×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Един учител и петима ученици – 40 години по-късно


09 Ноември 2011, Сряда, 15:42 ч.
Автор: Ивелина ДОНЧЕВА Снимка „Клубът“

Изложбата „Клубът“ се открива идния вторник в галерия „П.Задгорски“, в чест на Енчо Рачев

В Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски” Енчо Рачев, Антон Бончев, Климент Атанасов и Георги Тодоров, скулптурът Хари Арабян и философът Пеньо Костадинов представят свои картини, пластики и книги. Петимата са свързани с общо начало на творческите си пътища, започнали в Бургас през 1971 година в Клуба за изобразително изкуство, ръководен от художника Енчо Рачев. След четири десетилетия петимата автори са вече много различни като професионални занимания, творчески виждания и реализации, но все пак са събрали произведенията си в една зала и под едно заглавие. Изложбата е предизвикателство към изминалото време и към публиката с широкия си диапазон – от живопис до поетични и философски книги. Някои от авторите са едновременно и художници, и писатели, но цялата тази разнопосочност звучи в една и съща гама и хармония, която дава основания за размисъл, че онзи юношески клуб никога не е преставал да съществува. Изложбата е в чест на учителя на петимата творци Енчо Рачев и вече е представяна с голям успех през февруари 2011 год. в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

 

Предоставяме Ви предварителна информация за изложбата „Клубът” –четиридесет години творчество.Живопис, скулптура и книги от Антон Бончев, Георги Тодоров, Климент Атанасов, Пеньо Костадинов и Хари Арабян.

Енчо Рачев - художник, монументалист, педагог.

Възпитаник на Софийския университет, българска филология и журналистика.

Антон Бончев - художник, поет. www. antonbonchev.blogspot.com.

Възпитаник на Софийския университет, българска филология и журналистика.

Георги Тодоров - художник, публицист, богослов.

Възпитаник на Софийския университет, английска филология и богословие.

Климент Атанасов - художник, поет, реставратор. www.kliment-atanasov.net.

Възпитаник на Художествената академия в София.

Пеньо Костадинов - доктор по философия, журналист.

Възпитаник на Софийския университет, философски факултет.

Хари Арабян - скулптор www.hariarabyan.com.

Възпитаник на Художествената академия в София.

КЛУБЪТ

1972 - 2011

Един учител и петима ученици

В края на шестдесетте и началото на седемдесетте години в град Бургас под ръководството на художника Енчо Рачев работи „Клуб на младия художник”, който има за цел да поощрява любителското творчество на млади хора в гимназиална възраст. През 1972 година по различни пътища в клуба се събират Антон Бончев, Георги Тодоров, Климент Атанасов, Пеньо Костадинов и Хари Арабян, които учат в различни средни, несвързани с изкуствата, училища. Петимата освен с рисуване се занимават с литература, музика и естетика, което ги обединява и ги прави ядро на един много ярък състав в продължение на няколко години. В този период групата под ръководството на Енчо Рачев прави няколко много силни изяви, които далеч надхвърлят възможностите на крехката творческа възраст на участниците.

След 1975 година житейските пътища на Антон, Георги, Климент, Пеньо и Хари се разделят, но през годините те поддържат връзка и продължават да си влияят във творческото си израстване. През февруари 2011 год. те отново събират свои произведения – картини и книги, които при голям интерес, успешно представят в Софийския унивиреситет Св. „Климент Охридски”.Сега тази изложба гостува на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски” и на морето, край което започва творческия път на петимата.

Кой ще разкаже за лудориите на старото ни братско общество, от които ми е останала само една стара, измачкана покана за някогашна обща изложба? В нея сякаш е затворен като в упоритата памет на бодър старец образът на онова време, което днес дори не е история, а само ненужна изрезка от културната страница на отдавна прочетен вестник. Кой ще възсъздаде в цялата му дълбочина и патинирана поетика оня живот, който кипеше в Клуба, чието ателие сега е заключено с грозен катинар и ръждясала верига, която пронизва една самотна, беззащитна и прогнила от солта на морския въздух врата? Само опит за събуждане на жизнерадостния му дух ли е тази изложба, която сигурно неслучайно се откри първо в София, а след това и в Бургас? Или е ново начало?”

Откриване - 15 ноември, вторник, 2011 г. от 18:00 ч.
Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски”.


В категории: Просвета


Ивелина ДОНЧЕВА Автор
Ивелина ДОНЧЕВА
Коментари
Михаил ДИМИТРОВ На този ден се предвещава каква ще бъде годината На този ден се предвещава каква ще бъде годината 10/08/2026, Понеделник 13:58 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Какви са версиите за вривовете в ЕМКО (ВИДЕО) Какви са версиите за вривовете в ЕМКО (ВИДЕО) Пожарът край Радоеви е овладян по два фронта, 13 екипа са на терен, а измерванията не показват опасно замърсяване на въздуха Крадец нахлу в имението на Ким Кардашиян и отмъкна колата й от двора Крадец нахлу в имението на Ким Кардашиян и отмъкна колата й от двора 27-годишният мъж подкарал автомобила из луксозния квартал Хидън Хилс, но полицията го арестувала на място БДУ и Huawei подписаха меморандум за сътрудничество БДУ и Huawei подписаха меморандум за сътрудничество Университетът и технологичният гигант ще развиват съвместни проекти, обучения и научни инициативи, насочени към практически умения и нуждите на бизнеса Внимание утре по АМ „Тракия“: Ограничават аварийната лента в 12-километров участък Внимание утре по АМ „Тракия“: Ограничават аварийната лента в 12-километров участък От 6:30 до 13 часа ще се премахва крайпътна растителност между 34-и и 46-и км в посока София Новата токсикохимична лаборатория в Бургас отвори врати, до 14 дни излизат резултатите на пробите Новата токсикохимична лаборатория в Бургас отвори врати, до 14 дни излизат резултатите на пробите Тя се намира на ул. "Дебелт" №9, като в нея се работи по отвърдената методика на ВМА и Националния институт по криминалистика Ето го дрона, взривил се край Кардам: МО показа останките от „Майя“ Ето го дрона, взривил се край Кардам: МО показа останките от „Майя“ България поиска от Киев цялата налична информация, която може да изясни как дронът е достигнал до страната ни Белгийска овчарка нахапа 8-годишно момиче в парк, а стопанинът си тръгна от мястото Белгийска овчарка нахапа 8-годишно момиче в парк, а стопанинът си тръгна от мястото Инцидентът е станал в обособена зона за разходка на кучета в Стара Загора, полицията откри и задържа 74-годишния собственик Бургас има страхотен потенциал - фестивалите променят града и го извеждат на международната сцена Бургас има страхотен потенциал - фестивалите променят града и го извеждат на международната сцена Имате фестивална култура и ще се справите блестящо с Евровизия, каза един от най-популярните български промоутъри  Българите доплащат по 6,78 евро за лекарство, при хипертония сметката стига 90 евро годишно Българите доплащат по 6,78 евро за лекарство, при хипертония сметката стига 90 евро годишно Пациентите са поели близо 294 млн. евро от цената на медикаментите по НЗОК през 2025 г., а във Видин финансовата тежест е най-голяма Ресторантьор към недоволните: Скъпо ви е кафето за 2,50 евро - вземете си от машината Ресторантьор към недоволните: Скъпо ви е кафето за 2,50 евро - вземете си от машината Емил Коларов защити цените по морето и обясни, че обслужването на шезлонга също влиза в сметката
Нигерийската армия измъкна 33 отвлечени пътници след престрелка Нигерийската армия измъкна 33 отвлечени пътници след престрелка Войници и полицаи настигнали похитителите в щата Замфара, преди заложниците да бъдат отведени навътре в гористата местност Прищина отвърна на Зеленски: Свалиха украинското знаме след думите му за Косово Прищина отвърна на Зеленски: Свалиха украинското знаме след думите му за Косово Кметът Пърпарим Рама обяви, че Косово трябва да бъде уважавано, след като Киев потвърди позицията си за непризнаване на независимостта му Уитни Хюстън оживя като Барби: Куклата пресъздава емблематична визия от 80-те Уитни Хюстън оживя като Барби: Куклата пресъздава емблематична визия от 80-те Моделът е вдъхновен от клипа към I Wanna Dance With Somebody и беше представен около рождения ден на легендарната певица Откриха римски кораб на 2100 години край Сицилия, стотици амфори лежат на 46 метра дълбочина Откриха римски кораб на 2100 години край Сицилия, стотици амфори лежат на 46 метра дълбочина Останките са от II или I век преди новата ера, а древните съдове са служили за пренасяне на вино и зехтин Москва видя промяна при Радев: България вече говори по-сдържано за Русия Москва видя промяна при Радев: България вече говори по-сдържано за Русия Руското външно министерство приветства новия тон на София за войната в Украйна, но смята, че е рано за възстановяване на двустранните отношения Полудяха ли германците или те дойдоха - има 14 хил. сигнала за НЛО Полудяха ли германците или те дойдоха - има 14 хил. сигнала за НЛО Небето над Германия предизвика невиждан интерес, но експертите имат земно обяснение за огромната част от загадъчните светлини Кой е Тесак и защо символът му се появи на снимка с пребития Георги Кузев Кой е Тесак и защо символът му се появи на снимка с пребития Георги Кузев Историята води към руското движение Оккупай-педофиляй и модел на саморазправа, превърнат в интернет зрелище Над 1 млн. души евакуирани в Китай, тайфунът "Долфин" удари с ветрове до 151 км/ч Над 1 млн. души евакуирани в Китай, тайфунът "Долфин" удари с ветрове до 151 км/ч Стихията достигна провинция Чжъцзян, затвори транспортни връзки и повиши риска от наводнения и свлачища Яйца полетяха по Албин Курти в парламента на Косово (ВИДЕО) Яйца полетяха по Албин Курти в парламента на Косово (ВИДЕО) Опозиционната депутатка Тиме Кадрияй атакува премиера в оставка след поредно искане за отсрочка на заседанието 1,3 тона кетамин за 100 млн. евро откриха на кораб край Индонезия 1,3 тона кетамин за 100 млн. евро откриха на кораб край Индонезия 65 чувала с дрога били скрити на борда, службите следели кораба още от февруари
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Потресена съм от примитивната политическа употреба на инцидента с дрона Виц на деня Виц на деня - Киро, забелязъл ли си, че твоята тъщата има златен зъб?
- Отдавна, ама все не намирам повод.
Виц на деня Виц на деня - Какво е мъдрост?
- Това е, когато сам стигаш до мисълта, че се занимаваш с глупости...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Това което не се решава с добра дума, се решава с добра дума и пистолет в ръка
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори