, отвън десетки хора очакват срещата с Вас?

- Четох някъде, че през този век само в Хелзинки и в Бургас от цяла Европа са открити нови библиотеки. Виждал съм много библиотеки по света, но в Бургас наистина е фантастична и уникална. Какъвто е кметът, такъв е и градът.

- Какво си казахте днес с кмета на Бургас Димитър Николов, който лично Ви разведе тук в библиотеката?

- Невероятно свестен човек, пазете го. Не го изпускайте, защото за този град е уникален шанс да има такъв човек – всеотдаен, чист, който не ламти за по-висока власт. Той би могъл да се издигне много лесно нагоре. Слава Богу, че не иска. Кметската власт е единствената реална власт в държавата. Кметът е човекът, който или прави, или не прави нищо. Него можеш да срещнеш на улицата, той не се крие зад охрана или зад автомобили. Можеш да го срещнеш, да го похвалиш, да му се оплачеш, да го наругаеш – всичко. Днес аз разговарях с него и съм във възторг. Усеща се, че е свръхинтелигентен човек и много чист във всичките си помисли. Пазете го.

- Смятате ли, че по високите нива на властта у нас има хора като кмета на Бургас?

- Не виждам за съжаление.

- Съвсем скоро са и местните избори, какво бихте казали на хората, които ще изслушат това интервю, а скоро и ще решават дали да отидат до секциите, как ще дадат своя глас… дали да напишат „не подкрепям никого“?

- Смятам, че е задължително и всеки човек, който уважава себе си, уважава роднините си, децата си, родителите си, народа си, е длъжен да гласува. Иначе няма на кого да се сърди. Ако не гласува, значи той сам се изхвърля от обществото. Това е демокрацията.

- Защо днешните автори и интелектуалци пишат за миналото, а настоящето сякаш не обичат да го изследват? Трябва ли да има една дистанция на времето, от която да направим своите изводи за това, което се случва в момента?

- Упрекът е много основателен, защото сюжетите от миналото са много по-удобни, за да можеш чрез тях да кажеш по-точната истина. Другата причина авторите да избягват да пишат за съвремието – например в театрите това е така, защото следва да са глупави и псевдовесели.

 


