×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Сръбският президент имал армия от 14 хил. тролове, назначил ги в администрацията


Сръбският президент имал армия от 14 хил. тролове, назначил ги в администрацията
Хакерска атака извади на бял свят една добре работеща машина, служеща вярно на Вучич и Сръбската прогресивна партия
13 Юли 2023, Четвъртък, 20:30 ч.
Автор: Флагман

Разкритията, разпространени от някои независими сръбски издания, показват, че партията му е вербувала хиляди хора да насочват общественото мнение чрез коментари, публикации и мемета онлайн

От години се говори, че сръбският президент Александър Вучич и неговата управляваща Сръбска прогресивна партия (СПП) разполагат с тайно оръжие за оказване на натиск върху политически опоненти и влияние на общественото мнение - добре смазана машина от онлайн тролове, които във всеки един момент могат да бъдат насъскани срещу някого.

Сега една хакерска атака извади на бял свят тази машина, разконспирирайки над 14 хил. интрернет тролове, свързани с управляващата партия, съобщават местни медии.

Разкритията, разпространени от някои независими сръбски издания, показват, че СПП е вербувала хиляди хора да насочват общественото мнение чрез коментари, публикации и мемета онлайн.

От една страна задачата на коментиращите е била да изразяват подкрепа за президента Александър Вучич, за правителството и за действията на СПП. От друга те са карани да нападат и обиждат техните политически противници.

Особен фокус е бил поставен върху атаките срещу членове на опозицията и срещу известни демонстранти от протестите срещу насилието в Сърбия, които се случват в продължение на вече месец. Протестиращите настояват Вучич да се оттегли от политическата сцена, а работа на троловете е била да се противопоставят по всевъзможни начини на протеста и хората зад него.

В изтеклия списък, оформен като таблица в Excel, има идентифицирани общо 14 310 тролове, като за по-голямата част от тях са посочени име и фамилия, както и линкове към профили в социалните медии. Там са идентифицирани общо 3162 души, които са изпълнявали задачите си "професионално" и са получавали заплащане за тази си работа, успоредно с парите, които са получавали от постоянната си работа - най-често на държавна служба.

Сръбските медии посочват, че голяма част от хората в списъка са заети в градски администрации, министерства и други държавни или местни институции, директори на училища, преподаватели в колежи и други лица, чието финансиране е от държавния бюджет.

Организацията на тази машина за онлайн коментари също е внимателно подредена, за да се избягва хаос. Според задачите, които трябва да се изпълняват, троловете са разпределени в четири категории.

В първата група попадат типичните, класически тролове, чиято цел е да пишат положителни и подкрепящи коментари за СПП и политическите решения на президента Вучич.

Втората категория е за т.нар. супер специалисти, като там попадат хора, заети в държавни и обществени служби. Те реагират в извънредни ситуации и могат да изразят любов към лидера или омраза към враговете.

Третата категория е за хейтърите, които имат за задача да обиждат, омаловажават и осмиват тези, които изразяват негативни мнения за властта.

В четвъртата група попадат фенове, които, обратно на хейтърите, трябва да генерират възможно най-силна и ярка любов към президента Вучич, хвалейки действията му и подхранвайки нещо като култ към личността му.

В дните след изнасянето на списъка онлайн много от профилите в него бяха изтрити или деактивирани, но много от тях все още остават активни.

Вучич и приближените му междувременно се опитват да отвърнат на удара с контра кампания "Да, аз съм бот".

Във вторник президентът коментира публикация във Twitter, на която се виждат няколко снимки на усмихнати млади хора, които ядат сандвичи, хамбургери и пържени картофи с послание към тях. Снимките са качени с текст: "Най-много на света обичам Сърбия и Сръбската прогресивна партия. Да, аз съм бот"

Към това Вучич коментира през официалния си профил: "Да, аз също съм бот".

Много от последователите му подкрепиха тази публикация, намирайки я за забавна и остроумна, а "Да, аз също съм бот" беше подето от редица активисти на СПП.

Депутати от управляващата партия посочиха, че са горди, че опозицията вероятно ги е включила в ботовете.

Според тях те са просто граждани, които изразяват свободно мнението си, а опозицията се опитва да превърне това в скандал, граничещ с този с фермите за тролове в Русия или с този покрай компанията "Кеймбридж Аналитика".

Мнозина експерти обаче изтъкват, че ключовият момент, който отделя свободното изразяване на политическо мнение от тролските действия, е именно елементът на солидна организация и координация.

Смята се, че управляващата сръбска партия е извършвала цели операции по очерняне на политически опоненти на Вучич. И още повече - че прави това от години насам.

Още от 2017 г. има редица свидетелства на хора, които са участвали в схемата за тролски атаки на СПП.

През същата година сп. "Newsweek" публикува интервю с млада жена, която е работила като трол за партията на сръбския президент. Нейната задача е била чрез целенасочени публикации и коментари в интернет да представя в положителна светлина политиката на Вучич, когато той е все още министър-председател.

Жената, идентифицирана само като Мария, обяснява, че мащабите на операцията са наистина огромни, като цели контингенти от тролове, действащи от различни градове в страната, работят на смени под контрола на надзиратели.

По времето, което тя работи, заплащането е малко над средната работна заплата за страната - от 370 евро нагоре.

"Станах трол поради една-единствена причина: за да подсигуря оцеляването си. Това беше единственият ми шанс, тъй като не можех да си намеря истинска работа", споделя Мария пред Newsweek.

Въпреки това тя е категорична, че да върши това ѝ е било изключително трудно, защото много добре е знаела, че я карат да пише лъжи.

Описваната от Мария операция напомня изключително много на руските ферми за тролове, свързвани с олигарха и наемнически лидер Евгений Пригожин.

Там, по подобна схема, на обикновени хора се плаща да пишат гневни коментари в социалните медии и да разпространяват фалшиви новини, като работата бива зорко следена и анализирана от надзорници.

Опитите на СПП да се разграничат от тази идея срещат проблем и във факта, че преди няколко години Twitter изтри близо 8500 профила, възхваляващи партията и управляващите на база тролска активност. Тези профили са генерирали общо над 40 милиона туита.

Междувременно няколко години по-рано настоящият кмет на Белград Александър Шапич призна, че е използвал тролове, но изрази недоволство, че не са били "достатъчно ефективни".

На фона на всичко това Сърбия трябва да се бори и с тежката вълна от руска пропаганда, вклинила се в местните институции, университети и медии.

Наскоро Желко Митрович, генералният директор на водещата сръбска телевизия Пинк, коментира, че няма да позволи на "русофилите" да се появяват в техните предавания. Митрович изрази разочарование от присъствието на руски шпиони в Сърбия и разкритикува журналистите, че включват проруски коментатори.

Сърбия е една от малкото европейски държави, които продължава да излъчва руския пропаганден канал RT, който е включен в 11-ия пакет от европейски санкции срещу Русия.

RT започна да излъчва в Сърбия през ноември 2022 г. - осем месеца след като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна. Отговорът на сръбските власти на това решение все още се чака.

Източник: Webcafe.bg.


В категории: Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
3
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Властта се срива, Радев излиза напред Властта се срива, Радев излиза напред 13/12/2025, Събота 20:40 1
3
Коментара по темата
3.
ТБС
14.07.2023 01:06:52
4
3
Как изумително прилича на нашето положение. Сещам се за едни грантаджии, които не спират да хвалят ПП и ДБ, същото е и с гереберастите. Как ли евроатлантическите и европейските ценности да стигнали до Сърбия? Или само списъка е стигнал до там, а ценностите са все още по границите?
2.
всички Z-та към блатото
14.07.2023 00:14:49
5
6
И тук е абсолютно същото.Виждаме го всеки ден под всяка статия.Трябва веднъж завинаги тези тровещи информационното пространство платени манипулатори да бъдат подведени под отговорност.Колкото повече руската фашистка хунта затъва във войната,толкова по-кресливи са троловете и техните колаборанти бсп-възраждане-волгини и т.н измет финансирана от олигархични фондове.Как в Русия са забранени алтернативните гледни точки на независимата журналистика,а ние тука им търпим терора и фалшификациите?
1.
1
13.07.2023 22:38:41
3
11
с тиквата са имали един учител
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Gen Z на кръстопът: Защо Лекси Фльор предизвиква тревога сред политолозите Gen Z на кръстопът: Защо Лекси Фльор предизвиква тревога сред политолозите Оказва се, че непознаването на родината и историята ни е далеч по-опасно от политическата нестабилност Русе грее с 900 метра празнична светлина и нова коледна магия Русе грее с 900 метра празнична светлина и нова коледна магия Коледният дух завладя Русе с хиляди светлини, ефектни декорации и 16-метрово виенско колело с изглед към празничния Дунав Лекари без договор, пациенти без сигурност – защо бюджетът за 2026 е решаващ Лекари без договор, пациенти без сигурност – защо бюджетът за 2026 е решаващ Българският лекарски съюз алармира, че без приет бюджет за 2026 г. няма да има нов рамков договор, а болниците и пациентите ще понесат тежките последици Открит опасен микроорганизъм в мляко за кърмачета, изтеглят партиди от пазара Открит опасен микроорганизъм в мляко за кърмачета, изтеглят партиди от пазара Наличие на Bacillus cereus в производствена линия доведе до предпазно изтегляне на няколко популярни марки адаптирано мляко от българския пазар Ще загуби ли Бургас подземния си чар? Графитите на подлез в ж.к. „Славейков“ може да се затрият Ще загуби ли Бургас подземния си чар? Графитите на подлез в ж.к. „Славейков“ може да се затрият И възможно ли е обектът да бъде преобразен без да загуби арт облика си Властта се срива, Радев излиза напред Властта се срива, Радев излиза напред Политическата криза се задълбочава, а президентът Радев може да използва ситуацията за ново начало Селска или коледна е новата атракция, която се появи на площад „Тройката“? Селска или коледна е новата атракция, която се появи на площад „Тройката“? Така нареченият „паратропер“ пред паметника „Альоша“ предизвика бурни реакции сред бургазлии Протест в Смолян срещу фотоволтаична централа: Жителите се опасяват за домовете и гората Протест в Смолян срещу фотоволтаична централа: Жителите се опасяват за домовете и гората Общинско решение за изграждане на соларна централа доведе до напрежение сред живеещите в подножието на Родопите Тези хора да забравят за джинджифил, въпреки че се води суперхрана Тези хора да забравят за джинджифил, въпреки че се води суперхрана Растението е ценено заради своите противовъзпалителни, антибактериални и тонизиращи свойства, но има и скрити опасности Нова горивна схема затяга коланите: Бензинът в Иран вече не е даденост Нова горивна схема затяга коланите: Бензинът в Иран вече не е даденост Исторически всяко поскъпване води до социално напрежение, което е риск на фона на международните санкции и обезценяването на риала
Живот след смъртта: Жена видя Рая, срещна загубеното си дете и се върна да разкаже Живот след смъртта: Жена видя Рая, срещна загубеното си дете и се върна да разкаже Шарлот Холмс описва как в продължение на 11 минути е пребивавала в Рая, срещнала е своето неродено дете и е получила мисия да предаде послание от Бога. Руските милиарди в Европа блокирани, битката започва Руските милиарди в Европа блокирани, битката започва Редица страни и институции настояват за право върху замразените пари Мистерията с бетонираните тела, изплували от Дунав, свързана с изчезналите милиони от Белград Мистерията с бетонираните тела, изплували от Дунав, свързана с изчезналите милиони от Белград Криминален трилър по действителен случай – осакатени тела, пропаднали милиони и мистериозно изчезнали хора продължават да тревожат Балканите повече от две десетилетия Шамани се опитаха да предскажат победителя в изборите в Чили, но духовете мълчат Шамани се опитаха да предскажат победителя в изборите в Чили, но духовете мълчат Източни ритуали и политически напрежения се преплитат в Латинска Америка преди балотажа между комунист и крайнодесен кандидат Крал Чарлз III с обнадеждаваща новина за битката си с рака Крал Чарлз III с обнадеждаваща новина за битката си с рака Британският монарх с публично послание на надежда, част от национална кампания за борба с рака Турски ферибот горя след руска атака в Одеса – има ранен Турски ферибот горя след руска атака в Одеса – има ранен Руска атака с дронове и ракети засегна три турски кораба в украински пристанища, въпреки призивите на Ердоган за спиране на огъня Ще се сбъдне ли пророчеството на Ванга за извънземни на световното по дартс в Лондон Ще се сбъдне ли пророчеството на Ванга за извънземни на световното по дартс в Лондон Световен спортен форум, пророчества на Ванга и мистериозна комета... Дали предстои историческа среща с извънземен разум? Блокадата на Кулата продължава: Гръцките фермери не отстъпват, България иска намеса от ЕК Блокадата на Кулата продължава: Гръцките фермери не отстъпват, България иска намеса от ЕК Тежка техника и блокади задръстват ключов граничен пункт, транспортният министър настоява за спешна реакция от ЕС Вълна от протести разтърси Румъния: Народът иска край на корупцията и справедливо правосъдие Вълна от протести разтърси Румъния: Народът иска край на корупцията и справедливо правосъдие Трети ден на масови демонстрации в Букурещ с искане за реформа на компрометираната съдебна система и отговорност от управляващите Почина звездата от „Криминале“ и „Маската“ Питър Грийн Почина звездата от „Криминале“ и „Маската“ Питър Грийн Един от най-запомнящите се екранни злодеи в Холивуд си отиде внезапно – без официална информация за причината
Мартин Димитров, депутат от ДБ Мартин Димитров, депутат от ДБ Шенген и еврозоната са като Шампионската лига: пускат те да играеш там, но, като имаш слабо правителство, нищо не постигаш. Виц на деня Виц на деня Доктор към пациент:
- Първо добрите или лошите новини?
- Първо добрите.
- Ще можеш да паркираш навсякъде...
Виц на деня Виц на деня - Тате, Защо в България един мъж може да има само една жена?
- Законът ни пази, синко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако чуете, че някой си хвали комшиите, значи си продава имота.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори