Близо 900 уникални монети, конфискувани на граница от митничари, получи като дарение РИМ-Бургас
Това са безкрайно ценни предмети, благодарим на Министерството на културата и на митническите служители за добре свършената работа, каза директорът на музея д-р Милен Николов
Безценни старинни монети получи като дарение Регионалния исторически музей в Бургас. Културно-историческите ценности са били конфискувани на ГКПП „Капитан Андреево” от митнически служители в последните няколко години и след преминали експертизи те са прехвърлени към Министерството на културата, откъдето ги изпращат за съхранение в Бургас. Пред медии днес директорът на РИМ-Бургас д-р Милен Николов и зам.-директорът на Митница Бургас Красимир Фучеджиев дадоха подробности за дарението.
Става въпрос за близо 900 монети и други културни ценности от различни исторически периоди, конфискувани на митницата в периода 2019-2021 г. Те са били превозвани нелегално през границата с Турция с цел износ и печалба, но сега ще бъдат съхранявани в Бургас.
„Огромни благодарности към митническите служители, но и към Министерството на културата, което направи такъв жест към нас, като ни довери тези находки. Това са безкрайно ценни предмети, чиято стойност няма как да се опише в пари. Сред тях са най-ранните монети, изобщо сечени в света. Има и два оловни печата на Византийския император. РИМ-Бургас днес се превърна в единствения музей в страната, който разполага с такива артефакти и скоро ще има екпозиция с тях”, каза директорът на Регионалния исторически музей д-р Милен Николов.
Зам.-директорът на Митници Бургас Красимир Фучеджиев пък даде подробности за това как са били открити въпросните предмети. По думите му общо 4 автомобила за 3-годишния период са били отговорни за нелегалния превоз на артефактите.
„Най-старите монети, за които съобщи д-р Николов, са били скрити в кутии за цигари. С тях са били и византийските печати. Други монети са открити в джобовете на един от шофьорите. Най-сложен за разрешаване обаче беше случаят с най-голямото количество подобни артефакти, открити наведнъж – общо 576 предмета, скрити във фабричните кухини на микробус. Били са пръснати на много места в автомобила, но всички са открити след щателна проверка на нашите служители”, каза Красимир Фучеджиев.
Той подчерта, че стойността на цялото количество монети и други исторически предмети за съдебни цели възлиза на около 250 000 лв., но реалната им стойност не само е многократно по-голяма, но на практика е неизмерима.
Предстои дарението, което днес РИМ-Бургас получи, да бъде структурирано и класифицирано по епохи и по периоди, след което да бъде презентирано пред широката общественост под формата на уникална за страната ни експозиция. Монетите са от бронз, сребро, злато и олово.
НАП затяга примката около хазарта: Посредниците в онлайн залаганията минават на лиценз и 10% данък
Любен Дилов-син е обявен за почетен гражданин на София
Тексас търси избягал жираф, дават 5 хил. долара награда
"Маркет линкс": Кабинетът „Радев“ бележи лек спад на доверието, Делян Пеевски с нов антирекорд
Разходите за заплати в държавния бюджет се свиват с 629 млн. евро
Закопчаха 64-годишен крадец минути, след като задигна автомобил в Бургас
Бургас и морето ще се проведе на 1 август, вижте кои са песните
Константин Стойков с дебют на ринга на ELITBET MAX FIGHT 66 в Бургас срещу опасния Чарли Даинес
Челен сблъсък между две тротинетки в Оризаре прати 16-годишен в болница със счупена ръка
Нелепа драма в Приморско: 85-годишен турист се опита да плува и се удави в басейн
Спряха спешната евакуация на кораби през Ормузкия проток след експлозии
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова

1% от стойността да ги поощряват. Стига са служили само за възнаграждение. Така се бори корупцията, според нас, селяните от с.Димчево. Безброй много задържания има по границите ни. Нека да се дарява, това което може да се използва. Било то дрехи или хигиенни артикули.