В категории: Просвета , Бургас


Радостина ГЕОРГИЕВА Автор
Радостина ГЕОРГИЕВА
Тервел ИЛИЕВ Работодателите планират увеличение на заплатите Работодателите планират увеличение на заплатите 12/02/2026, Четвъртък 20:48 0
Тервел ИЛИЕВ Ангела Меркел се завръща с гръм в политиката? Ангела Меркел се завръща с гръм в политиката? 12/02/2026, Четвъртък 19:49 3
Тервел ИЛИЕВ Григор Димитров с интересен прякор Григор Димитров с интересен прякор 12/02/2026, Четвъртък 18:57 2
Тервел ИЛИЕВ Мимо-Гарсия е част от огромен скандал Мимо-Гарсия е част от огромен скандал 12/02/2026, Четвъртък 18:40 1
България Всички новини
Демерджиев: Ако рейнджърите край „Петрохан“ са се самоубили, кой е спрял камерите? Демерджиев: Ако рейнджърите край „Петрохан“ са се самоубили, кой е спрял камерите? Трябва властите да ни убедят, че са положени необходимите усилия и адекватни действия, за да бъдат намерени живи тези хора от кемпера,  да се избегне смъртта им, каза той Флагман.бг узна кой е мъртвопияният шофьор-рекордьор, който едва не счупи дрегера в Айтос Флагман.бг узна кой е мъртвопияният шофьор-рекордьор, който едва не счупи дрегера в Айтос Състоянието му е било близко до алкохолната кома Спипаха Асен да кара дрогиран фолксвагена си Спипаха Асен да кара дрогиран фолксвагена си Полицаите решили да направят рутинна проверка на лекия му автомобил „Фолксваген Голф“ с бургаска регистрация и се натъкнали на нарушителя  Постоянно паркират на тротоара и няма къде да се върви, казват бургазлии за тази улица Постоянно паркират на тротоара и няма къде да се върви, казват бургазлии за тази улица Гражданинът подава сигнали до Флагман.бг в продължение на няколко дни, твърдейки, че автомобили редовно спират върху тротоарите на ул. „Г. С. Раковски“ Има данни за психопатно поведение в случая „Петрохан“ Има данни за психопатно поведение в случая „Петрохан“ Психопатите са хора, чиято отличителна характеристика е незачитане на писаните и неписани правила, т. е. законите и моралните норми, каза психатърът Социолог: Заради Радев БСП смени курса, а ГЕРБ иска да се отдалечи от Пеевски Социолог: Заради Радев БСП смени курса, а ГЕРБ иска да се отдалечи от Пеевски Според него трагедията „Петрохан“ е като Дежавю, което напомня как правителството на Костов едва не бе свалено след убийство на дете, а после Симеон II влезе в политиката  Шефът на ДАНС: Нямаме наши агенти сред групата "Петрохан" Шефът на ДАНС: Нямаме наши агенти сред групата "Петрохан" В публичното пространство започнаха да циркулират различни хипотези - от това, че поне двама от загиналите са действали под прикритие, до крайни твърдения, че самата служба е замесена в елиминирането им с цел прикриване на по-мащабна престъпна дейност Кървава драма в София: баща уби сина си, рани тежко своите майка и дъщеря Кървава драма в София: баща уби сина си, рани тежко своите майка и дъщеря Операцията на 15-годишното момиче е продължила часове наред, а възрастната жена е с опасност за живота  Засилен интерес към щанда на Община Царево, новият слоган предизвика фурор Засилен интерес към щанда на Община Царево, новият слоган предизвика фурор Сред гостите бяха вдъхновяващи и колоритни личности като Цанко Цанков и Памбос Агапиу, които споделиха защо за тях Царево е повече от море Премиерът Росен Желязков говори за случая "Петрохан" Премиерът Росен Желязков говори за случая "Петрохан" Той се изказа много умерено, не иска да се пречи на разследването по какъвто и да било начин
Норвежкият биатлонист призна в ефир за изневяра по време на връчването на медала му Норвежкият биатлонист призна в ефир за изневяра по време на връчването на медала му Стурла Холм се разкая публично и по-късно съжали за откровението в деня на успеха на отбора Отстраниха украински състезател заради каска в памет на жертвите от войната Отстраниха украински състезател заради каска в памет на жертвите от войната Решението за Владислав Хераскевич  е взето 21 минути преди старта в Кортина, а спортистът ще обжалва пред Спортния арбитражен съд Краят на една от последните соц-диктатури Краят на една от последните соц-диктатури Според Reuters от 31 януари 2026 г. „Кубинци от всички слоеве се свиват в режим на оцеляване, справяйки се с удължаващи се прекъсвания на тока и ръстящи цени на храна, гориво и транспорт, докато САЩ заплашват с удушаване на комунистическата държава“ Нов удар по руските енергийни интереси: САЩ ограничиха достъпа до петрола на Венецуела Нов удар по руските енергийни интереси: САЩ ограничиха достъпа до петрола на Венецуела Цените на горивата ще паднат още след свалянето на санкциите, прогнозира американският финансов министър Самолет с 55 души на борда излезе извън пистата при аварийно кацане  Самолет с 55 души на борда излезе извън пистата при аварийно кацане  Машината спря в плитките води на Индийския океан, край Сомалия   Осуетен е опит за покушение над президента на Колумбия, но сенаторка е отвлечена Осуетен е опит за покушение над президента на Колумбия, но сенаторка е отвлечена Густаво Петро твърди, че хеликоптерът му е избегнал обстрел, а Аида Килкуе беше освободена след часове в плен Зеленски планира президентски избори и референдум за мир на 24 февруари Зеленски планира президентски избори и референдум за мир на 24 февруари Според публикацията на Файненшъл Таймс - Киев е под натиск от САЩ да организира вот до 15 май Такъв случай не съм виждал: Кокинов за мистерията с шестимата загинали Такъв случай не съм виждал: Кокинов за мистерията с шестимата загинали 32 години опит не дават обяснение за случилото се край Околчица САЩ затягат хватката около ЕС: Фон дер Лайен бе обвинена в цензура и изборни фалшификации САЩ затягат хватката около ЕС: Фон дер Лайен бе обвинена в цензура и изборни фалшификации В Испания признаха съществуването на програма за заместването на коренните европейци с мигранти Бенямин Нетаняху ще посети САЩ за среща с Доналд Тръмп Бенямин Нетаняху ще посети САЩ за среща с Доналд Тръмп Във фокуса ще бъдат преговорите на Вашингтон с Иран и напрежението в Близкия изток
София Андреева, последователка на Калушев София Андреева, последователка на Калушев Дано синът ми живее дълго и да носи позора за смъртта на Ивайло Калушев Виц на деня Виц на деня - Що е то свестен мъж?
- Този, който дава жена си за пример на всичките си любовници!
Виц на деня Виц на деня Седи мъжът на компютъра, играе интересна игра.
Жена му:
- Хайде стани вече, и аз искам да поиграя малко!
- А бе ти си интересна жена! Аз искам ли ти метлата като метеш?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Желаейки щастие в любовта, ние желаем безсмъртие. Това не се случва
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори