×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Кандидатури за европейски прокурор от България се подават до 11 май
  • Лидери на близо 50 държави се събират в Ереван
  • Украински дрон удари жилищна сграда близо до центъра на руската столица Москва
  • На 4 май се навършват 123 години от гибелта на революционера Гоце Делчев
  • Съдът гледа делото срещу Станимир Хасърджиев за 17 престъпления
  • Идва истинската пролет
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Помним ли концлагера „Белене“? Мястото на насилието днес е място за лов на елита


Помним ли концлагера „Белене“? Мястото на насилието днес е място за лов на елита
Въпреки че „Белене” е закрит през 1959 г. в него продължават да бъдат държани въдворени по политически причини лица, предимно земеделци
27 Август 2023, Неделя, 21:00 ч.
Автор: Флагман

На днешната дата през 1959 г. Политбюро на ЦК на БКП взима решение за закриване на лагера

27 август ще е горещ ден, отлични условия за плажуване и разходка в планината. Такъв е животът: Русофили бранят паметника на съветската армия в София, хората от Каблешково блокират пътя към Бургас, а Бойко Борисов заплашва да развали Сглобката.

В този дух едва ли на хората им е до спомени за концлагери. Но има неща, които не трябва да се забравят.

На днешната дата през 1959 г. Политбюро на ЦК на БКП взима решение за закриване на лагера „Белене”. Причината е множество публикации и фактология на Запад, че в България все още има лагери от типа на сталинските и нацистките. Част от тези факти са огласени след посещение на международна комисия по правата на човека в Белене, която видяла какво се случва там.

Въпреки че „Белене” е закрит през 1959 г. в него продължават да бъдат държани въдворени по политически причини лица, предимно земеделци и до 1960 г. Тогава той е обособен като затвор.

Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Васил Коларов. (Същата година Васил Коларов взима решение за строителството на паметник на съветската армия в София.) С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин, Голяма Бързина, Малка Бързина, Милко, Магареца, Совата и Предела.

Така е поставено началото на най-големия лагер за политически противници на БКП в България по времето на комунизма. Придобил известност като лагера „Белене”, той е изграден на остров Персин, най-големият от всички изброени острови. Мястото става известно като Втори обект в източната част на Персин, където през юли 1949 г. под конвой е прехвърлена първата група от около 300 лагеристи от лагера „Богданов дол”.

Там противниците на комунистическата диктатура са поставени да живеят при нечовешки условия – всекидневен физически труд, непосилни норми под постоянна въоръжена охрана. Натикани са в землянки и бараки, които сами изграждат с подръчни средства, като гладът е най-страшното нещо, на което са подложени.

През лагера преминават десетки хиляди души, като след смъртта на Сталин през 1953 г. политическото въдворяване в НРБ е преустановено за кратко. През 1956 г. след Унгарското народно въстание то е възобновено. В периода 1953-1956 г. в „Белене” на Първи обект, намиращ се в югозападната част на острова, са изолирани противници на режима от цялата страна с присъди, получени на монтирани съдебни процеси.

През август 1959 г. Политбюро на ЦК на БКП взима решение за закриване на лагера „Белене”, след на Запад се публикуват информации, че в България все още има лагери.

Въпреки че „Белене” е закрит през 1959 г. в него продължават да бъдат държани въдворени по политически причини лица, предимно земеделци и през 1960 г. Тогава той е обособен като затвор.

През 1985 г. на мястото на някогашния Втори обект на лагера „Белене” са изолирани над 500 български турци, арестувани за съпротива срещу насилственото преименуване, проведено от режима на БКП. През април 1986 г. задържаните обявяват гладна стачка, която продължава 30 дни. В началото на месец май 1986 г. повечето от лагеристите са освободени от „Белене” и са интернирани в различни райони на страната.

След краха на комунистическия режим в България през 1989 г. „Белене” се превръща в място за памет на жертвите на лагерите по времето на управление на БКП. На 7 юни 1990 г. се провежда първото организирано поклонение на Втори обект на остров Персин по инициатива на Клуба на репресираните. Възпоменателният събор се превръща в митинг, на който присъстват няколко хиляди души от цялата страна, сред които и много бивши лагеристи, както и представители на политическата опозиция.

В следващите години „Белене” в края на месец май или началото на юни се извършва годишно поклонение на мястото на бившия Втори обект. Символично там е издигната купчина от камъни, на която са поставени кръст и полумесец, символизиращи присъствието на християни и мюсюлмани по време на съществуването на лагера.

В началото на ХХI век репресираните земеделци започва изграждането на мемориал, но бетонният постамент остава недовършен. През 2005 г. на една от пустеещите сгради е поставена паметна плоча от името на БЗНС – Народен съюз – Плевенска област.

През април 2014 г. изпратеният от Италия в гр. Белене местен енорийски католически свещеник Паоло Кортези инициира учредяването на Инициативен комитет за изграждането на мемориал на жертвите на Втори обект, в който се включват на жители от Белене, както и на репресирани и граждани от Италия и Франция. Свещеникът организира групови посещения за поклонение на мястото на бившия лагер, включително и на чужденци през годината.

От години остров Персин е място, където ловци от политическия и бизнес елит обичат да отстрелват различни животни и птици. По принцип се изисква предварителна заявка, която да бъде утвърдена от затворническата управа на затвора в Белене, но за големците процедурата е опростена. Особено активен в ловуването на острова бил бивш лидер на ДПС.

Няма как да не си зададем въпрос като този: Какво свързва концлагера "Белене" и паметника на съветската армия?

Фрог нюз

 


В категории: Ретро Флагман


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
7
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Добри новини за Любослав Пенев: лечението дава резултат Добри новини за Любослав Пенев: лечението дава резултат 04/05/2026, Понеделник 17:45 0
Михаил ДИМИТРОВ Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид 04/05/2026, Понеделник 15:40 0
7
Коментара по темата
7.
И нито дума
28.08.2023 10:45:20
0
3
че в Белене не изпращаха само политически затворници !
Доста друга измет от психопати, социопати и подрастващи престъпници имаше там !
Дори по-големият процент бяха такива !
6.
*********
28.08.2023 10:09:20
1
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
5.
...
28.08.2023 07:44:18
3
0
О, безстрашните комуняги, борещи гнилият Запад, се уплашили от критиките и затворили любимото плашило на соцносталгиците.
Когнитивните дисонанси за тях са гарантирани доживот.
4.
ТБС
27.08.2023 22:50:26
2
3
Скоро и ние тях, пак на същото място! Ще е готино и разтоварващо!
3.
Късопейкин
27.08.2023 22:11:49
5
8
На малоумните копейки любимото място
2.
До 1
27.08.2023 21:34:39
12
4
Тъпанари като теб трябва да се прибират по такива места
1.
Кота 0
27.08.2023 21:30:00
6
13
Такова нещо не бива да се забравя. Все едно никога не е било. Направете го музей, като Аушвиц. Всеки да го види, ако ще го вкарайте в 100 нац.туристически обекта, за да не плямпат сополанковците каква прелест е бил СОЦА.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Пуснаха на свобода д-р Хасърджиев и модела Анастасиос Михайлидис Пуснаха на свобода д-р Хасърджиев и модела Анастасиос Михайлидис Съдът освободи двамата под парична гаранция, въпреки тежките обвинения в сексуално насилие и разпространение на порнографски материали с непълнолетни Дадоха ход на делото срещу Станимир Хасърджиев за наркотици, порнография и сексуални престъпления Дадоха ход на делото срещу Станимир Хасърджиев за наркотици, порнография и сексуални престъпления Четиримата обвиняеми, сред които и актьорът Росен Белов, отговарят по сериозни обвинения, свързани с насилие, наркотични вещества и порнографско съдържание Двама в критично състояние след нападението с нож във Варна: жената ръгала наред в магазина Двама в критично състояние след нападението с нож във Варна: жената ръгала наред в магазина Полицията продължава разследването, но мотивите за нападението са неясни Добри новини за Любослав Пенев: лечението дава резултат Добри новини за Любослав Пенев: лечението дава резултат Легендата на ЦСКА и националния отбор продължава имунотерапията си в София и вече мисли за завръщане към треньорството Георги Тумпалов: чакам извинение за написаните по мой адрес неистини Георги Тумпалов: чакам извинение за написаните по мой адрес неистини Бизнесменът обяви награда от 1 милион евро на всяка медия или журналист, които докажат, че е теглил кредити от банки Междузвездната треска завладя света: феновете празнуват Междузвездната треска завладя света: феновете празнуват 4 май събира почитателите на сагата с култовия поздрав May the Fourth be with you, а тази година очакването е насочено към Мандалореца и Грогу Кървава драма във Варна: Жена от Литва нападна с нож четирима Кървава драма във Варна: Жена от Литва нападна с нож четирима Един от пострадалите е прегледан и освободен Фискалният съвет към властта: Не пипайте данъците, режете разходите Фискалният съвет към властта: Не пипайте данъците, режете разходите Съветът настоява за край на автоматичните увеличения на заплати и пенсии, равни осигуровки за държавни служители и оптимизация на администрацията Кредити с чужди лични карти: разбиха схема за над 120 000 евро Кредити с чужди лични карти: разбиха схема за над 120 000 евро Групата подменяла снимки в истински документи, минавала през лицева верификация и теглела пари чрез виртуални карти Революцията в скелетното здраве пристига в Бургас Революцията в скелетното здраве пристига в Бургас Как 10 минути на седмица могат да отключат формулата за здрави кости и дълголетие?
Българка се бори за живота си след падане от 20 метра на Самотраки Българка се бори за живота си след падане от 20 метра на Самотраки 64-годишната туристка е транспортирана в болница в Александруполис с тежки травми на главата и множество наранявания Йотова в Ереван: България е мост между Европа, Азия и Близкия изток Йотова в Ереван: България е мост между Европа, Азия и Близкия изток На срещата на Европейската политическа общност държавният глава постави акцент върху газовите коридори, Коридор 8, Дунавските връзки и ролята на Черно море Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид Народният театър изигра шест разпродадени спектакъла в Teatros del Canal, а испанската критика отличи Радина Кърджилова и трупата Дрон удари жилищна сграда в Москва, близо е до българското посолство Дрон удари жилищна сграда в Москва, близо е до българското посолство Няма пострадали, а атаката идва дни преди парада за Деня на победата, когато руската столица е под засилени мерки за сигурност Италианска следа в аферата Епстийн: Никол Минети, Чиприани и помилване под съмнение Италианска следа в аферата Епстийн: Никол Минети, Чиприани и помилване под съмнение Прокуратурата в Милано проверява дали бившата приближена на Берлускони е получила помилване с неверни данни за осиновеното си дете Пожар край Берлин стигна до боеприпаси, рискът от взривове расте Пожар край Берлин стигна до боеприпаси, рискът от взривове расте Огънят обхвана над 100 хектара, а невзривени снаряди принуждават пожарникарите да стоят на дистанция Иран обяви Ормузкия проток за своя атомна бомба Иран обяви Ормузкия проток за своя атомна бомба Заместник-председателят на парламента Али Никзад заяви, че Техеран няма да върне стария режим на преминаване през най-важния петролен коридор в света Необичайно студено време със сняг и градушка обхвана Гърция Необичайно студено време със сняг и градушка обхвана Гърция Силни валежи и бурни ветрове – особено в Егейско море, с пориви до 88 километра в час – влошават времето в страната Самолетът на испанския премиер кацнал принудително в Анкара Самолетът на испанския премиер кацнал принудително в Анкара Причината е технически проблем Мигрант закла 16-годишна в Испания Мигрант закла 16-годишна в Испания Според свидетели, преди това крещял обичайното: „Аллаху акбар“
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Разговор в кафенето на театъра:
- От мен зависи в каква светлина ще се представи всяка една пиеса в театъра.
- Вие да не сте директора?
- Не, аз съм осветителят.
Виц на деня Виц на деня В един хубав летен ден момче и момиче пътуват с кола.
- Виж! - казва той. - Каква е висока тука тревата?!
- За какво намекваш? - оживило се момичето.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитният шеф може по звука на клавиатурата да разбере какво играе неговият подчинен.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори